Ülkemizdeki kına gecelerimiz

Revolucion

Artık Güneş Doğmuyor :(
Kayıtlı Üye
6 Mart 2007
2.549
115
merhabalar;
bu bölümü açma sebebim sizlerden bir ricam olması.bu yıl Allah'ın izniyle mezun olucam ancak bir araştırma ödevi sunmam gerekiyor.ödevin konusu illere göre kına gecelerinin gösterdiği farklılıklar.bunun içinse hepinizin yardımlarını bekliyorum.sizlerden kısa kısa kına gecelerinde neler yaptığınızı geleneklerize göre bu gecelerin nasıl geçtiğini, gelin ağlatmada hangi manilerin kullanıldığını, hangi ilden yazdığınızı adınızı ve yaşınızı belirten yazıları bekliyorum.ayrıca ilginç adetlrinizin kostümlerinizin birerde fotoğrafını ekleyebilirseniz benim açımdan iyi olur.yardımcı olursanız çok sevinirim.ilgi gösterecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
NOT:ismediğiniz takdirde isimleriniz saklı tutulacak,fotoğraflar yayımlanmayacaktır.bu araştırmalar derlendikten sonra kitap haline getirilerek Bursa Büyükşehir Belediye Konservatuarı arşivine kaldırılacaktır.

gelin süslernip püslenip salona gider davetliler ve sadışlarıyla beraber çifte tellilerde oynar kına yakılma zamanı gelince eskiyi andıran bindallılar giyilir bi örneği mesela

bindalli-008.jpg

bu bindallıyı ben işledim,bunun gibi büssürü var elimde gelinler kına gecelerinde giymek için kiralıyor ya da satın alıyorlar. kına yakılır gelinin an yakın arkadaşlarından biri kınayı tutar hep beraber oynarlar daha sonra elleri kınalanır.kına yakılmadan önce elini açmaz gelin kayın valide ona bir takı weriri elini açması için daha sonra kına yakılınca gelini sandalyeyle havaya kaldırırlar damadı çağırması istenir oda damada seslenir salonda çınlar sesi:) sadaha sonra damatla beraber oynarlar

düğün dağılınca gelin ve sadışlar damat evine ya da akrabalara övmeye giderler çeşitli maniler söylerler övülen tarafta kızlara bahşiş verir,daha sonra sadıçlar bu bahşişi aralarında paylaşırlar.kayın validenin evinden tavuk alınarak gelin evine dönülür hep beraber afiyetle yenilir ve herkes ewlerine dağılır:)

Bursa'nın Karacabey ilçesinde kına geceleri böyle olur:)

resimleri paylaşabilirsin benim de tanıtımım olmuş olur hakları bana aittir kendi işlerim giyende kızım:)

bindalli-010.jpg

bindalli-002.jpg

bindalli-005.jpg

Değerli arkadaşlarım yönetimimizin aldığı kararlar doğrultusunda sohbet ,teşekkür, selam kelam türü mesajlar silinecektir.
teşekkür için teşekkür et butonları beğenileriniz içinde terazilerin olduğu rep butonlarını kullanalım lütfen.
Bu köşe yörelerinizin örf adet gelenek ve göreneklerinin paylaşımı içindir.
Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
sevgiyle kalın a.s.

hımmm guzell , bızde kına gecelerınde gelin suslenır guzelll en guzel bırı olur:))) sonra tum mısafırler salona gelır ve sarkılar turkuler oynamalı muzıkler calınır ve guzelce kurlanır sonra gelın ortaya alınır ona kınalar surulur takılar takılır aglasılır gulusulur guzel bır gun gecırırlır ve bu son gecesıdır gelının aılesıyle aynı evde gecırecegı o yuzden goz yaşları sel olur ama sonunda gelını bır baska hayat beklıyordur onun mutlu olacagı bır hayat oda huznun yanında mutluluk verıyordur....

arkadaşlar bu benım kına gecemdi çaktırmayın 5 yıl oncesıne sole bır uzanıverdım:)))

sevgiler
Nurcan

merhaba arkadaşlar
her genc kızın yaşamak isteyecegi,
sonlarısı herzaman hatırlamak,
sevdikleriyle mutlulukla paylaşacakları
yarına dair güzel şeyleri paylaşmışsınız
teşekkürler...
sayfanıza bakarken imrendim...ve cok hüzünlendim
benim kına gecen olmadı
ailem degil kayınvalidem
bana bu güzelligi layık görmedi...
bende yaşasaydım mutlulukla sizlerle paylaşmak isterdim
yaşayanlar kiymetini bilsin...
benneyaptımkiÇok üzgünüm çoook

kilisinde kına geceleri vardır. düğün salonu tutulmuştur gelin ve damat girer içeri bir dans veya çiftetelliden sonragelen birkaç erkek ve damat çıkar okestranın önü perdeile kapatılır gelin tuvaletini çıkarır giyinme kabininde artık 2 türküye bir kıyafet giyer diğer misafirler süper onlar gelinle yarışacak duruma gelmiştir yabancı bir insan tanımasa gelin hangisi diye soruyor gelin döktürüyor bu arada buna kız kınası deniyor iyice oynadıktan sonra erkekler geliyor erkekler içeri girdiğinde kadınlar üstünü başını değitirip oturuyorlar sonra kına manileriyle türkülerle kına yanıyor bitiyor burada gelin gelirken giderken erkekler yoh yoh diye bağırır kadınlar zılgıt çeker mani söyler zılgıt çekerler görülmeye değer kına gecesi

maninin bitanesi oy çinçini çinçini-öpem ağzının içini -hoşgeldin safageldin -evimin güvercini

bızım kınadada 7 cami gezilir..gelinin elindekı ve ayağındakı kınayı damat yıkar:KK1:

merhabalar;
bu bölümü açma sebebim sizlerden bir ricam olması.bu yıl Allah'ın izniyle mezun olucam ancak bir araştırma ödevi sunmam gerekiyor.ödevin konusu illere göre kına gecelerinin gösterdiği farklılıklar.bunun içinse hepinizin yardımlarını bekliyorum.sizlerden kısa kısa kına gecelerinde neler yaptığınızı geleneklerize göre bu gecelerin nasıl geçtiğini, gelin ağlatmada hangi manilerin kullanıldığını, hangi ilden yazdığınızı adınızı ve yaşınızı belirten yazıları bekliyorum.ayrıca ilginç adetlrinizin kostümlerinizin birerde fotoğrafını ekleyebilirseniz benim açımdan iyi olur.yardımcı olursanız çok sevinirim.ilgi gösterecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
NOT:ismediğiniz takdirde isimleriniz saklı tutulacak,fotoğraflar yayımlanmayacaktır.bu araştırmalar derlendikten sonra kitap haline getirilerek Bursa Büyükşehir Belediye Konservatuarı arşivine kaldırılacaktır.

Ben Tekirdağ Çerkezköylüyüm.. Çerkezköyün bazı köylerinde geline kına yakılmadan önce bütün genç kızların kollarına oyalı çemberler bağlanır kına tepsisi falan süslenir gelin ortaya bir sandalyeye oturtulup etrafında bu genç kızlar toplanıp önce kına türküleri söylerler hep birlikte.. Kınayıda gelinin ya eltisi ya da evliliğinde mutluluğu yakalamış birisi yakar. Geline kına yakıldıktan sonra damat gelip gelini kucaklar ellerini ayaklarını yıkamaya flan götürür.. aama gelini kucaklama kısmı olmazsa olmazımızdır :)

X