Sağlığınız için gilaboru suyu

BenDenizYildizi

Guru
Kayıtlı Üye
26 Eylül 2006
3.385
20
Çalı şeklinde bodur bir ağaçlardan olan gilaboru, kırmızı salkım şeklinde yuvarlak meyvelidir.
87864.jpg

Bu meyveler sonbaharda toplanır. İlk toplandığında acı bir tadı vardır. Su içinde salamura yapılır.

Önceleri sert halde olan meyveler Ekim yada Kasım ayı gibi yumuşamaya başlar. Meyveler, salamura yapıldığında acılığını kaybeder.

Bu haliyle içilebilir hale gelir. Meyveler salamura küplerinden günlük içilecek miktar çıkarılır, sıkılır, su ilave ve tercihe göre bal ilave edilerek içilir, sıkılan meyvenin aynı gün tüketilmesi gerekmektedir”

Uzmanlar, Gilaboru suyunun, safra kesesi ve bazı karaciğer hastalıklarına iyi geldiğini, bazı kanser tümörlerini azaltmadaki olumlu etkileriyle ilgili olarak halen Amerika'da, Harward Medicine School'da yapılan ve The New England Journal of Medicine'da yayınlanan çalışmada :

günde 250 gram gilaboru suyu tüketiminin sağlık üzerine olumlu etkilerinin olduğu, Üriner enfeksiyonlar ile kanser tümörlerindeki azalmaların gilaboru da bulunan antioksidan maddelerle olan bağını takip ettiklerini belirtiyorlar
Kaynak:haber7

eşim bu bitkinin suyuyla 1 günde taşını düşürdü taş düşürmede çok etkili ben şekerede iyi geldiğini duymuştum bu konuda tecrübesi bilgisi olan varmı acaba

evet böbrek taşlarına iyi gelen bir su ama diğer görevlerini ve meyve halinde zehirli falan olduğunu bilemem

arkadaşlar bizim oralarda(niğde bu arada) bahçe kenarlarında falan çoktur bu agaçlar girabolu diyorlar adına da saglıklı oldugunu çok duydum ama tam olarak ne işe yarar bilmem meyvesi acı gibi evet
zehirli falan da yok öyle bir şey bildiğim kadarı ile

Çalı şeklinde bodur bir ağaçlardan olan gilaboru, kırmızı salkım şeklinde yuvarlak meyvelidir.
Bu meyveler sonbaharda toplanır. İlk toplandığında acı bir tadı vardır. Su içinde salamura yapılır.
Önceleri sert halde olan meyveler Ekim yada Kasım ayı gibi yumuşamaya başlar. Meyveler, salamura yapıldığında acılığını kaybeder.
Bu haliyle içilebilir hale gelir. Meyveler salamura küplerinden günlük içilecek miktar çıkarılır, sıkılır, su ilave ve tercihe göre bal ilave edilerek içilir, sıkılan meyvenin aynı gün tüketilmesi gerekmektedir”
Uzmanlar, Gilaboru suyunun, safra kesesi ve bazı karaciğer hastalıklarına iyi geldiğini, bazı kanser tümörlerini azaltmadaki olumlu etkileriyle ilgili olarak halen Amerika’da, Harward Medicine School’da yapılan ve The New England Journal of Medicine’da yayınlanan çalışmada :
günde 250 gram gilaboru suyu tüketiminin sağlık üzerine olumlu etkilerinin olduğu, Üriner enfeksiyonlar ile kanser tümörlerindeki azalmaların gilaboru da bulunan antioksidan maddelerle olan bağını takip ettiklerini belirtiyorlar.

Erciyes Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Aksoy, sonbaharda toplanan, Kayseri ve çevre illerde yetiştirilen gilaborunun, şifa kaynağı olmasına rağmen birçok yörede bilinip yetiştirilmediğini söyledi.

HER DERDE DEVA
Gilaboru meyvesinin halk arasında böbrek hastalıklarının tedavisinde ve böbrek taşının düşürülmesinde yaygın olarak kullanıldığını belirten Doç. Dr. Aksoy, şöyle dedi:
“Sonbaharda toplanıp salamura yapıldıktan sonra tüketilen gilaboru, sadece böbrek hastalıklarına değil, birçok hastalığın tedavisinde de yararlı olmaktadır. Kabukları kaynatılan gilaboru, astım, romatizma, yüksek tansiyon, sara nöbetleri (epilepsi), kabakulak, doğum sonrası spazmlar, uyku bozukluğu gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılabilmektedir. Gilaboru suyu, ayrıca safra kesesi hastalıkları ile bazı karaciğer hastalıklarına da iyi gelmektedir. Gilaborunun bazı kanser tümörlerini azaltmadaki olumlu etkileriyle ilgili olarak halen Amerika’da, Harward Medicine School’un araştırması devam etmektedir.”

ÜRETİMİ TEŞVİK EDİLMELİ
Doç. Dr. Aksoy, Kayseri’de bu yıl 500 ton gilaboru üretimi yapıldığını da belirterek, “Böylesine şifa kaynağı olan gilaboru üretimi teşvik edilmelidir. Gilaboru meyvesi üretimi artırılırsa önemli bir ihraç maddesi de olabilir. Nemli ve sulak bölgeleri seven gilaboruyu önce ülkemizde sonra yurt dışında tanıtmalıyız” diye konuştu.
Kayseri’de üretim yapan Meysu Meyve Suyu ve Gıda Sanayi A.Ş. tesislerinde, bu yıl 250 ton gilaboru işlendi. Meysu Genel Müdürü Bekir Güldüoğlu, 250 ton gilaborudan ürettikleri gilaboru suyunu piyasaya sunduklarını belirterek, şu bilgileri verdi: “Gilaboru üretimi, yavaş yavaş önem kazanmaya başladı. Bizim alım yaptığımızı duyanlar, üretimi artırmak için girişimlere başladılar. Bu yıl 250 ton alım yaptık. Ürettiğimiz gilaboru sularını cam şişelerde piyasaya sunuyoruz. Şifalı olduğu bilinen gilaboru suyunun beğeni kazanacağını umuyoruz. Gilaboru üretimi teşvik edilip artırılırsa, yurt dışına da satış yapmayı planlıyoruz. İşleyecek yeterli miktarda meyve bulursak, gilaboruyu tüm dünyaya satabiliriz. Japonya’ya ihraç ettiğimiz kuşburnu suyu ve reçeli büyük beğeni topladı.”

YÖREYE GÖRE ADI DEĞİŞİYOR
Üzüm meyvesini andıran, 30 ila 40 meyve tanesi bir salkım oluşturan gilaboru, Kayseri ve çevresinde “gileburu, gilebolu, gilaboru, gilabı, giraoğlu”, Konya’da “giligili, gilaboru veya giraboğulu”, Sivas ve Yozgat’ta “gilaburu, girabolu, geleboru”, Tunceli’de “dağdağan, dağdığan, geleboru, gilabada ve gildar” adıyla biliniyor.
Ağaçtan sonbaharda toplanan gilaboru meyvesi, içi su dolu bir kapta bir süre salamura yapılarak bekletildikten sonra suyu sıkılarak veya taneleri yenilerek tüketiliyor.

canım maalesef bilmiyorum nerden bulacagını aktarlarda falan da hiç görmedim ben daha fazla kayseri tarafında yetiştiği için ordakiller bunun ticaretini de yapıyorlarmış bildiğim kadarı ile
bu arada elimizdeki imkanları degerlendiremiyormuşuz demekki bunu anladım bizim oralarda yani agaçların başında kuruyup gidiyor çünki

oyy tövbe estağfirullah ama o nekadar iğrenç bi şeydir ya öyle
eşim almıştı içelim diye daha ilk yudumda feleğim şaştı :1shok:
rabbim ona muhtaç etmesin inşallah

İnşallah risare sonucunuda buraya yazarmısın

canımcım, içmeye başladıktan sonra kendimi daha iyi hissettim, idrar zorluğu azaldı. dün de taşlarımı kırdırdım, taşları yavaş yavaş dökülüyor. yani gilaborunun etki etmesini bekleyemedim, ne de olsa nasıl bi sonuç alacağımı bilmiyordum. İnternette araştırdığım kadarıyla bu sudan şifa bulan epeyi insan var. bi de tavuk taşlısının zarı varmış böbrek taşlarını eritmek için. tavukların yedikleri taşları bu zar eritirmiş. bu zarı rondodan geçirip yiyolarmış -herhlde pişirip yiyorlarmış- o da çok fayda ediyormuş taş eritmeye. bunu da taş kırıdrma sırasındayken bi hanımdan öğrendim.

benimde eşimin böbrek sancısı vardı aktara gidip sorduğumda aktarcı bana gilaburu nu önerdi ve gerçekten işe yaradı hemen taşı düşürdü eşim.. böbrek taşına birebir...

Benim eşim geçen yıl böbrek sancıları azınca içimişti ve rahatlatmıştı gerçekten
Geçen yıl 1 lt sini 13 ytlye almıştım ben ama işe yarıyor

canımcım, içmeye başladıktan sonra kendimi daha iyi hissettim, idrar zorluğu azaldı. dün de taşlarımı kırdırdım, taşları yavaş yavaş dökülüyor. yani gilaborunun etki etmesini bekleyemedim, ne de olsa nasıl bi sonuç alacağımı bilmiyordum. İnternette araştırdığım kadarıyla bu sudan şifa bulan epeyi insan var. bi de tavuk taşlısının zarı varmış böbrek taşlarını eritmek için. tavukların yedikleri taşları bu zar eritirmiş. bu zarı rondodan geçirip yiyolarmış -herhlde pişirip yiyorlarmış- o da çok fayda ediyormuş taş eritmeye. bunu da taş kırıdrma sırasındayken bi hanımdan öğrendim.

Tamam canım teşekkürler bilgi için.Allah şifa versin sana ve tüm hastalara a.s.a.s.

X