Çocuğunuz üstün zekalı olabilir

merhaba dolores hanım öncelikle teşekkür ederim ilğiniz için 3 yaşında kızım var 8 aylıkken konuşmaya başladı ve bir yaşındayken cümleler kurmaya başladı algılama ve anlama kabiliyeti çok güzel ona aldığım pazıları zeka geliştirici oyuncakları bir kere nasıl yapıldığını anlatıyorum ve kendisi tek başına yapıyor yaptığa işte hiç dikkat dagınıklığı yok fakat aldığım oyuncaklarla pazıllarla yapmasını öğrendikten sonra bir daha asla oynamak istemiyo öğrendiği şeyi bir kaç kez oynayıncabir daha asla onla oynamıyor ben bunları biliyorum istemiyorum diye tepki gösteriyor bilğisayarda labirent oyunları açıyorum ve hepsinde başarılı oluyor bazen markete giderken alacaklarımı söylüyorum ve bunları unutma bana hatırlat alacaklarımı diyorum ve şuana kadar hiç ıskası yok sorum şu yetişemiyorum malesef kızıma ne önerirsiniz üstün zekalı olabilirmi

doleres merhaba we tabıkı benımde bı sorum olacak.benımde 19 aylık bı oğlum var tek tek kelımelerı soyluyo.bıze derdını anlatıyo en ufak bıseyı haftalar gecse bıle unutmuyo.bıde en önemlısı her cocuk gını oda rekllamları ızlıo mesela cay reklamı var cayı yesıl yaprak olarak gösterıyo reklamda ooglum onun cay oldugunu nasıl olduysa anlamıs bıze cay dıye söylüyo yada radyoda reklamlarda kumtel markalı sobanın reklamını duydu yanı kumtel dıye evdekı sobayı gösterdı bıze..yanı tek radyodan duymasıyla soba oldugunu nasıl bagdastırdı anlamadık.bu üstün zekalı oldugunumu gösterır sorumu cevaplarsan memnun olurum

selam dolores, benım kızım 3 yasını yenı bıtırdı. cok zekı oldugunu dusunuyorum ve cevremdekıler de aynı sekılde. bırkac ornek vereyım. mesela bana ve esıme bırsey soruyor bılmıyorum dedıgımız zaman sen kocaman ınsansın nasıl bılmezsın dıyor. 10 a kadar ılerı ve gerı sayıyor. bır yerde gordugu sayıyı ve harfı baska bı kelımede gordugunde, ( mesela adı kızımın yaren ) yesıl gordu dıyelım aynı benım adımdan anne dıyor. ucgen daıre kare dıkdortgen vs sekıllerı tanıyor ve cızıyor hem elle hemde bılgısayrda. yapboz puzzle sekıllı oyuncaklara bayılıyor. bır soyledımız seyı bırdaha asla unutmuyor. sarkı ezberlemesı muthıs 30-40 sarkı bılıyordur. ıstıklal marsı, Atam dolmabahcede vs gıbı sıır ve marsları ezberledı hemen ıkı uc kere dınlemeyle.rıtm duygusu super slov sarkılara yada hareketlı sarkılara farklı eslık edıyor.renklerı ara renkler dahıl hepsını bılıyor. meyve sebzelerı hep tanıyor. vs vs aklıma daha gelırse yazarım sana. bu arada herseyı soruyor. suanda bılgısayarı kullanıp muzık acıyor ve resım yapmabolumunde bırseyler cızınce bak anne aynı armut gıbı oldu, kalem gıbı oldu, ucgen gıbı oldu falan dıye. kendım resım cızıyorum kalemle neye banzedı dıyorum hemen bılıyor....benı bır sekılde yonlendırırsen cok sevınırım..tesekkurler

Arkadaşlar üstün zekalı bir evladım olmasını çok isterdim şöyle erken okuyan bizi hep şaşırtan filan..Maşallah bebeklerinize gerçekten..

kızım 14 aylık şu an acaba zeka gelişimi için ne tür materyaller kullanmalıyım? ne gibi oyuncaklar almalıyım?

Arkadaşlar üstün zekalı bir evladım olmasını çok isterdim şöyle erken okuyan bizi hep şaşırtan filan..Maşallah bebeklerinize gerçekten..

kızım 14 aylık şu an acaba zeka gelişimi için ne tür materyaller kullanmalıyım? ne gibi oyuncaklar almalıyım?

ne guzel masallah kızına, sımdı onu sevmek vardı yaa. canım benım butur seylerın cocugun ıcınden geldıgını dusunenlerdenım. ama bızde bıraz olsun onu yonlendırebılırız. benım kızım su an 3 yasını yenı bıtırdı. ama dogdudundan berı bıuzı sasırtıyor..hastaneden geldık ılk gun kalkar gıbı oldu ve dondu. kafasını cevırdı falan fılan. bu arada 15 aylıktı annemın kolyesı vardı hanı su serıt gıbı olanlardan. onu benım kızım kırmıstı annemın boynundayken. bır ayonce falan annem burdayken anneme onu soruyor anneanne ben bu kolyeyı kırmıstım demıııı...
canım benım kızım emsallerıne ınat gıbı hıc bebekle oynamadı.. sekıllı oyuncaklar. ahsap puzzle lar. hangı nesne hangısıne benzıyor. bunlardan hangısı tatlı yıyecek... ben kendımde cok resım yapıp ona gosterıyordum. bu neye benzıyor falan dıye...hıc de ıskalamıyor...bununla ne yapılıyor ornegın sac fırcası cızıyordum tarak dıyemıyoırdu oncelerı TARAMA dıyebılıyordu..bırbırını tamamlamalı oyuncaklar almalısın. eslı oyuncaklar. sekıllı kare ucgen.... bence sımdılık aklıma bu kadar gelıyor.. aklına takılan bırsey olursa ben yıne cevap vermeye calısırım.
bu arada dolores ablamız gıttı galıba gunlerdır ondan mesaj beklıyorum....

merhabalar,
benim şu anda 11 yaşında 3,5 yaş ilerden giden bir oğlum var, zannedildiği gibi kolay birşey değil. 3,5 yaşında okuma yazma biliyordu 4 yaşındayken test yaptırdığımda 3,5 yaş ilerden gittiği söylendi. şu anda 5, sınıfta dersleri çok iyi tam dediğiniz gibi herkesi şaşırtıyor ama madalyonun birde arka yüzü var. benim oğlum çok yalnız arkadaş eksikliği çok çekiyor, çünkü yaşıtlarıyla hiç ortak noktası yok, arkadaşları futbol oynarken oğlum mikroskop elinde bahçede dolaşıp börtü böcekle uğraşıyor, arkadaşları saklambaç oynarken o teleskopla gökyüzünü inceliyor. Çocukluğunu yaşayamıyor ve herşeyden önce bizim ülkemizin eğitim şartlarında ziyan olup gidiyor, zekası hiçbir işe yaramıyor işlenemiyor çünkü, bu beni çok üzüyor, belki büyükşehirlerde böyle değil ama Eskişehir de böyle maalesef. okula başlayacağı zaman çok araştırdım, küçük oğlumda şu anda 6 yaşında oda okuma yazmaya başladı 3 haneli rakamlarla zihinden toplama yapıyor, öğretmeni özel eğitim almasını istiyor, araştırma yapıyor bakalım şimdi bir sonuç çıkacak mı bilmiyorum. anlayacağınız arkadaşlar hiç te öyle özenilecek bir durum değil zeka özürlü çocuklarla nasıl ilgilenmek gerekiyorsa üstün zekalı çocuklarla ilgilenmek te öyle kesinlikle yalan söyleyemessiniz, sorduğu sorunun cevabını alana kadar sizi asla bırakmaz, geçiştiremezsiniz, sizi öyle bir yerden yakalar ki söylediklerinizle, yaptığınız şeylerin nasıl farklı olduğunu size gösteriverir. 11 senedir beni öyle zorladı ki kendimi üniversite bitirmiş gibi hissediyorum.

Son düzenleme:
peki hamileykenn neler yapmalıı üstün zekalı olması için bu konuda bilgin varmı canımm

merabalar. benim üstün zekalı bir oğlum var .3.5 yaşındayken gittiği eğitim kurumundaki pedagog çocuğunuz ilkokula başlayan çocuklarla aynı düzeyde dedi.5.5 yaşında 1. sınıfa başladı.öğrenme ve kavramada bi problem yoktu ama yazmada problem yaşadı.da ha doğrusu ben bunları neden bir sayfa boyunca yazacağım gibi itirazları oldu. neyse yılsonuna doğru öğretmeni çilden çıkarmış kadın da kulağını çekmiş.sonrası malum öğretmenle konuştuk filan.ben sonunda çocuğun hangi alana ilgisi olduğunu öğrenmek için bi test yapturdım.çocuğum bütün alanlara ilgili ve de üstün zekalı çıktı.sonra tabi aynı okulla devam etmedik.ne yazık ki bu çocukların eğitimi konusundaki sıkıntıyla da o zaman tanıştık.şu anda bir devlet okulunda devam ediyoruz.öğretmeni durumu biliyor ve yardımcı olmaya çalışıyor . şu anda 9 yaşında. bu yıl bilseme başvuruda bulunduk. bu yaştaki bi çocuk için türkiye şartlarında yapabileceğim daha ne var bilmiyorum .ama benim ona verebileceğim pek bişey kalmadı.bu çouklarla ilgilenen özel okullar varmış sanırım ancak benim durumum buna müsait değil. neticede iki çocuğum daha var.kızım için test yaptırmadım ama çok iyi 3.5 yaşında okumayı kendisi öğrendi .şu anda da okulla ilgili ne var ne yoksa hepsini kendisi halldiyor.daha fazlasını da yapıyor.dergiler hazırlıyor.kitapçıklar oluşturuyor.ingilizcenin dışındaki diller de ilgisi var .bilgisayardan dil öğrenimiyle ilgili programlar ayarladık ara sıra iki kardeş çalışıyorlar.sonuçlar güzel .benim sıkıntım daha çok oğlumla ilgili.arkadaş edinmekte zorluk çekiyor. büyüklerle olmak istiyor. ben de çocuğumu kendinden 4-5 yaş büyüğünün denetimine teslim edecek bi anne değilim.mekaniğe ve fene acayip ilgisi var. eşim kimya mühendisi o bir avantaj.ancak çok yurtdışına çıktığı için ekstra çalışmalar fazla zaman kalmıyor.
şimdi benim öğrenmek istediğim kurumsal bağlamda bize yardımcı olabilecek ne gibi imkanlar var onları öğrenmek istiyorum.işte çabam çocuklarımın arada yitip gitmemesi. çok hassaslar.öğretmenlerin bağırmasını ,yaşıtlarının bencillik ve zorbalıklarını anlamıyorlar,çok üzülüyorlar,rica etsem bu konuda kaynak ,kitap ne varsa bana yardımcı olmanız.evde bir de küçük bebek var . onlarla ek çalışma yapmak artık eskisi kadar kolay değil. hemde 24 saat ilgi isteyen bir bebekle hiç kolay değil

sevgili dolores ben cevabnı bekliyorum.özel okullar sınavlarının da olduğu şu günlerde bana söyleyecelerin gerçekten önemli

merhaba arkadaşlar dolares çok güzel bi konuya değinmiş.aranızda çok zeki çocuğu olsun isteyenler var .benimde 4 yaşında bi kızım var ve bende dolares gibi aynı şeyi savunuyorum .çocuğunuzun zeki olması başta genetik bi olay sonrada o sizin hamurunuz nasıl yoğurursanız öyle şkillenir.bi çocuk için en önemli şey ilgi.tamamen çocuk odaklıda yaşamanız gerekmiyo tabii.ama mutlaka çocuğunuzun meraklarını giderin.başınızdan salmayın.ben 1 yaşına kadar kızıma kendi icatım olan zeka oyunlarını oynattım mesela rengarenk büyük lego parçalarınını yere dizip birkaçının da içine boncuk sakladım ve bebişler bu boncuk bulmaca oyununu çok seviyor ceee diye bulduğunda hem kıkır kıkır gülüyo hemde hafızası güçleniyo.vs.. bunun gibi oyunlar.1 yaşındada ya-pa yayınlarının kitaplarını aldım .ama yaşına uygun alın mutlaka her yaş için kitap var.ve 1 ayda o kitaptan hangi nesneyi sorduysam bana gösteriyodu ve bu onun için hem anneyle eğlenceli vakit geçirme hemde zeka geliştirici süper bi yöntemdi.renk kitaplarıyla renkleri sayı kitaplarıyla sayıları 1 buçuk yaşında öğrenmiş oldu.2 yaşında 100 e kadar saymayı biliyodu.ama onunda bi yöntemi vardı tabi kızımı araba tuttuğu için her gezmeye çıkışımızda yolda apartman,direk,araba vs.. leri sayalım kızım diyerek onu avutuyoduk ve sonuç yolda araba say say bitmez ve kızım 100 den daha fazla saymak istiyodu.özelliklede hangi gıdanın ne işe yaradığını önce siz öğrenin sonrada çocuklarınıza ne işe yaradığını söyleyerek yedirin.kızımın yemediği hiç bişey yok desem size inanırmısınız bilmem ama ona ne yedirirsem bana ne işe yaradığını sorarak yediği için herşeyin neye faydası var biliyo ve çok ilgisini çekiyo bilinçli besleniyo.daha birsürü şey var ama aklıma geldikçe yazarım size bi fikir olur.yani anlatmak istediğim zeki çocuğu birazda biz yaratırız .ama gerçekten genetikte önemli.süper çocukları olanlar onları iyi bir şekilde yönlendirilmesi için çocuk gelişim uzmanlarına danışın.dolores doğru söylüyo.

arkadaşlar benim bu konuda tecrübem yok ama ...eğitimciyim ...sınıfta bile üstün zekalı değildir belki ama biraz parlak zekaya sahip çocuklar hemen dikkat çekiyor...birde anti sosyal olmalarından şikayet etmişsiniz zaten bu çocukların en belirgin özelliklerinden biri bu benim sınıfımda bir dönem önden giden bir çocuk var o bile arkadaşlarıyla değil benimle iletişim kurmayı çok seviyor nöbetleri bile beraber tutuyoruz nerdeyse

üstün zekalı çocuklar genellikle 1 yaşından önce yada 1 yaş civarında konuşmaya başlarlar,tabiki bu durum her çocukta değişiklik gösterir..Belleğin ileri düzeyde gelişmiş olması da üstün zekalılığın bir göstergesidir..Çocuğun seviyesini merak ediyorsanız öncelikle Gelişim Testi yaptırmalısınız.Çünkü IQ testleri 3 yaşından sonra yapılmaktadır.
canım demişsin ama 1 ve 1 yaşına basmadan die einistain 7 yaşına kadar düzgün konusamıyormus :)

hadi ya hiç dikkat etmemişim.ben de siteye bayadır üyeyim ancak daha yeni girmeye başladım.bu sayfayı aktif zannettim.haber verdiğin için sağol canım

Merhaba dolares,
10 aylık bir bebeğin kulağına telefon tutması , saçını taraması, kumandayı tv ye tutup düğmelere basması , legoları ayırıp birleştirmesi , normalmi sizce ?
cevap için şimdiden çok teşekkürederim

normal canım. biz ilk evlendiğimizde evimize televizyon almamıştık oğlum 5 aylık olunca almıştık.ben mutfaktayken kumandayı almış teletabileri açmış oturmuş izliyor buldum.

Son düzenleyen: Moderatör:
arkadaşlar sizi üzmek istemem ama dolores en son cevabı 2007 nin sonunda atmış.

ay cok hossun yaa. bende farketmıstım bunu ama bır ıhtımal gozu kayar bakar mı dıye dusunmustum... neyse ınsallah donerde bıze cevap verır. gercekten cokmerak edıyorum..:roflol::roflol:

merhabalar,
benim şu anda 11 yaşında 3,5 yaş ilerden giden bir oğlum var, zannedildiği gibi kolay birşey değil. 3,5 yaşında okuma yazma biliyordu 4 yaşındayken test yaptırdığımda 3,5 yaş ilerden gittiği söylendi. şu anda 5, sınıfta dersleri çok iyi tam dediğiniz gibi herkesi şaşırtıyor ama madalyonun birde arka yüzü var. benim oğlum çok yalnız arkadaş eksikliği çok çekiyor, çünkü yaşıtlarıyla hiç ortak noktası yok, arkadaşları futbol oynarken oğlum mikroskop elinde bahçede dolaşıp börtü böcekle uğraşıyor, arkadaşları saklambaç oynarken o teleskopla gökyüzünü inceliyor. Çocukluğunu yaşayamıyor ve herşeyden önce bizim ülkemizin eğitim şartlarında ziyan olup gidiyor, zekası hiçbir işe yaramıyor işlenemiyor çünkü, bu beni çok üzüyor, belki büyükşehirlerde böyle değil ama Eskişehir de böyle maalesef. okula başlayacağı zaman çok araştırdım, küçük oğlumda şu anda 6 yaşında oda okuma yazmaya başladı 3 haneli rakamlarla zihinden toplama yapıyor, öğretmeni özel eğitim almasını istiyor, araştırma yapıyor bakalım şimdi bir sonuç çıkacak mı bilmiyorum. anlayacağınız arkadaşlar hiç te öyle özenilecek bir durum değil zeka özürlü çocuklarla nasıl ilgilenmek gerekiyorsa üstün zekalı çocuklarla ilgilenmek te öyle kesinlikle yalan söyleyemessiniz, sorduğu sorunun cevabını alana kadar sizi asla bırakmaz, geçiştiremezsiniz, sizi öyle bir yerden yakalar ki söylediklerinizle, yaptığınız şeylerin nasıl farklı olduğunu size gösteriverir. 11 senedir beni öyle zorladı ki kendimi üniversite bitirmiş gibi hissediyorum.

uzun süredir yazmamışsınız çocuğunuzun şimdiki durumunu çok merak ettim açıkçası dersleri nasıl?

X