Çocuğunuz üstün zekalı olabilir

dolores

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
8 Kasım 2007
53
0
36
merhabalar,ben üstün zekalılar öğretmenliği 2. sınıf öğrencisiyim! Çocuğunuzun üstün zekalı olduğunu düşünüyorsanız elimden geldiği kadar sorularınızı cevaplamaya ve sizi yönlendirmeye çalışacağım...

Son düzenleyen: Moderatör:
a.s. Slm, benim 25 aylık bi yeğenim var. Anne baba çalıştığı için bakıcı bakıyo. 1 den 30 a kadar sayabiliyo, inğilizce olarak 10 a kadar sayıyor. Belleği çok iyi, ama henüz tam olarak konuşamıyo. Bu arada Baby TV diye bi kanal var çoğu zaman onu izliyor. Kanımca bakıcı pek konuşmuyo. kanaldan öğrendiklerini biliyo. Bu arada bakıcı ilokul mezunu. Ayrıca annesi IQ testi yaptırmak istiyor.Ne önerirsiniz?

mrhb dolores. öğrenmek istediğim bir şey var. çocuğumun üstün zekalı olduğunu düşünmüyorum ama zeki olduğunu biliyorum. Bunlar kriter midir bilmem ama bunu düşündüler bir takım şeyler var. 1.5 -2 yaşında 10 ve üzeri sayıları sayması. 100 e kadar olan sayıları tanıması. mesela 3 ve 6 yı bir araya getirdiğinizde 3 ve 6 demez 36 derdi. plakalardaki sayıları okurdu. şu an 5.5 yaşında okuyor (hecelemeden ve takılmadan benim gibi) yazıyor. çocuğun gelişim evrelerinde yapabileceği şeylerin listesini bulmuştum bir kitapta. dönem dönem karşılaştırdım ve not aldım. 4 yaşında yapılabilecek şeyleri kızım 2 yaşında yapıyordu vs. üstün zekalı çocuklarda ölçüt nedir? yani neler yapar bu tür çocuklar, nasıl anlaşılır ve nasıl yönlendirmek gerekir. Çünkü bu tür bir durum sözkonusuysa doğru yönlendirmek gerekirmiş. aksi takdirde olumsuz sonuçlar doğurabilirmiş. teşekkür ederim şimdiden.a.s.

üstün zekalı çocuklar genellikle 1 yaşından önce yada 1 yaş civarında konuşmaya başlarlar,tabiki bu durum her çocukta değişiklik gösterir..Belleğin ileri düzeyde gelişmiş olması da üstün zekalılığın bir göstergesidir..Çocuğun seviyesini merak ediyorsanız öncelikle Gelişim Testi yaptırmalısınız.Çünkü IQ testleri 3 yaşından sonra yapılmaktadır.

mrhb dolores. öğrenmek istediğim bir şey var. çocuğumun üstün zekalı olduğunu düşünmüyorum ama zeki olduğunu biliyorum. Bunlar kriter midir bilmem ama bunu düşündüler bir takım şeyler var. 1.5 -2 yaşında 10 ve üzeri sayıları sayması. 100 e kadar olan sayıları tanıması. mesela 3 ve 6 yı bir araya getirdiğinizde 3 ve 6 demez 36 derdi. plakalardaki sayıları okurdu. şu an 5.5 yaşında okuyor (hecelemeden ve takılmadan benim gibi) yazıyor. çocuğun gelişim evrelerinde yapabileceği şeylerin listesini bulmuştum bir kitapta. dönem dönem karşılaştırdım ve not aldım. 4 yaşında yapılabilecek şeyleri kızım 2 yaşında yapıyordu vs. üstün zekalı çocuklarda ölçüt nedir? yani neler yapar bu tür çocuklar, nasıl anlaşılır ve nasıl yönlendirmek gerekir. Çünkü bu tür bir durum sözkonusuysa doğru yönlendirmek gerekirmiş. aksi takdirde olumsuz sonuçlar doğurabilirmiş. teşekkür ederim şimdiden.a.s.

Gelişim kriterlerine göre çocuğunuzun ileri seviyede olduğunu söyleyebiliriz.Ama en doğrusu bu testlerin uzman kişiler tarafından yapılmasıdır.Erken yaşta konuşma,erken yaşta yürüme,sayılara olan ilgi ve zaman kavramının gelişmesi,erken yaşta okuma gibi özellikler üstün zekalılığın göstergesi olabilir ama kesin sonuçlar vermez.Türkiye'de üstün zekalı çocuklar maalesef yok oluyorlar,yeteneklerini kaybediyorlar.Bunun için öncelikle IQ testi yaptırmalısınız.

Gelişim testleri 3 yaşından önceki çocuklara yapılır.IQ testleri ise 3 yaşından sonra yapılır.Gelişim testleri genellikle çocuk gelişimi uzmanları tarafından yapılır ama size en yakın Rehberlik Araştırma Merkezi'ne ulaşarak oradan daha sağlıklı bilgiler alabilirsiniz.

IQ testi için üniversite hastaneleri diyorlar doğrumu?

Şu anda üstün zekalı öğrencilere eğitim veren kurumlar öncelikle Rehberlik Araştırma Merkezi'nde yapılan test sonuçlarına göre öğrenci alımı yapıyorlar.Daha sonra kendi hazırladıkları zeka ve yetenek testlerini uyguluyorlar.Bence Rehberlik Araştırma Merkezleri'nin yaptığı testler güvenilir fakat üniversite hastaneleriyle ilgili olan kısmını sizin için araştırabilirim..

Gelişim testleri 3 yaşından önceki çocuklara yapılır.IQ testleri ise 3 yaşından sonra yapılır.Gelişim testleri genellikle çocuk gelişimi uzmanları tarafından yapılır ama size en yakın Rehberlik Araştırma Merkezi'ne ulaşarak oradan daha sağlıklı bilgiler alabilirsiniz.

bulunduğum yerde kızım 2-3 yaş civarındayken gittim. yanlış bir şeyler yapmayayım doğru yönlendirileyim diye. nedense uzman arkadaş hani kuzguna yavrusu şahin görünürmüş yaklaşımında bulundular. her anne gibi çocuğumu abarttığımı düşündüler. bu yüzden bir daha hiç kimseye danışmadım. ta ki siz konu açana kadar. okulda öğretmenine dahi bahsetmedim. varsa böyle bir şey farkederler diye. kendimce okuyup öğrenmeye çalıştım ama yeterli olmuyor o yüzden çok soruyorsam kusura bakmayın...:)

Dolores ben çok farklı birşey sormak istiyorum;
Bir bebek üstün zekalımı doğar,yoksa sonradanmı olur?
Eğerki üstün zekalı bir çocuk sahibi olmak istiyorsak neler yapabiliriz,zeka gelişimi için beynini nasıl desteklemeliyiz?

bulunduğum yerde kızım 2-3 yaş civarındayken gittim. yanlış bir şeyler yapmayayım doğru yönlendirileyim diye. nedense uzman arkadaş hani kuzguna yavrusu şahin görünürmüş yaklaşımında bulundular. her anne gibi çocuğumu abarttığımı düşündüler. bu yüzden bir daha hiç kimseye danışmadım. ta ki siz konu açana kadar. okulda öğretmenine dahi bahsetmedim. varsa böyle bir şey farkederler diye. kendimce okuyup öğrenmeye çalıştım ama yeterli olmuyor o yüzden çok soruyorsam kusura bakmayın...:)

Ben bu başlığı öncelikle çocuklarınızın harcanmaması için sonra da sizleri yönlendirmek için açtım istediğiniz kadar soru sorabilirsiniz..Maalesef ülkemizde bu konuda yetişmiş öğretmenler yok.Normal sınıf öğretmenleri de bu çocukları fark edemedikleri ve onlara gereken eğitimi veremedikleri için çocuklar köreliyorlar ve toplumda birçok sorun yaşıyorlar.Çocuğunuzu önemseyin ve lütfen en kısa zamanda bir RAM(Rehberlik Araştırma Merkezi)'a gidin.

Dolores ben çok farklı birşey sormak istiyorum;
Bir bebek üstün zekalımı doğar,yoksa sonradanmı olur?
Eğerki üstün zekalı bir çocuk sahibi olmak istiyorsak neler yapabiliriz,zeka gelişimi için beynini nasıl desteklemeliyiz?

Çocuğun üstün zekalı olması iki kritere bağlıdır.
1)GENLER
2)ÇEVRE

Çocuk doğduğunda anne ve babadan genetik bir miras alır ve üstün zekalı çocukların beyinleri diğer çocuklardan ileri düzeyde ve farklıdır.Beyinde öğrenmeyi sağlayan özel hücreler vardır ve işte burada işin içine çevre girer.Siz çocuğunuzun gelişimi için ne kadar çok şey yaparsanız,onunla ne kadar çok ilgilenirseniz,kısacası uyarıcı zenginliği bakımından mükemmel bir çevre yaratırsanız işte bu genetik mirasla gelen beyin hücreleri GELİŞİR VE BU HÜCRELERİN SAYILARI ARTAR.Eğer çocuk doğduğunda belli bir kapasiteye sahipse ve siz onu geliştirirseniz işte o zaman ÜSTÜN ZEKALI BİR ÇOCUĞA SAHİP OLABİLİRSİNİZ.

cevaplar için teşekkür ederim. sonra tekrar soracaklarım var a.s. görüşmek üzere...

Dolores çok teşekkürler ama ben ebeveynlerin desteği kısmında kalakaldım,
mesela canım beyin gelişimini destekleyici vcd setleri yada buna benzer piyasada ürünler satılıyor sende biliyorsundur,bizim ilgimiz ve alakamızın dışında yapabileceğimiz ekstra bu gibi yöntemler olabilirmi,bizi bu konuda aydınlatırmısın,buna çok ihtiyacım var,geç bile kaldığımı düşünüyorum.

İlgilendiğiniz için teşekkürler,sorularınızı cevaplamaya devam edicem,şimdilik herkese iyi akşamlar:)

Doloresçim yeğenimi annesi 3 yaşına kadar yuvaya göndermek istemiyor. Bence de sanki yuvaya gitse konuşması açılacak gibi. Bu arada evin tek çocuğu ve beslenme vb yönünden epey özenli. Hem yuvada paylaşmayı öğrenir hem de sosyalleşir diye düşünüyorum. Bakıcı açıkçası bekçilik yapıyor, bilinçli değil. Ama çocuk tanıdığı için değiştirmek istemiyorlar. Fikirlerini bekliyorum. :smiley-cool:

dolores cim. büyük ihtimalle finallerin başlamıştır yada başlayacaktır. sınavlarında başarılar...:teselli:

Merhaba Dolores hanim,

IQ'sü ortalamanin oldukca üzerinde olan 10 yasinda bir oglum var. Matematik dersini seviyor. Ama ev ödevleriyle arasi iyi degil. Bir de yazmakdan cok konusmayi seviyor. Bu da daha cok dil bilgisi dersinde, yazi yazmayi gerektiren konularda, isteksiz oldugu icin, yavas yazmasi nedeniyle sorun oluyor.. Bu sorunuyla ilgili neler söyleyebilirsiniz, ona nasil yardimci olabilirim?

Simdi den tskler!

Son düzenleyen: Moderatör:

Öncelikle desteğin için teşekkür ederim. Arkadaşlar sınav haftan olduğundan söz etmişler. Başarılar. Benim oğlum şuan yaklaşık 10 aylık, gelişim testi için en uygun ay ne zaman ? Fırsatın olduğunda yanıt verirsen sevinirim. Sevgiler...

Oğlum HYPERLEKSİ yani üstün öğrenme ve hafızaya sahip ayrıca yüksek ıQ 2,5 yaşında herşeyi okumaya başladı geç konuştu yani o yaşa kadar konuşmadı ama konuşmaya başladığında aynı zamanda herşeyi okuyordu tv haberlere falan çıktı neyse ,şu an 12 yaşında sosyal hayatı yaşam şekli oldukça yüksek yani çok kitap okuyor çok eğlenceli ama matematik ve el becerisi gerektiren derslerini hiç sevmiyor varsa yoksa tarih eski çağlar araştırmalar arkeolojik kazılar e böyle oluncada matematik öğretmeni çok rahatsız tabii biz de..ne yapabilirim şimdiden teşekkürler..

X