Çocuk Hastalıkları Bebeklerde Kusma Bazen Endişelenmeyi Gerektirir

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği

Calma

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
18 Temmuz 2007
861
5
Ara sıra da olsa, hemen hemen her çocukta kusma görülür. Peki bu durumda ne yapılması gerekir, ve yediklerini çıkarması ne zaman ciddi bir probleme dönüşür?

Bebeğiniz her beslenmeden sonra kusuyor mu? Bu durumda çoğu anne genellikle endişelenmez. Kusma çok nadir olarak ciddi bir soruna işaret eder. Eğer bebeğiniz sağlıklıysa, ve kilo alıyorsa, kaygılanmayı gerektirecek bir durum yok demektir.

NEDENLERİ

Sık sık bebeğinizin geğirmesini sağlamanız oldukça önemlidir. Hemen hemen bütün bebeklerde kusma görülür, ve çoğu bebekte kusma olayı düzenli olarak gerçekleşir.

Yemek borusu ile mide arasında, yiyeceklerin midede kalmasını sağlayan bir kapakçık bulunur. Bebeklerde ise bu kapakçık gelişimini henüz tamamlamadığı için, özellikle aşırı beslenme olduğunda veya beslenme sırasında çok fazla hava yuttuğu zaman, kusma meydana gelir.

Az bir kusma, genellikle zararsızdır. Uykuda bile olsa, öksürüğe, veya boğulmaya veya herhangi bir rahatsızlığa neden olmaz.

Anne sütüyle beslenen bebekler, çok fazla beslenmedikleri ve daha az hava yuttukları için, biberonla beslenen bebeklere göre daha az kusarlar. Bebeklerin çoğunda kusma, genellikle ilk altı ay ile bir sene içinde, oturmaya başlamaları ve katı gıdalara geçiş ile kaybolur.

NELERE DİKKAT ETMELİ?

Kusma tamamen önlenemez, ancak bazı yöntemler yardımcı olabilir:

• Sakinleşmesini sağlayın. Her beslenme saatini, huzurlu ve sakin geçirin. Beslenmeyi bebeğiniz sinirlenmeden önce tamamlamaya dikkat edin.

• Oturmasını sağlayın. Bebeğinizi dik bir pozisyonda oturtarak besleyin. Her beslenmeden sonra 15-30 dakika oturmasını sağlayın. Yer çekimi yiyeceklerin midesinde kalmasına yardımcı olacaktır. Beslenmeden sonra, bebeğinizi hoplatmamalı veya sallamamalısınız.

• Geğirmesini sağlayın. Bebeğinizin, beslenme sırasında ve sonrasında sık sık geğirmesi, midesindeki havanın dışarı çıkmasını sağlayacaktır. Başını destekleyerek dik bir pozisyonda oturtun. Omzunuza koyarak geğirtmeye çalışmamalısınız, böyle yapmak karnında baskıya neden olur.

• Biberonu kontrol edin. Eğer biberon kullanıyorsanız, biberon deliğinin boyutu çok önemlidir. Çok büyük olduğunda, süt çok hızlı akacaktır. Çok küçük olduğunda ise, bebeğiniz yorulacak ve hava yutacaktır. Dik tutulduğunda birkaç damla sütün akmasına izin veren biberon doğru olandır.

• Az az besleyin. Bebeğinize normalden daha az miktarda süt verin.

NE ZAMAN CİDDİ BİR PROBLEMDİR?

Normal bir kusma, bebeğin büyümesini ve sağlığını etkilemez. Aşağıdaki durumlarda doktorunuzla görüşmeniz gerekir:

• Kilo almıyorsa
• Kusma, bebeğin içtiği süt ağzından fırlayacak düzeyde şiddetli oluyorsa
• Aşırı kusuyorsa, yani bir veya iki çorba kaşığından fazla kusuyorsa
• Beslenme saatleri arasında aç görünüyorsa
• Bezi normalden daha az ıslanıyorsa, veya halsizlik varsa
• Ateş, ishal veya solunum güçlüğü gibi hastalık belirtileri varsa
• Kusmuğu yeşil veya kahverengi ise

Probleme bağlı olarak tedavi gerçekleştirilir. Özel beslenme teknikleri genellikle yardımcı olur. Ayrıca reflü için ilaç tedavisi veya midede bulunan kapakçığı gevşetmek üzere bir tedavi yöntemi önerilebilir.

sağol canım ya benim kızım 1,5 yaşında hiç kusmazdı ama bugün ne olduysa yatak yorgan koymadı bende endişelendim tabi.hiç olmazdı çünkü.bu saate kadar onunla uğraştım sanırım midesini üşüttü.

tesekkürler verdigin bilgiler icin.. benimde 50 günlük bi oglum var sürekli kusuyor. dr cok emzirdigin icin diyo ama bana cok emmiyo gibi geliyo 50 günde 2,250 gr almis sizce cok mu emiyo?
bazen emdikten hemen sonra süt olarak asiri bi sekilde kusuyo. genelde gaz cikarirken yada emdikten sonra altini degistirirken mutlaka kusuyo. sürekli camasir yikiyorum malesef :KK43: bana cekmis galiba ufaklik bende ilk 7 ay kusmusum bebekken..

slmlar yazin icin sagol.benim kiz suanda 22aylik,2ayindan beri kusuyordu hemde nasil bir ben bir allah bbilir,fiskiriyordu resmen,halilar her taraf mahvoluyordu,hic acikmazdi,hep zorlardim mecburdum yani,3haftadr zorlamiyorum hic yemek yemiyor acikmiyor,oyuzdende normal olarak kusmuyor,umarim kimsenin cocuguda kusmaz cunku cok zor bisey ya,bilen yasayan bilir,herkese sabir

tesekkürler verdigin bilgiler icin.. benimde 50 günlük bi oglum var sürekli kusuyor. dr cok emzirdigin icin diyo ama bana cok emmiyo gibi geliyo 50 günde 2,250 gr almis sizce cok mu emiyo?
bazen emdikten hemen sonra süt olarak asiri bi sekilde kusuyo. genelde gaz cikarirken yada emdikten sonra altini degistirirken mutlaka kusuyo. sürekli camasir yikiyorum malesef :KK43: bana cekmis galiba ufaklik bende ilk 7 ay kusmusum bebekken..

slm,benim kizda her agladiginda aciktiginda emziriyordum ilk 2ayina kadar ,kizimda ilk aylar iyi kilo almisti sonra kusmasi baslayinca ne emdi nede kilo aldi,yerinde olsam simdi dikkat ederdim kusmamasi icin cunku bu devam eder,kusmasi fazlalasiyor ve psikolojik olarak oyle alisiyorlar umarim sende boyle birsey olmaz ve hemen gecer,eger halen her emzirmenden sonra kusuyorsa 2saatte bir yada 3saate bir ver,hizli cekmemesinede dikkat et,ama kilo aliyor dioyxrsun sorun degil bence ama yinede sen dikkat et arkadasim ben simdieye kadr cektim cok zor bir durum,umarim en kisa zamanda gecer.

aynen benim bebegimde seninki gibi kusuyodu.ama kilo alması normaldi bana cok kusuyomuş gibi geliyodu.şimdi 7 aylık oldu kusma bitti sayılır.çok emdiği zamanlarda fazlayı cıkartıyo sadece.

CANIM BENİM İKİ ÇOCUĞUM VAR KUSMA PROBLEMİNİ ÇOK YAŞADIM İZİN VERİRSEN BİRKAÇ TAVSİYEDE BULUNAYIM.ÖNCELİKLE HER EMZİRMEDEN SONRA BEBEĞİNİ OMZUNA KALDIR VE SIRTINI SIVAZLAYARAK İKİ KEZ GAZINI ÇIKARMASINI SAĞLA.GAZI ÇIKARTAMAZSA DAHA SONRA GAZLA BERABER KUSAR.İKİNCİSİ HER BEBEK EMERKEN BAĞIRSAK HAREKETLERİ ARTAR VE ALTINI DOLDURUR.EMDİKTEN HEMEN SONRA ALTINI DEĞİŞTİRME BİRAZ HAZMETSİN. YOKSA ALTINI DEĞİŞTİRİRKEN MUTLAKA KUSAR.KİLO ALIŞI İYİ DEMEKKİ KUSTUKTAN SONRA EMİYO TEKRAR.ENDİŞELENME.BEBEĞİNİ GÜLE GÜLE BÜYÜT.SEVGİLER:emir_bebek:

selamlar benim oglumda 12 aylik bir haftadir cok felaket sekilde kusuyor hep yemek yidirdikden sonra oluyo anliyamadimm insallah önemli bisey yokdur ...........

Hanimlar 22 günlük bebeğim var. Emdikten sonra gazino cikartiyorum.
Bi kaçkez yatarken kusmasina denk geldim hhafif ce fiskirir gibiydi. Ama bazense agzinin kenarından öylece akip geliyor. Bu fiskirma normal mi.

X