Görücü usulü evlilik mi? Tanışarak evlilik mi?

KIZLAR ÇOK YAKIN BİR DOSTUM BÖYLE BİR EVLİLİK YAPTI VE EVLİLİĞİNE BİREBİR ŞAHİTİM ,KENDİ ABLAMSA 9 AYÖNCE AŞK EVLİLİĞİ YAPTI VE HER İKİ EVLİLİĞİNDE İÇİNDEYDİM BİREBİR ŞAHİT OLDUM HER ANLARINA VE ŞÖYLE DİYEBİLİRİMKİ...

ben ne tanışarak evlenmeye karşıyım, nede görücü usülü evlenme. şanş işi! anlayışlı olursa iki tarafda, saygılı olursa yürüyo. en ufak seyde gözü kapida olursa yürümez.
kendin yapmican seyi karindan beklemicen senin yapmican şeyide kocandan beklemiceksin . tabiii kendimizi ezdirmicez ama yinede kadınlara daha sabırlı olmak düşüyo. yuvayi kuran dişi kuş diye boş yere dememiş büyüklerimiz..

aynen katılıyorum cnm ..sonuçta görücü usulu iyi aşk evliliğ kötü diye bir şey asla denemez bu kişilerin karakteriyle ve evliliğe olan bakış açısıyla alakalı bir şey ..
saygı-sevgi-sadakat üçlüsü olduktan sonra hepsi yürür :lepi:

bence tamamen şans , kısmet işi
sonu hüsranla biten görücü usulü evlilikler de gördüm... aşk evlilikleri de...
yine aşk dolu görücü evliliklerde gördüm.. aşk evlilikleri de.. dedim ya şans , kısmet , talih..
Ama bence aşk evlilikleri daha bi aşk dolu oluyor

Birde şöyle birşey var kızlar..birlikteliğiniz var ve uzun müddet berabersiniz artık neyi sevip neyi sevmediğini nelere tepki gösterip göstermediğini damak tadına varana kadar sevdiği renkleri giyim tarzına kadar herşeyini biliyorsunuzz....

Diğer tarafdaysa hiç tanımadığınız 3 ay içerisinde yada 1 hafta içerisinde evlilik kararı alınıyor aileler onay verip görmeye geliyorlar sornda hazırlıklardı falan diyip hooop evleniyorsunuz.. ve evlendiğiniz zaman aynı evin içerisinde birbirinizi tanıyorsunuzz sizce hangisi mantıklı yukarda anlattığımmı yoksa evin içine girip herşeyi sil baştan tanımakmı ??

görücü usulüde olsa, her 2 tarafında birbirleriye tanışmasından yanayım.. hoş buda bir çeşit tanışarak evlenmeye benziyor. ama bunda,ailelerin birbirlerini tanıması da güzel tabii.. ama birbirini tanımadan görücü usulüne karşıyım. hiç görüşmeden ,sadece ailelerin evet dediği,kızla erkeğin birbirini belki sadece bir kaç kere gördüğü ve hiç başbaşa kalıp konuşamadıkları tarz bir görücü usülüyse,ona karşıyım ...

Son düzenleyen: Moderatör:
tanımadığım biriyle evlenemem:kahve::dilcikar:kaydirigubbakcemile3

Birde şöyle birşey var kızlar..birlikteliğiniz var ve uzun müddet berabersiniz artık neyi sevip neyi sevmediğini nelere tepki gösterip göstermediğini damak tadına varana kadar sevdiği renkleri giyim tarzına kadar herşeyini biliyorsunuzz....

Diğer tarafdaysa hiç tanımadığınız 3 ay içerisinde yada 1 hafta içerisinde evlilik kararı alınıyor aileler onay verip görmeye geliyorlar sornda hazırlıklardı falan diyip hooop evleniyorsunuz.. ve evlendiğiniz zaman aynı evin içerisinde birbirinizi tanıyorsunuzz sizce hangisi mantıklı yukarda anlattığımmı yoksa evin içine girip herşeyi sil baştan tanımakmı ??

cnm emin ol ki kesinlikle dört duvar içine girmeden kimse kimseyi çok iyi tanıyamaz mümkün diil. :nazar:

cnm emin ol ki kesinlikle dört duvar içine girmeden kimse kimseyi çok iyi tanıyamaz mümkün diil. :nazar:

tabi canım haklısıındır henüz evli değilim ve 5 yıllık bir ilişkim var herşey şuana kadar mükemmel gidiyor evlilik yolunda ilk adımımızı kısa süre içerisinde atıcaz inşallah ama sen böyle yazınca anneminde dediği bir laf var bak o geldi aklıma hep derkii " istersen 1000 yıl tanı ister 1 gün farketmez evlilik başka bişi. nasıl evlenirsen evlen şansına..."

Ikisininde avantajlari oldugu gibi desavantajlarida oldugnu düsünüyorum...:nazar:

Görüsü üsülü ile evlenip cok mutlu olanlar oldugu gibi deli divane asik uzun süre beraberlikten sonra evlenen ve büyük hayal kirikligna urayanlarida gördüm...:kahve:

Görüsü üsülünün avtantaji hersey ailelerinin onayi ve isteyi icinde gelisiyor hem ciftler hemde aileler birinini tanima firsati buluyor...anlasmazliklar oldugu vakit ortada ask olmadigi icin herkesin geri cekilme ve vazgecme imkani var...:nazar:

Ask evliliginde bu herzaman mümkün olmuyor, aileleler istemezse bile evladinin hatiri icin onay vermek zorunda oluyor, ama tabiki sevmesen yada hic olmazsa bir hoslanma ve tanima isteyi olmadan sadece ailenin isteyi ile evlenmelerede karsiyim...:1no2:

Gencler buna kendi karar vermeli..a.s

ikisi içinde kesin birşey diyemem
hiç belli olmuyor çünkü bu işler
boşuna dememişler evlilik kumar işidir diye :nazar:

Görücü usulü evliliğe karşıyım.Kapı kapı gezip oğluna kız bakanlar var.Bir de devran tersine dönmüş,kız anne -babaları gözüne kestirdiği damat adayına ve ailesine yanaşarak ''Sizin oğlan,bizim kız'' muhabbeti yapıyorlar.:1closedeyes:Bunları yanlış ve de sağlıksız buluyorum.
Bir de vasıta yoluyla tanışanlar var ki o benim gözümde ''görücü usulüne'' girmiyor.naniknanik
Kendime gelince görücü usulüne karşıydım.O amaçla gelen kimseyi kabul dahi etmedim,bir kez bile görüşmedim.:jeyyar: Fotoğrafını yollanyanlar bile olmuştu.:dilcikar::roflol:
İlk görüşte aşka inananlardanım.Kendim buldum,böyle de mutluyum.:nazar:

görücü uslulü evliliği yanlış bulmam hiçbir zaman.
ama yanlış bulmadığım birbirini görücüden sonra tanıma zamanını geçiren çeşidinden olanı.
yani düğün günü görülen değil.

görücü usulünde iyi bir insan olduğuna kefil olunabilir, ama her iyi insan da iyi koca olacak değildir tabi ki.
bence hoş olan tarafı yıllarca süren bir birliktelik yaşanmadığı için ilk heyecanlar aşkın tavan yaptığı dönemler evliyken yaşanmasından ötürü.

Görücü usulü evliliğe karşıyım.Kapı kapı gezip oğluna kız bakanlar var.Bir de devran tersine dönmüş,kız anne -babaları gözüne kestirdiği damat adayına ve ailesine yanaşarak ''Sizin oğlan,bizim kız'' muhabbeti yapıyorlar.:1closedeyes:Bunları yanlış ve de sağlıksız buluyorum.
Bir de vasıta yoluyla tanışanlar var ki o benim gözümde ''görücü usulüne'' girmiyor.naniknanik
Kendime gelince görücü usulüne karşıydım.O amaçla gelen kimseyi kabul dahi etmedim,bir kez bile görüşmedim.:jeyyar: Fotoğrafını yollanyanlar bile olmuştu.:dilcikar::roflol:
İlk görüşte aşka inananlardanım.Kendim buldum,böyle de mutluyum.:nazar:

Neden sagliksiz olsunki?? Anne olan Baba olan her insan evladi icin en iyisini ister, bu evliliktede böyledir....Benimde ikitane kizim var...sevdikleri olmadiktan sonra iyi bir aile iyi bir insan taniyor ve kizima iyi bir es olabilecegini düsünüyorsam, tanistirmak isterim...:nazar:

Tabiki son karar her zaman kizimindir, olamaz dedikten sonra kesinlikle saygi duyarim..:kahve:.

Bende esimle severek evlendim fakat ilk olarak ailelerimiz ön ayak oldu, bizi yakistirdilar, gerci biz coktan birbirimizi gözümüze kesmistik :icecream:ama ailelerinde onayi ve isteyi olmasi bizi dahada mutlu etti...a.s

Tabiki herkesin görüsü farkli ama görücü üsülü evlenip cok mutlu insanlarda var..:nazar:

ben görücü usulüne karsiyim
tanisarakdan yanayim
en azindan allah korusun ama o evlilik yürümezse kendim ettim kendim buldum dersin ama görücü usulüyle yürümedimi artik cevrendeki herkezden sogur vede nefrete dönüsür diye düsünüyorum
ben tanisarak isteyerek evlendim ve allahima bin sükür cok mutluyu
allahim herkezi ömür boyu mtlu etsin..............

sans kısmet ısı
herkeze gore degısıklık gosterır
ben sımdı ask evlılıgı ısterım
tabıkı neyle karsılasacagım bellı degıl
benım kardesım 6 ay ıcınde gorucu usulu evlendı ve bırbırlerını cok sevıyolar cok sanslı ıkısıde
karsındakınden ne ıztedıgıne baglı
allah herkeze gonlundekını versın hayırlı evlılık nasıp etsın

birbirlerini tanımış beğenmiş anlaşmış ise görücü usulüne karşı diilim ama hiç görüştürülmeden direk evlilik cok yanlış

görücü evlenip mutlu olanda var olmayanda
tanışarakta aynı şekilde
bence eşit yani

eğer zaten sevdiyse insan hayat arkadaşını nasıl bulduğun önemli diil bence
nasip kısmet kader

Son düzenleme:
Ben olaya kısmet meselesi diye yaklaşanlardanım. Yani tanışır birbirinizi seversiniz ama çeşitli sebeplerden ötürü yürümeyebilir ya da aileler vesile olur tanışırsınız yıllardır aradığım insan buymuş diyiverirsiniz. Yani nasiptir bence bu. Allah herkesin alnına hayırlı kısmetler yazsın...

hani bir laf varya kefen ve gelinlik giyme tarihleri kaderimizdedir diye.

kısmet bunlar .şans işi bunlar.
ben görücü usulu evlenenelerdenim şuan eşime aşık oldum.
şu iyiidr bu iyidir demek yanlış olur
herkesin kendi kaderi diye düşünüyorum.

6 yıl bir birlikteliyim vardı...nişanlandık ama evliliğe çeyrek varken yolları ayırdık...
her zaman aşık olup,sonrasında beraberlik istemişimdir...
şuan evliğim,bizimki görücü değilde tanıştırılmayla oldu...öyle abuk bir olayın ortasında emrivaki yaşadımki,lanet olsun çıkayımda başımdan savayım derken aşık oldum ve 7 yıldır şükür mutluyum...

görücü yada anlaşarak evlenmek..............

evliliklerdeki uyumun ,tercihini yaptığın krişeyle orantılı olduğunu düşünmüyorum...
herkesin mutlaka bariz kriterleri vardır,bu karşı tarafta varsa; zaten onunla mutlu olursun...

Neden sagliksiz olsunki?? Anne olan Baba olan her insan evladi icin en iyisini ister, bu evliliktede böyledir....Benimde ikitane kizim var...sevdikleri olmadiktan sonra iyi bir aile iyi bir insan taniyor ve kizima iyi bir es olabilecegini düsünüyorsam, tanistirmak isterim...:nazar:

Tabiki son karar her zaman kizimindir, olamaz dedikten sonra kesinlikle saygi duyarim..:kahve:.

Bende esimle severek evlendim fakat ilk olarak ailelerimiz ön ayak oldu, bizi yakistirdilar, gerci biz coktan birbirimizi gözümüze kesmistik :icecream:ama ailelerinde onayi ve isteyi olmasi bizi dahada mutlu etti...a.s

Tabiki herkesin görüsü farkli ama görücü üsülü evlenip cok mutlu insanlarda var..:nazar:

Görücü usulü evliliklerde gençlerden önce ailelerin evlendiğini düşünüyorum.Konu evlilik ise başrolde olması gerekenler ''gelin ve damat adayı '' olmalı.Aileye yakın,yakışacak bir eş seçimi kaygısıyla ,görücü usulü evliliklere ön ayak olunduğu kesin.Sonra görücü usulü ile evlenenler mutsuz dahi olsa bir türlü boşanamazlar,çünkü ailelerine boşandıkları taktirde ''kara bir leke '' sürüleceğine inanırlar.Bunlar görücü usulünü benim gözümde sağlıksız kılan nedenler.Günümüzde hala ailesinin seçtiği erkeklerle evlenmek zorunda kalan kızlar var.
Benim çocuğum benden aldığı terbiye ve görgü ile zaten kendine yakışacak olanı seçecektir.Yoksa herkes evladı için en iyisini ister.Ben isterim ki kendi mantığı ile hareket etsin,sırf ben uygun görüyorum diye birileriyle tanışmasın.Kendi seçimini kendi yapsın.Seçenekleri babası ve annesi sunmasın ,o belirlesin isterim.
Bu hukuk okumak istemeyen bir çocuğun sırf annesi babası istiyor diye hukuk fakültesine gitmesine benziyor.İlerde sevecektir mesleğini ne de olsa !...:1closedeyes:Eee, nikahta da keramet vardır.İyi aile çocuğu,evi,arabası var,alışırsın.Severek evlenenleri görüyoruz,diye cümleler kurulur ,gider.
Bu yazdıklarım benim hayat görüşüm.Benim doğrularım.Herkesin kendi seçimi.Kalkıp da sen neden görücü usulü evlendin?Tu kaka,diyen yok.a.s.
Kim ne şekilde evlenirse evlensin,önemli olan mutlu,huzurlu olması.
Kısacası gerisi hikaye...:dilcikar:

kesinlikle karsiyim gorucu usulu evlilige

oylesine zor ki anlatilmaz yasanir

gosterdikleri adamla evlenmek ,ona karilik yapmak tek kelimeyle berbat

gorucu usulu evlilik sevgi uzerine kurulmadigi icin rabbim yasayanlara sabir sevgi ask versin yuvalarina :çok üzgünüm:

X