Yöresel Tarif Rumeli mutfağı(göçmen yemekleri)

Yöresel Yemekler
E

eylull85

Ziyaretçi
  • Konu Sahibi eylull85
BÜRYAN
malzemeler:
1 adet tavuk(kırmızı et de olur)
pirinç(miktarı kendinize göre)
soğan(miktarı pirince göre ama bir orta boy yeter)

et haşlanır. soğan doğranıp kavrulur sonra yıkanmış pirinç soğanla birlikte kavrulur. sonra bir tepsiye konur. üzerine de haşlanan etler konur suyu da konulup fırında pişirilir.
not: büryan aslında bulgur ve kırmızı etle yapılır. yani anneannemler yugoslavya da öle yaparlarmış.

• Konu Sahibi eylull85
hmm canım bu tarifi ilk defa görüyorum ilginç geldi denemek lazım aslında ama ben yapabilirmiyim bilmiyorum :)

• Konu Sahibi eylull85
arkadalar bırde tatlı kabagından yapılan bır börek vardı babaannem yapardı seneler evvel yemıstım en son ama tadı hala damagımda bılen varsa tarıfı yazsın lütfen:)))

• Konu Sahibi eylull85
arkadalar bırde tatlı kabagından yapılan bır börek vardı babaannem yapardı seneler evvel yemıstım en son ama tadı hala damagımda bılen varsa tarıfı yazsın lütfen:)))

cnm haklısın oda çok güsel oluyo en kısa zamanda anneannemden öğrenip yazıcam aynı evdeyiz ama ben hala öğrenemedim onu nasıl yaptığını:KK70:

• Konu Sahibi eylull85
bayılırım büryanaaaaaaaa harika olur ben tavuklusunu daha çok severimm

• Konu Sahibi eylull85
kızlar walla bende bayılırım büryana tavuklusuna özellikle eşim yugoslavya göçmeni o yüzden bende tüm yemekleri öğrendim zamanla en çokta turşulara bayılıyorum özellikle yağlı kırmızı biber turşusu yanındada pırasalı börek ohh ohhh 10. gruptakiler duymasın beni walla kovalarlar:)

• Konu Sahibi eylull85
evet arkadaşlar nihayet tatlı kabağından yapılan böreğin tarifini öğrendim yazıyom

kabak kaynatılır süzülür ve elekten geçirilerek ezilir (bi nevi püre haline getirilir)
içine süt,yumurta,un ve biraz tuz konur karıştırılır.
sonra açılan hamurlar(hazır yufkaylada olur) tepsinin içine yerleştirilir(ama tepsinin orta kısmı boş kalcak şekilde sadece en alta bir kaç yufka tamamen serilir. kabağı ortada kalan boş kısma doldurup fırına atıyoruz
afiyet olsun

• Konu Sahibi eylull85
hmm kabaklı börek fena fikir değil hani denemeli :) sağol canım paylaşın için

• Konu Sahibi eylull85
slm.. benim bildiğim bir tarif var inşallah aradığınız budur... bizim çok sevdiğimiz börek sık sık yaparım..yufkayı isterseniz kendiniz açabilirsiniz ben hazır yufka ile tarifi yazıyorum.. ve ilk defa tarif yazıyorum kendi yaptığım gibi anlatmaya çalışıcam....
1 kilo yufka
1 kilo kadar bal kabağı
1,5 su bardağı şeker
ceviz içi
tarçın (isteğe bağlı)
yufkaları yağlamak için
sıvıyağ..veya tereyağı

balkabağını rendele (iri tarafıyla yada rondodan çek)içine 1,5 su bardağı şeker koy (ilk yapışta az gelirse daha sonra şekeri kendine göre ayarlarsın) istediğin kadar çekilmiş ceviz içi (1 su bardağı olabilir fazlasıda)iyice karıştır hafifi sulanır korkma.. yufkayı düz zemine ser ..fırça yardımı ile yağı hertarafına sür..rendelenen kabağı yufkanın heryerine serpele..(yufkayı ortadan ikiye kesersen daha ince olur..ben ikiye keserek yapıyorum bütün yufka kalın geliyor)
yufkayı yuvarlak tarafından güzelce rulo yaparak sar kendi etrafında dolayarak (gül böreği gibi) hafif yağlan mış tepsinin ortasına koy..diğer yufkalarada aynı işlemiyapıp ortadaki yufkanın etrafına dola..tepsi dolunca üzerine yağ sürüp.. susam, çörek otu serpele,,orta ısıda üzeri kızarana kadar pişir ..fırından çıkınca çıtır olmasını istersen üzerini örtme..yumuşak istersen eğer üzerini bir sofra bezi ile örtersin.. benim tepsimden 5 yufkayı ikiye bölünce 1 yarım parça hep artar onu gözleme gibi yapıp teflon tavada pişiriyorum...kabak malzemesini fazla gele bilir derin dondurucuda saklaya bilirsiniz...elmalı turta ve kurabiyesi yaparken elma yerine bu malzemeyi kullanabilirsiniz...volavanda çok güzel oluyor.. hafiyet olsun

slm heidi.. kabaklı böreğin tarifini bildiğim kadar anlatmaya çalıştım inşallah aradığın budur,, sevgiyle kal

kızlar sizlerde göçmenmisiniz yoksa.yemekleri biliyorum paylaşabilirim

slm ..bende göçmenim birçok yemeği bilirim ama pitayı yapmayı :sm_confused:bilmiyorum.. pita tarifini arıyorum ... bu böreği biliyormusunuz ,,seneler önce yemiştim ama tam tarifini kimseden alamadım.herkes deişik tarif verdi,, benim yediğim börek (pita) içi boş tu.. paylaşımın teşekür ederima.s.

slm.. benim bildiğim bir tarif var inşallah aradığınız budur... bizim çok sevdiğimiz börek sık sık yaparım..yufkayı isterseniz kendiniz açabilirsiniz ben hazır yufka ile tarifi yazıyorum.. ve ilk defa tarif yazıyorum kendi yaptığım gibi anlatmaya çalışıcam....
1 kilo yufka
1 kilo kadar bal kabağı
1,5 su bardağı şeker
ceviz içi
tarçın (isteğe bağlı)
yufkaları yağlamak için
sıvıyağ..veya tereyağı

balkabağını rendele (iri tarafıyla yada rondodan çek)içine 1,5 su bardağı şeker koy (ilk yapışta az gelirse daha sonra şekeri kendine göre ayarlarsın) istediğin kadar çekilmiş ceviz içi (1 su bardağı olabilir fazlasıda)iyice karıştır hafifi sulanır korkma.. yufkayı düz zemine ser ..fırça yardımı ile yağı hertarafına sür..rendelenen kabağı yufkanın heryerine serpele..(yufkayı ortadan ikiye kesersen daha ince olur..ben ikiye keserek yapıyorum bütün yufka kalın geliyor)
yufkayı yuvarlak tarafından güzelce rulo yaparak sar kendi etrafında dolayarak (gül böreği gibi) hafif yağlan mış tepsinin ortasına koy..diğer yufkalarada aynı işlemiyapıp ortadaki yufkanın etrafına dola..tepsi dolunca üzerine yağ sürüp.. susam, çörek otu serpele,,orta ısıda üzeri kızarana kadar pişir ..fırından çıkınca çıtır olmasını istersen üzerini örtme..yumuşak istersen eğer üzerini bir sofra bezi ile örtersin.. benim tepsimden 5 yufkayı ikiye bölünce 1 yarım parça hep artar onu gözleme gibi yapıp teflon tavada pişiriyorum...kabak malzemesini fazla gele bilir derin dondurucuda saklaya bilirsiniz...elmalı turta ve kurabiyesi yaparken elma yerine bu malzemeyi kullanabilirsiniz...volavanda çok güzel oluyor.. hafiyet olsun

slm cnm teşekkür ederiz tarifin için. şeker falan da koyuyosunuz içine herhalde bende yazmıştım tarifi ama bizimkinde şeker yok hiç şekerli düşünmemiştim kabak böreğini denemek lazım aslında.a.s.

slm cnm teşekkür ederiz tarifin için. şeker falan da koyuyosunuz içine herhalde bende yazmıştım tarifi ama bizimkinde şeker yok hiç şekerli düşünmemiştim kabak böreğini denemek lazım aslında.a.s.

slm canım..evet bu tarifte şeker var isteğe göre şekerini ayarlabilirsiniz,,bende babaannem dem öğrenmiştim..herzaman yaptğımız bir börek tarifidir.. sizlerde deneyin inşallah beğenirsiniz..
a.s. sevgiler a.s.

Annemlerde bulgarıstan gocmeni buryanı bizde yaparız
ama princi kavurmadan koyuyoruz tepsye kavrulmuş soganı da princlerin ustune en sonda suyunu ustune de kuru nanee koyup fırına
mmmmmmmm cnm istedi şimdii

selam kızlaar daha yeni gördüm bu konuyu bende arnavutum istediğiniz bir tarif varsa hemen yazarım,,hepisini biliyorum sadece bazıları isimlerini farklı biliyo tarif derseniz daha kolay olur..sevgileer..

ben de internetten tesadüf buldum bu tarifi kuzu kaburgasindan yapiliyordu.etler haslaniyor sonra pincleri yikayip tepsiye yayiyouz.pisen etide pirinclerin üzerine cok güzel oldu praatik de beyimnde sevdi:)
tarif icin de tsk canim.

selam kızlaar daha yeni gördüm bu konuyu bende arnavutum istediğiniz bir tarif varsa hemen yazarım,,hepisini biliyorum sadece bazıları isimlerini farklı biliyo tarif derseniz daha kolay olur..sevgileer..

slm inşallah buraya uğrarsın yazımı görürsün arnavut böreğinin tarifini biliyormusun birde dızbanayı
nasıl yaplır yazarsan sevinirim

tabikii takip ediyorum ben burayı..seve seve yazarım..arnavutların böreği çoktur.KABAKLISI,KIYMALISI,PEYNıRLıSı,ISIRGAN OTLUSU,PIRASALI...ama benim en çok sevdiğim ISPANAKLI olanıdır.babaanem her pazar yapar mesela bide..70 yaşında ve hala kendi açar hamurunu asla hazır yufka kullanmaz..o yüzden hazır yufkalı yapıcam dersen..ıspanakları yıkıyaıp çok ince şekilde doğruyosun sonra süt 2 yumurta 2 çorba k.yoğurt tuz katıp hepisini karıştırıyosun..ve yufkanın içine koyuyosun...yufkanın üstünüde yoğurt ve yağ ile yağladıktan sonra pişiriyosun..DıZBANAYI 'nın ismini hiç duymadım inan belki isim olarak farklıdır ama yapılış şeklini malzemelerinden bahsederseen belki biliriim..şimdiden affiyet olsun ..umarım yardımcı olmuşumduur.eğer istersen açma yufkanında tarifini verebiliriim

arkadaşlar trakya yöresine ait mart 9u kurabiyesini bilen var mı?tam olarak tariini arıyorum da bulamadım nette:KK43:

Kızlar kabaklı börege selanik pomakları ''tikvinik'' der biz hep yeriz yani anaannem yapar aklına geldikce. Mesela sütten yapılan bir tatlımız var milieşnuk diyoruz. Birde cok sevdigim tursu tarzı var bunu biliyorum anlatabilirim.

Tolcina diyoruz biz.
Anaannem atesi yakar, üzerine bir metal kapak koyar biberleri,patlıcanları közler ( kırmızı biber de oluyor ) sonra onlar iyice siyahlasınca güzelce soyulur. Hepsi bir kaba alınıp inceltilene kadar dövülür icine sarımsak,limon cok az yag konur.

Yanına kuru fasulye yaptıkmıydı oooh yeme de yanında yat!! Canımda cekti simdii cokacimcoook

X