Menopoz Menopoz Döneminde Yaptırılacak Testler ve Menopoz Döneminde Beslenme.

Menopoz nedir ? Belirtileri ve menopoz süreci hakkında paylaşımlar

esyn

Guru
Kayıtlı Üye
23 Mart 2007
2.578
14
MENAPOZ DÖNEMİNDE YAPTIRILACAK TESTLER

PAP Smear Testi

* Ultrason ile yumurtalıkların ve rahim iç tabakasının değerlendirilmesi

* Tam kan sayımı

* Lipid profili (total kolesterol, HDL ve LDL kolesterol, trigliseridler)

* Karaciğer fonksiyon testleri (ALT, AST)

* Kardiyak risk belirteçleri (CRP, homosistein)

* TSH (Troid testi)

* MamografiMENAPOZ DÖNEMİNDE YAPTIRILACAK TESTLER

* Kemik yoğunluk ölçümü

MENAPOZA ÖZEL MENÜ

Kadınlarda menopoz döneminin başlamasıyla birlikte, kilo sorunu gündemlerinde ilk sırayı alır. Anadolu Sağlık Merkezi'nden Diyetisyen Cemal Aytaç Ak; menopoz döneminde kadınların çoğunun kilo alabildiğini doğrulayarak şunları söyledi: 'Bu dönemde östrojen sentezi azalır ve vücut yağlarının dağılımı etkilenir. Kadınlarda genellikle kalça ve basenlerde biriken yağ kütlesi, menopozla beraber karın bölgesinde birikmeye başlar.' Diyetisyen Ak, menopoza özel, şu mönüyü öneriyor:

* Öncelikle kızartma, salam, sosis, sucuk, pastırma ürünleri, şeker, şekerli tatlılar (pasta, çikolata vb), tatlı içecekler, meşrubatlar, kuruyemiş, sakatat, tuz ve tuzlu yiyecekler ile içeriği bilinmeyen hazır gıdaları tüketmeyi bırakın.

* Menopozla birlikte kadınlarda tatlı yeme isteği artar. Tatlı yerine meyve veya kuru meyveler tüketin.

ÖĞÜN ATLAMAYIN
* Mutlaka kahvaltı yapın. Sabah poğaça ve börek türü yiyeceklerden uzak durun.

* Öğle ve akşam yemeklerinde sebze, sebze bulamıyorsanız mutlaka salata tüketin.

* İkindi ve gece öğünlerinizde meyve tüketmemiz çok önemlidir. Günde en az 3 porsiyon meyve tüketmeye çalışın.

* Yine günde en az 3 kase ya da 3 su bardağı yoğurt veya süt tüketin.

* Ana öğünleri sakın atlamayın. Daha az yemek için öğün atlamanın başlıca şişmanlık nedeni olduğunu sakın unutmayın.

3 yıl önce paylaştığım konu tesadüfen karşıma çıktı ve benim bunlara bugünlerde ihtiyacım var sanırımeyvahedigeldismile

beslenme konusuna tamam e n katılıyorum aynı zamanda kilo vermeye destek şu an gittiğim diyetisyenin verdiği listeye benziyo 3 haftada 4 kilo verdim bu şekilde

esyn,
bizlere çok faydası olacak bir konunu yıllar sonra fark etmem benim ayıbım:kk77:
Yaş oldu 39,sanırım ben şimdiden bu menüye başlasam iyi olacak:KK37:

Evet banada çok faydası olacak bu konunun..Daha yeni menepoza girdim şimdiden 5 kilo aldım..Bir tatlı istiyor canım engelleyemiyorum..Fakat bunları uygulamam gerekiyor artık tatlı yooookkkk..MUNESenin çin erken değilmi?39 çok güzel bir yaş dönemi :)

X