Ülkemizde Hac Gelenekleri

SKartanesi

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
10 Ağustos 2007
8.104
6
39
Arkadaşlar soracağım soru hiç bir başlığa uymuyor gibi geldi buraya yazdım o nedenle. :eek: Annemle babam hacdalar şu anda inş. bayramdan sonra dönecekler dönüşteki karşılama merasiminde bütün herşeyden ben sorumluyum ama neler yapılıyo hiç bir fikrim yok daha doğrusu karşılama değil de sonraki kısım ziyarete gelenlere yemek mi verilir büyük bir yemek falan mı olur yoksa sadece hamur işi falan mı? Sonra gelenlere değil de ilk etapta nasıl olur? Bu konuda fikri olanlar veya başından geçmiş olanlar bana yardımcı olabilir mi??? Akrabalarımızdan hiç bir fayda beklemiyorum çünkü gelip misafir gibi davranacaklar :eek:klava: annem yine işlere koşacak o yüzden bu sefer herşeyi tamamlamak istiyorum onlar gelmeden kadıncağız bari gelince yorulmasın diye... a.s. bekliyorum yardımlarınızı

Canım merhaba ,senin yaşadığın durumu ben iki kere yaşadım,annemler 2 defa gittiler,birincisi hacdı,ona hurma ve zemzem dışında gelince yesinler ve ikram edelim diye birkaç hamur işi yaptık,ama gelenlerde çok birşeyler getirmişlerdi,pasta börek getirmişlerdi.Bizim oralarda zemzem hurma verilir,çok oturulacaksa pasta,börek ikram edilir,umarım yardımcı olabilmişimdir.Ayrıca evide temizlemiştim,Allah haclarını kabul etsin.

Allah kabul etsin öncelikle.benim annemlerde 2 sene önce gitmişlerdi.
biz balkona türk bayrağı asmııştık.bu evde hacı var manasına gelir bu...adettendir.
daha sonra gelen misafirlere pilav-et-tatlı ve ayrandan oluşan tabağı ikram etmiştik.(plastik tabak,kaşıklarla tabi)peşinede zemzemlerini ikram etmiştik.hurmalar ortada sehpaların üzerindeydi.
en son giderkende hediyelerini vermiştik.erkeklere tesbih-yüzük-koku,kadınlara tülbent,seccade.(ama bunları hacdan değil eminönünden almıştık.hatta kutsal yerlerden geldi diye öpmeye çalışan teyzeye zahmet etme teyze kapalıçarşı malı demiştimtatlicadiarzuorayada buradan gidiyo sonuçta)
bence az gayret et ve güzel ağırla misafirlerinizi.hac ibadeti her zaman yapılabilecek bişey değil...
tekrar Allah kabul etsin)

kronick in tavsiyeleri güzel galiba tek başın hazırlanacaksın öyle olursa çok fazla işe kalkmasan daha ii edersin

Ama şu varki annenizin işe girşmesien fırsat vermeyin O hacı gibi otursun köşesinde 1-2 gün :) Ha şu gelip te işe girişmeyen akrabaları sık sık mutfağa davet edin servis tabaklarını fln tutuşturuverin ellerine Böye günde 40 kat el bile ayaklanır yaa

Aaaaahh bizde yemekler hazırlanır sarmalar etler pilavlar çorbalar tatlılar ilk geldikleri anda hoşgeldien gelen konu komşu ve yakınlar kalır yemeğe ve imece usulü hemen sofralar kurulur kaldırılır Adı üstünde hacı sofrası

Konu hakkında nacizane bende bir kaç söz söyleyeceğim.
Ailem ve akrabalarım arasında kutsal toprakları ziyaret etmiş ve bu ulvi görevi yerine getirmiş pek çok tanıdığım olması nedeniyle hacı gönderme ve hacı karşılama merasimlerini sık sık yaşadım.
Öncelikle hacca gidecek olan hacı adayına eş dost ve akrabalarından ziyaretler kısa bir zaman kala başlıyor.
Gelen misafir ya bir havlu ya bir tülbent seccade elbiselik tarzı ufak tefek ve hacı adayının ihtiyacı doğrultusunda hediyelerle gelir.
hacı evine bayrak bir kaç gün öncesinden asılır ve o bayrak daha sonra hacı adayını götürecek araca bağlanır varsa diğer araçlarda da bayraklar olur.
yolculuk günü tüm sevenleri onları uğurlamaya gelir hacı adayı tekbir getirilerek evden çıkarılır ayrıca o gün bir ziyafet verilir uğurlamaya gelen konuklara.
kendimizden bildiğim en son annem umre'ye giderken bir kaç arkadaşı tülbent ve atlet getirmişti ve anneme bunları Hacer'ül esved taşına sürmesini rica etmişlerdi sebebine gelecek olursak tülbenti bağlayanın başı ağrımaz ,çamaşırı giyeninde çocuğu olurmuş artık ne derece doğru orasınıda Allah bilir.
tekbir sesleriyle evden çıkan hacı adayı sanki düğün konvoyu gibi bir düzenle yalnız burda şarkı değil ilahi ve tekbirler okunarak hacılara havaalanına kadar eşlik edilir.
eskiden hacılar buradan değilde oradan hediyelik eşyaları alıp getirirlermiş şimdi işe tesbih seccade baş örtüsü ,ufak süs ve ev eşyası olarak düşünülen hediyelikleri Türkiye'den alıyor ordan hurma ve zemzem suyu getirmek ve nadir bulunan eşyaalrı getirmek daha revaçta..
hac dönüşü yine bayraklarla süslü arabalarla hacılar karşılanıyor ..eve gelişte eş dost akrabaya ziyafet verilir kimi yerde tavuk pilav ayran salata ,kimi yerde pide ayran ,kimi yerde yemeklerle verilen bu ziyafetin ardından hurma ve zemzem ikram edilir daha sonraki günlerde ise gelen ziyaretçinin yakınlığına göre tesbih, seccade ,takke,yüzük,başörtüsü,çocuklara ufak tefek oyuncaklar, takı veya süs eşyası ve olmazsa olmaz bir ufak paket hurma hoşgeldine gelen misafirlere hac hatırası niyetine armağan edilir.
bizde 1 hafta sonra bir de mevlüt okutur hacdan gelen, ama bu her yerde varmıdır onu bilmiyorum..

Allah dileyen herkese oradaki güzellikleri görmeyi nasip etsin..
sevgiyle kalın..a.s.

Arkadaşlar soracağım soru hiç bir başlığa uymuyor gibi geldi buraya yazdım o nedenle. :eek: Annemle babam hacdalar şu anda inş. bayramdan sonra dönecekler dönüşteki karşılama merasiminde bütün herşeyden ben sorumluyum ama neler yapılıyo hiç bir fikrim yok daha doğrusu karşılama değil de sonraki kısım ziyarete gelenlere yemek mi verilir büyük bir yemek falan mı olur yoksa sadece hamur işi falan mı? Sonra gelenlere değil de ilk etapta nasıl olur? Bu konuda fikri olanlar veya başından geçmiş olanlar bana yardımcı olabilir mi??? Akrabalarımızdan hiç bir fayda beklemiyorum çünkü gelip misafir gibi davranacaklar :eek:klava: annem yine işlere koşacak o yüzden bu sefer herşeyi tamamlamak istiyorum onlar gelmeden kadıncağız bari gelince yorulmasın diye... a.s. bekliyorum yardımlarınızı

canım benim büyükbabam yıllarca hac organize işi haptı.doğal olarak biz heryıl bu hazırlıkları yaptık. a.s malum hac karşılasından sonra eviniz eminimki eş dost akrabayla dolup taşacaktır laelaelaelaelae. duyan gelmiş misali.yemek yap tatlımm a.s.baya çok yap yalnız.aynı zamanda çay yanında ikram edilecek bir şeylerde yapman gerekir.a.s çünki gelenler genelde ziyareti abartıyor.laelaelaelaelae. a.s.

Benimde ananem ve dayım gitmişti annemler hazırlık yaptı birşeyler biliyorum ordan..
İlk olarak annenler hacca gitmeden eş, dost, akraba ziyarete gelmiştir mutlaka ve ufakta olsa birşeyler getiren olmuştur. Öncelik olarak onlara hediye hazırlaman gerekiyor ve tabi diğer gelenlere de. Biz annemle alışveriş yapmıştık: Seccade, tülbent veya başörtüsü, tesbih,erkeklerin namazda kullandığı takke denilen beyaz bir başlık var ve yüzük (akik, gümüş, emitasyon) gümüş ya da akik yüzüğü yakınlara hazırladığın hediyeliğin içine koyucaksın. emitasyonu ise bir tepside gelenlere hurma ve zemzemle beraber tutabilirsin çoluk çocuk sevindirme açısından. (Bütçeni sarsmadan) tabi bunları önceden hazırlaki misafirler geldiğinde panikleme üstelik ikramları verirken yetiştiremezsin.
Bolca sarma dolma ve börek hazırla bunlar hem yemek hemde çay yanında ikram edilebiliyor yani hayat kurtarıyor. tavuk falan haşlayıp pilav üstüde hazırla hem tavukları haşlayıp 1 gün önceden dolaba koyabilirsin bu da son anda dolaptan çıkarıp ikram edebileceğin birşey yani panikletmez. Yemek yapman gerekiyor bolca gelen gidene sofra hazırlanıyor çünkü (gelen oturup kalıyor da ondan)
Allah kabul etsin cnm bize de nasip etsin Rabbim

Son düzenleme:
öncelikle allah kabul etsin diyeceğim.hacdan ailen döndüğünde misafirlere hurma ve ebzemzem ikram edilir bilginiz olsun . benimde ablam gidiyor hacca hayırlısıyla hac vazifelerini yapacaklar.

X