Cuma Zayıflama Yarışması 6. Takım

Zipzip-

Nirvana
Pro Üye
8 Eylül 2016
103.169
437.637
34
Bu sayfaya tasindik 🤭

6. TAKIMA SAĞLIKLI VE KEYİFLİ KİLO VERMELER DİLERİM.

KURALLAR

1)Günlük menü paylaşımi liste şeklinde su miktarı, spor türü ve süreleri eklenerek paylasilmalidir..

🔷️ Her gün menü paylaşmak zorunludur.(menü+su+spor)
✔menulerde Zipzip- Zipzip-
✔sporlarda Cordelia Cordelia

🔷️Mazeretsiz haftada 3 menü paylaşımı yapmayan arkadaşlar ,menu tablosundan ve listeden cikarilacak, eger deneme süresindelerse 2 hafta listeye girmeleri ertelenecek,

🔷️Menüde ki kacamaklar icin cezai yaptirim uygulanacaktir

2)Tüm arkadaşlar birbirlerinin menülerine yorum yapmalı, eleştiriler kırıcı rencide edici olmamalıdır.

3)Haftalık minimum 50 mesaj sınırı vardır.(bu kural takımla kaynaşmak için var,unutmayın!)

4)Cuma günü kilo bildirimleri en geç saat 12.00’a kadar yapılmalıdır.

Kilo bildirimini, fotoğraflı ve yanında bir kagida elle yazilmis nick + güncel tarih notuyla birlikte bildirmek zorunludur aksi takdirde üye bildirimsiz sayılacaktir.

5)2 hafta kilo bildirimi yapmayanlar,iki hafta üst üste sabit yada artı gelenler ile takım kurallarına uymayanlar takımdan uzaklaştırılır.

6)Hafta sonu yapılan kaçamakların önüne geçebilmek için Pazartesi günü kilo bildirimi yapma zorunluluğu vardır.

7 )Takıma zaruri durumlar hariç, 3 gün gelmeyen diskalifiye edilir.

8) Uzun sure takıma gelemeyecek olanların, mazeretlerini takim kaptanına iletmesi gerekir.

9)
Yeni üyenin deneme süresi EN AZ İKİ haftadır.
takıma giriş tarihinden itibaren üçüncü cumaya denk gelen etapta takım listesine dahil olabilirsiniz,ancak kurallara uymayan üyeler kaptanin insiyatifinde listeye dahil olamazlar

10)Takım içinde verilen görevler yerine getirilmeli ve gerektiğinde takim motivasyonunu arttırmak için yapılan aktivitelere katılım zorunludur.

11)Takımda motivasyon düşüren,polemiğe girmeye çalışan kisi süresiz olarak takımdan uzaklastırılır.

Takıma yeni katılacak olan arkadaşların, aşağıdaki katılım formınu doldurması gerekir.
katılım formu:

ADINIZ: ( isteğe bağlı )
YAŞINIZ:
BOYUNUZ:
KİLONUZ:
HEDEF KİLONUZ:
MEDENİ DURUMUNUZ:
MESLEGINIZ:
ÇOCUK SAYISI:

DAHA ÖNCE HERHANGİ BİR TAKIMA DAHİL OLDUNUZ MU?:
KİLO ALMA NEDENİNİZ:
SAĞLIK SORUNUNUZ VAR Mı:
KİLO VERMEYİ İSTEME NEDENİNİZ:

Kilo bildirimi su şekilde yapılmaktadır;
Gecen Cuma gunu kilom : xx
Bu Cuma gunu kilom : xx
Fark :xx
Yuzde :××

KİLO YÜZDE HESABI NASIL YAPILIR?
1) Üye kilo alma/verme yüzdelerinin hesabı:
[(Etap başlangıç kilosu - Etap bitiş kilosu) / Etap başlangıç kilosu] x 100

Örnek: Üye 61 kilo. Bir hafta sonra 60,5 kiloya düşmüş olsun.
61 - 60,5 = 0,5
0,5 / 61 = 0,008196721
0,008196721 x 100 = %0,820

Üyenin kilo verme/alma yüzdesinin ondalık basamağı 3 haneli olacaktır.

♧♧♧♧♧♧♧♧♧♧♧
☆Ödül hakedenler :Yüzde 1 ve uzeri

☆Ödül kalori sinirlamasi :300 kalori

☆Ceza yaptirimi :adim cezasi ,fotografli bildirim

◇◇◇◇◇◇◇◇

:spor:

Cardio dk - 10 puan
Eva dk - 10 puan
Başlangıç cardio dk 6 puan
Eliptik dk- 7 Puan
Koşu dk- 10 Puan
Yüzme dk- 4 Puan
Jillian1 dk -8 Puan
Jillan2 dk-10 Puan
Zumba dk -4 Puan
Dans dk -3 Puan
Step dk -3 Puan
Stepper dk -5 Puan
Yoga dk- 2 puan
Kondisyon Bisiklet dk -5 Puan
Tempolu Yürüyüş dk- 5 Puan
Yavaş Yürüyüş dk -1 Puan
1000 adim - 100 Puan
Leslie dk- 5 Puan
leslie boosted dk -8 Puan
Pilates dk - 8 Puan
Keyfi Yüzme dk- 1 Puan
Park Aletleri dk- 1 Puan
İp atlama 1 tane- 1 Puan
İpsiz atlama, zıplama - 4 tane 1 Puan

Twist 15 tane- 1 Puan
ev temizligi dk -1 Puan
Bölgesel hareketler dk - 10 Puan
Bölgesel hareketler 1 tane -1 Puan
Plank 1sn -1 Puan

◇◇◇◇◇◇

➖➖➖➖➖➖➖➖➖

Son düzenleme:
kütahyacığım canım. bende maytabıma katılıyorum. yemek yememekle kilo verilmez aksine tek öğünle kilo alınır yada metobolizma dengen bozulur. 3 ana 3 ara öğün olmak üzere 6 öğün besleneceksin.gün içinde vucudumuz için gerekli tüm besinlerden tüketeceksin ve bol su içeceksin. sabah kavaltını öğle yemeğini normal akşamları hafif besleneceksin. eğer yapabilirsen en geç 7 den sonra birşey yeme su iç. beyaz ekmek yerine kepek ekmeği ye. gün içinde sportif ve aktif ol. şekeri ya azalt yada benim gibi hayatından çıkart. herşeyden ye ama sınırlı yesırnaşık şey kendini rejimdeyim diye germe. tıpkı bizim gibi hem yiyecen hem zayıflayacaksın. ben diyete başlıyalı 3 ay 8 gün oldu ve ben 11 kilo verdim. dahada en az 7 kilo vereceğim. bu zaman içinde tabiki hiç veremediğim haftada oldu ama ben yılmadım ve devam ettim. hiç hayatımda bukadar zevkli bir rejim yapmamıştım. burda arkadaşlarımızın sayesinde hem eğlenip hem kilo veriyorum. onlardan çok şeyler öğrendim. eğerki sende olayı beyninde bitirdiysen emin olki yaza en az 20 kilon gitmiş olarak gireceksin. bak dikkatini çekeyim ennnn az diyorum bu senin elinde sayıyı dahada yükseltebilirsin. burda kilo çizelgelerimiz vardı şimdilik silindi ama kimin ne kadar kilo verdiğini görebilirdin. buda insanı dahada hırslandırıp motive ediyorsırnaşık şey

Çoğu zaman kilo almamıza neden olan zararlı bazı alışkanlıklarımızın farkında olmayız. Oysa fazla kilolarımızdan kurtulmak ve formda kalmak için öncelikle zararlı alışkanlıklarımızı tanımamız gerekir. Bu durumdan yola çıkarak sizin için uygulaması basit ama yararı büyük olan 50 maddeyi derledik.

1. Zayıflamak için elinizde yeterli sebepler olsun ve düşence olarak kendinizi buna hazırlayın.
2. Zayıf günlerinizden bir fotoğrafınızı mutfağınıza asın.
3. Lokmalar arasında yarım dakika kadar ara vermeye çalışın.
4. Kesinlikle aç karnına alışverişe gitmeyin.
5. TV izlerken ya da kitap okurken birşey atıştırmayın.
6. Her öğünde sadece bir porsiyon yiyin.
7. Yemekten sonra hemen dişlerinizi fırçalayın.
8. Kendinize "Karnım gerçekten aç mı?" sorusunu sorun.
9. Isırdığınız her lokmanın tadını almaya çalışın.
10. Yürüyen merdivenler ve asansörler yerine merdivenleri tercih edin.
11. Yürüyüşlerinizi yemekten sonra yapın.
12. Aperatif olarak birşeyler içmek istediğinizde sadece domates suyu için.
13. Sebze yemeklerinin üzerine dökeceğiniz sosları suyla hazırlayın.
14. Meyve sularını yarı yarıya maden suyuyla karıştırıp öyle için.
15. Ayakta yeme yerine, oturarak yemeyi tercih edin.
16. Yemeğin dozunu fazla kaçırırsanız ertesi gün küçük bir diyet uygulayın.
17. Izgara yapacağınız eti yağlamak yerine soslayın.
18. Her öğünden önce yulaflı birşeyler atıştırın.
19. Diyet ya da light içecekleri tercih edin.
20. Abur cubur yerine küçük taneli meyvelere yönelin.
21. Her lokmanızı 20 kere çiğneyin.
22. Açlık hissettiğinizde şekersiz bile olsa sakız çiğnemeyin.
23. Açlık hissettiğinizde evden dışarı çıkmaya çalışın.
24. Açlık hissettiğinizde ince bir dilim salatalık yiyin.
25. Kendinize vanilyalı, meyve sulu buzlar hazırlayın.
26. Davetlere gitmeden önce yağsız küçük bir yoğurt yiyin.
27. Peynir iştah keser, yemek öncesi yiyebilirsiniz.
28. Yatarken kesinlikle ağzınıza şeker atmayın.
29. Bitki özlü çaylar için.
30. Her öğünden önce bir bardak maden suyuna limon sıkıp için.
31. Sevdiğiniz şeyleri küçük porsiyonlar halinde hazırlayın.
32. Öğünler arasında kilo aldırmayacak bir sebze ya da meyve yiyebilirsiniz.
33. Öğün saatlerinize uymaya çalışın.
34. O öğünde ne kadar yiyecekseniz o kadar pişirin.
35. Her zaman küçük tabaklar kullanın.
36. Canınız pasta yemek isterse 20 dakika beklemeye çalışın.
37. Aynanın önünde çıplak olarak kendinizi inceleyin.
38. Akşam yemeklerinizi mutlaka hafif yiyin.
39. Kalorisi az mönüler bulunduran restoranlara gidin.
40. Sebzeleri haşladığınız suyu içebilirsiniz.
41. Meyve ve sebze ağırlıklı diyetleri tercih edin.
42. Et ve balığı alüminyum folyo içinde pişirin.
43. Haftanın bir gününü meyve günü ilan edin.
44. Haftanın bir gününü pirinç günü olarak değerlendirin.
45. Besinleri mümkün olduğunca ince doğrayın.
46. Bir hafta içinde yediğiniz her şeyi not edin.
47. Öğleden sonra iki tane katı yumurta yiyin.
48. Yemekten önce bir elma yiyin.
49. Çekirdekli meyvelerin çekirdeklerini bir süre ağzınızda tutun.
50. Zayıflamayı keyifli hale getirecek ödüller belirleyin
4. takımdan alıntı

Son düzenleyen: Moderatör:

· Kilo tartımları sabah aç karnına yapılmalıdır.
· Aynı saatlerde tartım yapılmalıdır.
· Hafif kıyafetlerle veya çıplak tartım gerçek ağırlığı göstermektedir
· Aynı tartıda tartılmaya özen gösterilmelidir.
· Evde kullanılan tartılar belli aralıklarda servise gönderilip kalibrasyonları yapılmalıdır.
· Menstürasyon, seyahat, kabızlık, ishal veya egzersiz sonrası tartımlar doğru değildir.
· Sadece kilo değil, yağ ve kas oranınızın da önemli olduğunu unutmayınız, kilo verebilirsiniz fakat bunun yağdan mı kastan mı kaybedildiği de önemlidir.
· Sürekli tartılmak kişi de psikolojik bozukluklara sebep olabilir.
· Önemli olan sadece kilo vermek değil, beslenme alışkanlıklarını uzun süreli değiştirmektir, bu yüzden amaç dengeli ve yeterli beslenme olmalı ikinci olarak kilo kaybetmek olmalıdır.
· Haftada 1 veya en fazla 2 gün sadece sabah aç karnına tartılmak yeterlidir.

-> ısınma
-> asıl egzersiz
-> esneme

Ben bu sırayla yapıyorum ama genelde ilk 3 dkkada hep nefessiz kalıyorum.Kalbim deli gibi çarpıyor.Eğlenceli yine de .Denemekte fayda var.

kendi almamız gereken kalorimizide hesaplayabiliriz. bunun için sabit bir çarpan varmış
bu sabit çarpan yatakta dinlenenler için 28
ev işi yapanlar için 30
hafif iş yapanlar için 33
yarı ağır iş yapanlar için 44
çok ağır iş yapanlar için 50
örneğin
70 kilo ağırlığındaki bir kadının ideal kilosunun 55 olduğunu sayalım. eğer ev işleri yapıyorsa kalori gereksinimi 1.650(55x30)olacaktır
hafif işlerde 1.815(55x33)
bu şekil hesaplayabiliriz. zayıflatıcı olmak için bu gereksinimleri aşmamalıyız.
günlük olarakta 1000 kalorinin altına inmememiz gerekir.sürekli 1000 kalorinin altına inersek vucut dengesini ve sağlığını bozar

[ arkadaşlar bel inceltmek isteyenler varsa besit ama entikli aşağıdaki metotları uygulasın derim test edildi onaylandı

Kedi Esnetmesi: Ellerinizin ve dizlerinizin uzerinde yerde pozisyon alınız. Nefes verirken karın kısmını içeri doğru bastırarak, sırtı dışarıya doğru ittirin ve tekrar nefes aldığınızda karın ve srıt bölgesini yere paralel poziyona getiriniz.

Yapmayın: Yere yatıp, hızlı hızlı mekik yapmaya çalışarak omurgaya ve belinize zarar vermeyin.

Ofiste: Sırtınız dik pozisyonda sandalyenizde otururken, iki ayağınızı yerden 30-50 cm yukarıya doğru kaldirin ve tekrar yere indirin. Bu hareketi parmak ucları yere değecek veya topuklar yere değecek şekilde 15 tekrar uygulayın. sandalyenin yanlarından tutabilirsiniz. İleri ve geri hareket etmemeye çalışın.
Yapmayın: Yere düşen bir nesneye, otururken uzanmaya çalışmayın.
Tekrar sayısı: Normal mekik yerine, ayaklarınızı sandalyeye yerlestirin ve sırtınız yerde kalsın. Nefes verirken, karın bölgesini içeri doğru bastırarak, beli yere doğru iterek omuzlarınızı ve sırtın bir parçasını yerden kaldırın, bel bölgesini yerden kaldırmayınız.

Hareketin sayısından çok kalitesine önem verin, diğer bir deyişle her bir mekik hareketini hissederek, nefesi doğru uygulayarak yapınız.
Yanlara uzanma hareketi: Sırt üstü yatın, dizleriniz bükük ve ayaklarınız yerde olacak şekilde pozisyon alınız. Sağ eliniz ile sol dizinize uzanın ve dokunun, sonra sol eliniz ile sağ dizinize dokunun. 15 tekrar uygulayın.

Uyku poziyonu:
Sırt üstü yatın ve dizleriniz altına yastık koyun. Karnınızın üstüne yatmayın.
Beslenme: Lifli gıdalar tüketin. Bol bol su için. Sabah kahvaltısı yapmadan evden çıkmayın.

Alkol tüketmeyin, alkol sizin yağlanmanıza neden olur.
Kemiklerinizi güçlendirmek için kalsiyum alın. 50 yaş ve üzerindeki bayanların günde 1500m miligram kalsiyum alması gerekir. 50 yaşın altındakiler için; hedef 1000 miligram olmalıdır.

Spor: Yüzme, squash, tenis, bisiklete binmek gibi aerobik sporlar yaparak yağ yakımını hızlandırın.
Herkesin inandığı gibi, bisiklete binmek , karın için en ideal egzersizdir. Bu yanlıştır. Bisiklete binmek yağ yakımına yardımcı olur fakat tek başına karın bölgesini inceltmeye yardımcı olmaz. Bisiklet sürerken her an karın kasları çalışmamaktadır.

Evde Egzersiz:
Ev için mutlaka egzersiz topu alarak, karın ve sırt hareketleri uygulayınız. Mekik ve ters mekik için en ideal ev egzersiz aletidir.
Özet olarak:
1. Bol bol su için. Şekerli ve gazlı içeceklerden uzak durun.
2. Cips ve yağlı besinlerden uzak durun.
3. Fırsat buldukça hareket yapınız.
4. Haftada en az 3 gün ve gğnde yarım saat aerobik egzersiz uygulayın.
5. Gün içinde dik durmaya çalışınız.

KARNI SIKIŞTIRMA

• Sırt üstü, dizlerimiz bükük bir şekilde yere yatıyoruz.
• Başımızı yavaşça kaldırıyoruz (çenemiz göğsümüze dokunabilir).
• Omuzumuz ve başımız yerden kalkan kadar dizlerimize kadar uzanıyoruz (vücudumuzu desteklemek için ellerimizi de dizlerimize doğru uzatıyoruz).
• Bir süre karnımızı sıkıştırıp bekliyoruz ve tekrar geriye doğru uzanıyoruz.
Hareketi yaparken düzenli olarak nefes alışverişine dikkat ediyoruz.
Karın Egzersizi - 2

BELİ ÇEVİRME

• Dizlerimiz bükük ve ayak tabanlarımız yerde olacak şekilde yere oturuyoruz.
• Ellerimizi omuzlarımıza koyuyoruz ve sola doğru belimizi yavaşça (zorlamadan) çeviriyoruz. Bir süre bekliyoruz ve tekrar ilk pozisyonumuza geliyoruz.
• Sağa doğru belimizi çeviriyoruz. Bir süre bekliyoruz ve tekrar ilk pozisyonumuza geliyoruz.
Karın Egzersizi - 3

BİSİKLET

• Dirseklerimizle vücudumuzu destekleyerek geriye doğru uzanıyoruz.
• İki bacağımızı yerden biraz havaya kaldırıyoruz.
• Yavaş bir tempoda bisiklet pedalı çevirir gibi bacaklarımızı yere değdirmeden çeviriyoruz (Sırtımızı asla zorlamıyoruz).
6 tur bisikletimizi çeviriyoruz ve bacaklarımızı yere uzatıp rahatlatıyoruz.
Karın egzersizi-4

DİZLERİ TOPLAMA

• Sırt üstü, kollarımız omuz hizasında açık olacak şekilde yere yatıyoruz.
• Dizlerimizi göğüs hizasına kadar çekiyoruz.
• Dizlerimiz bükük bir şekilde iki bacağımızı sola doğru çeviriyoruz. En son gelebildiğimiz noktada bir süre bekliyoruz ve tekrar göğüs hizasına çekiyoruz.
• Sağa doğru çeviriyoruz, bir süre bekliyoruz ve tekrar göğüs hizasına çekiyoruz.
İleriye doğru bacaklarımız uzatıp rahatlatıyoruz.
Karın Egzersizi -5

VÜCUDU DÖNDÜRME

• Dizlerimiz bükük ve dirseklerimiz omuz hizasında bükük (dengeli bir şekilde) yere oturuyoruz.
• Dizlerimizi göğsümüze doğru çekiyoruz (bir bacağımız diğerinin biraz üstünde). Aynı zamanda dengeyi sağlayabilmemiz içinde kolları bacakların tersi yönüne çekiyoruz (BELİMİZİ ASLA ZORLAMIYORUZ).
Bir süre bekliyoruz ve tekrar ilk pozisyonumuzu alıyoruz.

kızlar size burdaki çıtır ve adayları tanıştırayım
MAYTAP: önce çıtır oldu sonra hamiş kaldı şu an takımımızın bebeğini taşıyor karnında:roflol:
KÜTAHYA: takımımızın uyku boncuğu. uyumayı sever ama bu aralar yerini değiştirdi yadırğıyor alışamadı dönüp duruyor yeniden dalabilmek için uykuya:roflol:
SWEET: takımımızın bir türlü çabalayıp çabalayım kilo veremiyen çıtır adayı. ama olacak biraz daha sabra ihtiyacı var.:teytey:
LARA: benim rakibemdir kendisi. ama ben ona bir türlü yetişemedim. kiloda vermiyor ama bende o vermiyor diye ağırdan hareket ediyorum bir hızlansın bende hızlanacağım:roflol:
ALOLA:eek: da çıtırlarımızdan bu aralar kilo aldı sebebine gelince terki diyer eylemişti buraları şişipte geldi geri:roflol: ama zaten inceldi inceleceği kadarda bizi terk etmiyor sağolsun
ASİ: oyy yerim o yanlardan fışkıtan simitlerini ben onun. simitlerim diyorda başka bişi demiyor eeeee simitide çok seviyor ama:roflol:
DİLARA: O da bizim nişanlı çıtırımız. önden zayıf ama siz beni birde arkadan görseniz diyor bir türlü arkadan foto çekip koymadıki şuraya görelim:roflol:
ZÜMRÜTÜANKA:canım benim takıldı 70 kiloda şöyle kendini çekecek bir vinç bulamadı. inşallah bu hafta onu 2 kilo vermiş olarak göreceğizŞeniz
EBRU: Oyyy o yakımımızın hanım ağası. ama şimdi gezmelerde bir c deyip kayboluyor. sağ olsun oralarda bile bizi unutmuyor
JASMİN: anam ben ondan şüpeleniyorum sanırım yiyor.Kötü Kazen 3 gün burda 5 gün mutfakta olsa gerek:roflol:
SUPERİSİ: kilo verdim diye bir hava bir hava. sönmese bari bu havası. yoksa çok şey elinde kalacak

SEVGİLİ ARKADAŞLAR YENİ GELEN ARKADAŞLARLA BERABER ESKİ ARKADAŞLARIMIZA DA DUYURULUR.BEN VE YARDIMCI ARKADAŞLARIM PERİ VE EBRUYLA BERABER ALDIĞIMIZ KARARLARI AÇIKLIYORUM;
1)5 GÜN MAZERETSİZ TOPİĞE UĞRAMAYAN ARKADAŞLAR MAZERET BELİRTMEDEN TAKIM LİSTESİNDEN ÇIKARILIR
2)2 HAFTA ÜST ÜSTE AYNI KİLOYU BİLDİREN YADA EKSİ BİLDİREN ARKADAŞLAR 2. HAFTA LİSTEDEN ÇIKARILIR VE 3. HAFTA YENİDEN LİSTEYE ALINIR
3)HAFTA İÇİ PAYLAŞIMDA BULUNMAYIP CUMA GÜNLERİ BİLDİRİME GELEN ARKADAŞI 2. CUMA LİSTEDEN ÇIKARIRIM (TAMAMEN).ÇÜNKÜ BURADA ASIL AMAÇ PAYLAŞIMDIR.
4)GÜNDE EN AZ 2.5 LİTRE SU İÇMEYİ VE 1 SAAT SPOR YAPMAYI İHMAL ETMEYİN(BUNU BİLEMEYİZ AMA YAZARSANIZ SEVİNİRİZJ
5)GÜNDE 6 ÖĞÜN YEMEYE GAYRET EDİNJ
6)HERKES GÜNDE EN AZ 1 MESAJ YAZMAYA GAYRET ETSİN
7)GÜNDE 3 KEPEK EKMEĞİNİ GEÇMEYİN
8)AKŞAM 7 DEN SONRA MEYVE VE YOĞURT HARİCİNDE BİŞEY YENİLMESİN
BU LİSTE UZAR GİDERRR AKLIMA GELENLERİ DEVAM EDİCEM KOPYALAYIP PC NİZE YAPIŞTIRIRSANIZ SEVİNİRİM

--------------------------------------------------------------------------------

burdaki yazıların çoğunu okudum ve şu sonuca vardım. herkezin istediği yemek yemek ve sonra zayıflamak.ama bu mümkün değil.yeme düzeninde bir kontrol sağlanmalı ve sağlıgınıza zarar vermeyecek bir yeme düzeni oluşturmak lazım.yanlış diyetler ve takviyeler yüzünden tansiyon yükselmesi ve düşmesi-cilt sorunları-saç sorunları-şekerde düzensizlik vs vs yaşayabilirsiniz.sağlık herşeyden daha değerli.herkezin bedeni ayrı bir öyküdür başkasında işe yarayan bir yöntem bir başkasında sağlık açısından ciddi sorunlar yaşatabilir.
zayıflamada önemli olan vücudun işlevlerini aksatmayacak vitamin ve besinleri almak ama daha çok enerji harcamaktır.bununda en sağlıklı yolu bir dr gidip gereken tetkikleri yapıp sonrasında beden öykünüzü öğrenip ona göre bir diyeti uygulamak ve düzenli spor yapmaktır.
ben 4 yıl önce 12 kilo verdim bir daha geri almadım...çünkü spor hayatımın bir parçası oldu ve yoğurt-peynir-süt-tahıllar-sebzeler-et ürünlerini düzenli tüketiyorum

cola-hazır meyve suları-şekerlemeler-ağır tatlılar-hazır yiyecekler-hazır soslar-mayonez-ketçap gibi gıdaları asla tüketmem.
daha çok doğal evde yapılanalrı etrcih ediyorum
düzenli yeşil çay içiyorum ve yoğurt yiyorum keten tohumu karıştırıp.
günde 4 öğün yemek yiyorum.asla kahvaltımı atlamıyorum.
muhakkak sıcak yemek yiyorum,diyet ibaresi yazan besinleri almam ve yemem
ekmek tüketiyorum ama kepek ekmeği olmasına dikkat ediyorum
pilav yiyorum ama akşam öğününde değil öyle öğününde tercih ediyorum
akşamları en az 15 şinav çekip 15 dk hareket ediyorum
haftada 4 gün sabahları erken saatte 90 dk yürüyorum tabii yaz aylarında
hala 161 boyunda 50 kilodayım değişmiyor bu denge...
vücutta kas dokusu arttıkça metabolizmada hızlanıyor daha çok enerji harcıyor..
asla kendimi aç bırakmam
ve ben tiroid hastasıyım ve ben diane 35 kullanıyorum ayrıca, ama kilo vermemek gibi bir sorunum yokkk
doğru beslenme ve sporun hayatın bir parçası olması çok önemlii
bildiklerimi paylaşmak istedim.
ve ben 12 kilomu sporla 2 ayda verdim ortalama..

[CProf. Dr. Osman MÜFTÜOĞLU

Kilo kaybetmeyi düşünenlere

Hangi doktora veya beslenme ve kilo yönetimi merkezine giderseniz gidin, üç aşağı beş yukarı aynı şeyleri dinlersiniz.

Kilo yönetimi uzmanlarının son cümlesi genellikle aynıdır: Daha az yiyin! Bu cümleyi aslında şu şekilde düzeltirseniz doğruya en yakın zayıflama programını bulursunuz: "Ne yiyorsanız yarı yarıya azaltın, ne kadar hareket ediyorsanız iki katını yapın". Bu cümlenin birinci bölümü işin en zor kısmıdır. Yiyip içtiklerini değiştirmekten, eski alışkanlıklarından kimse kolay kolay vazgeçmez. Bir süre sonra sıkılır ve diyeti bırakır. Diyet yaparak kilo vermek istiyorsanız bu kararınızın uzun süreli değil kalıcı bir yaşam tarzı değişikliği anlamına geldiğini, düzenli bir kilo kaybını içerdiğini ve belirli bir kiloya ulaştığınızda en az 2-3 yıl bunu korumanız gerektiğini unutmamalısınız. İşte kalıcı bir kilo kaybını başarabilmeniz için işinize yarayacak kolay ve etkili bazı öneriler...

BUNLARI UNUTMAYIN

1 Düzenli yemek yiyin. Öğün atlamayın. Günlük beslenmenizi 10 birim kabul ederseniz kahvaltı kalorinizi 3, öğle ve akşam yemeği kalorinizi 2’şer birim olarak planlayın. 2-3 saatten fazla aç kalmayın. Kuşluk, ikindi ve yatsıda 1’er birim ara öğün alın: 1200 kalorilik bir zayıflama diyetinde sabah kahvaltısını 300, öğle ve akşam yemeklerini 200’er kalorilik olarak planlayabilir, ara öğünlerde 100 kalorilik besinler tüketebilirsiniz.

2 Diyet süresince belirli bir besin öğesini sınırlayın. Uzun süreli diyetlerde bu sınırlamaları belirli bir dönemde belirli bir besin öğesi (proteini, yağı veya karbonhidratı sınırlayan diyetler) için yapabilirsiniz. Bir süre yağı, karbonhidratları (unlu ve şekerli besinler) ve ya proteinleri (eti, süt ve süt ürünleri) kısıtlayan diyet uygulamanız ciddi bir sağlık sorunu yaratmaz. Bizim önerimiz düşük yağ oranlı (günlük toplam kalorinin en fazla % 15’inin yağlardan alındığı diyetler Pritikin Diyeti ) zayıflama programlarının hem daha başarılı olduğu hem de yaşlanma geciktirici etkisi nedeniyle yararlı bulunduğu yönündedir.

3Günlük toplam kalori alımınızı 800 kalorinin altında tutmayın. 1000-1200 kalorinin altındaki zayıflama diyetlerini bir tıbbi danışma ve doktor kontrolü almadan uygulamayın.

4Hergün düzenli egzersiz yapın. Aerobik egsersizleri tercih edin. Egsersiz süresini 35 dakikanın üzerinde tutun. Günde ortalama 45 dakikalık düzenli, tempolu yürüyüş veya yüzme gibi aerobik egsersizler daha iyidir.

5 Düzenli uyuyun. Stresle başetme tekniklerinden ve yoga, meditasyon gibi yardımcı tıp tekniklerinden faydalanın.

6İştah kesici ya da sindirim sisteminde yağ bağlayıcı ilaçları doktor kontrolü olmadan kullanmayın. Bitkisel zayıflatıcıların sadece mali durumunuzu zayıflattığını unutmayın. Hiçbir bitkisel zayıflatıcının yararı bilimsel olarak kanıtlanmış değildir. Bitkisel/ doğal olduğu iddia edilen birçok ürünün içeriğini ısrarla sorgulayın. İçeriğinde EFEDRİN, AMFETAMİN, KAFEİN, TİROİD HORMONU ÖZLERİ bulunan ve yasal olmayan kombine bitkisel /doğal ürünleri kullanmayın. Adı ve kimyasal yapısı ihtiva ettiği etken maddelerin belli olmayan, numaralandırılmış (G-3167, G-4640) ürünlerin çoğunda kullanımına izin verilen yasal miktarların üstünde EFEDRİN veya EPHEDRA bitkisi ekstreleri bulunmaktadır.

7Sizi daha çok yemeye yönelten ortamlardan uzak kalmaya özen gösterin. Dışarıda daha az dışarıda yemek yiyin. Sosyal toplantılarda alkol yerine soda-limon için. Yemek davetlerine veya restoranlara gitmeden evvel evinizde bir şeyler yiyin. Eviniz dışında da hafif, az kalorili besinlere yönelin.

8En iyi yemek zamanı tokluk zamanıdır. Asla uzun süre aç kalmayın. Uzun açlıklardan sonra sofraya oturmak yerine sık aralarla düşük kalorili sebzeler tüketin.

9Kiloyu kontrol etmenin en emin yolu hergün tartılmaktır. En iyisi sabahları, aç karnına, tuvaletten çıktıktan sonra ve çırılçıplak tartılmaktır. Hergün tartılarak küçük kilo artışlarına hemen müdahale etme şansınız olur.

10Diyet yaparken unlu mamullerden, tatlılardan, şekerden ve alkolden uzak durun. Aşırı meyve tüketiminden kaçının. Fazla tuz tüketmeyin. Özellikle kalori değeri yüksek meyvelere dikkat edin. (İncir, üzüm, kiraz, kayısı...) Bol bol su içmeyi unutmayın!

Bu önerileri "Bunları ben zaten biliyorum" diye küçümsemeyin. Bunları kalıcı ve yerleşik tavırlarınız, alışkanlıklarınız yapmaya gayret edin.

Tamamlayıcı tıptan yararlanmakta fayda var

Modern tıbbın temel kusurlarından birisi sadece hastalıklarla ilgilenmesi, hastalıkları sınıflandırılması, sağlıklı olma haline ve sağlığı sınıflandırmaya ilgi duymamasıdır. Modern tıp, sağlık üzerinde çalışmayı önemsememekte sağlıklı olma ve sağlığın gücü üzerinde yoğunlaşmamaktadır. Çalışmalarını, hastalıkları ve hastalık semptomlarını tedavi etmek üzerinde yoğunlaşmıştır. Modern tıp bilimsel tıptır. Her şeyi kimyasal olarak hesaplamıştır. Pek çok görüşe göre modern tıbbın en önemli gücü olan bu mutlak bilimsel olma kaygısı aynı zamanda en önemli zaaftır. Vücutta ölçülemeyecek pek çok şey mevcuttur. Örneğin beyin fonksiyonlarının pek çoğu ölçülmez. Bu nedenle "iyilik hali"nin veya hastalıklardan iyileşmenin ruhsallığı ile de uğraşmak gerekiyor. Modern tıbbın bu konuda en iyi yardımcısı "geleneksel doğal tıp" olabilir. Modern tıp kendisini bilimsel tıbba alternatif görmeyen "Doğal-tamamlayıcı tıp"dan yararlanabilir.

Yaşlanma hızınızı ölçün

Günde 5-8 bardak su-meyve suyu- bitki çayı içiyor musunuz?

Gece 22:30’dan önce uykuya geçip verimli uyuyor musunuz?

Günlük egzersiz yapıyor musunuz? (dans, koşma)

Sınırsız yemek yeme alışkanlığınızı önleyebildiniz mi?

Duygularınız özgürce dışa vurabiliyor musunuz?

Stres ile mücadeleniz yeterince hızlı mı?

Kendinizi değerli bulup, kendinize iyi bakıyor musunuz?

Diyetiniz dengeli mi? (balık, meyve sebze, tahıl)

Hayvansal yağlar yerine zeytinyağı tercih ediyor musunuz?

Vejeteryan diyet veya 1-5 kere haftada balık yiyor musunuz?

Antioksidan katkılar kullanıyor musunuz?

Solunum egzersizleri tekniklerini kullanıyor musunuz?

Kendinizi beğenmediğinizi ifade etmekten korkmuyorsunuz değil mi?

Kendinize gülebiliyor musunuz?

Düzenli diyet ile temizleme programı (detoks kürleri) uyguluyor musunuz?

Pozitif düşüncede misiniz?

Sağlıklı sosyal ilişkileriniz var mı?

İşinizden keyif alıp, faaliyetler gösteriyor musunuz?

80 yaşın üzerinde sağlıklı yaşayan aile bireyleri var mı?

Huzurlu musunuz?

Cevaplarınızın skorları

Asla: 0

Ender: 1

Seyrek: 2Sık: 3

Alışkanlık: 4

Biyolojik yaşınız için skorları toplayın

0-10 kronolojik yaşınıza 10 yıl ekleyin.

11-20 kronolojik yaşınıza 5 yıl ekleyin.

21-40 kronolojik yaşınıza = biyolojik yaşınız

41-60 kronolojik yaşınızdan 5 yıl çıkarın

61-80 kronolojik yaşınızdan 10 yıl çıkarın.

En büyük beş diyet hatası

Uzun zamandır diyet yapıyorum ve yavaş yavaş motivasyonumun azaldığını hissediyorum. Mevsimsel olabilir mi? Verdiğim kiloları almaktan korkuyorum.

3-) Sosyal aktivitelerde fazla yemek: Yılda bir kaç kez dışarıda yemek yiyiyorsanız, restoranda ne istiyorsanız onu tüketebilirsiniz. Bu o kadar önemli değildir. Fakat gün içerisinde her dört öğününüzün birini dışarıda tüketiyorsanız bu sizin için bir alışkanlığa dönüşmeden dışarıda yemek yemek ile ilgili bir stratejiye ihtiyacınız vardır.

Hemen düzeltelim: Bu aktivitelere katılırken çok olmamaya dikkat edin. Izgara gibi az yağlı pişirilen mönüleri ve içerisinde bulunan malzemeleri ve sosları sorun. Bu sizin besin tüketiminizi kontrol altına alacaktır.

4-) Ufak tefek parçalar sayılmaz

Evi temizlerken 1-2 patates cipsi, yemek pişirirken küçük bir parça kek yemek! Öğünler arasında sürekli bir şeyler atıştırmak, boş kaldığımızda veya bir şeye odaklandığımızda (kitap okumak gibi) bir şeyler yeme alışkanlığı doğurur. Ve bu yüzden bunlar sayılmaz diye düşünürsünüz.

Hemen düzeltelim: Kitap okurken veya televizyon seyrederken bir şeyler atıştırmaktan çok bir şeyler içmeyi deneyin.

5-) Gerçekçi olmayan hedefler

Bazen tartının zorlukla kıpırdadığını düşünerek üzüntü içerisine düşersiniz. Uzun bir süre sonra çok fazla kilo kaybı beklemek insanların yaptığı en büyük hatadır. Devam eden kilo kaybınız haftada 500 gram ile 1 kg arasında olmalıdır. Birçok insan gerçekci olmayan hedefine ulaşamayınca diyeti bırakır.

Hemen düzeltelim: Hızlı giden hızlı gelir.

Gece yeme sendromu

Gece zor uykuya dalıyorum ve sürekli uyanıyorum. Uyandıkça da buzdolabına saldırıyorum ve ne varsa yiyorum.Sürekli kilo alıyorum. Ne yapmalıyım?

Gece yeme sendromu kalori alımını ciddi derecede artıran ve birçok nedeni olabilen bir yeme bozukluğudur. Hormonal ve psikolojik sorunlar da bu durumun ortaya çıkmasına neden olabilir. Tam olarak nedeni bilinmemektedir.

Eğer:

Günlük besin alımının yüzde 50’sini ve fazlasını akşam yemekten sonra tüketiyorsanız

Sabah aç uyanmıyorsanız

Uyku sorunlarınız var ise

Gece uyandığınızda bir şeyler tüketiyorsanız

Tatlı ihtiyacınız artıyorsa

Bu durum sürekli olmasa da dönem dönem oluyorsa

Çok hızlı ve çok fazla besin tüketebiliyorsanız mutlaka bir doktora başvurmalısınız.

Bu durumda bir dahiliye uzmanı ve psikiyatristten yardım almak şarttır. Bu kontrolden sonra diyetisyen yardımı ile kalori alımını yavaş yavaş, en azından kilo artışını durduracak şekilde ayarlayabilirsiniz. Zayıflama diyetine geçiş yaparken ise mutlaka yavaş ve kalıcı kilo kaybını sağlamak sizin durumunuzda biri için çok önemlidir.

OLOR="Purple"][/COLOR]

Açlık krizlerinde imdadınıza yetişecek 100 kalorilik 20 atıştırma

FORMSANTE DERGİSİ

Aniden gelen yeme içme krizlerini, fazla kalori almadan, ama aynı zamanda gözünüzü ve midenizi mutlu edecek şekilde geçiştirmek için, işte mükemmel bir liste...

Beyaz peynirli, zeytinyağlı domates dilimleri
Akşam yemeğine daha çok mu var? Birkaç dilim domates, peynir ve zeytinyağı ile hazırlayacağınız bu nefis atıştırmayla hem damağınızı hem de midenizi doyurabilirsiniz.

Muz
Muz doğal olarak "paketlenmiş" bir meyve, bu sayede çantanızda kolaylıkla taşıyabilirsiniz. Oldukça doyurucu bir atıştırma olan muz, özellikle spor yapanlar için krampları önleyici potasyum zengini bir besin kaynağı.

Yerfıstığı ve yabanmersini kurusu
1 kaşık yerfıstığı ve iki kaşık yabanmersini kurusunu karıştırıp küçük bir plastik torbada taşıyabilirsiniz. Böylece mideniz kazındığında sağlıklı bir atıştırma yanınızda olacaktır.

40 gram kuru kayısı
Çantanızda küçük kese kağıdının içinde 40 gram kuru kayısı bulundurun ve acıktığınızda tüketin. Böylelikle vücudunuz için gerekli olan birçok besin öğesini alırken, kalori bombardımanına uğramayacaksınız.

5 adet küçük bitter çikolata
Bol miktarda kakao içeren bitter çikolata zengin bir antioksidan kaynağı. Yüksek tansiyona da iyi geldiği araştırmalarla kanıtlanan çikolata aynı zamanda enerji veriyor, kendinizi çok iyi hissetmenizi sağlıyor.

Karides ve dip sos
8 adet pişirilmiş karidesi 4 kaşık yağsız kokteyl sosuna batırarak yiyebilirsiniz.

1 kâse probiyotik yağsız yoğurt
Kalsiyum ve D vitamini ve faydalı bakteriler içeren probiyotik yoğurtlar sindirim sisteminiz için olduğu kadar kemikleriniz için de faydalı bir atıştırma.

Havuç ve humus
Orta büyüklükteki bir havucu 2 tatlı kaşığı humusa batırarak yiyebilirsiniz. Kıtır kıtır yiyeceğiniz havuç sizi biraz oyalayacaktır. Ayrıca hem havuç hem de humus besin kaynağı olarak oldukça zenginler.

Ahududu, yoğurt bal ve müsli
2 çorba kaşığı yoğurtla 1 tatlı kaşığı balı karıştırın. ahududuları ve müsliyi yoğurdunuza ekleyin ve afiyetle yiyin. Ahududu hem çok lezzetli bir meyve, hem de güçlü bir antioksidan. Bu doyurucu atıştırma sizi öğlen ya da akşam yemeğine kadar tok tutacaktır.

10 adet badem içi
Kuru yemişlerin faydaları saymakla bitmiyor. Badem de bunlardan biri. Ama kilo almak istemiyorsanız fazla abartmayın, bu lezzetli kuru yemişten 10 tane yemeniz hem elinizi hem de midenizi oyalayacaktır.

Peynir ve çok tahıllı ekmek
1 adet yağsız üçgen peynirin yanında bir dilim "çok tahıllı" ekmek, bir sonraki öğüne kadar doyurucu bir atıştırma alternatifi olabilir. Çok tahıllı ekmek vücudunuz için çok faydalı olan B1, B2, B6, B12, niasin, folik asit, demir, kalsiyum, çinko içerir.

Hindi füme ve 1 dilim tam buğday ekmeği
Protein yönünden zengin bir başka atıştırma: 60 gr hindi füme ve 1 dilim tam buğday ekmeği...

Çilek ve yağsız yoğurt
1.5 kâse dolusu mis kokulu çilekle birlikte 2 tatlı kaşığı yağsız yoğurdu yiyebilirsiniz. Bu hafif ara öğün mükemmel bir C vitamini kaynağı aynı zamanda.

Yumurta ve tam buğday ekmeği
Yanmaz tavada pişirdiğiniz 2 yumurta akını bir dilim tam buğday ekmeğiyle birlikte yiyerek açlığınızı bastırabilirsiniz.

Fırında kaşarlı mantar
6-7 adet orta büyüklükteki mantarı yıkayın, saplarını çıkarın ve küçük, topraktan bir kaba dizin. İçlerine az miktarda rendelenmiş kaşar peyniri koyun. Bir tatlı kaşığı zeytinyağını üzerinde gezdirin ve fırına sürün. Doyurucu olduğu kadar lezzetli olan bu pratik atıştırmayı hazırlamak fazla vaktinizi almayacak.

Bir dilim karpuz ve yağsız beyaz peynir
İşte çekinmeden yiyebileceğiniz bir atıştırma daha; 1 dilim karpuz ve bir parça yağsız beyaz peynir. Yüzde 95'i su olan karpuz idrar söktürücü, böbrekleri temizleyici özelliğiyle biliniyor. İçerdiği B ve C vitaminleri de cabası...

1 kâse dolusu kiraz
Haziran ayı tam da kirazın en bol ve lezzetli olduğu mevsim. Kanı sulandırıp temizleyen bu lezzetli meyve aynı zamanda ağrı kesici özelliğe de sahip.

Patlamış mısır
3 avuç dolusu yağsız patlamış mısır acıktığınızda imdadınıza yetişecek en masum atıştırmalardan...

Ton balığı
Balık besleyici olduğu kadar hafif de bir besin. İşte size ton balığıyla 100 kalorilik 3 öneri:
1- 50 gram ton balığına bolca limon sıkıp kaşıklayın.
2- 30 gram ton balığını bir dilim tam buğday ekmeğinin üzerine sürüp yiyin.
3- 40 gram ton balığı, 1 adet salatalık, birkaç marul tanesi ve 1 küçük domatesten oluşan bir salata hazırlayın. Salatanızı limonla tatlandırın.
(Not: Piyasada satılan en küçük boy ton balığı konservesi 80 gram.)

Kraker
18 adet yağsız, şekersiz krakerle açlığınızı bastırabilirsiniz

Şişle popomda ufak bir delik açıyorum ince bir hortum takıp önce biraz ağzımla çekiyorum sonra hortumun ucunu biraz aşağı doğru tutunca yağlar kendiliğinden akıyor :roflol:

6. takım nasıl beslenmeli

sabahları ya ılık suyla yada limonlu suyla yada elma sirkesi bal karışımıyla güne merhaba derdi

kahvaltıda önceleri 2 dilim kepek ekmeği(sonra bu 1 e düştü) 1 yumurta 3 zeytin ve sevze ağırlıklı beslenirdi!
(Yumurta yerse peynir yenmez peynir yenirse yumurta yenmezdi)

6 öğün dışına çıkılmazdı.
her 2 saatte mideye birşeyler gönderilirdiki metobolizmamız sürekli çalışsın.
hayatımızdan şekeri çıkarmıştık. kaçamak yapmak yasaktı. gün içinde 2 bardak süt yada süt grubu almak zorundaydık
domatest turp tereyi bol tüketirdikki metobolizma 2 katı çalışsın diye.
öğle menülerimizde 8 kaşık sebze yemeği yada 100 gr tavuk balık 3 köfte yeme hakkımız vardı.
sebze yemeklerinin suyunu tüketmiyeceğiz. çünkü bütün yağlar suyunda kalıyor.
her menünün yanına yağsız sınırsız salata ekliyoruz. bolda limon sıkıyoruz
acı pul biberini kullanabildiğimiz yemeklerde kullanalımki metobolizma 2 katına çıksın.

ara öğünlerde 1 meyveyi geçmiyeceğiz. yada 1 bardak kiraz yada 1 ince dilim karpuzu.
akşam yemeklerinde yağsız çorba 1 dilim ekmek ve sebze yerdik

kızlar gerçektende bu şekil yeniden beslenirsek eski düzenimize geri dönmüş oluruz. hatırlatmadır

Son düzenleme:
slm kızlar orda çok güzel harika bilgiler vardı yaaa. özür dilerim bu benimde hatam oldu. önceleri size söylemem gerekliydi fakat söyledim ama demekki o zamanlar sizler yoktunuz.
aklımda kalanları size yazayım yinede.
her gün ara öğünlerimize 5 tane kuru kayısıyı ilave etmeliyiz. bu gün kurusu olursa daha iyi sonuç alırız.
kesinlikle aç kalmamalıyız.
ara öğünlerimizde yağsız tost ve ayran içebiliriz.( bu bir bardak ayrandan hem daha sağlıklı hemde kilo aldırmaz )
beyaz leblebi ara öğünlerde yenebilir. 1 çay bardağı dolusu hakkımız var. hem de leblebinin tok tutma özelliği hemde susatma özelliği olduğu için güzel bir açlık bastırıcı besindir( hatta ben o dönem leblebi ve karyısıyı karışık yer üzerinede su içerdim. leblebi suyu görünce şişiyor ve kolay kolay açlık hissi vermiyor)
her öğüne bol limonlu az yağlı mevsim salatasını ilave edebiliriz.
aslında her şeyden yiyebilir ama miktarı kaçırmamalıyız.
önemli olan burda miktar uygulayana tabiii:mymeka:
ara öğünlerimizde simit serbest ama 1 tane bütün simitte değil sadece çeyrek simit bir parça peynirle beraberlaelaelaelaelae
tutupta 1 tane bütün yersek tabiki kilo veremeyiz:mymeka:
hep laramı vuracak birazda ben vurayım size:roflol:
bir ara ben nasıl kilo verdim diye bir defter doldurmuştum. onu bulup size neler yaptığımıda anlatırım sanki hiç anlatmamışım gibi:roflol:

• Beğen
Reactions: Puh
şöyle dizlerimin dibine oturun kızlar. yeni bilgilerle ve listeyle geldim.
diyet yaparken püf noktalardan biri ne yiyoruz
ne kadar yiyoruz diye kendimize soracağız

burda demek istiyorki yenen şey ve miktar önemli

şimdi size bir liste taktim edeceğim. ve bu diyet sayesinde haftada 3 yada 5 kilo veriliyormuş ama ben inanmıyorum açıkcası. verilir verilmesinede 3 değilde haftada 1 veririz meselaa. bende yalan yok diyetisyen yalancısıyım ben.:roflol: bu listeyi ben haftaya uygulayacağım kızlar. yanıma arkadaş olursa daha zevkli yaparız. kim var parmak kaldırsın. altına teşekkür basanı listeye yazarım ona görejeyyar
SABAH

1 dilim k. ekmeği 3 zeytin 1 parça az yağlı kaşar yada normal peynir. domatest salatalık şşekersiz çay
ARA ÖĞÜNDE
1 adet meyve yada 4 parmak genişliğinde kesilmiş 1 dilim karpuz
yada kuru kayısı vs ire
ÖĞLENE
1 kase yoğur sınırsız bol limonlu salata 1 tabak sebze yemeği ince 1 dilim k . ekmeği
ARA ÖĞÜN
yine ne arzu ederseniz. miktar önemli ama
AKŞAMA
Salata yoğurt bir gün et( 2 but yada 5 derisiz kanat yada 3 köfte
yada salata yoğurt 1 kase bulgur pilavı
yada salata yoğurt 1 kase makarna( domatest soslu)
yada salata yoğur 2 yumurtayla pişmiş menemen
bunları dönüşümlü olarak tüketedebiliriz
akşam salatamız biraz yağlı olacak
öğle ve akşam menüsünüde yer değiştirebiliriz.:icecream:

şimdi önemli ayrıntılarıda yazayım. kesinlikle bulgur yersek protein almıyacağız( karbonhidratla protein aynı anda yasak

makarnanın yanındada protein yasak
demekki bizim yanlışımız buydu
ben hep tavukla bulgur pilavını yer ekmek yemez az yedim sanardım:eek:klava:
şimdi takılın bana hayatınızı yaşatayım sizesırnaşık şey

Vücudumuzun en büyük kasını içeren kalçamız, aynı zamanda kendini koy vermeye en meyilli bölgemiz...çünkü bu bölgede yağ dokusu daha fazla, kan dolaşımı daha yavaş, kaslar da daha yumuşak ve gevşemeye müsait!
Güzel haberimiz ise, vücudumuzdaki pek çok diğer kasa oranla kalçalarımızı çalıştırıp, geliştirmemiz çok daha kolay!

Haftada 3 gün, 5 dakikanızı kalça hareketlerine ayırın, farkı çok kısa bir sürede siz de göreceksiniz!
[/B]

-ŞEKİLLENDİRME HAREKETLERİ-

Yüzüstü yatın. Alnınızın yerle temas etmesine, ayaklarınızın düz durmasına dikkat edin. Ellerinizi kalça kaslarınızın üzerine yerleştirin. Kaslarınızı sıkın, 5 saniye tutup bırakın. Bu hareketi 10 kez yapın ve hep kalçalarınızın üzerine yerleştirdiğiniz ellerinizle kasların iyice çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Bu arada boynunuzun egzersiz boyunca düz durmasına önem verin

Yüzüstü yatmaya devam edin. Bu kez ayaklarınızı parmak ucunda kalkacakmış gibi kıvırın ve kalça kaslarını 5 cm kadar yukarı doğru kaldırın. 5'e kadar sayın, bırakın. Bu hareketi 5 kez yapın.

Kollarınızı kıvırarak, önde kavuşturun ve alnınızı ellerinizin üzerine yerleştirin. Bacaklarınızı da yukarıya doğru kıvırın. Sol ayağınız tavanı gösterirken, bacağınızı yerden 5 cm kadar yukarı kaldırın. Aynı hareketi sağ bacağınızla da yapın. Hareketi bacak başına 10 kez tekrar edin.

-GÜÇLENDİRME HAREKETLERİ-

Yere oturun, bacaklarınızı kendinize doğru çekin ve ayak parmak uçlarınızın tavanı işaret etmesine dikkat edin. Ellerinizi boynunuzun arkasında kavuşturun. Kalça kaslarını arka arkaya 15 kez, kısa kısa aralıklarla sıkın, bırakın. Kısa bir dinlenmenin ardından aynı hareketi 20 kez daha yapın, bırakın. Egzersiz boyunca dirseklerinizi geriye doğru itin

Oturmaya devam edin. Bacaklarınızı birbirlerine paralel duracak şekilde düzleştirin, kollarınızı yukarı doğru uzatın. Önce sağ, sonra sol kalça kasınızı sıkın, bırakın. Hareketi her bir kalça tarafı için 10 kez tekrar edin

Şimdi kalça kaslarımızla yerde emekleyeceğiz! Kollarınızı ve bacaklarınızı öne doğru uzatın. Sağ bacağınızı hafifçe kaldırın, 5 cm kadar öne doğru kaydırın, sol bacağınızla takip edin. Hareketi devam ettirerek, yerde 10 kez ileri, 10 kez de geri gidin. Bu arada karın kaslarınızı da içinize çekmeye özen gösterin.

-GERMEHAREKETLERİ-

Sırtüstü yatın. Sağ bacağınızı kıvırın, kalçanızı 10 cm kadar yerden kaldırın ve sol bacağınızı öne doğru uzatarak, sağ dizinizin hizasına kadar kaldırın (bu sırada bacağınız ve gövdeniz tek bir hat üzerinde olmalı), sonra indirin. İndirdiğiniz bacağınızın yerle temas etmemesine dikkat edin. Aynı hareketi her bir bacağınız için 10 kez tekrarlayın.

Birinci hareketteki gibi sırtüstü yatın. Sağ bacağınızı kıvırın, kalçanızı 10 cm kadar yerden kaldırın ve sol bacağınızı öne doğru uzatın, sonra kendinize doğru çekin. Öne doğru uzatıp, kendine çekme hareketini her bir bacak için 10 kez tekrar edin. Hareket boyunca kalçanızın yere değmemesine dikkat edin.

Yine sırtüstü yatın. Sağ bacağınızı kıvırın, kalçanızı 10 cm kadar yerden kaldırın ve sol bacağınızı öne doğru uzatın, önce dışa doğru, sonra içe çevirin. Bu sırada ayak parmaklarınızın vücudunuza dönük durmasına dikkat edin. Aynı hareketi diğer bacağınız için de yapın. Hareketi her bir bacak için 10 kez tekrarlayın...

a.s. 6. Takımcım a.s.

Zayıflama Yarışması 59. etapta birinci olduğunuz için tebrikler.

Ayrıca; yeni üyeniz sevgili ceylin arkadaşımızı da, bireysel sıralamada etap birincisi olduğu için tebrik ediyorum.

:nazar:

Canim eski bir yazimi buldum:

Peki 74 kg dan 59 kg´ya nasil indim? Neler yapiyorum, neleri yapmiyorum?
Umarim faydalanabilirsiniz : )

-Meyvesulari hic icmiyorum, suyla karisik bile icmem. Meyvesularini tamamen hayatimdan cikarttim diyebilirim. Bizim evde ama hep meyvesuyu olur, esim sevdigi icin. Ona koyarim kendim su icerim : )

- Baktim hic olmadi Cola light iciyorum. Bir ara 500 ml yi gecmemesine dikkat ediyordum ve her gün de icmiyordum tabii. Su an haftada bir kez bir kutu, yani bir bardak iciyorum onuda icersem, yani mutlaka degil. Icersemde tatli ihtiyacimi gideriyor veya disarda yemek yerken yaninda güzel oluyor.

- Fritözde pismis birseyi asla agzima koymuyorum. Birtek Mcdonalds´e gidersek esimin kizartmis patateslerinden 3 tane aliyorum okadari.

- Evde bir tane tereyagi var. Oda buzlukta, esime pilav yapacagim zaman cikartiyorum. O pilavdan asla yemiyorum. Benimde canim pilav istiyorsa lapa pirinc yapiyorum, esmer pirinc kullaniyorum onun icin, esime yagli pilavdan kendime lapadan koyuyorum.

- Evde bir normal zeytinyagli margarin var, bir soyamargarini ve birde yeni aldim 24% margarin.
Az kullaniyorum, yemekleri zaten artik hep bir kasik zeytinyagla yapiyorum. Margarinlerle aslinda tek ekmegin üzerine sürmek icin kullaniyorum, ama öyle yaptigim zamanda ekmegi sadece kahvaltida yiyorum. Kepekli ekmek aliyorum eve, esim icin normal ekmek.

- Her gün en az 1 tane elma kabuklariyla yiyorum. Ama kabuksuz elmayi´da cok tüketmeye calisiyorum, müsliye katiyorum, quarkli elma karisimi yapiyorum vs. Esim marketten 2 kilo kasa olarak elma aliyor, kendisi elma yemiyor, daha cok muz fanatigi : ) Onun icin evde hep bol bol muz bulunuyor. Ama karbonhidrat cok icerdigi icin muzu belki her 3-4 günde kücük bir tane yiyorum.
Elmalari ben bir- birbucuk haftada tüketmeye calisiyorum.

- Metabolizmayi hizlandiran Caylar ve karisimlar yapiyorum. Bikmamak icin sürekli degistiriyorum, bazen bir tanesini düzenli yapiyorum etkisini görmek icin.

- Aksamlari aciktigimda soyasütü iciyorum veya artik canim isterse yagsiz süt ün icine (0,3% yag) kakao karistirip iciyorum bir tas.

- Beyaz Sekeri tamamen hayatimdan cikarttim. Caylarimi sekersiz iciyorum.
Misafirlikte siyah cayin demi bazen aci yapiyorlar onun icin az dem koymalarini rica ediyorum.

- Herzaman merdivenleri kullaniyorum, asansörlere bakmiyorum bile : )

- Arada bir yarim saat kosmaya cikiyorum, stepper yapiyorum tv ye bakarken ve her gün 60 tane mekik (cok iyi bir günde daha fazla aklima esdikce yere yatip yapiyorum)

-Yagli seyleri, cikolata ve seker mümkün oldukca eve almiyorum.

- Eve diyetime uygun seyler aliyorum. Evde olmayan yiyilemiyor tabii : )

- Cikolata icinde esimle söyle anlastik: Benim sevmedigim hertürlü cikolatayi eve alabilir. Digerlerini disarda yemesi gerek. Aslinda iyi gidiyor bu sekilde, cünki ben üzümlü, beyaz cikolata falan sevmem, evde duruyor hic yani ilgimi cekmiyor : ( ama esiminde bir zafi var > snickers den vazgecemiyor.
Evde hep durup duruyor. Kendime "Disziplin! Kizim sen disziplinli bir insansin!" diyorum, faydasi olmassa kakao icmek bana cözüm oluyor ; )
Cok cikolata istersem "kinder riegel" aliyorum bir tane, 7 g yag iceriyor 20 g galiba tanesi. Cok yavas bir sekilde yiyorum onu : )
Bu arada her gün düzenli magnezyum alirsaniz cikolata isteginiz azaliyor, denenmis ve onaylanmistir ; )

- Ne alirsam kalori ve yag oranina bakiyorum. Daha cokda yag oranina. Günde 30-40 g yagi gecmemeye calisiyorum.

- Hergün tartiliyorum, bir gün olmassa ertesi gün.

- Daha cok vücuduma bakiyorum, cellulite´e karsi folyo yapiyorum vücuduma, cremler kullaniyorum, masaj yapiyorum.

- Vitaminler ve Mineraller aliyorum her gün düzenli olarak.

- Internetden bilgi ediniyorum, sürekli insanlarin tecrübelerinden faydalanmaya calisiyorum. Bunun icin bir Defterim var, herseyi onun icine not ediyorum, tarifler, öneriler vs.

- Misafirlige gittigim zaman az yiyorum, hersey yemiyorum, ordada cok cay iciyorum

- Doydugum zaman tabagimda halen birseyler varsa ve tadi güzelde olsa birakiyorum kalani, yemiyorum.

- Bu belki cok önemli, yazmadan edemiyecegim: SIZ rejimdesiniz. Esiniz degil. Esinizle ugrasmayin, agresif olmayin, bunu ben cünki etrafimdaki rejim yapan kadinlarda cok gözlemliyorum. Bu sekil olunca es de desteklemek istemiyor "ye artik verdin verecegini" diyorlar, boykot yapip eve tatlilari getiriyorlar. Mutlu olun, sarki söyleyin, yüzünüz gülsün.
Hem unutmayin: Erkekler hem daha zor kilo alirlar hem daha kolay verirler. Esinizi diyete sokarsaniz kisa bir süre icinde o sizden zayif durabilir : ) Asiri kilolu olmadigi sürece siz kendinize odaklanin : )
Zaten erkekler hanimlarini kiskandigi icin veya onun zayifladigini gördükce motive oluyorlar yediklerine daha dikkat ediyorlar genelde : )

- Eger pasta börek yaptiysam ve misafir gitti ve halen yiyecekler duruyorsa (gerci tanidiklarim giderken hep ellerine tutusturuyorum sonra yersiniz, yolda yersiniz, cocuklar yer falan diye( nasilim ) ama herkese olmuyor öyle tabii) ya kardeslerime götürüyorum hemen (kücük kardeslerim var cok severler öyle seyleri) yada onlarin yemeyecek seylerse cöpe gidiyor mideme gidecegine.
Tamam cöpe gitmesi güzel birsey degil dünyada insanlar ac gezerken ama konuya surdan bakin: Sizin sisman veya obez olmaniz o ac insanlara ne faydasi var? Fotomuzu cekip onlara mi gönderecegiz sanki: "Bakin sizi düsündügümüz icin böyle olduk" diye?? eh yani!

- Esim eve tatli aldiysa, hele yesil fistikli ozaman bir catal aliyorum. Ikinci catalida alirsam hemen pisman olup agzimdakini geri cöpe tükürüyorum.

- BMI´m normal oldugu icin zayiflamak cok zor oluyor, gram gram gidiyor.
Ama yavas yavas olsun saglam olsun diyorum. Kendime söyle bir amac cizdim: Her ayda 1 Kilo vermek. Ve Zayiflamaya basladigimdan berli hep öyle oldu.
Cok asiri kilo vermek isterseniz kisa zamanda, kendinizi yipratirsiniz ve bir süre sonra rejimde basarili olamadim diye birakirsiniz bence. Bu Sacma. Ben biliyorumki olacak, inecegim istedigim kiloya. Önemli olan sadece bu : )

Ve bence yine en önemli olan sey motivasyon ve paylasim! Motivasyon olmassa bildigimide yapmiyorum, cünki birseyi bilmek ayri, onu yapmak ayri sonucta ; ))

Şişmanlık; vücut ağırlığının istenilenden fazla olmasıdır.Vücut ağırlığını, gıdalarla alınan enerji ile harcanan enerjinin birbirine eşit olmasıyla dengede tutabiliriz. Eğer alınan enerji harcanan enerjiden fazla ise vücutta fazla miktarda yağ depolanır ve bu da şişmanlığa neden olur.

Şişmanlığa; çok yemek yeme, fiziksel aktivitenin az olması, psikolojik bozukluklar, metabolik ve hormonel bozukluklar sebep olabilir. Bunlar arasındaki en büyük etmen de çok fazla yemek yemektir. Zayıflamak için kişinin harcadığı enerjinin, aldığı enerjiden daha çok olmasına dikkat etmeli ve fiziksel aktivitesini artırmalıdır.

Bireyin zayıflamaya karar verdikten sonra bazı kurallara dikkat etmesi gerekmektedir;

• İlk etapta birey, diyette başarılı olmak istiyorsa beyin olarak diyete hazır olup olmadığını düşünmesi gerekir. Eğer kişi buna hazır değilse diyeti tam olarak uygulayamayacak, kaçamaklar yapacak ve başarısızlığa uğrayacaktır. Başarısız oldukça da umutsuzluğa düşecektir.

• Bireyin hedeflerini, yani kaç kilo vereceğini ve bu kiloyu ne kadar sürede verebileceğinin belirlenmesi gerekir. Kişi hiçbir zaman kısa sürede kilo kaybetmeyi planlamamalı, bu şekilde uygulanan diyetlerle belki hedeflere ulaşabilir. Fakat daha sonra koruma safhasına geçildiğinde başarılı olunamaz. Hatta birey diyet yapmaya başladığı kilonun da üzerine çıkabilir.

• Standart diyet yoktur, her diyet kişiye özel olmalıdır. Bir diyet uzmanı tarafından, o kişinin beslenme alışkanlıklarına, yaşına,cinsiyetine, iş koşullarına, bazal metabolizma hızına ve sağlık problemlerine (yüksek kolesterol, tansiyon, diyabet ) uygun diyet programı belirlenmelidir. Herkesin aynı diyeti yapması söz konusu olamaz. Her bireyin kişisel özellikleri farklı olacağından diyete vereceği cevap da farklı olacaktır. Kimi sağlıklı bir şekilde kilo verirken diğer bir kişi hiç kilo veremediği gibi metabolizmasına uygun olmadığı için birçok, geri dönüşü zor sağlık problemleri ile karşılaşabilir.

• Diyette öğünler, azar azar ve sık tüketilecek şekilde düzenlenmeli, öğün atlanılmamalıdır. Genelde diyet yapan bireyler tüm gün boyunca aç kalıp, metabolizmalarını zayıflatırlar ve metabolizmanın en zor çalıştığı akşam saatlerinde çok daha fazla yemek tüketirler, buna paralel olarak hızlı bir şekilde kilo alırlar. Akşam yemekleri en geç 19.00-19.30 saatleri arasında yenilmelidir.

• Diyetler genelde 3 ana ve 3 ara öğün olacak şekilde düzenlenir. Fakat ana öğünler kadar önemli olan ara öğünler her zaman ihmal edilir ve atlanılır. Kan şekeri, kişi öğününü tükettikten 2-2,5 saat sonra yavaş yavaş düşmeye başlar ve böylece açlık hissi doğar. Buradaki ara öğünlerin amacı da kan şekerinin düşmesini ve açlık duyulmasını engellemektir. Bu nedenle de ara öğünlere gereken önem verilmeli.

• Diyet içersinde, her besin grubunda bulunan besinler dengeli bir şekilde dağıtılmak koşulu ile bulunmalıdır. Tek tip besinlerle yapılan diyetlerin çoğu en başta kilo kaybetmeyi sağlamakta fakat başlangıçtaki hızlı kilo kaybından sonra eskisinden daha çok kilo alınmasına neden olmaktadır.

• Diyet sırasında en az 2 – 2,5 litre su içilmelidir. Herhangi bir sağlık problemi yok ise, bu miktarın üzerinde içilen su böbrekleri gereksiz yere çalıştıracaktır. Sular yemeklerden önce içilmeli yemek arası veya yemekten hemen sonra içilmemelidir.

• Diyet sırasında koşullar el verdiği sürece spor yapmalıyız. Ne yazık ki günümüz şartlarında spora pek vaktimiz kalmıyor. Bu nedenle günlük hayatta mümkün olduğunca hareketli olalım. Mesela yürüyen merdivenler ve asansörler yerine merdivenleri, çok yakın mesafelerde yürümeyi tercih edelim. Genelde beyaz ekmek tüketenler diyet sırasında kalorisi azalacağı düşüncesi ile ekmeği kızartırlar. Fakat bu şekilde sadece ekmekte su kaybı olurken, kalorisinde hiç bir değişiklik olmamaktadır. Aynı zamanda bu uygulamayla protein kaybı da söz konusudur.

• Yine aynı şekilde sabahları aç karnına içilen sıcak su veya limonlu su gibi içeceklerinde vücuttaki yağları erittiği düşülür. Bunların vücuttaki yağları eritmek gibi fonksiyonları yoktur ama aç karnına içilen bu içecekler bağırsakları harekete geçirir ve kabızlığı ortadan kaldırır.

• Meyve ve sebzelere diyette çok daha fazla önem verilmelidir. Bu besinler vitamin ve mineral açısından oldukça zenginlerdir. Aynı zamanda posa içeriği yüksektir. Posa içeriğinin yüksek oluşu kişide kabızlık problemi varsa onun tedavisine yardımcı olurken bir çok sağlık probleminin de tedavisine yardımcı olacaktır.

• Kepekli ekmek, meyve ve sebzeler gibi posa oranı yüksek bir besindir. Beyaz ekmek yerine tercih edilmesi birçok avantaj doğurur. Bağırsak hareketlerinin düzenlenmesinde, kan şekerinin ve kan yağlarının dengelenmesinde, midede şişerek tokluk hissinin artmasında etkilidir. Aynı zamanda kalori değeri daha düşüktür.

• Kalorisi düşük olduğu için içeriğinde tatlandırıcı bulunan ürünler diyet süresince fazlasıyla tercih edilir. Fakat bunlar zayıflama diyetlerine yönelik ürünler değillerdir. Bu ürünler (reçeller, çikolatalar, baklavalar... vb. ) diyabet (şeker) hastalığı olan insanlara yönelik geliştirilmiş ürünlerdir.

• Yapılan en büyük hatalardan biri de zayıflama dönemi bittikten sonraki dönemdir. Genelde kilonun korunması gereken bu dönemde, diyete başlamadan önceki, şişmanlamaya neden olan kötü beslenme alışkanlıklarına geri dönüş yapılır. Burada yapılması gereken, sağlıklı beslenme alışkanlığının bir yaşam tarzı haline getirilmesi ve diyet süresince belirlenen ilkelerin bu dönemde de benimsenmesidir. Bu beslenme alışkanlıklarını benimsenmesinin yanında bazı davranış değişiklikleri de yapmak gerekir.
Örneğin;

• Alışverişe giderken liste yapıp onun dışına çıkmamak, her zaman tok karnına alış veriş yapmak,

• Tabağı çok doldurmamak,

• Yemek yerken yiyecekleri çok çiğnemek ve gereksiz yere masa başında vakit geçirmemek,

• Fast-food türü besinlere, hamur işlerine ve tatlılara ağırlık verilmemek, gibi örnekleri geniş tutmak mümkündür
ALINTI

DİYET HATALARI

1 sayfadaki 1 sayfası

Diyet yapmanın en zor yanı, sevdiğiniz pek çok yiyecekten vazgeçmek zorunda kalıp, üstüne bir de iştahınızla baş etmek zorunda kalmanız. Bu gibi durumlar için iştah kesen besinleri bilmeniz gerekiyor...

1. Karnabaharı ve brokoliyi hafifçe haşlayıp yoğurtla tatlandırın. Bu karışım lif açısından zengin olduğundan sizi uzun süre tok tutar.

2. Salatalığı iyice yıkayın ve kabuklarıyla birlikte ince dilimler halinde kesip üzerine bol bol dereotu serpin. Bu sebzenin kalorisi yok denilecek kadar az ve oldukça tok tutucudur.

3. Tatlı olarak 250 gr. mor eriği biraz tarçınla haşlayın. Bu meyve früktoz açısından oldukça zengin olmakla birlikte tatlı ihtiyacınızı da karşılayacaktır.

4. Albümin iştahı kapatır. Bir porsiyon yeşil fasulyeyi 20 dakika suda haşlayıp sirke, karabiber ve biraz tuzla tatlandırın. İsterseniz yağsız krema da katabilirsiniz.

5. 200 gr. ananası incecik doğrayın ve süzgeçten geçirin. İçine 100 gr. kefir ve taze nane ekleyin. Ananasın içindeki enzimler, protein sindirimini hızlandırdığından oldukça doyurucudur. Ayrıca selülit oluşumunu da engeller.

6. Kendinize yeşil salata, uskumru veya ton balığı, kivi ve portakaldan oluşan bir ziyafet hazırlayın. Balığın içeriğindeki İyot, tiroit bezinin İşlevlerini hızlandırdığından açlık hissi giderilir.

7. Öğünler arasında acıktığınızda kuru erik yiyin. Kuru erik kan şekerinin düşmesini engeller. Ancak fazla abartmayın. Çünkü bir kuru erikte 8 kalori var.

8. Haftada iki yumurta yiyin. Çünkü yumurtada bol miktarda triptofan var. Bu da neşenizin yerine gelmesini sağlar.

9. Enerjisiz kalmak için 1 demet maydanozu blenderden geçirip sebze suyla karıştırın. Bir-iki damla acı biber sosu ekleyin ve bunu bir güzel için. Bu içeceğin içindeki C vitamini ve bitkisel maddeler yağ yıkımını kolaylaştırır.

10. Kırmızı elmayı ince dilimler halinde kesip 1 çay kaşığı kıyılmış ceviz ve yarım çay kaşığı yonca balıyla karıştırın. Bu karışımın içeriğindeki değerli lifler hem doyurucu hem de bağırsakları çalıştırıcı etki gösterir.

11. Yağsız kaşarı ince ince dilimleyin ve siyah zeytin ile süsleyin. Üzerine 1 yemek kaşığı sirke dökün. Bu, birkaç saat için açlığınızı giderecektir.

12. Karaciğerlerinizi çalıştırmak için 10 adet enginar kökünü, içine 1 doğranmış soğan, karabiber tanesi ve yarım limon katılmış suda haşlayın. Daha sonra 1 çay kaşığı bal, iki sap kekik ve biraz limon suyunu kaynatın. Enginar köklerini süzün ve hazırlamış olduğunuz karışımın İçinde biraz pişirip çıkarın.
ALINTI

X