Sigorta

TuzluCekirdek

Burası soğuk odalar!!!
Kayıtlı Üye
7 Eylül 2007
3.734
94
Kizlar Merhaba Yeri Burasimi Bilmiyorum Ama Değilse Değiştirirseniz Sevinirimm...
Ben 3 Ay'dir Bir Yerde çalşiyorum Fakat Sigortami Yapmiyorlar Gerekçe Göstermiyorlar Bir Hastalansam Sigortam Yok özelede Verecek Para...bu Konuda Ne Yapmam Gerekkk

Beni sigorta yapın yoksa sizi çalışma bakanlığına şikayet ederim diyin, yine yatırmazlarsa hizmet tespit davası açma hakkınız var.

pek hala bu davadan ne gibi birşey talep edebilirim ve beni bir şekilde burada çalışmıyo gösterirse çünkü elinde bi belge yok benim burada çalıştığıma dair yani ben bi hak kazanamam sanırım

Bu davayı tanıkla ispatlarsınız zaten, sizin orda hangi tarihlerde çalıştığınız konusunda tanıklık yapacak birini bulursanız davayı kazanırsınız. Bu durumda işveren sizin ssk primlerinizi ödemeye mahkum edilir hem de ceza alır.

bende aynı dertten muzdariptim.işten istifa ettikten sonra ssk ya mail attım ve öğrendim ki çalışır durumda iken şikayet edilirse memurlar gelip kontrol ediyormuş.yani memurlar geldiğinde seni orda görmeliler.ben yapmadığıma bin pişmanım o ceza alsaydı keşke de bende öyle çıksaydım.7 ayımı aldı benim ssk sız.

iyi hoş diyor yasalar da, iş verene sizi şikayet ederim derseniz, "çık" der çoğu patron bence. Ya da düşünsenize orada çalışmakta olan biri nasıl şahitlik eder ki, işten çıkmayı düşnümüyorsa, sonuçta patronun aleyhine tanıklık yapıp aynı yerde çalışmaya devam edemez ki, değil mi?

yeni bir haber okumuştum geçen gün şubat sonunda müfettişler iş yerlerini basacakmış, iş yerine girip kapıları kapatacakalrmış ve herkesin ssk dökümlerini inceleyeceklermiş. Bir de ihbar tel. hattı yazıyordu sanki yanlış hatırlamıyorsam.

iyi hoş diyor yasalar da, iş verene sizi şikayet ederim derseniz, "çık" der çoğu patron bence. Ya da düşünsenize orada çalışmakta olan biri nasıl şahitlik eder ki, işten çıkmayı düşnümüyorsa, sonuçta patronun aleyhine tanıklık yapıp aynı yerde çalışmaya devam edemez ki, değil mi?

yeni bir haber okumuştum geçen gün şubat sonunda müfettişler iş yerlerini basacakmış, iş yerine girip kapıları kapatacakalrmış ve herkesin ssk dökümlerini inceleyeceklermiş. Bir de ihbar tel. hattı yazıyordu sanki yanlış hatırlamıyorsam.

Çık derse daha iyi en azından açılacak davayla ihbar tazminatı da talep edilir, hem şartları varsa işe iade davası bile açılabilir.

Tanıklık konusuna gelince, sık eleman değiştiren özel sektörde mutlaka tanıklık yapacak eski bir çalışan bulunur merak etmeyin.

herkese selam ..bugün üye oldum benide aranıza alırsanız sevinirim.bende işten ayrıldım..ayrıldıgım firmadan maaşlarımı alamıyordum..ve izmir çalışma bakanlıgına başvurdum durumu anlattım ssk mı 1 yıl boyunca hiç göstermediler ,3 aylık maaşım içeride kaldı ve biçok yolsuzluklar oldugunu bildirdim.yapabilecegimiz bişey yok ancak visite kagıdınız ile başvurursanız işleme alınır denildi. şaka gibiydi.ve ssk yapılmadıgını visiteyi nerden bulacagım dedim çıktım.ancak nette uzun bir araştırmadan sonra şöyle bir başvuru dilekçesi buldum.başvurumu yaptım..bu durumu ankarayada bildirdim.ve işleme aldıgı hakkında cevap aldım.

bana gelen cevap...
Sayın AY, Bu e-postanız, 7.4.2008 tarihli e-postalarınız ile birleştirilerek, incelenmek üzere 10.4.2008 tarih ve 14520 sayılı yazımız ile İş Teftiş İzmir Grup Başkanlığına gönderilmiş olup, inceleme sonuçlandığında sonucu tarafınıza ayrıca bildirilecektir.Bilgilerinizi rica ederiz.

başvuracagınız adres ve bilgiler.

İŞÇİLERİN ŞİKAYET HAKKINI KULLANMASI ÜCRETE TABİ DEĞİLDİR İşçilerin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve ilgili Bölge Müdürlüklerine kendilerini ilgilendiren ve iş hayatına ilişkin verilen dilekçelerinden bir ücret talep edilmez .Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bölge Müdürlükleri Bakanlığın taşra birimleridir ve Çalışma Genel Müdürlüğüne bağlı olarak 23 ilde[1] <http://www.alomaliye.com/nisan_06/cumhur_sinan_isci_sikayet.htm#_ftn1> faaliyet göstermektedir. Şikayet dilekçesi posta aracılığıyla gönderilebilir ve/veya elden verilebilir. Kanaatimce elektronik posta (E-mail) yoluyla da[2] <http://www.alomaliye.com/nisan_06/cumhur_sinan_isci_sikayet.htm#_ftn2> gönderilmesinde bir sakınca yoktur.

Şİkayet ederseniz işiniz kaybedersiniz.
Eski çalıştığım avm de bir mağaza sigortasını yapmadığı için 2 milyar ceza geldi ve 3 gün dükkan kapandı.

X