Hamilelikte kullanılması sakıncalı olan bitkiler

CUVCUV

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
2 Mart 2007
1.232
7
Hamilelikte kullanılması sakıncalı olan bitkiler

Bitki Olası etkisi

Aloe Vera Yaprakları müshil etkisi gösterdiğinden ağızdan alınmamalıdır

Sarı çiğdem, Cohosh, (Colichicum autumnale) Yüksek dozlarda alındığında hücre bölünmesini etkileyerek doğum defektlerine neden olabilir.

Fesleğen (reyhan) yağı Uterus uyarıcıdır. Rahim kasılmalarını başlatabilir.

Kanotu (Sanguinaria canadensis) Uterus uyarıcıdır. Rahim kasılmalarını başlatabilir. Kusmaya neden olabilir.

Aslan kulağı (Caulophyllum thalictroides) Uterus uyarıcıdır. Rahim kasılmalarını başlatabilir.

Karanfil yağı Uterus uyarıcıdır. Rahim kasılmalarını başlatabilir.

Eşekkulağı, karakafes (Symphytum officinale) Bebek için toksik maddler içerdiğinden kullanılmamalıdır.

Pamuk kökü (Gossypium herbaceum) Uterus uyarıcıdır. Rahim kasılmalarını başlatabilir.

Dong quai (Angelica polymorpha var. sinensis) Uterus uyarıcıdır. Rahim kasılmalarını başlatabilir.

Koyungözü (Tanacetum parthenium) Uterus uyarıcıdır. Rahim kasılmalarını başlatabilir..

Kırlangıç otu (Chelidonium majus) Uterus uyarıcıdır. Rahim kasılmalarını başlatabilir..

Ardıç ve ardıç yağı (Juniperus communis) Uterus uyarıcıdır. Rahim kasılmalarını başlatabilir.

Ökseotu (Viscum album) Uterus uyarıcıdır. Rahim kasılmalarını başlatabilir. İçerdiği toksik maddeler plasentadan bebeğe geçebilir.

Yarpuz (Hedeoma pulegioides) Uterus uyarıcıdır. Rahim kasılmalarını başlatabilir.

Kınakına (Cinchona officinalis) Geçmişte sıtma tedavisinde kullanılan bu bitki körlük ve komaya neden olabilir.

Yalancı Ginseng (Panax notoginseng) Doğum anomalilerine neden olabilir.

Sedefotu (Ruta graveolens) Uterus uyarıcıdır. Rahim kasılmalarını başlatabilir.

Kafuriye (Artemisia abrotanum) Uterus uyarıcıdır. Rahim kasılmalarını başlatabilir. Doğum anomalilerine neden olabilir.

Adasoğanı (Urginea maritima) Uterus uyarıcıdır. Rahim kasılmalarını başlatabilir. Doğum anomalilerine neden olabilir.

Solucan otu(Tanacetum vulgare) Uterus uyarıcıdır. Rahim kasılmalarını başlatabilir. Doğum anomalilerine neden olabilir.

Yabani yer elması (Diascorea villosa) Uterus uyarıcıdır. Rahim kasılmalarını başlatabilir.

Hamilelikte aşırı miktarlarda kullanılması zararlı olabilecek bitkiler.
Bitki Olası etkisi

Akçaağaç (Rhamnus frangula) Çok kuvvetli bir müshildir ve bu nedenle yüksek dozlarda uzun süre kullanılmamalıdır.

Melekotu (Angelica archangelica) Yüksek dozlarda rahim kasılmalarını uyarıcı etkisi vardır ancak düşük dozlarda ve yemeklerde kullanılabilir.

Anason ve anason tohumu yağı (Pimpinella anisum) Yüksek dozlarda rahim kasılmalarını uyarıcı etkisi vardır, düşük dozlarda ve yemeklerde kullanılabilir ancak yağı kullanılmamalıdır.

Kimyon (Carum carvi) Yüksek dozlarda rahim kasılmalarını uyarıcı etkisi vardır ancak düşük dozlarda ve yemeklerde kullanılabilir.

Akdiken kabuğu (Rhamnus purshiana) Çok kuvvetli bir müshildir ve bu nedenle yüksek dozlarda uzun süre kullanılmamalıdır.

Kereviz tohumu ve yağı (Apium graveolens) Yüksek dozlarda rahim kasılmalarını uyarıcı etkisi vardır ancak düşük dozlarda ve yemeklerde kullanılabilir.

Papatya yağı Rahim kasılmalarını uyarıcı etkisi vardır ancak papatya çayı içilebilir.

Tarçın (Cinnamomum zeylanicum) Yüksek dozlarda rahim kasılmalarını uyarıcı etkisi vardır ancak düşük dozlarda ve yemeklerde kullanılabilir.

Çuha Çiçeği(Primula veris) Çok kuvvetli bir müshildir ve bu nedenle yüksek dozlarda uzun süre kullanılmamalıdır.

Rezene ve rezene yağı Yüksek dozlarda rahim kasılmalarını uyarıcı etkisi vardır ancak düşük dozlarda ve yemeklerde kullanılabilir.

Çemenotu (Trigonella foenum-graecum) Yüksek dozlarda rahim kasılmalarını uyarıcı etkisi vardır ancak düşük dozlarda ve yemeklerde kullanılabilir.

Sarımsak(Allium sativa) Yüksek miktarlarda tüketilmesi mşde yanmasına neden olabileceği gibi emzirme döneminde süte kendine özgü kokusunu verebilir.

Yasemin yağı Yüksek dozlarda rahim kasılmalarını uyarıcı etkisi vardır.

Kore Ginsengi (Panax ginseng) Yüksek dozlarda alınması kız bebekte erkeklik hormonlarının yükselmesine neden olabilir.

Lavanta (Lavendula argustifolia) Yüksek dozlarda rahim kasılmalarını uyarıcı etkisi vardır ancak düşük dozlarda ve yemeklerde kullanılabilir.

Meyankökü (Glycyrrhiza glabra) Yüksek dozlarda kan basıncını arttırabilir.

Yaban kerevizi (Levisticum officinale) Yüksek dozlarda rahim kasılmalarını uyarıcı etkisi vardır ancak düşük dozlarda ve yemeklerde kullanılabilir.

Mercanköşk, keklik otu (Origanum vulgare) Yüksek dozlarda rahim kasılmalarını uyarıcı etkisi vardır ancak düşük dozlarda ve yemeklerde kullanılabilir.

Sarısakız, mür (Commiphora molmol) Yüksek dozlarda rahim kasılmalarını uyarıcı etkisi vardır ancak düşük dozlarda ve yemeklerde kullanılabilir.

Maydonoz (Petroselinum crispum) Yüksek dozlarda rahim kasılmalarını uyarıcı ve fetusu irrite edici etkisi vardır ancak düşük dozlarda ve yemeklerde kullanılabilir.

Nane yağı Yüksek dozlarda rahim kasılmalarını uyarıcı etkisi vardır ancak kuru nane ya da nane yaprağı yemeklerde kullanılabilir. nane yağı ise kullanılmamalıdır.

Ahududu yaprağı ve çayı (Rubus idaeus) Yüksek dozlarda rahim kasılmalarını uyarıcı etkisi vardır. Doğumu kolaylaştırmak için kullanılabilir.

Ravent kökü(Rheum palmatum) Çok kuvvetli bir müshildir ve bu nedenle yüksek dozlarda uzun süre kullanılmamalıdır.
Biberiye ve biberiye yağı Yüksek dozlarda rahim kasılmalarını uyarıcı etkisi vardır ancak düşük dozlarda ve yemeklerde kullanılabilir.

Safran (Crocus sativa) Yüksek dozlarda rahim kasılmalarını uyarıcı etkisi vardır ancak düşük dozlarda ve yemeklerde kullanılabilir.

Adaçayı Yüksek dozlarda rahim kasılmalarını uyarıcı etkisi vardır ancak düşük dozlarda ve yemeklerde kullanılabilir.
Sinameki (Senna alexandrina) Çok kuvvetli bir müshildir ve bu nedenle yüksek dozlarda uzun süre kullanılmamalıdır.

Siyah çay(Camellia sinensis) Fazla miktarda alınması çarpıntıya neden olabilir.

Kekik yağı (Thymus vulgaris) Rahim kasılmalarını uyarıcı etkisi olabilir ancak kuru kekik yemeklerde kullanılabilir.

Mine çiçeği (Verbene officinalis) Yüksek dozlarda rahim kasılmalarını uyarıcı etkisi vardır ancak düşük dozlarda ve yemeklerde kullanılabilir.

Dr.Alper Mumcu

teşekkürler cüvcüv..
ben bir de dr. maranki den gebe kadınların hiç bir tohum türünü tüketmemeleri gerektiğini duymuştum...
keten tohumu, tere tohumu vs. tohumlar..

hamilelikte bitki cayı içmek iyi değil diye duymustum. rezene cayı anne sütünü arttırıyormus son aylar içsek birsey olur mu ki?

anne sütünü arttrımak için hayıt tohumu çayını içmek iyi geliyormuş diye okumuştum bazı sitelerde.hatta gebeliğin son aylarında içmeye başlanabilir siye yazılmıştı.sizce bir sakıncası olurmu şimdiden içsem.7,5 aylık hamileyim.bilgisi olan varmı?

hamilelikte bitki cayı içmek iyi değil diye duymustum. rezene cayı anne sütünü arttırıyormus son aylar içsek birsey olur mu ki?

anne sütünü arttrımak için hayıt tohumu çayını içmek iyi geliyormuş diye okumuştum bazı sitelerde.hatta gebeliğin son aylarında içmeye başlanabilir siye yazılmıştı.sizce bir sakıncası olurmu şimdiden içsem.7,5 aylık hamileyim.bilgisi olan varmı?

Hanımlar daha doğum yapmadınız. Bi doğum yapın sütünüz var mı yok mı bi bakın, sonra karar verin.
Boş boş gereksiz yerde kulaktan duyma şeyler içmeyiniz. Rezeneye pek sözüm yoktu ama şu hayit tohumu hormonlar üzerinde etki yapıyor.
Akvaryumm kim sana dediki hayıt tohumunu anne sütünü artırıyormuş? :KK20:
Tam tersi, emzirmeyen annelere, süt üretimini durdurmak için öneriliyor. ( lactotrop hücrelerini inhibe ediyor)
Kulaktan duyma şeyler kullanmayınız arkadaşlar. Allah korusun.
Bebekleriniz şimdiden hayırlı olsun.

Son düzenleme:
Özellikle hamilelerin daha da dikkat etmesi gereken bir konudur, herhangi bir rahatsızlığa yakalanmadan doğuma gidebilmek.Bu nedenden dolayı da bizi enfeksiyon ve toksinlere karşı koruyan ve direncimizi arttıran C vitamini tüketimimizin yeterli olmasına dikkat etmeliyiz

İnsan gereksinim duyduğu C vitaminini kendisi üretemez.Bu nedenle dışardan besinler yolu ile almak zorundadır

C vitamini bir çok sebze ve meyvede bulunan suda eriyen dayanıksız bir vitamindir.Kesme işlemleri, kesildikten sonra hava ile teması ,bekletme,sebzelerin tuz ile ovulması ve sıkılması ile kayıplar olmaktadır.

Vücuttaki İşlevleri

C vitamini antioksidandır
Yaraların kapanmasında
Diş etlerinin sağlıklı olmasında ( yetersizliğinde skorbüt denilen diş eti kanaması meydana gelir.)
Bazı minerallerin vücutta kullanılmasında görevlidir( Demir,Kalsiyum vb.)

C vitamini gereksinimi günlük 60 mg dır.Hamilelerde bu oran 80 - 85 mg arasındadır.

En Zengin C vitamini Kaynakları (100 gr)

Kivi - 100 mg Mandalina - 31 mg

Ispanak - 51 mg Portakal -50 mg

Tere - 87 mg Brüksel Lahana - 82 mg

Greyfurt - 38 mg Domates - 23 mg

Kır. Lahana - 61 mg Çilek -59 mg

Tazebiber - 128 mg Karnabahar - 78mg

Beyaz Lahana - 47 mg Maydonoz - 172 mg

Roka -120

Sağlıklı olmak, vücut direncimizi yükseltmek için günlük beslenmemizde;

En az 3 porsiyon meyve
İçinde roka maydonoz olan yeşil salata
1 tabak sebze yemeği olmasına çalışalım

Son düzenleme:
2 kez düşük yaptım.araştırma sonuçlarında heterezigot mutasyon çıktı.rahim filmim ve kan tahlillerim normal.yalnızca hipofiz mikroadenomundan dolayı prolaktin hormonum yüksek.prolaktini düşürmek için kullandığım ilaçlar gebelik için zararlı olduğundan alternatif tıpı tercih ettim.prolaktin yüksek oldukça gebe kalamıyorum.bi nevi kısır döngü yaşıyorum.bunu düşürmek için hayıt suyu içiyorum ve faydasını görüyorum.gebe kalmak için coraspin kan sulandırıcı ve folik asit kullanıyorum.size sorum hayıt suyunu ilaçları kullandığım dönem kullanmam doğru mu?hayıt suyunu hamile kalana kadar kullanmalı(prolaktini düşük tutmak için) sonra bırakmalı mıyım yoksa hemen bırakayım mı?acilll yardım lütfen.teşekkürler...

arkadaşlar önemli birşey sormak istiyorum.ben prolaktin yüksekliğinden dolayı hayıt suyu içiyorum.bu arada kan pıhtılaşması sorunum var.coraspin ve folbiol kullanıyorum.hamile kaldıktan sonra iğneye başlıcam.sizce hem hayıt suyu içip hem ilaç kullanmak doğru mu.aranızda ilaç içerken hayıt kullanan oldu mu.2 kez düşük yaptım.3.sünüde kaybetmek istemiyorum.prolaktin yüksekkken hamile kalınamıyor biliyosunuz hem onu düşük tutmak istiyorum hemde kan sulandırıcı ilaçları kullanmalıyım.lütfen yorum ve tecrübelerinizi paylaşır mısınız???

lütfen cevap verin arkadaşlar midem çok ağrıdığı için 3 gündür kekik çayı içiyorum ama az önce bi baktım ki hamilelikte sakıncalıymış.bi sorun olur mu :KK14::KK14::KK14:

X