Doğuma Hazırlık Bebek kız mı? Erkek mi?

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....

TATOSH

yuvasina asik 🤲❤
Kayıtlı Üye
12 Haziran 2007
4.523
783
En önemli konulardan biri !!!
Bebeğinizin cinsiyeti hamileliğin başından itibaren en çok merak edilen konulardan biridir. Hamilelikle ilgili her sohbette söz dönüp dolaşıp cinsiyete mutlaka gelir ve hemen herkes karın şeklinizden,yüzünüzde oluşan değişiklikten, yürüyüşünüzden , yemek alışkanlığınızdaki değişikliklerden bebeğinizin cinsiyeti hakkında sonuçlar çıkartır. Ama bazen eğlendirici olsa da bütün bu yorumların gerçekle herhangi bir ilgisi yoktur.Bu nedenle sadece ve sadece gülümseyerek dinlemenizi öneririz

Cinsiyet , cinsiyet kromozomları adı verilen ve X Y harfleriyle gösterilen kromozomlar tarafından belirlenir.Kadınlarda 2 tane X kromozomu,erkeklerde de 1 X ve 1 Y kromozomu bulunur .

Bildiğiniz gibi bebeğinizin ilk hücresi olan zigot, sperm ve yumurta hücresinin birleşmesi ile oluşur. Bu birleşmeyle oluşan zigotun kromozomlarının yarısı anne ,yarısı da baba kaynaklıdır. Yumurta hücrelerinin hepsinde 1 tane X kromozomu bulunur.Buna karşın sperm hücrelerinin yarısı X,yarısı da Y kromozomu taşır. Eğer yumurta hücresi X kromozomu taşıyan bir sperm le birleşirse bebek kız, Y kromozomu taşıyan bir spermle birleşirse erkek bebek oluşacaktır. Bir döllenmede özel durumlar dışında tek bir yumurta hücresine karşın,yarısı X yarısı Y kromozomu taşıyan milyonlarca sperm hücresi bulunduğundan kız veya erkek bebek olma şansı eşittir.

Bugünün koşulları içinde doğacak çocuğun cinsiyetini belirlemek mümkündür. Tıbbi olarak kanıtlanmış,güvenilir yöntemler olduğu gibi çok pahalı ve etik açıdan uygulanması zor, çeşitli teorilere dayanan ve güvenilirliği kanıtlanmamış, hatta inandırıcı olmayan pek çok yöntem de vardır. Merakınızı gidermek için bu yöntemlerden kısa kısa sözetmek uygun olacaktır.

1) Preimplantasyon Genetik Tanı: Çok pahalı bir yöntem olmasına karşın en güvenilir yöntemdir ancak ülkemizde özel sağlık nedenleri dışında uygulanması yasaktır.Bu yöntemde tüp bebek yöntemleri uygulanarak elde edilen embriyoların cinsiyeti belirlenir ve sadece istenen cinsiyeti taşıyan embriyolar rahime yerleştirilir.Nadir görülen bazı genetik hastalıklarda belirli cinsiyetteki bebeklerin hastalıklı doğma riskini engellemek için uygulanabilir.

2) Diyet: Anne adayının gebelik öncesi uzun süren bir diyet yapmasına dayanır. Netleşmeyen iddialara göre anne adayının çikolata,et,balık,yeşil sebze ağırlıklı beslenmesi ve tuz tüketimini arttırması erkek bebek şansını arttırır.Buna karşın süt,peynir,tuzsuz kuru yemiş ve baklagillerden zengin beslenmesi bebeğin kız olmasına neden olur.

3) Sperm ayrıştırması:Yukarıda anlattığımız gibi cinsiyeti belirleyen etken yumurtayı dölleyen spermintaşıdığı cinsiyet kromozomudur. ABD de geliştirilen bir yöntemle X ve Y kromozomu taşıyan spermler ayrıştırılabilir ve istenen kromozomu taşıyan spermler kullanılır.Yöntemin sperm hücreleri üzerindeki etkisi kesin olmadığından komplikasyon riski belirsizdir.

4) Takvim metodu:X kromozomu taşıyan spermlerin Y kromozomu taşıyanlara göre daha ağır olmasındanyola çıkarak geliştirilmişse de güvenilirliği kanıtlanmamıştır. Bu yöntemin savına göre yumurtlamaya yakın dönemde ilişkide bulunulursa hafif olan ve buna bağlı olarak hızlı hareket ettiği düşünülen Y kromozomlu spermlerin yumurtayı dölleme şansı yüksektir. Buna karşın yumurtlamadan 3-4 gün önce ilişkide bulunulursa Y kromozomu taşıyan spermler öleceğinden kız olma şansı daha yüksektir.

5) Çin takvimi: Elden ele dolaşan bu yöntem için mantıklı bir açıklama yoktur.Annenin yaşı ve hamile kalınan aya göre cinsiyeti belirleyen bir çizelge kullanılır.Kaynağı konusunda çeşitli iddialar olsa da bilimsel olarak kabul edilebilirlikten uzaktır.

6) Babychoice (Materna) : Yumurta hücresinin elektriksel yüküyle bazı dönemlerde kız ve erkek bebek oluşma olasılığı üzerinde etkili olduğu iddiasından yararlanılır.Merkezi İsviçre’de olan bir şirketin para iadesi garantisiyle başvurya özel takvim hazırladığı biliniyor.Başarı oranının % 90 olduğu iddia edilen bu yöntemi uygulayan şirketin ülkemizde de temsilcisi bulunmaktadır.

7)MSHCG hormonu :Son zamanlarda cinsiyet belirlenmesi konusunda ilgi çekmektedir.Erken gebelikte saptanabilen bu hormonun kız bebeklerde daha yüksek olduğu saptanmıştır. Anne kan ve idrarında saptanabilen bu hormon kız bebek taşıyan annelerde erkek bebek taşıyan annelere göre birkaç kat daha yüksek düzeyde olduğu savunulmaktadır
İsrail’de 347 hamile kadın üzerinde yapılan araştırmada, gebeliğin 14-20 günlerinde MSHCG hormonunun 1 veya 3 kez daha fazla salgılandığı belirlendi. Araştırma sonucunda 184 kız, 163 erkek fetusun meydana geldiği gözlendi

8) Diğerleri:
İnternet yoluyla tüm dünya üzerinde para iadesi garantisiyle yukarıdaki yöntemlerin birini yada birden fazlasını birlikte kullanarak cinsiyet belirleme üzerinden ticaret yapan pek çok kaynağa ulaşabilmek mümkün.

Burada bir kez daha belirtmek gerekir ki erken gebelikte cinsiyet belirlemek amacıyla yapılan incelemelere yalnızca genetik hastalıklar sözkonusu ise izin verilmektedir.Bazı genetik hastalıkların sadece kız ya da sadece erkek bebeklerde ortaya çıktığını biliyoruz.Kanunlar böyle bir durum yoksa erken gebelikte cinsiyet belirlenmesine yönelik çalışmalara izin vermemektedir.Down sendromu ve benzeri genetik hastalıklar için yapılan amniosentez ve kordosentezlerde dahi bebeğin cinsiyetinin rapor edilmesi yasaktır.

:kahve:

Kız çocuk mönüsü:

* Günde bir kahve, çay, kakao.
* Maden suları.
* Yumurta ve peynir dışında tüm sütlü besinler, sade yoğurt.
* Tuzsuz ekmek.
* Mayasız ve tuzsuz evde yapılmış unlu mamüller.
* Pilav ve makarna.
* Taze sebzeler.
* Badem, ceviz ve fındık gibi tuzsuz kuru gıdalar.
* Taze meyveler.
* Bal, reçel, tereyağ, baharat.

Erkek çocuk mönüsü:

* Çay ve kahve.
* Sodyum açısından zengin içecekler.
* Yumurtanın beyazı.
* Yeşil salata ve taze fasulye dışındaki sebzeler.
* Meyve suyu, muz, incir, kayısı, hurma, armut.
* Kestane, erik, kuru kayısı, kuru üzüm.
* Sütsüz tatlılar ve pastalar.
* Tuzlu terayağı, turşu, zeytin.
* Maydanoz.

alıntıdır....

hamileliği planladığınızda wn az 6 hafta önce bu diyete başlamalısınız.ilişkiden önce eşinizin sıcak duş alması kız çocuk şansını soğuk duş ve ilişkiden yarım saat kadar önce sert bir kahve erkek çocuk şansını artırır diyede rivayetler var.tabiki kız çocuk için yumurtlamadan 3-4- gün önce ilişki erkek için yumurtlamanın olduğu 24 saat içinde ilişki...kız için annenin orgazm olmaması gerekirken erkek bebek için kadının orgazm olması önemli...kız çocuk için yüzeysel ve sık ilişki,erkek çocuk içinse derin ve aralıklı ilişki....diye araştırmalarım oldu arkadaşlar ama herşeyi Allah bilir...ama denemekte sıkıntı olmaz hatta deneyenler varsa lütfen paylaşsınlar başka bilinen yöntemlerde varsa...KIZ YADA ERKEK ÇOCUK DıYE YANIP TUTUŞAN ARKADAŞLAR OLUYOR..OLABıLıRDE GAYET NORMAL EVLAT EVLATTIR KIZI ERKEĞı ELBETTE OLMAZ AYRIMDA YAPILMAZ AMA HER YıĞıDıNDE GÖNLÜNDE BıR ARSLAN YATARMIŞ...BıZLER PAYLAŞALIM ıSTEYEN DENER...

herkes denediği yöntemi yazsa
ve bebeğinin cinsiyetini yazsa
bizler içinde aydınlatıcı olur.
neticede ben de biliyorum bu yöntemleri ama ne kadar güvenilir ve denenmiş bilemiyorum
Allah sağlıklısını hayırlısını versin hepimize

ben kiz istiyorum tavsiyelerinzi bekliyorum yda düsüncelerinizi:ecrin_bebek:

canım ben de çok istiyorum hayırlıysa kızım olmasını...
baya bişey okudum ben de,geçen ay yumurtlama gününden 3 gün önce oldu son olarak,sonrası korunmalı ama olmadı,hamiş olamadım..:KK43:(
bence kız çocuk için yumurtlama gününden öncesi olarak denediğimiz bu yöntemle hamile kalmak zor.çünkü spermler 72 saate kadar dayanabilir tamam ama bu 72 saat dayanır demek değil...çok az bi kısmı kalıyo heralde,o da yeterli olmuyo...
ben de bu ay çok dua ettim.Allahım hayırlıysa bana sağlıklı bi kız evlat nasib et,beni dualarımdan pişman etme diye...Allahım bırakıcam yani...
yumurtlama gününün 1 gün öncesi bile yapıp sonra 2 gün ara verip sonra yine yapcam...
adetten sonra sık ilişki olmuş olcak...bakalım nolcak....
sen ne düşünüyosun?
hangi yöntem daha iyi sence?

mrb ben yeni üyeyim bu siteye, yaklaşık 1 yıldır korunmuyoduk. 5 yaşında bir kızım var.şuan 8 haftalık hamileyim yum. dönemi denedim deneyen arkadaşlarım erkek bebeği oldu.sağlıklı olması ilk isteğim ama kızıma bir erkek kardeş istiyoruz hayırlısıyla kuçağıma alırım inş.

mrb bende yeni üyeyim benimde iki tane kizim var ilk bebegime mikroenjeksiyon yöntemiyle hamile kalmistim bu durumdan dolayi hamile kalamadigim icin korunmadik. ama tam adet bitiminden 12 gün sonra ikinci kizima hamile kalmisim benim icin süpriz oldu ama yumurtlama döneminin erkek bebek olma olasiligi cok yüksek

X