Etme bulma dünyasi...

Yapilan iyiliklerden karsilik beklenmeli mi?

• Ankete Katılan
    30

Antepligelin

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
3 Ekim 2007
196
1
37
Arkadaslar ben ilk defa derdimi anlatmiyacagim herhlade :roflol:
Benim esimin ailesi cok büyük ve kalabaliklar ama acikcasi hepsi iyi gün dostlari. Gülüp oynamaya birebirler ama yardima gelince kimse kalmaz ortada.

Biz cok zor günler gecirdik kimse bize yardimci olmadi. Halbuki esim kimin yardima ihtiyaci olsa kosa kosa giderdi. Ablasini alisverisi götürür, eltimin arabasi bozulur gider onu tamir eder, yigenlerini gider okuldan alir okula götürür, hatta abisine isyerine ait kirmizi plakalari ödünc verdigi icin isinden bile olmustu. Üstelik gelen cezayi ödememize yardim bile etmemisti abisi.

Dogum günü kutlarlar, arabamiz olmadigi icin esim yigenine bizi al der yigeni isim var gelemem simdi der, halbuki esim defalarca onlarin arabalarini hicbir ücret almadan tamir etmisti. Kaza yapinca gidip yardim etmisti.

Birkere büyük eltimin damatindan birsey istedim, eltim bana Parayi veren düdüyü calar dedi. Acik acik parasini vereceksen cagir dedi yani. üstelik damatida gelmedi zaten.

Simdi ayni eltimin arabasi bozulmus yine kayin babami araya sokup esime baban dedi gelip bakacakmissin diyor :roflol:

Sizce ben napdim? esimi göndermedim tabiiki. Aslinda icimden simdide ona parayi veren düdügü calar yengee demek istiyor ama aaaach aaaach su kücük olmanin cani ciksin diyemiyorummmmmmmmmmm

siz insanlık görevinizi yapmışsınız boşver..gerisi onlara kalmış..Allah herşeyi görüyor sen rahat ol iyiliklerde kötülüklerde asla karşılıksız kalmaz..ama hakikaten iyilikten maraz doğuyor sen ne kadar iyi olsanda karşındaki bunun değerinini bilmemekle kalmıyor,bir de üstüne kötü oluveriyorsun..Şimdi siz hep yardımcı oldunuz oldunuz bi kere göndermedin ya senden kötüsü yoktur.amaboşver sana taş atana sen ekmek at her zaman sen kazanırsın bu dünyada olmasada ahirette inşallah..:teselli:

kimseye hakettiğinden fazla değer verme.. bunu bu yaşıma gelene kadar iyi öğrendim. bazen insanlara (eczanede çalışırken) şaşıyorum. cebinden ver, zarar et, eczaneyi kapa kimin umrunda, sen yeterki ver. bazı inşanlar aşırı çıkarcı oluyor. :bbo: demekki hakedene hakettiğini yapacaksın iyi olmuş ben olsam valla derdim parayı veren düdüğü çalar sengözlerimebaksanab

tabiki iyiliğin karşılığı beklenmez ama hep bana hep bana olayı da olmaz bi sana bi bana

ya boşverr bence sen iyilik yapmisin karşiliğinda kötülük gördüysen bidahda seninde iyiliğin olmaz olur biter.

Hehe bende cok demek isterdim parayi veren düdügü calar diye sakaya vurarak ama ozaman kavga ederdi hem kendime yakistiramadim birtürlü öyle demeyi bahane bulmayi tercih ettik biz.

Evet iyilik yapmak güzel birsey ama zamanla insanda kullanilma hissi doguyor bu his olmasa bende bosverirdim kötüleye iyilikle karsilik verelim derdim ama insan kendini enayi gibi hissediyor resmen.

Ama sonucta insan insana muhtac kaliyor eninde sonunda

Vallah ben öyle bir derdim ki, zevk ala ala. Zaten bu tür insanlar utanmak nedir bilmezler. Yüzlerine tükür yagmur yagiyor sanarlar.

bence sen yap iyiliğini geriisne karışma

yeter ki sabret insanlık olarak sen yap yapacagını gerisine karışma

Allahım çok adaletli hak ettiğini vakti zamanı geldiğinde alırsın.

arkadaşlar çoğunuz sen iyi ol boşver demişsiniz ama.insan kendini enayi yerine konmuş gibi kullanılmış gibi hissediyor ister istemez.tabiki yapılan iyiliğin karşılığı beklenilmez ama insan önce iyi niyetli olacak.şahsen ben yaşı ne olursa olsun "parayı veren düdüğü çalar" derdim.onlarda senin bişey söyleyemeyeceğini görüp iyice kullanmaya çalışıyolar seni pabuç bırakma bence.yaşı büyük demişsin,büyükse yaşına göre davransın o zaman.allah allah valla çok kızdım şimdi Kötü Kazen
herkese hakkettiği gibi davranacaksın aksi takdirde senin moralin ve psikolojin bozulur.

arkadaşlar çoğunuz sen iyi ol boşver demişsiniz ama.insan kendini enayi yerine konmuş gibi kullanılmış gibi hissediyor ister istemez.tabiki yapılan iyiliğin karşılığı beklenilmez ama insan önce iyi niyetli olacak.şahsen ben yaşı ne olursa olsun "parayı veren düdüğü çalar" derdim.onlarda senin bişey söyleyemeyeceğini görüp iyice kullanmaya çalışıyolar seni pabuç bırakma bence.yaşı büyük demişsin,büyükse yaşına göre davransın o zaman.allah allah valla çok kızdım şimdi Kötü Kazen
herkese hakkettiği gibi davranacaksın aksi takdirde senin moralin ve psikolojin bozulur.

Bende aynen senin gibi düsünüyorum ve nisanli oldugum dönemde pabucda birakmamistim bir iki olay oldu gücüme giden ve düsüncelerimi acik acik söyledim ama ondan sonra kötü günler gecirdim. Esimin bütün ailesi bana karsi olmustu herseyin yatismasi ve düzelmesi zaman aldi ve ben simdi ona o cümleyi kursaydim agzina geleni söyliyecekti bana cok iyi biliyorum.

Acikcasi yeni bir tartismadan uzak durmak istiyorum, bana uzak olsunlar misira sultan olsunlar misali. Iyilik yapmak elbette güzel birseydir ama yeri gelipde senin birseye ihtiyacin oldugunda o kisininde sana yardim etmesi gerekir diye düsünüyorum.

Aynen katiliyorum. Millet istedigin der, sus der ama basina gelmeyince, bilemezler. NE KADAR SUSARSAn O KADAR EZILIRSIN OLAN SANA OLUR. Bu dünya böyle kurulmus, böyle gider

Aynen katiliyorum. Millet istedigin der, sus der ama basina gelmeyince, bilemezler. NE KADAR SUSARSAn O KADAR EZILIRSIN OLAN SANA OLUR. Bu dünya böyle kurulmus, böyle gider

Arkadaşa sonuna kadar katılıyorum .
İyilik yap arkadaşım yapma demiyorum ama fazlada abartma sana haksızlık yapıldığında sesini çıkarmayı bil. Mesela ben ses çıkarmadım çıkarmadıkça insanlar üstüme geliyor bu sadece eşimin ailesi için değil herkes için geçerli. İnsanlar istedikçe istiyor istedikçe istiyor ve bu isteklerin hiç bir zaman sonu gelmiyor. Verirsen enayi yerine konulduğunu hissediyorsun çünkü her zaman hep vermek zorunda kalıyorsun vermezsende suçluluk duyuyorsun. Berbat bir psikoloji içersinde giderek dibe doğru gömülerek ilerliyorsun.

İyilik yap arkadaşım yapma demiyorum ama fazlada abartma sana haksızlık yapıldığında sesini çıkarmayı bil. Mesela ben ses çıkarmadım çıkarmadıkça insanlar üstüme geliyor bu sadece eşimin ailesi için değil herkes için geçerli. İnsanlar istedikçe istiyor istedikçe istiyor ve bu isteklerin hiç bir zaman sonu gelmiyor. Verirsen enayi yerine konulduğunu hissediyorsun çünkü her zaman hep vermek zorunda kalıyorsun vermezsende suçluluk duyuyorsun. Berbat bir psikoloji içersinde giderek dibe doğru gömülerek ilerliyorsun. Sonrada hiç bir şeyi düzeltemiyorsun

İyilik yap arkadaşım yapma demiyorum ama fazlada abartma sana haksızlık yapıldığında sesini çıkarmayı bil. Mesela ben ses çıkarmadım çıkarmadıkça insanlar üstüme geliyor bu sadece eşimin ailesi için değil herkes için geçerli. İnsanlar istedikçe istiyor istedikçe istiyor ve bu isteklerin hiç bir zaman sonu gelmiyor. Verirsen enayi yerine konulduğunu hissediyorsun çünkü her zaman hep vermek zorunda kalıyorsun vermezsende suçluluk duyuyorsun. Berbat bir psikoloji içersinde giderek dibe doğru gömülerek ilerliyorsun. Sonrada hiç bir şeyi düzeltemiyorsun

Yapana yapacaksın o zaman senden iyisi olmaz, benimde eşimi ailesi kullanıyorlardı yok şunu getir, yok kızımı otogara bırak, yok gel bizi al, annesigil değil ha onlar dese bişey demem ama halası çok yapıyor, ama bir gün adıyla evine çağırmış değildir iftar haricinde, evim batacak benden çıkmayacaklar diye, tabi aşimi saf buldu kullansın bakalım, ama olaya el attım, surat astım anlıyorlar, pek yanaşamıyorlar, aslında eşimde herşeyin farkında ama yiğenleri yetim diye yardımcı olmak istiyor ama anası bizi kullanıyor.

Yapana yapacaksın o zaman senden iyisi olmaz, benimde eşimi ailesi kullanıyorlardı yok şunu getir, yok kızımı otogara bırak, yok gel bizi al, annesigil değil ha onlar dese bişey demem ama halası çok yapıyor, ama bir gün adıyla evine çağırmış değildir iftar haricinde, evim batacak benden çıkmayacaklar diye, tabi aşimi saf buldu kullansın bakalım, ama olaya el attım, surat astım anlıyorlar, pek yanaşamıyorlar, aslında eşimde herşeyin farkında ama yiğenleri yetim diye yardımcı olmak istiyor ama anası bizi kullanıyor.

Seninkiler hic degilse surat asinca anliyorlar mis :roflol:

X