Salepin Yararları

yaren_76

mareşal
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
2.066
65
SALEP - Salepin Yararları !

785salep3wl4.jpg

Salep Nasıl Elde Edilir?
Salep bir tür yabani orkideden elde ediliyor. Orkidenin toprak altında bulunan yumrularından yavru olanlar toplanıyor. Bu yumrular suyla yıkanarak temizleniyor ve bir ipe dizilip su veya sütle kaynatılıyor. Kaynatma işleminin ardından açık havada kurutulan yumrular kirli beyaz, yarı saydam bir renge dönüşüyor. Yumrular tamamen kuruyunca dövülerek toz haline getiriliyor. Elde edilen bu toza salep adı veriliyor.

En Büyük Salep Üreticileri

Orkidenin on bine varan çeşidi var. Ancak her türünden salep elde edilemiyor. Orkidenin salep elde edilebilen türleri ülkemizde Muğla, Kastamonu ve Isparta yörelerinde yetişiyor. Türkiye dışında en büyük salep üreticisi ülkeler Yunanistan ve Fransa.

Salep Nerelerde Kullanılır?
Salep içecek olarak kullanılmasının yanı sıra bileşiminde bulunan nişasta ve diğer kıvam artırıcılar dolayısıyla dondurma yapımında da kullanılıyor.

Salebin Yararları

Salep sadece içimizi ısıtan, lezzetli bir içecek değil aynı zamanda birçok yararları da var.

- Soğuk algınlığına ve bronşite iyi geliyor.
- Üzerine zencefil serpilerek içilerse öksürüğe çok iyi geliyor.
- Göğsü yumuşatmak için de iyi bir seçenek.
- Hazmı kolaylaştırıp bağırsakları düzenliyor.
- Kanı temizliyor.
- Çocuklarda ishal kesici etkisi var.
- Zihni çalıştırma gücünü arttırıyor.
- Regl dönemlerini düzenliyor.
- Afrodizyak etkisi bulunuyor.

Salep Tarifi

Malzemeler

- Salep (2 tatlı kaşığı - 10 gram)
- Şeker (2,5 yemek kaşığı - 25 gram)
- Süt (4 su bardağından biraz az - 750 gram)
- Tarçın ya da zencefil

Yapılışı

Salep ve şekeri bir tencereye koyup iyice karıştırın. Karışıma azar azar soğuk süt ekleyerek ezin. Kısık ateşte, karıştararak koyulaşıncaya kadar 10-15 dakika pişirin. Fincanlara boşaltıp üzerine tarçın serperek servis yapın. İsteğe göre üzerine zencefil dökerek de servis edebilirsiniz.

alıntı

bende çok severim salebi ah olsada içsek bu soğuk kış gecesinde:)))

ben geçenlerde aldım.yalnız aktarlarda 2 çeşit salep var .bir tanesi 250gr.lık paketi 1,5 liraydı.diğerininse kilosu 150 liraydı.arasındaki farkı sordum pahalı olan gerçek salepmiş .dışardan geliyormuş.ben aktarın yalancısıyım.

valla çok severim yararları çok ah canım çekti olsada içsem hüppppppppppp diye tarçında olcak ama

Kastamonu'luyum ama yeni öğrendim orda salep yetiştiğini.Ayrıca ben sadece kaynamış sütün içine katıp kariştırıp içiyordum, illa ikisini beraber mi kaynatmak gerekiyor ki?..............

X