Doğuma Hazırlık Doğum izni hakkında!

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....

FERAYKANAL

Guru
Kayıtlı Üye
22 Mart 2007
982
4
44
çalışan anne adayları doğum iznine ayrıldınız mı ben bugün 37.haftaya kadar çalışabilir raporu aldım doğum öncesi 5 haftayı doğum sonrasına aktaracağım kısmetse

benim kendi işim olduğu için çalışabildiğim kadar çalışacağım doğumdan önce... doğumdan sonra da elim ayağıma dolaşacak.. işimi nasıl bir ayara sokacağım bilmiyorum doğrusu...

kacıncı haftanızdasınız şu anda bende yarın doktora gidip alcam 37. haftaya kadar çalışabilir diye ama hadi daha önce doğum olursa kullanmadığımız haftalar aktarılıyor mu acaba
bide sskdan alacağımız iş görememezlik ödeneğini nasıl alcaz 16 haftalık mı bu konu da bilgisi olan yardımcı olursa sevinirm

bende çalışan bi anne adayıyım
bizim muhasebeye sordum 32, haftada istirahat için doktordan rapor al dedi böylece ssk dan para alabilirsin dedi yoksa vermiyolarmış
istersen çalış ama raporu 2 ay önceden almak lazım dedi çünkü kanuna göre doğumdan önce 8 hafta doğumdan sonra 8 hafta izin kullanma hakkımız var
eğer siz sonra kullanmak istiyosanız benim gibi raporunuzu alın ve işyerinizle konuşun bence

ben öğretmenim mesela doğumdan önce 36.haftaya kadar çalışabilir raporu alabilirmiyiz acaba.4 haftayıda doğum sonrasına aktarabiliyormuyuz..yoksa mutlaka ya 8 yada 3 hafta öncemi izne ayrılmak lazım...nası oluyo?

birde kızlar diyelim ki doğumdan 3 hafta önce izne ayrıldık.ama doğum izne ayrıldıktan bi hafta sonra gerçekleşti..doğum öncesi 2 haftamız ölücekmi?çünkü beklenen tarihten 2 hafta önce doğdu bebek diyelim..o iki haftayı kullanabilecekmiyiz acaba doğum sonrası

Arkadaşlar aşağıdaki bilgiyi bir siteden aldım size aktarıyorum

Doğum İzni Ve Süt İzni

Emekli sandığı ve SSK'lı çalışan gebelerde doğum öncesi ve sonrası izinler ve kanunlarla ilgili kanuni düzenlemeler aşağıda belirtilmiştir.Gebelerin mağdur olmaması için*yapması gereken yalnızca o tarihlerde Sağlık Bakanlığı'na bağlı bir Devlet Hastanesine veya takip oldukları devlet kurumları ile anlaşmalı özel hastanelerede gerekli formaliteleri yerine getirmesidir.

Emekli Sandığına bağlı çalışan gebeler yanlarında kurumlarından aldıkları hastaneye sevklerini gösteren kağıtlarını, SSK'lı gebeler ise vizite kağıtlarını ve karnelerini yanlarında getirmelidirler.Bu evrakların (sevk kağıdı- vizite kağıdı)yeni ve en çok 3 gün önce alınmış olmaları gereklidir.

Hem SSK lı hem de devlet memuru (657 sayılı devlet. memuru kanununa tabi) hamile kadınlar 8 haftası doğumdan önce, 8 haftası da doğumdan sonra olmak üzere toplam 16 hafta doğum izni kullanabilmektedirler. Yine doktor raporu ile doğuma 3 hafta kalana kadar çalışabilmekte ve izinlerinin geri kalan kısmını doğum sonrasına aktarabilmektedirler. Yani, çalışan gebeler dilerlerse gebeliklerinin 32. haftasında doktorlarından aldıkları "37. gebelik haftasına kadar daha 5 hafta süre ile çalışmasında gebeliği yönünden sakınca bulunmamaktadır" şeklindeki benzer*raporlarla doğum öncesi kullanmadıkları 5 haftalık izni doğum sonrasına aktarabilirler Bu durumda doğum sonrası 8+5= 13 hafta (91 gün) süre ile kanuni olarak izin kullanma hakkına sahip olurlar.
Kanunlar birden fazla bebek bekleyen anne adaylarında (çoğul gebeliklere)ise doğum öncesi izni 8 yerine 10 hafta olarak kullanılabilmelerine olanak sağlamaktadır.

Doğum şekli ister sezaryen ister normal doğum olsun,*doğum öncesi ve sonrası*izinlerini etkilemeyecektir.Özellikle planlı sezeryanların erken yapılması doğum öncesi izne erken ayrılacağı anlamına gelmez. Tüm hesaplamalar son adet tarihine veya bilinmiyorsa en erken dönemde yapılmış ultrasondaki bebeğin büyüklüne göre 40 hafta üzerinden yapılır.

SSK lı gebeler için kanuni düzenleme
4857 sayılı iş kanunun 74.maddesi
SSK lı anne adayları doğumdan önce sekiz ve doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam on altı haftalık süre için çalıştırılmamaları esastır. Çoğul gebelik halinde doğumdan önce çalıştırılmayacak sekiz haftalık süreye iki hafta süre eklenir yani 10 hafta olarak kullanırlar. Ancak, sağlık durumu uygun olduğu takdirde, doktorun onayı ile kadın işçi isterse doğumdan önceki üç haftaya kadar işyerinde çalışabilir. *Bu durumda, gebenin çalıştığı süreler doğum sonrası sürelere eklenir.

Yukarıda öngörülen süreler işçinin sağlık durumuna ve işin özelliğine göre doğumdan önce ve sonra gerekirse artırılabilir. Bu süreler hekim raporu ile belirtilir.

Hamilelik süresince kadın işçiye periyodik kontroller için ücretli izin verilir.
Hekim raporu ile gerekli görüldüğü takdirde, hamile kadın işçi sağlığına uygun daha hafif işlerde çalıştırılır. Bu halde işçinin ücretinde bir indirim yapılmaz. Bunun için hastaneden hekim raporu gerekmektedir.
İsteği halinde kadın işçiye, onaltı haftalık sürenin tamamlanmasından veya çoğul gebelik halinde onsekiz haftalık süreden sonra altı aya kadar ücretsiz izin verilir. Bu süre, yıllık ücretli izin hakkının hesabında dikkate alınmaz.
Kadın işçilere bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam bir buçuk saat süt izni verilir. Bu sürenin hangi saatler arasında ve kaça bölünerek kullanılacağını işçi kendisi belirler. Bu süre günlük çalışma süresinden sayılır.

Devlet memurları ile ilgili kanuni düzenleme

21.07.2004 tarihli ve 25529 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 14.07.2004 tarihli ve 5223 sayılı Kanun ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 104 üncü maddesinin (A) bendi; "Memura doğum yapmasından önce 8 hafta ve doğum yaptığı tarihten itibaren 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta süre ile aylıklı izin verilir. Çoğul gebelik halinde, doğumdan önceki 8 haftalık süreye 2 hafta süre eklenir. Ancak sağlık durumu uygun olduğu takdirde, tabibin onayı ile memur isterse doğumdan önceki 3 haftaya kadar işyerinde çalışabilir. Bu durumda, memurun çalıştığı süreler, doğum sonrası sürelere eklenir. Yukarıda öngörülen süreler memurun sağlık durumuna göre tabip raporunda belirlenecek miktarda uzatılabilir. Memurlara, bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam bir buçuk saat süt izni verilir. Süt izninin kullanımında annenin saat seçimi hakkı vardır." şeklinde ve 108 inci maddesinin üçüncü paragrafı "Doğum yapan memurlara istekleri halinde 104 üncü maddenin (A) bendinde belirtilen sürelerin bitiminden itibaren 12 aya kadar aylıksız izin verilir." şeklinde değiştirilmiştir

DİKKAT!!!

Yasal hakkınız olan bu izni kullanabilmeniz için yapmanız gereken işlemler vardır. Bunlardan en önemlisi hamileliğinizin 32. haftasında *doktorunuzdan *alacağınız durumu belirtir rapor ,tüm ultrasonografi sonuçları *ile size en yakın bir devlet hastanesi *ya da polikliniğine veya son düzenlemeler ile ssk, emekli sandığı ile anlaşmalı bir özel hastaneye başvurarak raporu onaylatmanız ve çalıştığınız kurumdaki personel bölümüne iletmenizdir. Daha sonraki işlemler ile ilgili olarak personel biriminizden bilgi alabilir ve işlemleri takip edebilirsiniz. Tereddütte kaldığını durumda bağlı bulunduğunuz kurumdan bilgi almanız mümkün olmaktadır.

ama benim hala kafamı kurcalayan doğumdan 3 hfta önce diyo.ya dört hafta niye olmuyo...

ben öğretmenim mesela doğumdan önce 36.haftaya kadar çalışabilir raporu alabilirmiyiz acaba.4 haftayıda doğum sonrasına aktarabiliyormuyuz..yoksa mutlaka ya 8 yada 3 hafta öncemi izne ayrılmak lazım...nası oluyo?

canım ya doğumdan 8hafta önce yani 32. haftada yada 37. haftada ayrılmak gerekiyormuş 37. haftada ayrılırsan 5 haftanı doğum sonrasına aktarabiliyorsun

kızlar peki doğum sonrası izin alınırken yani hastaneden çıkarken doğum sonrasına aktardığımız haftalar sevkte belirtilecekmi bileniniz var mı

bende bilmiyorum bak bunu..hatırlattığın iyi oldu..cuma il millieğitime gidicem...orda bi şube müdürü var mevzuatı çok ii biliyo..seninde sormak istediklerin varsa yaz hepsini sorarım cuma akşamı inşallah yazarım canım

birde kızlar diyelim ki doğumdan 3 hafta önce izne ayrıldık.ama doğum izne ayrıldıktan bi hafta sonra gerçekleşti..doğum öncesi 2 haftamız ölücekmi?çünkü beklenen tarihten 2 hafta önce doğdu bebek diyelim..o iki haftayı kullanabilecekmiyiz acaba doğum sonrası

ben 32 haftalıkken iznimi başlattmıştım daha sonra 38.haftada doğum yaptım.2 hafta önce doğum yaptığımiçin 2 haftamı kesti ssk hem ücretimden hemde izin günümden.

3 hafta dediği minimum hafta sen 4 - 5 - 6 - 7 ya da 8 hafta önce ayrılabilirsin tabi ki . ama 2 hafta kala ayrılamazsın. ben de öğretmenim ve 36. hafta ayrılacağım yani 4 hafta önce. bir de diyelim ki 37. hafta izne ayrıldın ve 38. hafta bebek doğdu, bu andan itibaren doğum öncesi değil doğum sonrası izinlerin devreye giriyor yani 8+3 hafta , o 2 hafta da güme gidiyor ve tüh keşke daha önce izne ayrılsaydım diyosun ....

bende şaşırdım ne yapacağımı
dün ssk ya gittim 32 hafta raporunu al evine git işe başlıcağın zaman tüm evraklarını bize getir dedi
daha önce sorduğumda 32 hafta rapor al falan dememişti ssk ya savıyolar başlarından dedim peki 37. haftada ayrıldım 38 de doğurdum ne olacak dedim
o iki hafta ben rapora göre hareket ederim diyo ne anlarsanız bundan en doğrusu doktora iyice sormak
sezeryan olacaklar daha şanslı gibi en azından tarihi belli
benim doğum sata göre mart 15 ultrasona göre şubat 22 doktor şubat 22 den sonra her an gelebilir diyo ben napcam şimdi
işlerim şubatta yoğun gidip evde yatmayı bende isterim iznim niye yansın ki

slm arkadaşlar bende çalışan bir anne olucam ama sizlerinde dediği gibi izin sorun oluyor ne olcak bilmiyorum bende sata göre 31 mart doğum gözüküyor üç hafta kala ayrılacağım bende daha doktorumla görüşmedik ama hayırlısı bakılım ne olacak birde ben normal doğum istiyorum oda hiç belli olmaz izin boşa giderse çok üzülürüm valla
bebeğimle daha fazla vakit geçirmem elimden alınıyormuş gibi hissederim

3 hafta dediği minimum hafta sen 4 - 5 - 6 - 7 ya da 8 hafta önce ayrılabilirsin tabi ki . ama 2 hafta kala ayrılamazsın. ben de öğretmenim ve 36. hafta ayrılacağım yani 4 hafta önce. bir de diyelim ki 37. hafta izne ayrıldın ve 38. hafta bebek doğdu, bu andan itibaren doğum öncesi değil doğum sonrası izinlerin devreye giriyor yani 8+3 hafta , o 2 hafta da güme gidiyor ve tüh keşke daha önce izne ayrılsaydım diyosun ....

canım her tarafta ya 32.yad 37. haftada ayrılınabilir deniyor..yoksa bende 36.haftada ayrılmak istiyorum..ama kızlar doğum tarihini doktora erken yazdırsak çünkü benim hep ultrasonda 6 mart çıkıyo..ama sat a göre 13 mart.yani 6 mart yazılırsa doğum gecikince zaten doğum sonrası izinler devreye girmiş oluyo...hemde bi hafta önce izne ayrılmış oluyoruzz..bakalım yarın şube müdürüyle konuşucam sizi tam aydınlatırım

inci boncuk olurmu öyle hiç canım yaa..zaten rapor almışsındır 37.haftaya kadar çalışabilir diye o beş haafta atılıyo zaten doğum sonrasına...yanlış biliyosun sen..benim arkadaşım ayrıldı işte..

38.haftada doğurursan doğum öncesi 6 haftanı kullanmış olursun...2 haftan gider bence

şimdi öğrendim 36 haftalıkken ayrılıyomuşsun.ama erken doğurursan mesela 36 haftalık ayrıldın çalıştığın 4 hafta doğum sonrasına ekleniyor..38.haftada doğurdun diyelim doğum öncesi 6haftanı kullanıyosun zaten 2 haftayı kullanmış bulunuyosun 4 haftada 8+4 olarak doğum sonrasına ekleniyor..ama erken doğum olduğu için 2 haftan gidiyor ..arkadaşımı aradım o bi hafta erken doğurmuş..ve bi haftası gitmiş.37.haftaya kadar çalışmıştı zaten..5 haftasıda doğum sonrasına eeklenmiş..

X