Zayıflatan kahve

canavar

Yılmak yok. Yola devam...
Pro Üye
12 Temmuz 2006
2.779
183
Doç. Dr. Neriman İnanç, "zayıflama diyetlerinde kafein destekleyici unsur olabilir" dedi.
Bir araştırmaya göre, günde 1,5 su bardağı kahve alanlarda, kafeinin vücuttaki yağ yakımını hızlandırdığı ortaya çıktı. Çay, kahve, kolalı içeceklerin yanı sıra yeşil çay ve çikolata da kafein bulunuyor.

Erciyes Üniversitesi (EÜ) Atatürk Sağlık Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Doç. Dr. Neriman İnanç, çay, kahve ve kola gibi içecekler ile her gün alınan kafeinin zayıflama üzerine olumlu etki yaptığının bilimsel olarak kanıtlandığını söyledi. Kafeinin etkisine yönelik yapılan araştırmanın "Obesity Research" adlı dergide yayınlandığını ve bilim camiasında görüş birliğine varıldığını kaydeden İnanç, bunun bazı kriterlere ve dozlara bağlı olduğunu belirtti.

METABOLİZMAYI HIZLANDIRIR
Kafeinin metabolik hız üzerinde etkili olduğunu ve vücutta yağ yakımını hızlandırdığını, bunun da kilo kaybına yol açtığını ifade eden İnanç, şunları söyledi:
"Kafein enerji harcamasında artış sağlar, bu etkiyi şeker ve yağın daha çok yakımıyla oluşturur. Hayvanlarda, belirli bir miktarda verilen kafeinin ağırlık kaybına yol açtığı görülmüştür. Kafein yağ hücresini küçültmekte, trigliserit miktarını azaltmaktadır. Bir araştırmada, 76 şişman bireye 3 ay süreyle zayıflama diyeti ile düşük ve yüksek doz yeşil çay ve kafein birlikte (270 mg epigallokateşin + 150 mg kafein) verilmiştir. Sonucunda yüksek kafein alanlarda vücut ağırlığı, yağ dokusu, bel çevresi ölçümlerinde daha fazla azalma olduğu saptanmıştır."

İnanç, günde 1.5 su bardağı şekersiz içilen filtre kahvenin fiziksel aktivite ile birlikte uygulanan zayıflama diyetlerinde destek olabileceğini ifade etti.

AŞIRIYA KAÇMAMAK GEREK
Ancak, aşırı kafein tüketiminin uykusuzluk, mide rahatsızlığı, kan basıncında artış ve kemik yoğunluğunda azalmaya neden olduğunun unutulmaması gerektiğine dikkat çeken İnanç, yaşlılar ve koroner kalp hastalarının bu konuda dikkatli olması gerektiğini vurguladı.

Doç. Dr. Neriman İnanç, çay, kahve, kolalı içeceklerin yanı sıra yeşil çay ve çikolata da kafein bulunduğunu sözlerine ekledi.

Son düzenleyen: Moderatör:
yok ya. metabolizmayı hızlandırsa ben neden 90 kiloyum ki?
aldığım kafeinin haddi hesabı yok .yoksa 0 beden olmam lazım dimi ama kızlar :)

6 finan kahve içerim sabah kahvaltım zaten neskafe ama 80 kğ yıllardır kahve içerim ama zayıflamadım

kafeyınlı seyler acayıp kılo yapıo hadı onu gec selulıt yapıo o ne olcak kı kola cok zararlı etı erıtıyo ve bı bardagında 20 kup seker varmıs ole zayuflama olmaz olsun bı kolayla yesıl cayın tadı bırmı yanı

:içelim:bende fazla kaçan yemegin üstüne türk kahvesi içilmesi gerektigini duymuştum.metebolizmayı hızlandırıyormuş..:içelim:

günde 1,5 litre kahve içiyorum
iştah kestiği bi gerçek , diyetsiz normal günlük kullanımda bi etkisi yoktur belki ama diyet yaparken destek olduğu kesin :nazar:

günde 1,5 litre kahve içiyorum
iştah kestiği bi gerçek , diyetsiz normal günlük kullanımda bi etkisi yoktur belki ama diyet yaparken destek olduğu kesin :nazar:[/QUOTE

Kesinlikle katılıyorum.Listeye bağlı diyet yaptığım günlerde selülit yaptığı için doktoru7m kahve tüketmemi istemezdi.Bigün çok canım istedi içtim.Acıkmam gerekirken baktım acıkmıyorum.Sonra devam ettim içmeye 9-10 kilo vermiştim o zamanlar

Dr. Ender Saraçoğlu bır programda sabah metabolizmayı çalıştırmak ve canlandırmak için günde 1 fincan Türk kahvesi ile başlayabilirler demişti

Son düzenleyen: Moderatör:
ben türk kahvesinin faydalı oldğunu duydum. bir kaç gündür içmeye başladım valla. inşallah kiloda veririm.heee heee. tabii günde 1 fincan .

acil cezve almam lazim hep senseo iciyordum hazira alistim... üfff ya cezvemide kaynanam halletti en son gördügümde kursun döküyordu hahahahaaakannehir

türk kahvesi yerine kremasız şekersiz filtre kahve de aynı işlevi görmez mi??

bir ara bu forumda bir arkadaş cafe mince isimli bir zayıflatıcı kahveden bahsetmişti ama istanbulda bir doktor eşinin sattığını söylemişti.numarayı almıştım ama bak aramadım nedense...bilgisi olan varmı

bir ara bu forumda bir arkadaş cafe mince isimli bir zayıflatıcı kahveden bahsetmişti ama istanbulda bir doktor eşinin sattığını söylemişti.numarayı almıştım ama bak aramadım nedense...bilgisi olan varmı

Sadece bildiğimiz meşhur :kahve: kahveni paylaşımı için açılmıştır bu konu lütfen ticari amaç içeren ürünler hakkında bilgi alışverişi yapmayalım...

yazıyı sonuna kadar okumayanlar kendini belli ediyor bende çok kahve içerim çok severim ancak şekersiz ve kahve kreması olmadan içmek gerekiyor ki bu sadece 1.5 su bardağı yaklaşık 200 ml kadar

X