Anaokulu, okul öncesi, kreş yorumları Usta Ogretici Belgesi

mizdamiz

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
16 Aralık 2006
6.750
19
38
kızlar ben lıse mezunuyum cocuk gelısımı sıze sormak ıstedıgım bısey var bu USTA OGRETICI BELGESINI ALMAK ICIN SINAVLAR VAR ACABA GIREN VARMI VARSA BAN BILGI VERIN NE OLUR NETTEN ARASTIRIORUM AMA COK KARISIK HER YERDE OLMAYAN BIR SINAV NEREYE BASVURMAK LAZIM NELER YAPMAK LAZIM SINAV BU SENE NERDE OLCAK NELER SORULACK SINAVDA KAC ALMAK LAZIM HIC BILMIYORUM NE OLUR YARDIM EDIN

Mızmız , usta öğreticilik belgesi ve sınavları ile ilgili açıklayıcı bilgiyi yaşadığın ilin Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğüne başvurarak alabilirsin..

kızlar ben lıse mezunuyum cocuk gelısımı sıze sormak ıstedıgım bısey var bu USTA OGRETICI BELGESINI ALMAK ICIN SINAVLAR VAR ACABA GIREN VARMI VARSA BAN BILGI VERIN NE OLUR NETTEN ARASTIRIORUM AMA COK KARISIK HER YERDE OLMAYAN BIR SINAV NEREYE BASVURMAK LAZIM NELER YAPMAK LAZIM SINAV BU SENE NERDE OLCAK NELER SORULACK SINAVDA KAC ALMAK LAZIM HIC BILMIYORUM NE OLUR YARDIM EDIN

öncelikle o meslek dalında kalfalık, ustalık almış olman lazım..
aldın mı ustalık belgeni?..

ayrıca sadece sınava girip alamıyorsun maalesef.. kalfalığın, ustalığın, usta öğreticiliğin belirli bir okuma süresi var, çıraklık eğitime kayıt yaptırıp okula gidiyorsun belirlenen süre dahilinde, sonra sınavlar oluyor.. yaş sınırıda var ve kayıt yaptırmak için o meslek dalında çalışma şartı var çünkü çalıştığına dair imza almazsan kayıt yaptıramıyorsun..

zor yani çok zorr ben bu yüzden kafayı yemek üzereyim üfff kafamçokkarıştı

kızlar bu sıva gıren kımse yokmu yada bu sınav hakkında bu sene ıcın bılgısı olan yokmuuuuuuuuuuuuuu

Okul öncesi eğitim hizmetlerinin etkin ve verimli olarak yürütülmesi, kalkınma planlarında belirtilen okullaşma oranlarının gerçekleştirilmesi ve öğretmen ihtiyacının karşılanması amacıyla; okul öncesi eğitim kurumlarında görevlendirilmek üzere illerin talebi doğrultusunda kadrosuz usta öğretici kontenjanları tahsis edilmiştir.

Ülke genelindeki mevcut okul öncesi eğitim kurumları ile yeni açılacak olanlarda (anaokulu, ana sınıfı, mobil anaokulu ve yaz eğitimi yapılacak anasınıfları) 2004-2005 eğitim-öğretim yılında görevlendirilecek kadrosuz usta öğreticilerle ilgili olarak aşağıda belirtilen mevzuat ve esaslar çerçevesinde müracaatlar alınacak, seminere alınması gereken adaylar için en az 60 saatlik eğitim semineri düzenlenecek ve değerlendirme sonuçlarına göre görevlendirmeler yapılacaktır.

A-Kadrosuz Usta Öğretici Uygulamasında Amaç, Yasal Dayanaklar, Duyuru ve Müracaat

1.Amaç: Okul öncesi eğitim hizmetlerinin etkin ve verimli olarak yürütülmesi, kalkınma planlarında belirtilen okullaşma oranlarının gerçekleştirilmesi ve öğretmen ihtiyacının karşılanmasıdır.

2.Yasal Dayanaklar

a)657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 89. maddesi,

b)16.12.1998 tarih ve 23555 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen ve Yöneticilerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Esaslar”,

c)20.05.1999 tarih ve 23700 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan “Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen ve Yöneticilerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Esaslar Hakkında Değişiklik”,

d)21.05.1977 tarih ve 15943 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan “Millî Eğitim Bakanlığı Kurumlarında Sözleşmeli veya Ek Ders Görevi İle Görevlendirilecek Uzman ve Usta Öğreticiler Hakkında Yönetmelik”,

e)20.10.2000 tarih ve 24.206 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan “Millî Eğitim Bakanlığı Kurumlarında Sözleşmeli veya Ek Ders Görevi İle Görevlendirilecek Uzman ve Usta Öğreticiler Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”,

f)08.06.2004 tarih ve 25486 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “Okul Öncesi Eğitim Kurumları Yönetmeliği”.

3.Duyuru Yapılması: Okul öncesi eğitim kurumlarının öğretmen ihtiyacını karşılamak amacıyla, 2004-2005 eğitim-öğretim yılında çalıştırılacak kadrosuz usta öğreticilerin görevlendirilmesi ile ilgili duyurular il ve ilçe millî eğitim müdürlüklerince alışılmış usullerle yapılacaktır. Adaylara müracaat için yeterli süre verilecektir.

4.Müracaatın Yapılacağı Yer: Yukarıda belirtilen mevzuat hükümleri çerçevesinde Okul öncesi eğitim kurumlarında kadrosuz usta öğretici olarak görev yapmak isteyen adaylar dilekçe ile doğrudan il millî eğitim müdürlüklerine müracaat edeceklerdir.

5.Müracaat Şartları: Okul öncesi eğitim kurumlarında kadrosuz usta öğretici olarak görevlendirilecek adaylarda, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun Değişik 48/A maddesinde belirtilen şartların yanında aşağıda belirtilen şartları taşıyan adayların müracaatları kabul edilir.

a)Okul Öncesi Öğretmenliği, Anaokulu Öğretmenliği, Çocuk Gelişimi ve Okul Öncesi Eğitimi Öğretmenliği, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliği veya Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü mezunu olup, yüksek lisans belgesi/diploması olanlar,

b)Üniversitelerin Okul Öncesi Öğretmenliği, Anaokulu Öğretmenliği, Çocuk Gelişimi ve Okul Öncesi Eğitimi Öğretmenliği, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliği veya Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü Lisans mezunları,

c)Üniversitelerin Okul Öncesi Öğretmenliği, Anaokulu Öğretmenliği, Çocuk Gelişimi ve Okul Öncesi Eğitimi Öğretmenliği, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliği veya Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü ön lisans mezunları (Ön lisans belgesine sahip olanların müracaatı kabul edilecektir),

d)Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Programına kayıtlı olup, okul öncesi eğitim kurumlarında kadrosuz usta öğretici olarak başarılı görev yapanlar,

e)Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Okul Öncesi Eğitimi Öğretmenliği Programına kayıtlı olup, eğitim seminerine katıldığı halde bugüne kadar kadrosuz usta öğretici olarak görev alamayanlar ile müracaat şartlarına haiz olup hiç seminere katılmayanlar,

f)Kız Meslek Liselerinin Çocuk Gelişimi, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi ile Çocuk Gelişimi ve Bakımı bölümlerinin herhangi birinden mezun olup, okul öncesi eğitim kurumlarında kadrosuz usta öğretici olarak başarılı görev yapanlar,

g)Kız Meslek Liselerinin Çocuk Gelişimi, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi ile Çocuk Gelişimi ve Bakımı bölümlerinin herhangi birinden mezun olup, eğitim seminerine katıldığı halde bugüne kadar kadrosuz usta öğretici olarak görev alamayanlar ile müracaat şartlarına haiz olup hiç seminere katılmayanlar,

Lise ve dengi okul mezunu olup, Kız Meslek Liselerinin Çocuk Gelişimi, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi ile Çocuk Gelişimi ve Bakımı bölümlerinin fark derslerini vererek Kız Meslek Lisesi diploması almış olanların müracaatları kabul edilir.

Ellerinde METGE belgesi vb. kurs belgesi olanlar ile eğitim seminerine katılma belgesi olan lise ve dengi okul mezunlarının müracaatları kesinlikle kabul edilmez, bunlara hiçbir şekilde görev verilmez.

B-Millî Eğitim Müdürlüğünce Yapılacak İşlemler

Kadrosuz usta öğretici olmak amacıyla süresi içinde müracaat edenlerin durumları il millî eğitim müdürlüklerince incelenerek, seminere tabi tutulmadan doğrudan görevlendirilecek olanlarla 2004-2005 yılı için düzenlenecek eğitim seminerine tabi tutulması gerekenler aşağıda belirtilen şekilde tespit edilir.

1.Doğrudan Görevlendirilecek Olanlar

Aşağıda belirtilen adaylar eğitim seminerine tabi tutulmadan görevlendirme tablosundaki öncelik sıralamasına göre görevlendirilirler.

a)Okul Öncesi Öğretmenliği, Anaokulu Öğretmenliği, Çocuk Gelişimi ve Okul Öncesi Eğitimi Öğretmenliği, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliği veya Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü mezunu olup, yüksek lisans belgesi/diploması olanlar,

b)Üniversitelerin Okul Öncesi Öğretmenliği, Anaokulu Öğretmenliği, Çocuk Gelişimi ve Okul Öncesi Eğitimi Öğretmenliği, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliği veya Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü Lisans mezunları,

c)Üniversitelerin Okul Öncesi Öğretmenliği, Anaokulu Öğretmenliği, Çocuk Gelişimi ve Okul Öncesi Eğitimi Öğretmenliği, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliği veya Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü ön lisans mezunları,

d)Geçtiğimiz yıllarda kadrosuz usta öğretici olarak başarılı görev yapanlar,

e)2002 ve 2003 yıllarında düzenlenen eğitim seminerine katıldığı halde bugüne kadar kadrosuz usta öğretici olarak görev almayanlar (Puanını yeterli görmeyip yükseltmek isteyenler yapılacak olan eğitim seminerine katılabilirler).

2.Seminere Tabi Tutulacak Olanlar

Yasal dayanakların 2.d maddesinde yer alan Yönetmelik hükümleri gereğince, kadrosuz usta öğretici olmak amacıyla müracaat eden aşağıdaki adaylar için; il millî eğitim müdürlüklerince en az 60 saatlik eğitim semineri düzenlenir:

Bu seminere;

a)Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Programına kayıt yaptırdığı halde bugüne kadar eğitim seminerine hiç katılmayanlar,

b)Kız Meslek Liselerinin Çocuk Gelişimi, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi veya Çocuk Gelişimi ve Bakımı bölümü mezunu olup, bugüne kadar eğitim seminerine hiç katılmayanlar,

c)2000 ve 2001 yılarında düzenlenen eğitim seminerine katıldığı halde bugüne kadar kadrosuz usta öğretici olarak hiç görev almayanlar,

d)2002 ve 2003 yıllarında düzenlenen eğitim seminerine/seminerlerine katıldığı halde bugüne kadar kadrosuz usta öğretici olarak görev almayanlardan puanlarını yükseltmek isteyenler,

alınır.

Düzenlenecek eğitim seminerinde; Usta Öğretici Eğitim Seminer Programı uygulanacaktır. Seminer programına http://www.meb.gov.tr adresinden (MEB Merkez Teşkilatı linkindeki Okul Öncesi Eğitimi Genel Müdürlüğü web sayfasının Haberler/Duyurular kısmından) ulaşılabilir.

Eğitim seminerine katılanlar, seminer sonunda yapılacak değerlendirmede aldıkları puan üstünlüğüne göre sıralanır (Puan yükseltmek amacıyla bu yıl düzenlenen seminere katılanların değerlendirilmesi, 2002, 2003 veya bu yıl yapılan seminerde almış oldukları en yüksek puan dikkate alınarak yapılır ve bu yıl için sıralamadaki yerleri belirlenir).

e)Eğitim seminerlerinde alınan puanlar iki yıl geçerlidir.

C-Görevlendirmelerin Yapılması ve Görevlendirmede Takip Edilecek Hususlar

Eğitim seminerine katılmadan doğrudan kadrosuz usta öğretici olarak görevlendirilecek adaylarla 2004-2005 eğitim-öğretim yılı için düzenlenen eğitim seminerine katılanlar; aşağıdaki tabloda belirtilen öncelik sırasına göre sıralanır ve görevlendirmeleri bu çerçevede yapılır. Eğitim semineri işlemleri sonuçlanmadan hiçbir adayın görevlendirilmesi yapılamaz.

Görevlendirmelerde Takip Edilecek Öncelik Sırası

1.Kadrosuz usta öğreticilerin görevlendirilmeleri aşağıdaki tabloda belirtilen öncelik sırasına göre yapılır.

GÖREVLEN-DİRMEDE ÖNCELİK SIRASI GENEL VE ÖZEL ŞARTLAR
1 Okul Öncesi Öğretmenliği, Anaokulu Öğretmenliği, Çocuk Gelişimi ve Okul Öncesi Eğitimi Öğretmenliği, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliği veya Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü mezunu olup, yüksek lisans belgesi/diploması olanlar
2 Üniversitelerin Okul Öncesi Öğretmenliği, Anaokulu Öğretmenliği, Çocuk Gelişimi ve Okul Öncesi Eğitimi Öğretmenliği, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliği veya Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü Lisans mezunları
3 Üniversitelerin Okul Öncesi Öğretmenliği, Anaokulu Öğretmenliği, Çocuk Gelişimi ve Okul Öncesi Eğitimi Öğretmenliği, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliği veya Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü ön lisans mezunları
4 Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Programına kayıtlı olup, okul öncesi eğitim kurumlarında kadrosuz usta öğretici olarak başarılı görev yapanlar (Sıralamada sınıf üstünlüğü esas alınacaktır)
5 Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Programına kayıtlı olup, 2002 ve 2003 yıllarında düzenlenen en az 60 saatlik eğitim seminerine katıldığı halde bugüne kadar kadrosuz usta öğretici olarak görev almayanlar, 2004-2005 eğitim-öğretim yılı için düzenlenen eğitim seminerine tabi tutulanlarla birlikte yapılan değerlendirme sonucundaki sınıf ve puan üstünlüğüne göre (Her sınıf puan üstünlüğüne göre kendi arasında değerlendirilecek, görevlendirme son sınıftan başlanarak alt sınıflara doğu inilerek yapılacaktır)
6 Kız Meslek Liselerinin Çocuk Gelişimi, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi ile Çocuk Gelişimi ve Bakımı bölümlerinin herhangi birinden mezun olup, okul öncesi eğitim kurumlarında kadrosuz usta öğretici olarak başarılı görev yapanlar
7 Kız Meslek Liselerinin Çocuk Gelişimi, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi ile Çocuk Gelişimi ve Bakımı bölümlerinin herhangi birinden mezun olup, 2002 ve 2003 yıllarında düzenlenen eğitim seminerine katıldığı halde bugüne kadar kadrosuz usta öğretici olarak görev almayanlar, 2004-2005 eğitim-öğretim yılı için düzenlenen eğitim seminerine tabi tutulanlarla birlikte değerlendirme sonucundaki puan üstünlüğüne göre

İlinizde ikamet etmediği halde, ilinizde görev almak üzere başvuruda bulunanlardan durumları uygun olanların görevlendirilmeleri de yukarıdaki tabloda belirtilen öncelik sıralamasına uyularak yapılır. Şartları eşit olanların görevlendirilmesinde ise daha önce ilinizde görev yapanlar tercih edilir.

2. Kadrosuz usta öğreticiler; “Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul ve Kurumların Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelik” esaslarına uygun olarak, öncelikle bağımsız anaokulları ve anasınıflarında, ihtiyaç halinde uygulama sınıflarında öğretmen görev ve sorumluluğu içerisinde görevlendirilir. Kesinlikle başka bir öğretmenin yanında görevlendirilemez veya büro hizmetlerinde çalıştırılamaz.

D-Kadrosuz Usta Öğreticilerle Sözleşme Yapılması

Göreve başlatılmak üzere Valilikçe Onay verilen k adrosuz usta öğreticiler ile göreve başlatılmadan önce tip sözleşme yapılır. Tip sözleşmede, kadrosuz usta öğreticilerin görevleri esnasında uyacakları hususlar, göreve başlama tarihi, görevlerinin asil öğretmen ataması yapıldığında ve ait olduğu eğitim-öğretim yılı sonunda sona ereceği vb. hususlar ayrıntılı olarak belirtilir.

Anaokulları, ilköğretim okulları bünyesindeki anasınıfları, mobil anaokulu ve yaz eğitimi yapılacak anaokulu ve anasınıflarında görevlendirilen kadrosuz usta öğreticilerle yapılan sözleşmeler okullar adına il/ilçe millî eğitim müdürleri tarafından; uygulama sınıfları ile lise ve dengi okullar bünyesinde açılan anasınıflarında görevlendirilen kadrosuz usta öğreticilerin sözleşmeleri ise ilgili okul müdürleri tarafından hazırlanır ve imzalanır.

E-Kadrosuz Usta Öğreticilere Ödenecek Ek Ders Ücreti

Kadrosuz usta öğreticilere görevlendirildikleri okula göre; günde 8 eğitim saati etkinlik yapılan okullarda haftada 40 saate kadar, günde 6 eğitim saati etkinlik yapılan okullarında ise haftada 30 saate kadar ek ders ücreti karşılığı görev verilir ve buna göre ek ders ücreti ödenir.

F-Ödeneklerin Gönderilebilmesi İçin Yapılması Gereken İşlemler

1)Ek ders ücretlerinin, 2004 ve 2005 Mali Yılları Genel Bütçesinin 13.01.30.62.09.1.1.00.1.01.4 tertibinden, sigorta prim ödeneklerinin ise 13.01.30.62.09.1.1.00.1.02.4 tertibinden zamanında gönderilebilmesi için, Ek-2 ve Ek-3 çizelgeler, il milli eğitim müdürlükleri tarafından eksiksiz doldurularak (toplamları alınmış, imzalanıp mühürlenmiş olarak), görevlendirmenin yapıldığı tarih itibariyle en geç on gün içinde GENEL MÜDÜRLÜĞÜMÜZ' de olacak şekilde gönderilir.

2)Bağımsız ana okulu bulunmayan ilçelerdeki örgün eğitim kurumlarında görev yapan kadrosuz usta öğreticilerin ek ders ücretleri, Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğünce yeni açılan 13.01.30.62 kurumsal ve 285 birim koduna aktarılan ödenekten ödenecektir.

3)Mağduriyetlerin doğmaması ve cezalı durumlara düşülmemesi için; k adrosuz usta öğreticiler ile ilgili olarak ödenek istemleri, ders ücretlerinin ödenmesi, sigorta primlerinin mevzuatına uygun olarak kesilmesi, aylık ve 3 aylık bildirgelerin ilgili kuruma zamanında gönderilmesi işlemlerinde i l ve ilçe millî eğitim müdürlüklerince okullara gerekli rehberlik yapılır ve her türlü önlem alınır.

G.Yaz Eğitimi Yapılması Halinde Yapılacak İşlemler

Okul Öncesi Eğitim Kurumları Yönetmeliğinin 8/b maddesine göre velilerden talep olması halinde ana okulu ve ana sınıflarında yaz eğitimi yapılabilir. Yaz eğitiminin yapılması eğitim-öğretim yılı sona ermeden alışılmış usullerle velilere duyurulur ve talepler alınır. 10-20 çocuk için bir sınıf açılır. Yaz eğitimi yapılan ana okulu ve ana sınıflarında görevlendirilecek kadrosuz usta öğreticiler daha önce başarılı görev yapan kadrosuz usta öğreticiler arasından seçilebilir ve Valilik onayı ile görevlendirilir. Yaz eğitiminde görevlendirilen kadrosuz usta öğreticilerin ek ders ücretleri ile sigorta primlerine ilişkin ödeneklerin zamanında gönderilebilmesi için, Ek-2 ve Ek-3 çizelgeler (Üstüne Yaz Eğitimi ibaresi eklenerek) il millî eğitim müdürlükleri tarafından eksiksiz doldurularak en geç on gün içinde GENEL MÜDÜRLÜĞÜMÜZE gönderilir.

Yaz eğitiminde Genel Müdürlüğümüzün web sayfasında yer alan Okul Öncesi Eğitimi Yaz Programı uygulanır.

H-Görevlendirmelerde Uyulacak Diğer Hususlar:

1)İlinize tahsis edilen kadrosuz usta öğretici kontenjanlarına eğitim-öğretim yılının başlaması ile birlikte en seri şekilde görevlendirme yapılarak, verilen kadronun tamamı kullanılmaya çalışılır.

2)Hiçbir şekilde tahsis edilen kontenjandan fazla kadrosuz usta öğretici görevlendirmesi yapılamaz.

3)Sınıfların 20 çocuk/öğrenci olacak şekilde oluşturulmasına çalışılır. 10 çocuktan aşağı olan sınıflara hiçbir şekilde kadrosuz usta öğretici görevlendirilmez. Çocuk sayısı 10'nun altına düşen sınıflar derhal kapatılır ve görevlendirilen kadrosuz usta öğreticinin görevlendirmesi iptal edilir.

4)Ek-3 Bilgi Formunun Genel Müdürlüğümüze gönderilmesi ile birlikte kullanılamayan kontenjanlar tenkis edilir.

5)Herhangi bir nedenle görevden ayrılan kadrosuz usta öğreticinin yerine yedekten görevlendirme yapılarak, kadronun tenkis edilmesi yoluna gidilmez.

6)Eğitim-öğretim yılı içinde görev yeri değişikliği ile saymanlığı ve mal müdürlüğü değişen kadrosuz usta öğreticilerin, ücret ve sigorta yönünden mağduriyetlerinin önlenmesi için, Ek-2 görev dağılım çizelgesi ile Ek-3 çizelge yeniden düzenlenerek GENEL MÜDÜRLÜĞÜMÜZE ACELE olarak gönderilir.

7)Koordinatör anaokulu müdürleri, Genel Müdürlüğümüzün 13.02.2001 tarih ve 308 sayılı yazısı doğrultusunda görevlerini sürdüreceklerdir. Koordinatör anaokulu müdürleri, Okul Öncesi Eğitim Programı doğrultusunda kadrosuz usta öğreticilerin eğitim faaliyetlerini yerinde izlemek ve rehberlik yapmakla görevlidirler. Bu husus İl/ilçe millî eğitim müdürleri tarafından izlenir.

8)Yukarıda belirtilen hususların dışında ortaya çıkabilecek sorunlar il/ilçe milli eğitim müdürlüklerince çözülür.

Müracaatlar dilekçe ile İl Milli Eğitim Müdürlüğüne yapılacak, müracaat edenlerden istenecek belgeler, seminer düzenlenmesi ve görevlendirme ile ilgili tüm iş ve işlemler İl Milli Eğitim Müdürlüklerince yapılacaktır.

biraz uzun oldu farkındayım ama yeterli bilgi var sanırım burada....sevgiler....

tatlım ben usta öğreticiyim.pratik kız sanat okulu çocuk gelişimi eğitimini bitirdim(lise gibi) okulun bitiminde 15 günlük bir kursa gidiyorsun yine kız meslek liselerinde.bu kursun bitiminde de sınava giriyorsun test şeklinde oluyor.bize o zaman 100 soru sormuşlardı. sınav neticesindede üzerinde puanının yazdığı bir sertifikan oluyor diploma gibi.sınava Milli Eğitimden bir iki tanede müfettiş geliyor.anne-çocuk sağlığı,çocuk gelişimi,plan... derslerinden sorular çıkıyor.15 günde kursta ne gördüysen aşağı yukarı onlardan soruyorlar.başka sormak istediğin birşey olursa yardımcı olmaya çalışırım.genelde sene sonlarında oluyor bu kurslar..okuldan öğrenebilirsin.

bende suan bilgisayarli desen tasarim dersine gidiyorum, kurs sonunda kalfalik belgesi alicam. ben sonra usta sonradan da usta ogretici belgesi almak istiyorum. acab is olanaklari nedir

Kızlar benim ablam geçen yıl Okul Öncesi Öğretmenliği Usta Öğretici kursuna gitti sınavından da 85 yada 90 puan aldı. İlk senesi olmasına rağmen Milli Eğitime bağlı bir okulda öğretmenlik yaptı. Bu yıl başvurular 15 Ağustos da son.

bende geçen yaz gittim seminere.10 günlük kurs gördük sonra sınava girdim ama az puan aldım..bilmiyordum nasıl olcağını şimdi biliyorum yaza tekrar gitmeyi düşünüyorum...milli eğitime başvuruluyor...

Ama anladığım kadarıyla bu kursa gidebilmek içinde
bu bölümle ilgili en az lise diploman olmalı değilmi.Yanlışım varsa lütfen düzeltin.

slm kızlar bende kız meslek çocuk gelişimi mezunuyum bu usta öyretici kursları nasıl oluyor bılmıyorum araştırıyorum ama çok karısık yani bişey anlamıyorum neyapmam gerek kızlar aranızda alan yokmu.nezaman baslıyıcak benıde bılgılendırırsenız sevınırım ben bebiş görüşürüz

merhaba bebiş ben de kız meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum ama 2003 mezunlarındanım ben mezun oldugum sene senin dediğin usta öğretici kursuna katıldım 15 gün kurs verdiler sonunda verdikleri derslerden sınav yaptılar 68 puan aldım bu kursa katılanları okullara atama yapıyolardı ozaman ama ilk önce üniversite bitirmiş olanları sonra lise mezunlarını alıyolardı ama bana sıra gelmedi onlardan .sanırım orda 90 nın altında puan almaman gerek bidahaki seneyeyine katılman gerkiyodu bizim zamanımızda böyleydi şimdiyi bilmiyorum hevesini kaçırmayım ama öğretmen olarak atnman biraz zor ancak usta öğretici belgesi alırsın onlada özel anaokularında çalışırsın bu sana bir ayrıcalık olur gitmeni tavsiye edrim çünkü soruyolar belgen varmı diye yardımcı olabildiysem sevinirim

arkadaşım ben iki senedir devlet okulunda görev alıyorum önce kursa gidiyorsun yazın açılıyor takip etmen gerekiyor kolay kolay söylemiyorlar sonra sınaf oluyorsun aldığın puanla atamaya başvuruyorsun öncelik sırasına göre atıyorlar sana sıra gelirse atanıyorsun belge iki yıl geçerli eğer iki yıl içinde görev almazsan belgen geçersiz oluyor.ben ikinci kez aldım ilkinde çıkmamıştı iki yıldır çıkıyor.umarım sizde girersiniz.

slm kızlar hepınıze tesekkurler ozellıkle tubos sana benı bılgılendırdınız hayırlısı olsun ınsallah olur dua edıyorum bakalım belkı bızımde oılur kendınıze ıyı bakın gorusuruz

X