Örgü Resimli Örgü Modelleri...

Bebek örgüleri, örgü teknikleri, Tığ işi örgüler, Örgü oyuncaklar, Örgü takılar,
3) KARANFİL YAPRAĞI ÖRGÜSÜ

3 ilmeği beraber örüyoruz.

şişi tam çıkarmadan ip doluyoruz.

aynı yere tekrar batıyoruz.böylece eksiltmiş olduğumuz 3 ilmeğin yerine şişimizde 3 ilmek oluyor.

4) YILDIZ MODELİ

Örnek örgünün arka yüzünde oluşturulur.

İlmekler sol şişten çıkarılmadan , İplik şişe bir kez dolanır (arttırılır)

Sağ şiş tekrar aynı yere batarak ilmek alınır. 3 ilmek kesilirken aynı anda 3 ilmek arttırılmış olur.

Sol tarafındaki 1 ilmek ters örülür.

Örgünün ön yüzünde tüm ilmekler düz örülür. Arka yüzde 2.ci yıldızları yaparken ilk sıradaki 2 yıldızın ortasındaki 3 ilmek yıldız yapılır, Yıldızların ortalarındaki ilmekler tek örülür ,

Örneğin bitmiş halinde en üstte görüldüğü üzere yıldızlar çapraz bir sıra ile dizilmiş olur.

5)İŞKEMBE ÖRGÜSÜ MODELİ

1) Örgü boyunca ipliğimiz hep kendimize doğru olacak. Yanlardan 1'er ilmek kenar ilmeğidir ve örneğe dahil edilmeyecektir. Kenar ilmeği al, 1 ilmek ör, 1 ilmek örmeden al ve ipliği kendine doğru şişe dola.

2) Kenar ilmeği al, 1 ör, şişe dolanan ipliği örmeden sağ şişe al, yanındaki ilmeği ör, 1 ör, şişe dolanan ipliği örmeden sağ şişe al, yanındaki ilmeği ör...

3) Çift ilmekleri yani üzerine dolama yapılmış 2 ilmek bir arada duran ilmekleri, birlikte ör...

4) Tek ilmekleri örmeden al, üstüne ipliği kendine doğru dola.

5) Çift ilmekleri ör, tek ilmeklerin üstüne dola... Örgü, 2 numaralı resimden itibaren tekrarlanarak devam eder.

6)PİRİNÇ ÖRGÜSÜ

1) İpliğin yönü kendimize doğru, 1 ilmek ters alınır.

2) Ters ilmek örülür.

3) İpliğin yönü arkaya çevrilir.

4)1 ilmek düz örülür

Sonraki sıralarda düzün üstüne ters, tersin üstüne düz örülerek devam edilir. Örneğin bitmiş hali en üsttedir.

7)SARHOŞ YOLU ŞAŞIRDI ÖRGÜSÜ

1) İplik kendimize doğru tutularak, 2 ilmek toplanarak,

2) Kesilir ve üzerine iplik dolanır...

3)Bu işlem örgünün her 2 yüzünde 2 topla kes, 1 üzerine iplik dola ..... şeklinde yapılr.

Örneğimizin bitmiş hali en üsttedir.

3) KARANFİL YAPRAĞI ÖRGÜSÜ

3 ilmeği beraber örüyoruz.

şişi tam çıkarmadan ip doluyoruz.

aynı yere tekrar batıyoruz.böylece eksiltmiş olduğumuz 3 ilmeğin yerine şişimizde 3 ilmek oluyor.

örgünün arka yüzünde nasıl örüyoruz???

arkadaşlar, yorum yapabilirsiniz ama teşekkür etmek için teşekkür butonunu kullanalım lütfen...yoksa nesajlarınızı konu sorumlusu arkadaşlarımız siliyorlar.lütfen dikkate alın.sevgiler...a.s.

benim bir ricam var. örgüde şişle yapılan toplar var sanırım nohut örneği deniyor yapılışını bilen varsa ve ayrıtılı anlatırsa çok memnun olurum.şimdiden teşekkürler. bende o örneğin resmi var ama resim eklemeği bilmediğim için buraya ekleyemiyorum

çok güzel ayrıntılı anlatılmış bende örgüye yeni başladım bir şeyler örmek istiyorum sizce ilk olarak ne öreyim atkı yapmaktan bıktım

Aranızda yeniyim ve örgü örmeyede yeni basladım .ilk model nohut modeli ayrıltılı sekilde anlatabilirmisiniz

ben bir yelek örmüştüm nohut değildi ama arka yüzü nohuta benziyo
nar tanesi olması lazım
ama cok güzel oluyo
3 ilmeğin içinde sağ sol yapıp 3 ilmek çıkarıuoz
arada 1 ilmek düz gidiyo basta 2 ilmek kalcak ilk sıra 2
öteki düz sırada sonda olcak 2 ilmek
arka sırf ters.

çok güzel ayrıntılı anlatılmış bende örgüye yeni başladım bir şeyler örmek istiyorum sizce ilk olarak ne öreyim atkı yapmaktan bıktım

bence ilk atkı ile basla 1 kesip 1 arttırılan delikli modelle hem kolay hem güzel oluyo.
sonra bere ve yeleklere baslarsın.
yerimseniben

bacım bunları ben başka yerde gördüm sanırım sen de alıntı yaptın pek emek yok ama genede tşkrlr ben fındık örneğinin yapılışını istiyorum müsait olduğunda videolu yada anlatımlı yayınlarsan sevinirim

arkadaş sağolsun benim çok işime yaradı burda buluyorum her modeli

yinede emek var arkadaş bulmuş eklemiş
ben aradım sitesini bulamadım

sağol canım emeğine sağlık

X