Nakış Kurdele Nakışı ve Teknikleri.

Kanaviçe Şemaları, Kurdele Nakışı Tekniği, Nakış Şemaları, Aplike Teknikleri, Aplike Modelleri, Nakış Teknikleri, Yaptığımız Nakış Örnekleri Nakış hakkında öğrenmek istediğiniz tüm teknik ve modellerin olduğu başlıktır.
kurdele nakışı ile fransız düğümü yapım videosu.

[youtube]PsbnTjnsF-M&feature=related[/youtube]alıntı.

ya acaba kurdele nakışı her kumaşa olur mu?bide bunun iğnesi özel mi?herhangi bir iğne (kurdelenin geçebileceği deliği olan herhangi bir iğne )olur mu?

ya acaba kurdele nakışı her kumaşa olur mu?bide bunun iğnesi özel mi?herhangi bir iğne (kurdelenin geçebileceği deliği olan herhangi bir iğne )olur mu?

Kurdele Nakışında Kullanılan Malzemeler

1-İğneler

Kurdele nakışında kullanılan iğneler bazı özelliklere sahiptir.

Ucu sivri iğneler: Kumaşa batıp, çıkarak yapılan çiçek çalışmasında kullanılır.

Ucu küt iğneler: Kumaşa daha az batırılarak yapılan yüzeysel çalışılan çiçeklerde kullanılır.alıntı.

İğnelerin ebatları farklıdır. Hafif ve kumaşlar için ince iğneler, kalın kumaşlar için daha büyük iğneler vardır. İğnelerin kurdele geçirilecek gözleri büyük olmalıdır ki, kurdele rahat geçebilsin. Bazı iğnelerin kurdele geçirilen delikleri özel bir madde kaplıdır ve rengi sarıdır. Buda kumaştan kurdelenin rahat geçmesini sağlar.

2-Kurdelalar

Çeşitli kurdeleler piyasada satışı sunulmuştur. Organze kurdele, saten kurdele ve ipek kurdelelerin çeşitli genişlikleri, renkleri mevcuttur.

Saten kurdele bu nakışta kullanılmaz. Organze kurdeleler bazı özel çiçek çeşitlerinde kullanılır. Kurdele nakışının özelliğini en iyi yansıtan ipek kurdelelerdir. İpek kurdelelerinin çeşitli renkleri ve genişlikleri bulunur.

3-İplikler – Boncuklar

Kurdele nakışının tamamlayıcısı olarak iplikler ve boncuklar kullanılır. Çeşitli renkli mulineler, koton, floş ve simli iplikler bu nakışta alt yapıyı hazırlamada önemli rol oynar. Boncuklarda çiçekler daha güzel, parlak gösterirler. Piyasada çok çeşidi bulunmaktadır.

4-Kumaşlar

Kurdele nakışı bir çok çeşit kumaşa rahatlıkla çalışılır. Pamuklu, keten, ipek şantug, yerel dokumalar, tafta, monoray, bürümcük, dantel, kot, yün, şifon gibi…Ayrıca özel baskılı kumaşlar üzerine de kurdele nakışı çalışılır.

Kurdele Nakışı Tarihi

M.Ö. 1200 yıllarında Uzakdoğu’da kullanılmaya başlayan ipek, pek çok maceralı yolculuklar geçirerek Akdeniz kıyılarına ulaşmıştır. “İpek”in sırrını ellerine geçiren Bizanslılar, ipek üretimini endüstri haline getirmişlerdir.

İpek kurdele ile yapılan iğne sanatı, 1800’lü yılların ortalarında popüler olmuştur. Öncelikle askeri üniformaların üzerinde kullanılmış, daha sonra sivil toplumda yeleklerin üzerinde görülmüştür.

3.Napolyon’un eşi Prenses Eugenie’in kıyafetlerinde kurdele nakışı kullanmasıyla sarayda da görülmeye başlandı. Kıyafetler ünlü House of Worth ilk hot couture mağazası tarafından tasarlanıyordu.

İğne sanatı bu çağlarda oldukça popüler oldu ve hemen ardından İngiltere’ye Avrupa’ya, diğer ülkelere ve ABD’ye ulaştı. 1815 yılında Amerika’da ilk kurdele fabrikası açıldı.

Dikiş makinesinin geliştirilmesiyle toptan üretim yapılmaya başlandı. Zengin halk nüfusunun artmasıyla, kurdele nakışlı kıyafetler oldukça ilgi ve talep gördü. Kullanılan şemsiyelerde de bu nakışa yer verilirdi.

Dönemin şaşaalı yaşamına paralel olarak kıyafetlerini günde beş kereye kadar değiştiren kadınlar sayesinde, couture mağazalar oldukça yoğun çalışmalar yapıyor ve kurdele nakışı da yaygınlaşmaya devam ediyordu.

Kraliçe Victoria döneminde ev dekorasyonunda ve aksesuarlarında da kullanılmaya başlandı.

19. yy. sonunda özellikle Crazy Patchwork çalışmalarında süsleme amacıyla bu nakış kullanılmıştır.

Avustralya ve Yeni Zelanda’da yeniden canlandırılan, iğne ile yapılan bu dekoratif sanat, günümüzde bizim ülkemizde de rağbet görmektedir.alıntı.

valla çok güzel ama ben videoları göremedin yaaaaaaaa.bende görmek istiyorum.

valla şaşırdım.konumu yapışkana almışlar...ekleme yapıp yapmamakta karasızdım ama sanırım bundan sonra buraya çok güzel şeyler ekleyeceğim...

Elinize Sağlik..bu Tür Işleri çok Seviyorum Fakat çalişan Bir Bayan Olduğum Için Kurslara Gitmeye Vakitim Yok Malesef Bilen Bir Kaç Kişiye Sordum Gösterirmisin Diye Fakat Ticaret Amaçli Yaptiklari Için Göstermek Istemediler.gösterdiğiniz şemalardan Herşey çok Net Anlaşiliyor..size çok çok çok Teşekkür Ederim Artik Buraya Bakarak Birşeyler Yapmaya çalişacağim

Elinize Sağlik..bu Tür Işleri çok Seviyorum Fakat çalişan Bir Bayan Olduğum Için Kurslara Gitmeye Vakitim Yok Malesef Bilen Bir Kaç Kişiye Sordum Gösterirmisin Diye Fakat Ticaret Amaçli Yaptiklari Için Göstermek Istemediler.gösterdiğiniz şemalardan Herşey çok Net Anlaşiliyor..size çok çok çok Teşekkür Ederim Artik Buraya Bakarak Birşeyler Yapmaya çalişacağim

Evet canım bende çok merak ediyorum kurdela nakışını ama çalıştığım için bir türlü denk gelmiyor.
Burdan anlamaya ve yapmaya çalışıyorum.

X