Çocuk Hastalıkları Burun kanaması

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği

roxett

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
2.280
60
46
Burun kanamasını hafife almayın!
Burun kanaması, hem çocuklarda hem de yetişkinlerde en sık görülen sağlık sorunlarından biri. Peki, kanama nasıl durdurulabilir?..
Önlem alınmadığı takdirde tehlikeli sonuçlar doğurabilen burun kanamaları, sıcak ve kuru havalarda artıyor. Nişantaşı Kulak Burun Boğaz Grubu’ndan KBB uzmanı Dr. Atilla Şengör, burun kanamalarının sebeplerini, alınacak tedbir ve tedavi yollarını anlattı. Şengör’ün verdiği bilgiye göre kanamalar, ön burun ve arka burun olmak üzere ikiye ayrılıyor. Ön burun kanamaları, burnun orta bölümündeki kılcal damarların çatlamasından kaynaklanıyor. Bu damarlar çok ince ve yüzeysel olduğu için basit sümkürmelerde ve ufak tırnak dokunuşlarında bile kanayabiliyor. Bu tip kanamalar daha çok çocuk ve genç erişkinlerde görülüyor. Arka burun kanamaları ise daha çok yüksek tansiyon hastalarında ve ciddi yüz yaralanması geçirenlerde oluşuyor. Genizden ağız ve burun bölgesine doğru akıntı meydana gelen bu kanamalar daha çok orta ve ileri yaştaki kişileri etkiliyor. Daha ciddi sonuçlar doğuran arka burun kanamalarında mutlaka uzman müdahalesi gerekiyor.

KBB uzmanı Atilla Şengör, ön burun kanamalarını sıcak ve kuru havaların veya kış aylarında sıcak odalardaki havanın kurumasının tetiklediğini belirtiyor. Sıcakta burun mukozasının kuruyarak kabuk bağladığını ve damarları çatlattığını dile getiren Şengör, “Kaşıntıya yol açan solunum yolu alerjileri, kuvvetli burun sümkürülmesi, burun kemiklerindeki eğiklik, uzun süreli aspirin kullanımı ile tansiyon yüksekliği burun kanamalarının temel sebepleri arasında yer alıyor.” diyor.

Şengör, kuruluktan kaynaklanan kanamaları önlemek için, burna az miktarda krem ya da merhem sürülebileceğini ifade ederek, kanama halinde ise tampon uygulanmasını öneriyor.

Tampon alındıktan sonra kanama durmuşsa, burna günde üç kez yumuşatıcı ve yara iyileştirici merhem sürülmesi gerektiğini aktarıyor. Ayrıca, burnu nemli tutmak için serum fizyolojik damla veya sprey kullanılabileceğini söylüyor. Atilla Şengör, kanamanın tekrarlanması halinde mutlaka hekime başvurulması gerektiğini sözlerine ekliyor.
Kanama nasıl durdurulabilir?
Kanaması olan kişiyi sakinleştirmeye çalışın.
Burnu, iyice kavrayarak mandal gibi sıkıştırın.
Pamuk kullanarak burna tampon yapın.
Başı yüksekte tutun. Kanamalı kişi dik oturtulmalı ya da baş yüksekte yatırılmalı.
Burun ve yanaklara buz uygulayın.
Tekrar kanamaması için
Burnunuzu karıştırmayın ve sümkürmeyin.
Kendinizi zorlayacak aktivitelerden kaçının, ağırlık kaldırmayın.
Başınızı kalp seviyesinden yüksekte tutun.
Bulunduğunuz ortamı nemlendirmeye çalışın

canım çok teşekkür ederim ben kendimi bildim bileli güneşte çok kalınca akşam burnum kanar. doktora gittik ve doktor damarları yakalım demişti. ben o zaman daha 9 yaşındaydım ve yakmak denilince aklıma çakmak vb gelmişti. bir daha hiç doktora gitmedim ama zaman içinde azaldı ve aartık kanamıyor. burun kanaması birazda ırsi çünkü annem,n kanarmış benimde kanadı kardeşimin de...

kızımın burnu sık sık kanıyor.başta sürekli karıştırıyo diye düşünüyorduk ki öle diyordu. bugün okulda durup dururken kanadı ve okula almaya gittiğim zaman denk geldiği için gördüm. şimdi yine kanadı. artık doktora götürmeye karar verdim. böyle bir durumla karşılaşan varmı. benim ve eşiminde küçükken sık burnumuz kanarmış.genetik olabilir ama kızımın kansızlık sorunu yaşamasınıda istemiyorum. yüzü beyazladı neredeyse....yaşamış olan varmı içinizde...hergün kanarmı bir burun ya.netten baktım sadece napılması gerektiği ve detaysız bilgiler var. tecrübelerden bahsetmiyor...tşşkrler...

benim kızımında burnu arada kanıyor önceleri bende acaba karıştırdımı diye düşünüyordum ama
bu sabah yine kanadı hafta arası doktora götürmeyi düşünüyorum artık
bu konuda bilgisi ve tecrübesi olan arkadaşlardan yardım istiyorum lütfen bilgilerinizi paylaşın....

evet canım bir önceki mesajda yazmıştım, kızımın böyle bir sorunu vardı.ben doktora götürdüm. bütün tahliller ne gerekiyorsa yapıldı. kılcal damarların ince olmasından ve burun mukozasının kurumasından kaynaklandığını söyledi doktor. burun içi nasal bir krem verdi. ara ara onu sürüyoruz. nemli dursun diye. uzun süre yani 1 hafta sürmeyi bırakalım yine başlıyor. sürünce sorun olmuyor. yapacak bir şey yok yaşla birlikte sorun zamnla geçer dedi. korkulacak bir şeyi olmadığına eminim ama içiniz rahat etmesi adına siz yinede bi baktırın...geçmiş olsun...

evet canım bir önceki mesajda yazmıştım, kızımın böyle bir sorunu vardı.ben doktora götürdüm. bütün tahliller ne gerekiyorsa yapıldı. kılcal damarların ince olmasından ve burun mukozasının kurumasından kaynaklandığını söyledi doktor. burun içi nasal bir krem verdi. ara ara onu sürüyoruz. nemli dursun diye. uzun süre yani 1 hafta sürmeyi bırakalım yine başlıyor. sürünce sorun olmuyor. yapacak bir şey yok yaşla birlikte sorun zamnla geçer dedi. korkulacak bir şeyi olmadığına eminim ama içiniz rahat etmesi adına siz yinede bi baktırın...geçmiş olsun...

saol canım
kızımın süreli değil arada kanıyordu çatlaklıktan bende şüphe ediyorum. kısmetse gideceğiz dr. ama içime su serptin
sizede çok geçmiş olsun...

Benim kızımında küçüklüğünden bu yana arasıra kanardı.Şuan 14 yaşında .Bizde burnuyla oynadığını falan sanardık.
Zamanla kendiliğinden kanadığını gördük.Son zamanlarda arttı,hele son gün kanadığı çok kötüydü,moralim bozuldu.Hemen doktora götürdü eşim.
Kılcal damarlarının ince oluşunu söylemiş ve burun kılcal damarını yakmış.Güneşte kalmamayı önermiş.
Tam bir hafta oldu umarım tekrarlamaz.
Sizlerin de bir uzmana göstermenizde fayda olabilir,geçmiş olsun...

teşekkür ederim canım, çok iyi anlıyorum endişeni. Allah evlatlarımızı bağışlasın, görünmez kazlalardan belalardan korusun.:nazar:

Benim kızımında küçüklüğünden bu yana arasıra kanardı.Şuan 14 yaşında .Bizde burnuyla oynadığını falan sanardık.
Zamanla kendiliğinden kanadığını gördük.Son zamanlarda arttı,hele son gün kanadığı çok kötüydü,moralim bozuldu.Hemen doktora götürdü eşim.
Kılcal damarlarının ince oluşunu söylemiş ve burun kılcal damarını yakmış.Güneşte kalmamayı önermiş.
Tam bir hafta oldu umarım tekrarlamaz.
Sizlerin de bir uzmana göstermenizde fayda olabilir,geçmiş olsun...[/QUOTE

Benim de öyleydi, yaş ilerleyince geçti tabi. Lakin yakılınca tekrar oluşabiliyor. Dikkatli olmanızı öneririm.

X