İnsanda statik elektrik birikimi- sizde de oluyor mu?

*seli*

Guru
Kayıtlı Üye
4 Nisan 2007
678
8
Neredeyse son bir aydır evimizde statik elektrik birikmesi oluyor.
Özellikle kızım ve ben genelde ev ortamında olduğumuz için bunu yaşıyoruz.Ama ciddi derecede bir elektrik söz konusu.Mesela kızımın saçlarına dokunduğumda bazen bütün saçları havaya kalkıyor.Bazen el temasımız olduğunda ikimiz de çarpılıyoruz.Hatta kızım olayı anlayamadığı için ilk zamanlar bana kızıyordu;bilinçli zarar verdiğimi sanıyordu çünkü.Sonra kapı krişlerimiz metalden,özellikle yürürken yanlışlıkla kapılara ya da başka bir iletkene dokunduğumuzda çarpılıyoruz.Geçenlerde eşimin kahvesini uzatırken çarptım eşimi..Zaten yünlü birşeye dokunmayı saymadım bile,o zaman resmen kıvılcım çıkıyor,çatır-çutur sesler geliyor.Yani benzeri bir çok örnek çarpılma yaşıyoruz son dönemde..

Bugün biraz araştırayım dedim:
Özellikle boydan boya halı kaplı zeminlerde olurmuş.Doğrudur,bizim evimiz öyle.
Yine aynı şekilde boydan boya halı kaplı evlerde ısı oranı arttıkça,statik elektrik te artarmış.O da doğru.Malum kış ve evimiz çok sıcak.
Tamam,bu etkenler uyuyor durumumuza.Ama tek anlaşılmaz olan bu olayın son bir aydır anormal bir artış göstermesi.Çünkü 7 senedir aynı evde oturuyorum.Ve bu şartlar her zaman mevcuttu.Bu ani statik elektrik artışını açıklayacak birşey bulamadım.CADIARZU

topraga basmanız gerekiyor. Vucuttaki elektrigi topraga vermelisiniz. son aylarda olmasını şöyle açıklayabilirim. Sürahiyi çeşmenin altına koy ve damla damla aksın. Hemen sürahi taşmayacaktır. Dolunca taşacaktır. Belki siz farkında olmadan onceki yıllarda piknik yapıp topraga basmışsınızdır ama bu yıl öyle bir şey olmamıştır. Benim yorumum...

Geçen gün de kedimi sevmek isterken oldu bana da:))bazen de yeğenime dokunduğumda çarpılıyorum:))Çok ilginç bir olay gerçekten.banyo yapınca vücudumuzdan elektriği akıttığımızı duymuştum bir yerden ve toprapğa basınca.Herhalde böyle durumlarda pek işe yaramıyor anlaşılan:)) Bir zararı var mı ve stres nedeniyle olabilir mi diye merak ediyorum açıkçası.a.s

o kadar çok yaşıyorumki bu olayı artık olağan gelmeye başladı. özellikle bazı günler çok abartılı oluyor. nereye , kime elimi atsam ceyrana kapılıyorum:bbo:
ben gün içinde yaşadığım gergin ortama bağlıyorum bunu:kahve:

Aslına bakarsanız,ben bu seneki çarpılmalarımızın sebebini buldum galiba.
Çok araştırdım nette.Ve öğrendim ki gergin ortam bunu kendi başına yapamıyormuş masalcım.Mutlaka evde ya da bulunduğun ortamda bir kaç etken daha olması gerekiyor.Tamam o elektriği senin vücudun üretiyor ama ortamın yalıtkan değilse vücudunda kalmıyor,bir şekilde dejarz oluyor.
Mesela benim evde boydan boya halı ve merkezi sistemle ısındığımız için de yüksek ısı vardı her zaman.Ama dediğim gibi bu sene yaşıyoruz bu çarpılmaları.Anladım ki tek fark şu:Bu yaz evimizdeki duvar kağıtlarını söküp yerine su bazlı silikon boya yaptık.a.s
Ve odalarımızdan sadece salonun duvarlarını boyadık.(Diğer odalarımızın kağıtları düzgün diye)Yani bu 3 etken(yalıtkan) sadece salonda var.Ve biz de salonumuzda çarpılıyoruz.Hem de feci şekilde:tomato:
Araştırırken öğrendim ki çoğu işyerinde yaşanıyormuş statik elektrik çarpılmaları.Çünkü işyerleri de boydan boya mineflo vs kaplı oluyor ve genelde de duvarlar yalıtkanla kaplı.Mesela kapı kolları vs iletkense vay o şirkette çalışanların haline:roflol:
Aslında şimdi aklıma geldi bizim binanın dışı da bu sene boyandı.CADIARZUMuhtemelen onun da etkisi vardır.

Geçen gün de kedimi sevmek isterken oldu bana da:))bazen de yeğenime dokunduğumda çarpılıyorum:))Çok ilginç bir olay gerçekten.banyo yapınca vücudumuzdan elektriği akıttığımızı duymuştum bir yerden ve toprapğa basınca.Herhalde böyle durumlarda pek işe yaramıyor anlaşılan:)) Bir zararı var mı ve stres nedeniyle olabilir mi diye merak ediyorum açıkçası.a.s

Sık sık banyo yapıyorum ama şu toprağa basma olayını deneme şansım olmadı.
Evet zararı varmış..Ruhsal gerginliğe ve depresyona bile sebep oluyor diye okudum.Ama nasıl çözebileceğime dair fazla seçenek yok.Daha çok işin pazarlama kısmı ön plana çıkmış.Mesela ESD bileklikler vs. varmış,statik elektriği engelleyen.
Bunun dışında mümkün olduğunca yünlü ve sentetik kıyafetler giymiyoruz artık kızımla ve bu bayağı işe yaradı.Eşim de duvarları kazıyalım,kireç badana yapalım diyo çözüm olaraksırnaşık şey

Neredeyse son bir aydır evimizde statik elektrik birikmesi oluyor.
Özellikle kızım ve ben genelde ev ortamında olduğumuz için bunu yaşıyoruz.Ama ciddi derecede bir elektrik söz konusu.Mesela kızımın saçlarına dokunduğumda bazen bütün saçları havaya kalkıyor.Bazen el temasımız olduğunda ikimiz de çarpılıyoruz.Hatta kızım olayı anlayamadığı için ilk zamanlar bana kızıyordu;bilinçli zarar verdiğimi sanıyordu çünkü.Sonra kapı krişlerimiz metalden,özellikle yürürken yanlışlıkla kapılara ya da başka bir iletkene dokunduğumuzda çarpılıyoruz.Geçenlerde eşimin kahvesini uzatırken çarptım eşimi..Zaten yünlü birşeye dokunmayı saymadım bile,o zaman resmen kıvılcım çıkıyor,çatır-çutur sesler geliyor.Yani benzeri bir çok örnek çarpılma yaşıyoruz son dönemde..

Bugün biraz araştırayım dedim:
Özellikle boydan boya halı kaplı zeminlerde olurmuş.Doğrudur,bizim evimiz öyle.
Yine aynı şekilde boydan boya halı kaplı evlerde ısı oranı arttıkça,statik elektrik te artarmış.O da doğru.Malum kış ve evimiz çok sıcak.
Tamam,bu etkenler uyuyor durumumuza.Ama tek anlaşılmaz olan bu olayın son bir aydır anormal bir artış göstermesi.Çünkü 7 senedir aynı evde oturuyorum.Ve bu şartlar her zaman mevcuttu.Bu ani statik elektrik artışını açıklayacak birşey bulamadım.CADIARZU

Bir aydır kafayı yicem canım ya eşim trafo gibi oldun diyo.Bilgisayarın faresine dokunuyorum pat bilgisayar kitleniyo.geçen gün ağlayacaktım nerdeyse bıktırdı beni.Ben de nette araştırdım ama işe yarar bişey bulamadım.Eşim bi kimya öğretmenine sormuş.Vücutta biriken enerjiyi harcamamaktan olabilir demiş arkadaşı ama ben zaten hareketliyim ne bileyim çok can sıkıcı,çat çat çarpıyorum milleti valla:)

vallahi biz köy yerinde oturuyoruz, odun sobasıyla ısınıyoruz ve evin duvarları kireç... amma velakin eşim de ben de sabah arabadan inerken çat, metal kollu sandalyeden kalkarken çat, biriyle el sıkışırken çat, hatta birbirimizin yanından geçerken bile atlıyo resmen parmak uçlarımızdan falan...

Kışın yünlü kıyafetler giymekten ve aşırı sürtünmekten oluyor. Hele naylon karışımı kumaşlar bu durumu artırır.

Kışın yünlü kıyafetler giymekten ve aşırı sürtünmekten oluyor. Hele naylon karışımı kumaşlar bu durumu artırır.
Evet,haklısın..Sentetik ve yünlü giyinince inanılmaz artıyor çarpılma.
Toprak arayan arkadaşlar evdeki saksılara sokun parmaklarınızı:)

Hangi saksıya:1rolleyes:
Bizim bir saksımız bile yok..senağlama

vallahi biz köy yerinde oturuyoruz, odun sobasıyla ısınıyoruz ve evin duvarları kireç... amma velakin eşim de ben de sabah arabadan inerken çat, metal kollu sandalyeden kalkarken çat, biriyle el sıkışırken çat, hatta birbirimizin yanından geçerken bile atlıyo resmen parmak uçlarımızdan falan...

Hımm.CADIARZU
Acaba sizin yakınlarda baz istasyonu,yüksek gerilim hattı vs mevcut mu?
Ya da sen neye bağlıyorsun bu çarpılmaları,bir sebep bulabildin mi?

:roflol:KK70:emek trafo hee:roflol:Bilgisayarı nasıl kitliyosun yalnız,onu anlamadım.
Senin elektrik benden fazla sankifisfisfis
Sahi benim keşiflerimi okudun mu?Kesin senin çarpılmalarının da binayla ya da evinizle bir ilgisi vardır canım.

Yazdıklarını okuyunca farkettim canım ya oturma odamda iki kanepem var küçük bir oda soba kullandığım için kirlenmesinler isten diye bir ay önce hani polar diyolar ya incecik battaniyeler,işte onlardan örtü aldım kanepelere.Çok mantıklı geldi anlattıkların doğrultusunda galiba bu örtülerin marifeti ha bir de yerler halıfleks onlar da etkiliyo olabilir.Zaten ben kışı sevmiyorum yaaa.Bilgisayara gelince çok ciddiyim kaç kez kitlendi bilsen,kapatıp tekrar açmak zorunda kalıyorum.

Hımm.CADIARZU
Acaba sizin yakınlarda baz istasyonu,yüksek gerilim hattı vs mevcut mu?
Ya da sen neye bağlıyorsun bu çarpılmaları,bir sebep bulabildin mi?

hayatım günde ortalama 12 saat PC başında çalışıyoruz, sanırım ondan... çünkü alt katımızda oturan kayınvalidemlerde ve hatta aynı ofisi paylaştığımız kayınpederimde bir sorun yok ( o daha çok yazar, çizer, okur ofiste )...
ve evet sentetik giyinmenin çok etkisi var, gerçi saf yün de çok fena yapıyor... eşim sırf çarpılmamak için arabadan inince kapıyı kolundan değil de arabanın camından ittirerek kapatıyor ama camdan bile çarpılıyor düşün artık... (değişik arabalarda da aynı şey oluyor)

hayatım günde ortalama 12 saat PC başında çalışıyoruz, sanırım ondan... çünkü alt katımızda oturan kayınvalidemlerde ve hatta aynı ofisi paylaştığımız kayınpederimde bir sorun yok ( o daha çok yazar, çizer, okur ofiste )...
ve evet sentetik giyinmenin çok etkisi var, gerçi saf yün de çok fena yapıyor... eşim sırf çarpılmamak için arabadan inince kapıyı kolundan değil de arabanın camından ittirerek kapatıyor ama camdan bile çarpılıyor düşün artık... (değişik arabalarda da aynı şey oluyor)

Evet aslında benim aklıma da geldi pc etkisi.Ama bilgisayar geçen kıştan beri var. Statik çarpılmaları ise son 1 aydır yaşadığımız için daha farklı etkenler düşünmeye başladım..
Bekliyorum bakalım başka bu çarpılmaları yaşayanlar yazdıkça iyice netleştirirz sebepleri.
Sevgilera.s.

Yazdıklarını okuyunca farkettim canım ya oturma odamda iki kanepem var küçük bir oda soba kullandığım için kirlenmesinler isten diye bir ay önce hani polar diyolar ya incecik battaniyeler,işte onlardan örtü aldım kanepelere.Çok mantıklı geldi anlattıkların doğrultusunda galiba bu örtülerin marifeti ha bir de yerler halıfleks onlar da etkiliyo olabilir.Zaten ben kışı sevmiyorum yaaa.Bilgisayara gelince çok ciddiyim kaç kez kitlendi bilsen,kapatıp tekrar açmak zorunda kalıyorum.

Evet canım,olabilir..CADIARZU
Ama statik elektriği zaten bizim vücut üretiyor.Yani bizde de var bi problem:1rolleyes:
Ama işte çevremizdeki yalıtkanlar arttıkça elektriği vücuttan atamıyor ve çarpılıyoruz.
Fakat eminim ki sende çok ciddi elektrik sözkonusu.Ben henüz bilgisayarımı kilitleyemedim:1shok:a.s.

Malum kış olduğu için..e ev de sobalı..Bu havalı yataklarda yatıyoruz..Sabahları battaniyeyi katlarken acayip elektrik çarpıyor..Sıcaktan olduğunu düşünmüştüm ben de.

Bende kış nedeniyle genelde yünlü kıyafetler giyiyorum..İşyerinde zaten kapılara dokunamıyorum oturduğum sandalyenin ayarlarını yapamıyorum kazağımı çıkarırken ateş çıkıyor çatır çutur sesler geliyor.Saçlarım inanın havada...İndiremiyorum..bazende yüzüme yapışıyor..Geçen gün kanepede uyuyakalmışım..kanepe örtüsü polar...kafamı sağa sola sürtünürek yüzüstü yattım saçlarım havalandı ve yüzümü kapladı..eşim bile çok şaşırdı.Cep telefonumu şarj edecek enerji var sende dedi :)ben bunu stresse bağlıyordum ama değilmiş..tesekkürler konu için..

aynı sıkıntı bizde de var hatta kedime dokununca bile çarpıyor..........

X