aşk nedir?

bunito1

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
6 Kasım 2007
74
0
Bugüne kadar aşk hakkında o kadar çok şey yazıldı çizildi ve söylendi ki,
atasözleri bile kendi aralarında çelişkiye düştu...

Ben burada bu kavramı hep beraber bir açıklağa kavuşturalım istiyorum, ilerleyen mesajlarda ben de gözyaşlarımı acılarımı ve düşüncelerimi anlatacağım...

Duygularımızı paylaşmaya başlayalım mı, ne dersiniz?..

a.s.

Şeniz

"aşk kalbe girince akıl seyahate çıkar",
"aşkın gözü kördür" ,
"gönül ota da b.ka da konar",
"aşkta gurur olmaz",
"aşkın ülkesi sınırları ve yaşı olmaz"

evet arkadaşlar düşüncelerinizi bekliyorum, aşk bu kadar aşağılık bir duygu mu?
:asigim:

yazdığım şeylerden sizi tenzih ederim ancak genelde monotonluk evliliği öldürmekle kalmadığı gibi, saydığınız şeyler de evlilikte mecburiyet haline girmiştir. Mecburiyet olduğu zaman da bazı duygular ölmeye mahkumdur.

gulsahs, siz bu tarz tartışmalara bu şekilde mi yaklaşırsınız? insanları aşağılamayı meziyet mi edindiniz yoksa? sizin kendi düşünceniz yok mudur? çok garip

bence aşkın tarifi yok çok farklı bir duygu..
aşık oldugun kişiye seni seviyorum dersin o sevgidir ama ben bilmiyorum ben tarif edemiyorum çok farklı bir duygu tarifi olmayan farklı birşey.

gulsahs siz insanları aşağılamayı meziyet mı edindiniz ? forumda tartışmaktan ve fikir beyan etmekten bihaber misiniz? yaptığınız çok çirkin eğer yenilere imkan vermemekse maksadınız ilgili olanlar buna neden izin veriyor?bu mesajı da silebilirsiniz hatta beni de...

bana göre nedir aşk?
Şeniz
Ask hayatin bize hazirladigi en güzel sürprizdir, bu yüzden de kalpleri ne zaman ele geçirecegi hiç belli degildir.
:teselli:
:hooray:

alıntı:

"Asik oldum" dediginiz an akan sular durur, küçücük çocuk bile sizi rahatlikla anlayabilir, çünkü askin dili tektir. Askin zamanini biz ayarlayabilseydik eger ve kime neden asik oldugumuzu anlayabilseydik,askin sirrini da çözerdik herhalde. Ama o zaman da askin insani alip götüren büyüsü tamamen kaybolurdu.

Ask hayata karsi islenen en güzel ve en dogru suç ortakIigidir, ask hayatin bütün tekdüzeligine, bütün siradanIigina, en soylu baskaldiridir. Ondan korkup kaçmak hiç kimseye yakismaz. Ve elbette yasanilan aski suçlamak ,yargilamak, karalamak, inkar etmek de aska yakisik kalmaz. Bu önce haksizlik, kendinize saygisizlik olur. Insan sonuna kadar savunmali askini, karsilik görmesede, aci çekecegini hissetsede, yarin terkedilecegini bilsede, ailesini karsisina alacagini bilsede taviz vermemeli askindan, "Seni Seviyorum" diyebilmeli gögsünü gere gere.

Askin zamani yoktur, hep hazirliksiz yakalar insani. . Iste ask bütün bunlara tek basiniza karsi gelebilme yurekliligidir, belkide yeni hayata geçebilme yolu...

Askin ne zaman gelebilecegi belli olmadigi gibi, ne zaman gidecegi de hiç belli degildir. Fazla vakti yoktur onun, uzun süre beklemeye ve bekletilmeye tahammülü de yoktur. Bir baska göze bakmaya, bir baska tene dokunmaya baslamasi o kadar da zor degildir...

Asktan degil, onun kaçmasindan korkun.Biliyor musunuz , hayat zaten kocaman bir yalan, bu kadar sahteligin içinde gerçek ve dogru olan tek guzellik ASK.!!"

bakın aşk hakkında neler yazılmış:)

Aristo: "Sevmek aci çekmektir, sevmemek ölmek. Sevmek zevktir ama yanliz sevilmenin hiçbir zevki yoktur":sm_cool:

Bailey: "Ask dünyanin en tatli mutlulugu ile en derin acisindan yaratilmistir" :teselli:

Balzac: "Ask yasaminda kadin, ancak hünerli bir çalgicinin elinde dile gelen bir lir gibidir. Kadinlar bizleri sevdikleri zaman her suçumuzu bagislarlar"Şeniz

Bulor: "Ask cennetin dilinden bize kalan tek andir"

Antoine Bret: "Askin ilk solugu mantigin son solugudur"

Jacob Boehme: "Istek, hareket/genisleme, yön veren tezlere bilgelik eklendiginde ask olur"

La Cordaire: "Ask her seyin baslangici, ortasi ve sonudur"
Şeniz

Dante: "Genis varlik denizinin her yaninda genis bir ask akisi vardir. Fiziksel devinim, bitkisel yasam, zihinsel yasam... hep evrensel askin derece derece yükselen asamalarini olusturur. Asagi derecelerinde yanilmayan ask, akilla aydinlandigi zaman iyilik ve kötülüge egilim kazanir. Ask kusursuz olmayan iyiliklerin üzerinde de vardir. Hatta irade, hile ve siddet kullanmak yoluyla bir baskasinin kötülügüne çalismis olsa bile yine aska uyar. Kötülükler asktan uzaklasma oraninda bir takim derecelere sahiptir ve kötülük aska yaklasmak için sarf ettigi üç oraninda erdeme yaklasmis olur... Cehennem bile adalet kadar askin eseridir."

:emir_bebek:

Eugene Delacroix: "Aski anlatabilmek için yeryüzünde var olan dillerden baska bir dil ister"

Descartes: "Bir sey kendimiz için iyi, yani uygun gibi sunulmussa ona karsi ask duyariz."

Duclos: "Ask bikilmayandir. Her seyden bikilabilir ama asktan ... hayir"

Epiktet: "Hareket etmenin nedeni 'istek' ve 'sevmektir', bu ise düsünmektir. Ask tutkudur. Iyi ya da kötünün ne oldugunu fark edemeyen insan nasil sevebilir"

Douglas Ferrola: "Ask kizamiga benzer, insan ne kadar geç yakalanirsa o kadar agir geçer"

Faulkner: "Aski kitaplara soktuklari iyi oldu, yoksa belki de baska yerde yasayamayacakti."

Freud: "Yasam belirtisinin kökeninde duygulanma; duygulanmanin da temeli asktir"

Geraldy: "Erkegin yaradilisinda sevmek yoktu. Ona aski ögreten kadindir"

Geothe: "Sevilenin kusurlarini hos görmeyen sevmiyor demektir

Holty: "Ask kulübeyi altindan bir saraya benzetir." :dance:

Albert Hubbart: "Ask yasamdir deriz, ancak umutsuz inançsiz ask ölümden beterdir.":asigim::sm_cool:

X