2.düzey Ultrason Yaptiran Varmi Aranizda?

Hurricane

Nirvana
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
159
14
Selam arkadaşlar, 20 haftalık hamişim ve şimdiye dek yaptırdığım 2 li ve 3 lü test sonuclarım çok şükür ii cıktı.Sırada 2.düzey ultrason var,ilk bebeğimde girmemiştim bunda da karar veremiyorum sizler yaptırdınız mı? kac dakika sürüyor? acaba diğer ultrasondan daha kuvvetli sinyaller bebeğe zarar verir mi? (gerci öyle olsaydı böyle birşeye almazlardı herhalde)..merak ettim:uhm:

Selam arkadaşlar, 20 haftalık hamişim ve şimdiye dek yaptırdığım 2 li ve 3 lü test sonuclarım çok şükür ii cıktı.Sırada 2.düzey ultrason var,ilk bebeğimde girmemiştim bunda da karar veremiyorum sizler yaptırdınız mı? kac dakika sürüyor? acaba diğer ultrasondan daha kuvvetli sinyaller bebeğe zarar verir mi? (gerci öyle olsaydı böyle birşeye almazlardı herhalde)..merak ettim:uhm:

İkinci düzey ultrasondan kastın sanırım ayrıntılı ultrason.. Ben dün girdim ve yaklaşık 25 dk falan sürdü.. Doktor bana bunun 4 boyutlu değil normal ultrasonda yapıldığını söyledi.. Yani kadın doğumcuların kullandığı 3 boyutlu ultrasonun biraz daha geliştirilmişi.. Çok uzun kalmadığın için bebeğine herhangi bir zararı olacağını sanmıyorum.. Çünkü doktor kontrolündede o kadar radyasyona maruz kalıyor bebek..

yani bunun bir zararı olsa doktorlar yapmazlar diye düşünüyorum ben iki hafta önce yaptırdım ebrunun dediği gibi 25 dk falan sürüyor ve bence çok faydalı mesela bebeğin ayak parmaklarına kadar sayıyorlar, bütün organları inceliyorlar bu yüzden kalbini hiç ikileme ve doktoruna güven

Öncelikle cevaplarınız için tşk ler arkadaşlar..Birde merak ettiğim her gebeden istenilen birşey bu 2 boyutlu ultrasonda ayrıntılı inceleme.. acaba yaptıranlarmı cok gerek görmeyenler mi belki buradan böylede bir sonuca varabiliriz..

Birde ilk hamileliğimde beni bu olaya sogutan o zamanki dr umun tutumu olmuştu..o zaman 7 aylıktım ii hatırlıyorum ayrıntılıya girmemi istemişti ''sonucta bu saatten sonra bir müdahale yapamayız sadece bebeginde bir eksiklik varsa tespit ederiz kendini buna alıştırırsın doguma kadar'' diye bir söz etmişti ve ona son gidişim olmuştu düşünün bendeki moral bozuklugunu.birazda bu yüzden olsa gerek soguk bakmam.

Öncelikle cevaplarınız için tşk ler arkadaşlar..Birde merak ettiğim her gebeden istenilen birşey bu 2 boyutlu ultrasonda ayrıntılı inceleme.. acaba yaptıranlarmı cok gerek görmeyenler mi belki buradan böylede bir sonuca varabiliriz..

Birde ilk hamileliğimde beni bu olaya sogutan o zamanki dr umun tutumu olmuştu..o zaman 7 aylıktım ii hatırlıyorum ayrıntılıya girmemi istemişti ''sonucta bu saatten sonra bir müdahale yapamayız sadece bebeginde bir eksiklik varsa tespit ederiz kendini buna alıştırırsın doguma kadar'' diye bir söz etmişti ve ona son gidişim olmuştu düşünün bendeki moral bozuklugunu.birazda bu yüzden olsa gerek soguk bakmam.

Canım..

Bende başta ikili ve üçlü teste öyle bakıyordum..Allah korusun bir sorun varsa bile bebeğimi aldırmak düşüncesi beni çok üzüyordu ama görüştüğüm doktorlardan biri yaptırsanda olur yaptırmasan da dedi diğeri yaptırsan iyi olur dedi..En sonunda kendimde biraz araştırdım, bunun bir tanı değil tarama testi olduğunu ve test sonuçları kötü dahi çıksa bebeğin sağlıklı olma ihtimali %40 fazla olduğunu öğrenince rahatlayıp yaptırdım..

Ayrıntılı ultrasonun şöyle bir faydası var diyelim ki bebeğinin organlarından birinde bir sorun var..Doğmadan önce bu tespit edilip doğduğunda yada en uygun zamanda hemen müdahale edilebiliyor..Mesela bebekleri kalp hastası olduğu halde bunu ancak belli bir zamana kadar hiç farkedemeyen aileler var..Ama farkedilene kadar bebek bir sürü solunum sıkıntısı çekiyor..Halbuki doğmadan bu bilinirse hem aile hem de doktorlar buna hazırlıklı oluyor..

Bence hiç korkma ve rahatsız olma sen bir annesin ve bebeğinin sağlığını takip etmende her zaman fayda var..Üstelik şimdi böyle bir imkanımız olduğu içinde çok şanslıyız..

Eskiden mesela benim annemin ilk iki kızı doğduktan kısa bir süre sonra vefat etmiş ama kimse niye olduğunu bilmiyor.. O dönemde böyle imkanlar olsa eminim kullanılırdı..

Sen içini rahat tut ve ayrıntılı ultrasona gir.. Biz kötü şeyler duymaktan korktuğumuz için kaçıyoruz bunlardan ama bebeklerimiz için gerçekten çok faydalı..

endişelerinde haklısın canım.....
ama ebru arkadaşımızın dediği gibi bu sadece bir test yanılma payı da var....
zaten 2li ve 3lü testi yaptırmışsın....
bunuda yaptır bence hem bebeğini daha net bi şekilde görürsün.....
bide arkadaşların unuttuğu bi nokta daha var....
ayrıntılı ultrasonda bebeğin beyin ölçümleri alınıyo üç ölçüm almıştı dr benimkinde bunların hepsinin 10 milimin altında olması gerektiğini sölemişti....
allaha şükür ayrıntılı ultrasonumuz çok iyi çıktı.....
sende geç olmadan gir ve yaptır bence canım....

Avebru haklısın aslında eskiden ultrason bile yokmuş dogana kadar gizli bir kutu gibi içindeki merak edilir durulurmuş, şu anda teknoloji öyle ilerledi ki sorularımıza cevap verebilecek kapasitede hersey var cok şükür..eskilerde cok zormuş hersey annemde anlatır durur..
Kardelen gercektende beyin ölçüleri herseyi yapılıyor %70 de güvenirlilik payı varmış ayrıntılının 2 gündür bir yandanda arastırdım netten.
önümüzdeki hafta için rendevu alıp gitmeye karar verdim tşk ler arkadaşlarr :)

slm ben girdim. yani girmiştim. şimdi kızım 8 aylık çokta sağlıklı. Bebişinin tüm organlarının sağlıklı olup olmadığını doğmadan öğrenmiş oluyosun. (gerçi dr. bana erkek olcak demişti ama çok tatlı bi kızım oldu:)

Kızlar ben girdim ona.ikiz oldugu için 2 saat sürdü.öldüm bitiim sırt üstü yatmaktan..Bu arada biz ikiz oldugundan 2 li ve 3 lü test yaptıramdıgımız için mecburen ona gittik.Ama iyi bir şey tabi bebeklerimiz icin katlanmak gerek.

bende 3 gün öce girdim 2 düzey ultrasyona bana erkek dedi yanılma olurmu cinsel organın resmini bile verdi yinede yanılma payı olurmu

canım kacıncı haftada olduğun çok önemli 12 13 14 haftalarda yanılma payı olabiliyo
hem ayrıca drun deneyımıde çok önemli ilerleyen haftalarda bıle göbek kordonunu pipi sananlar varrr
yumurtalıklarını ve torbolarınıda görmüşse ve gelişimi hakkında bilgi vermişse yanılma payının olacağını sanmıyorum
ki bı bilgileri vermesi 15. haftaları bulur hyırlısı olsun cnm sağlıkla al bebişini kucağına

Merhaba arkadaşlar,
ıstanbul'da Tuzla - Pendik civarında,
ikinci düzey ultrason tetkikinin bayan dr. lar tarafından yapıldığı bir hastane,
ya da bir görüntüleme merkezi bilen var mı acaba aranızda?
Yardımcı olursanız çok sevinirim...
Bebek bekleyen tüm arkadaşların sağlık ve mutlulukla bebeklerini kucaklamalarını diliyorum,
selam ve sevgilerle....kaydirigubbakcemile5

Peki bayanlar hepiniz ayrıntılı ultrasona girmişsiniz.bebekleriniz sağlıklıdır inşallah bir sorun yaşayan oldumu aranızda.çok fazla radyasyon yaydığı söyleniyor.Allah hepimizin evlatlarını korusun inşallah

X