İlk gebelik belirtileri

xsxekerr

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
26 Aralık 2007
51
0
selam kızlar,ben de hamile olmayı bekleyenlerden biriyim.o yüzden şu ilk belirtiler benimde dikkatimi çekiyor,sizlerle de paylaşmak istedim

İlk gebelik belirtileri
Çok fazla değişiklik olabilir, ya da hiçbir şey değişmeyebilir

Kişiler arası çok belirgin farklılıklar olmasına karşın sık görülen gebelik bulgularını kısaca ele alalım.
Beklenen adet tarihinde gecikme Her zaman gebeliği göstermese ya da gebelik bulunmasına rağmen adet görülebilmesine karşın binlerce yıldır olduğu gibi hala gebeliğin en erken bulgusudur.

Bulantı::bbo: Sabahları daha belirgin olan bulantılar genelde günün ilerleyen saatlerinde hafifler ya da kaybolur.Bazı hastalarda beklenen adet gününden bile önce ortaya çıkabilir.Gebeliğin 10. haftasına kadar şiddeti artabilir.Büyük bölümünde daha sonra kaybolur.Gebelik hormonunun (Chorionic gonodotropin) düzeyindeki artışa bağlanmaktadır.

Kokulara karşı duyarlılık:bbo:: Genel olarak kokulara karşı bir duyarlılık olsa da her anne adayında farklı şekilde ortaya çıkabilir.Örneğin mutfağa giremeyen,sabun kokusuna duyarlılık nedeniyle ellerini yıkayamayan,dişlerini fırçalayamayan anne adaylarına sıklıkla rastlarız.

Fazla uyuma ihtiyacı:bbo:: Genelde hamileliğin erken dönemlerinde ortaya çıkar.Çalışan hanımlar bunu daha iyi fark edebilir.

Tansiyon düşmesi:bbo:: Açlık durumunda ve yetersiz sıvıalındığında daha sık görülür.Gebeliğin etkisiyle dolaşım sisteminde oluşan değişikliklere bağlıdır.Birinci ve ikinci 3 aylık periodta belirgindir.

Kasık ağrıları:bbo:: Ani yapılan hareketlerde , oturur pozisyondan ayaga kalkarken ya da yatar pozisyonda sağa sola dönerken çoğu kez tek taraflı ,ancak bazen çift taraflı da olabilen kısa süreli keskin ağrılar görülebilir. ‘Round ligament ağrısı’ olarak bilinen bu ağrı rahimi yerinde tutan bağların gerilmesiyle
ortaya çıkar.Keskin bir ağrı olmasına karşın zararı yoktur. Ani hareketlerden kaçınmak uygun olacaktır.

Sık idrara çıkma::bbo:Erken dönemde başlar ve genelde hamilelik boyunca da devam eder

Göğüslerde değişiklikler :bbo:: Şişkinlik,gerginlik ve ağrı görülebilir.bu bulgular adet öncesi gerginlik sendromunde da ortaya çıkabilecek bulgulardır
:emir_bebek:

bende bunların hiçbiri yok sadece adeti gecikti 3 gün Allah tan hayırlısını diliyorum

bendede 4 gün gecikti beklenen gün idrar testi yaptım negatifti....

bu belirtilerden sadece sağa sola dönerken ki batma olayı var...

kendimden çok umudum yok ama , inşallah hamileyizdir....

bendede 4 gün gecikti beklenen gün idrar testi yaptım negatifti....

bu belirtilerden sadece sağa sola dönerken ki batma olayı var...

kendimden çok umudum yok ama , inşallah hamileyizdir....

inşALLAH arkadaşım bazen çok morelim bozuluyor çok kafama takıyorum kendime kızıyorum ama dönüp dolaşıp hep aynı yerdeyimm..

en ama en kısa zamanda saglıklı güzeller güzeli yavruma kavuşmak istiyorum...

amin tüm isteyenlere diliyorum

X