an Etek kalb ve dikimi

1BukeT

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
21 Eylül 2006
1.453
28
Önce ölçümüzü almalıyız. Mezura ile önce bel sonra kalça ve sonra da etek boyu ölçüsü...
Biz şimdilik varsayım ölçülerle çalışalım.

Bel = 80 cm
kalça = 100 cm
Etek Boyu = 90 cm

Ve ayrıca kalıp çıkartmak için gerekli malzemeler;
Parşömen yada milaş kağıdı ( gazete de olur renkli kalemle çizerseniz. ) kırtasiyelerde mevcut, kalem, cetvel, mezura ve makas...

Önce kalça ölçüsünden başlayacağız. 100 cm'i 4'e bölelim. Çıkan 25 sayısı ile çalışmaya başlayalım.

Şekil 1: 25 cm eninde 90 cm ( etek boyu ölçünüz tam ölçü olacak, kısa-uzun siz istediğiniz uzunlukta ayarlayabilirsiniz )bir dikdörtgen çizelim.

Kalp%20kartma.jpg

Şekil 2 : Üstten 20 cm içeri girerek bir çizgi daha oluşturalım. Bu kalça çizgisi olacak.
Kalp%20kartma%20%285%29.jpg

Şekil 3 : Dikdörtgenin sol uzun kenarını ön orta olarak belirleyelim. Ön ortadan 12 cm içeri girerek üstten aşağıya doğru düz bir çizgi daha çizelim ( düz boy ipliği ). Bu çizginin özel bi uzunluğu yok 30-35 cm olabilir. Bu çizgi kumaşımızı yerleştirirken kumaşın iplik yönü için gerekli (kırmızı çizgiler). Pensi de şöyle yapacağız. Düz boy ipliğinin her iki yanına 1,5'şar cm'den işaretler koy aynı ve kalça çizgisine 11-12 cm'e kadar V şeklinde düz bir çizgi yap.

Kalp%20kartma%20%286%29.jpg

Kalp%20kartma%20%287%291.jpg

Şekil 4: Bel ölçüsünü (80 cm) 4'e bölelim. Çıkan sayı 20, ön ortadan 20 cm ölçüp işaretleyelim ( mavi nokta ). Sonra öbür köşeden 1 cm içeri girip işaret koy ( yeşil ). İki işaret arasında eğik bir çizgi çiz, yani bu bel oyuntusu olacak ( kırmızı ). Sonra da yine mavi noktadan kalça çizgisine doğru bir eğik çizgi daha yapalım, aynen şekildeki gibi ( pembe ).

Kalp%20kartma%20%281%291.jpg

Şekil 5: Etek ucundan 7 cm dışa doğru ölçüp bi işaret yapın ( pembe nokta ). O işaretten kalça çizgisine doğru eğik ama düz ( şekildeki gibi ) bi çizgi çizin ( mavi). Artık içteki diğer çizgi ( şu an kesik kesik olan ) iptal oldu.

Kalp%20kartma%20%282%29.jpg

Şekil 6: Etek ucundan ( çan payı verdiğimiz tarafından ) 1,5 cm yukarısından ölçerek işaretle ve aynen şekildeki gibi ön orta çizgisine doğru hafif eğik bir çizgi çizelim. ( bu da eteği diktiğimizde yan uçlarının düz olması için. ) Bu şemada kesik kesik olan çizgiler artık iptal durumundadır, silebilir ya da kesince kendiliğinden gideceğinden yok sayabilirsiniz.

Kalp%20kartma%20%283%29.jpg

Şekil 7: Kırmızı çizgiler hariç siyah çizgiden makasla kalıbımızı kesip çıkartabilirsiniz.

Kalp%20kartma%20%284%291.jpg

Kalıbımız hazır. Sıra geldi kumaşa yerleştirmeye...

rengarenkdantel-yapimasama.blogspot.com'DAN ALINTIDIR

Kalıp çıkarma metodu ile kalıbı çıkardık. Kumaşa ön kalıbı yerleştirdik.

Arka etek kalıbınıda kumaşa yerleştirdik.

Kalıbın etrafından kumaşı sabunla çiziyoruz.

Kalıbı kaldırıyoruz.

ışte ön ve arka parçaların çizilmiş hali.

Fermuar boyunu ölçüyoruz bi çizik atıyoruz sabunla.

O çiziğe kadar etek ucundan yukarıya doğru dikip sabitliyoruz.

Diktiğimiz yeri ve fermar dikeceğimiz yerin paylarını açarak ütüleyin.

Fermuarı iğne ile dikeceğimiz yere iğneleyin sonrada teğelleyin, teğelin bitmişi.

Fermurı açık vaziyette ( makinede fermuar ayağı olacak ) 1 mm'den dikmeye başlayın.

Fermurın alt kısmına yaklaşınca ( kritik bi nokta oluşmaması için ) makine iğnesi kumasa batık şekildeylen fermar ayağını kaldırın ve fermuarı kapayın, ayağı indirip dikmeye devam edin.

Fermuarın tam dip kısmını makine ile geçerken tavsiyem makineyi elle yürütün, iğneniz kırılabilir.

Dönüş yolunda da fermuar kapalı iken biraz dikerek ilerleyin.

Sonra makine iğnesi kumasa batık şekildeylen fermar ayağını kaldırın ve fermuarı açın, ayağı indirip fermuar dikiş işlemini bitirin.

Ön ve arka parçayı kumaşın düz yüzü, düz yüzüne gelecek şekilde üstüste koyun ve yanlardan eteği dikin.

Son düzenleyen: Moderatör:
sevgili Buket ben de modelistim bi ihtiyaç veya sorunun olursa cevaplamaya hazırım

bende dikiş kursuna gitmiştim orda kalıp çıkartmıştık ama sonra kaybettim kalıbımı. ölçüleride aklımda yok. etekte arka ve öndeki pensler farklı oluyordu bizim kalıbımızda. siz tek pens ölçüsü vermişsiniz. arka pens daha uzun, ön pens daha kısaydı hatta..

sevgili Buket ben de modelistim bi ihtiyaç veya sorunun olursa cevaplamaya hazırım

ben yeni üyeyim yani acemilerden:)yazınızı görünce bende sormak istedim dikiş dikmeyi çok seviyorum yılar önce kursada gitmiştim .epeydir dikişe ara varmiştim .şimdi bi elbise dikmek istiyorum kendime ama elimde model yok bana yardımcı olurmusunuz teşekkürlerCADIARZU

merhaba arkadaşlar bende tekstil bölümü mezunuyum kendimi dikişte pek geliştiremedim geçen gün kendime elbise falan dikkim de dahada geliştirmek istiyorum aslında ama sabırsızım uğraşamıyorum hemen olsun bitsin istiyorum onun için yarıda kalıyo ve her modelin kalıbını çıkartıp dikemiyorum yani çok yol almam lazım bende yeni üyelerdenim bu bölümü takip edicem bilgilendirdiğiniz için teşekkürler

bende yeni dikiş kursuna başladım evdeki de kurstaki makinede motorlu kontrol etmeyi öğrenemedim bir türlü kolay bir tekniği varmı acaba. özellikle kısa dikimlerde zorlanıyorum ve kavisli yerlerde. fermuar ve kemer takmanın pratik yolu varmıdır.

şekil 5 eki mavi çizgi boyunca değilde kesik çizgilerden kalıbı çıkarırsanız dar etek olmakta

çok açıkölayıcı ve net olmuş bende dikiş kursuna gidiyorum ama internettteki yazıları okududkça daha iyi anlamaya başladım.kursta sınıf sayısı 30 soru sormaya sıra gelmiyo:KK43: burada bilgilerimizi paylaşabiliriz.teşekkürler...

bu kalıp benimde çok işime yarıyacak.bugün pratik kalıbı öğretti hocamız ama pek anlayamamıştım.buradan faydalanıyım bari

çok güzel anlatmışsınız ben de dikiş kursuna gidiyorum ama kalıpları burda dergilerinden çıkarıyoruz..

ben de dikiş dikmek istiyorum. ilk kez önceki ay burda dergisi aldım, bu arada hiç kursa gitmedim ve dikiş diken birini bile görmedim. sadece internetten öğrenmeye çalışıyorum. kalıp çıkarmayı bir terziden öğrendim ama aldığım burda dergisi büyük beden içindi, ben 38 bedenim. kalıbı küçültmeye çalışıyorum. annem de az biraz dikiş biliyor, beraber bir elbise yapmaya çalıştık, çoğu tamam. ama ben kendi kendime birşeyler yapmaya çalışıyorum, annem her zaman yanımda değil ve dikişten de sıkılıyor zaten. intyernette açıklayıcı bilgilerle, fotoğraflarla etek veya elbise anlatan bir yer çok fazla yok,olsada modelleri ben beğenmiyorum. buradan bilen arkadaşlar yardımcı olursa bişeyler yapabiliriz. şimdidien çoook teşekkürler. :KK16:

X