Bilinçsiz antibiyotik kullanımı

Lereenim

Onur Üyesi
Pro Üye
17 Ağustos 2006
4.367
1.807
Bilinçsiz antibiyotik kullanımı

--------------------------------------------------------------------------------

türkiyede bilinsiz derece antibiyotik kullanımını malasef bizzat müşahade eden biri olarak arkadasları uyarmak istiyorum.ampisilin ilk cıktınıda 5 mg iken şimdi 1000 mg ve yakında 2000mg cıkar
lütfen kullandığımız ilaclara dikkat edelim ve doktor ve eczacıya danısmadan bilinçsizce kullanımdan vazgecelim..

Türkiye'de bilinçsiz antibiyotik kullanımı ve satılması nedeniyle, mikropların direnç kazandığı, bu yüzden daha etkili ve daha pahalı olan 4. kuşak antibiyotiklere geçildiği bildirildi.

Atatürk üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Selahattin çelebi, Türkiye'nin yıllık ilaç tüketim giderinin yaklaşık 12 milyar dolar civarında olduğunu, bunların büyük bölümünü de antibiyotiklerin oluşturduğunu söyledi. Antibiyotiklerin bilinçsizce kullanılıp satıldığını belirten çelebi, bu uygulama nedeniyle Türkiye'nin antibiyotik tüketiminde dünya birincisi olduğunu açıkladı.

Dünyada, temel olarak 20 çeşit antibiyotik bulunduğunu belirten Prof. Dr. çelebi, "ülkemizde bilinçsizce antibiyotik kullanımı, 4. kuşak antibiyotik kullanmamıza neden oldu. Daha etkili ve pahalı olan 4. kuşak antibiyotikler, az gelişmiş ülkelerde tüketiliyor. Avrupa ülkelerinde ise 2. kuşak antibiyotik kullanılıyor. Bu tür antibiyotiklerin yan etkisi, diğerlerine oranla çok yüksek." dedi.

Antibiyotiklerin gereğinden fazla ve bilinçsiz kullanılması sonucu vücudun bağışıklık kazandığını belirten Selahattin çelebi, bazı hastalıklara karşı faydalı olan antibiyotiklerin bir süre sonra etkisiz, hatta zararlı hâle geldiğini söyledi. çelebi, hekimlerin hastalara antibiyotik yazarken dikkatli davranmaları gerektiğini kaydetti. çelebi, "Tahlil yaptırılmadan antibiyotik kullanılmamalıdır. Dar spektrumlu antibiyotiğin yeterli olacağı bir vakada, geniş spektrumlu antibiyotik kullanılması, vücudun bağışkanlık kazanmasına neden oluyor. Bu da vücuda fayda yerine zarar veriyor" dedi.

lereenim boğazlarım kötü öksürüyorum doktora gittim hemen antibiyotik yüklüyorlar malesef

Haklısın miraycım ama onsuzda olmuyor galiba .Önemli olan dikkatli kullanmak .

evet lereenim içmeden iyi olamıyoruz..hastalık kötüü nefret ediyorum hasta olmaktan

Leerenim çok Güzel Bir Paylaşim Inşallah Gözardi Edilmez Canim.
Başa Taşiyorum.

X