bebeğin 40 mevlüdü nasıl?

E

EU3

Ziyaretçi
Kızlarım bizim kızımızla kırkımız allah nasip ederse 11 şubatta çıkacak.Ben nasıl yapıldığını ve neler yapıldığını bilmiyorum bana bu konuda bilgiler verirseniz sevinirim hepinize şimdiden teşekkürler:eek:

Selam kamile allah analı babalı büyütsün canım maşallah ben mevlüt yaptım yakın bir zamanda ama kırkını beklemedik çok uzun süren bir mevlüttü ve 130 kişi ağırladık ve hepside bayandı bebek mevlütü ilk başta kuran'ı kerim okundu sonrada hep ilahiyle devam etti mevlüt bittiğinde bebeğimi gezdirmeye çıkardılar herkesin kucağında sallandı adetmiş yani tabi yüzü falan kapalıydı örtüyle ve oğlum mevlüt kıyafeti giymişti böyle oldu bizde yardımcı olduysa ne mutlu bana :KK70:

Selam kamile allah analı babalı büyütsün canım maşallah ben mevlüt yaptım yakın bir zamanda ama kırkını beklemedik çok uzun süren bir mevlüttü ve 130 kişi ağırladık ve hepside bayandı bebek mevlütü ilk başta kuran'ı kerim okundu sonrada hep ilahiyle devam etti mevlüt bittiğinde bebeğimi gezdirmeye çıkardılar herkesin kucağında sallandı adetmiş yani tabi yüzü falan kapalıydı örtüyle ve oğlum mevlüt kıyafeti giymişti böyle oldu bizde yardımcı olduysa ne mutlu bana :KK70:

bizdede aynı arkadaşın dediği gibi yapılır...
ama dedği gibi 40 ının çıkması beklenmez hatta makbulü daha lohusa yatağı kalkmadandır......
bebekler için kız ve erkek mevlütlükler var.....
annelerde beya gecelik ve sabahlık takım giyerler ve yatağında otururlar....bebekde yanında....
annede aynı bebek gibi süslenir....
beyaz örtü örterler lohusalık için örülen lizözünü giyer....
yatakta süslenir yani çeyizde yapılan yatak örtüleri yatak için yapılan dantelli beyaz çarşaf serilir.....
ve ipek yorganıkatlanır ayakucuna pide takımının yorganıda ayakucuna....
binevi yatak için ne yapıldıysa üstüste serilir ve konur....
ve mevlid bi,tene kadar anne yataktan kalkmaz.....

bende bunların hepsini yapıcam ilk olucak sonuçta....:teytey:.
ve annelerimiz o kadar çeyizi kime yaptı.....:roflol:

aaaaaa bunu ben ilkdefa duyuyorum ben bebeğime böyle bişey yapmadım kimsede beni bilgilendirmedi buyüklerimde annemler falan onlardabişey söylemedi keşke bilseydim bende yapardım bu mevlütün özelliği nedir neiçin yapılırki beni aydınlatırsanız sevinirim senağlama

canım once alah analı babalı buyutsun dıyorum bende yaptım 40 mevludu kuran okuyolar pılav tatlı ayran vermsıtık bız bebısımede mevlut gelınlıgı gıydırmıstım cok tatlı olmustu tavsıye ederım mevlut gelınlıgını sımdık saklıom ılerde buyudunde ılk gelınlın buydu dıcem yatagını beyaz ortuler gecırdım carsaf falan yorgana yastıga cok gusel oluo

Benimde merak ettiğim mevlüt okunurken annede bebekte aynı yerdemi oluyor (salonda mesela) yoksa odasında yatıyormu? :eek::sm_confused:

Benimde merak ettiğim mevlüt okunurken annede bebekte aynı yerdemi oluyor (salonda mesela) yoksa odasında yatıyormu? :eek::sm_confused:

tatlım bizde anne yatak odasında yatağın içinde oturur bebekte yanında yatar.....
oradan dinlerler mevlüdü.....
bebek mevlidleri çok güzel olur.....:dance:
lohusa yatağı mevlidten sonra kalkar bizde.......

ben kayınvalideme kızıp yaptırmamıştım

ama kendim o gün banyo yaptım kızımıda banyosunu yaptırdım. Abdest alıp yasin okumuştum.

Aynı gecede 40 mı hastanede uçurdum:KK43:(( Safra kesesinden dolayı :KK43:((

biz turkiyeye gelince kayinvalidemin evinde yapmisik mevlutu ona kirk mevlutu degilde bebek mevlutu diyoruz biz. kuran okundu ilahiler soylendi. pilavdi tatliydi ayrandi yendi. bebege yatak hazirlandi.ben suslendim puslendim mevlut dinledim lohusaligim bitmisti zaten.yatmadim yani. onu cok fazla odasindan cikarmadim kucaktan kucaga gezdirmek istediler ama razi olmadim. sadece kuran okuyan hoca, kayinvalidem ve annem aldilar kucaklarina. mevlut icin ozel mevlut sekeri yaptirdim nikah sekerinin bebeklisi gibi dusun. cikista butun misafirlerimize dagittik.uzerinde kizimin adi dogum tarihi falan da yaziyor. cok kalabaliktik en az 100 kisi. ustelik benim tarafim ayni sehirde olmadigi icin benden pek kimse yoktu.
allah anali babali buyutsun canim. a.s.

maşallah nazxar deymesin bebegin çok tatli iyi geçinen mutlu olon insanların evine götür bebegin o insanlar gibi olur buna kırk uçurma derler güle güle büyüt şirinemizi

bizdede aynı arkadaşın dediği gibi yapılır...
ama dedği gibi 40 ının çıkması beklenmez hatta makbulü daha lohusa yatağı kalkmadandır......
bebekler için kız ve erkek mevlütlükler var.....
annelerde beya gecelik ve sabahlık takım giyerler ve yatağında otururlar....bebekde yanında....
annede aynı bebek gibi süslenir....
beyaz örtü örterler lohusalık için örülen lizözünü giyer....
yatakta süslenir yani çeyizde yapılan yatak örtüleri yatak için yapılan dantelli beyaz çarşaf serilir.....
ve ipek yorganıkatlanır ayakucuna pide takımının yorganıda ayakucuna....
binevi yatak için ne yapıldıysa üstüste serilir ve konur....
ve mevlid bi,tene kadar anne yataktan kalkmaz.....

bende bunların hepsini yapıcam ilk olucak sonuçta....:teytey:.
ve annelerimiz o kadar çeyizi kime yaptı.....:roflol:

bizdede canım aynen dediğin gibi olur bende öle yapıcam allah nasip ederse ablamınki çok güzel olmuştu ben ayrı şehirdeyim ama genede yapıcam çok hoşuma gidiyo çok güzel oluo allah önce sağlıkla kucağımıza almayı nasip etsin inşallah...

merhaba arkadaşlar,
ben daha grupta çok yeniyim benim kızımın 40' ı 30 martta çıktı, mevlütünü mayıs ayında okutucam ama değişik fikirler bekliyorum sizlerden. Şimdiden çok teşekkür ederim :ecrin_bebek:

X