Trakya Şivesi Sözlüğü

te bu kk da da ne kaa cok trak varmıs baaa şaşar kalırım te büle cok traklardan gürdüğüm zaman...ben de kırklareliliyim eşimde edirne siz düşünün artık eeepten trağızzzz bizzz..
erkes anısını anlatıp durur te benim akılcazıma geldi bi tene.cok sevdiğim ayten yengem oğluna sinir yapmıs küfür ediyo
te bu azına sıjtımının enceeeee ep büle yapar atar karı kız ne kaaa varsa eve pis bırantı bi gün gelcek kapıya kızın biri diycek ben gebe.te u zaman bak ben bu kızanı napıyoom cekip kulaklarından zallandırmazmıyım ben onun okul baaacasında (bahcesi demek istiyor:) ) suyu supu tükenesice aayvaan aayvanı (heralde daha önce hiç böyle bi küfür duymamıstım hayvan hayvanı):KK1:

merhaba kızlar! trakyalı o kadar çok arkadaşım var ve şivenizi o kadar çok seviyorum ki kendimi fahri trakyalı hissediyorum. hatta şivenizle ilgili de ufak bir anım var:
Sanırım 99 yılıydı, Kıklareli'ye ilk kez bir arkadaşımı ve ailesini ziyarete gitmiştim. Çok güzel bir hafta geçirdik. Oralı herkes inanılmaz samimiydi. Dönüş biletimi gitmeden bir gün önce alacaktım. Arkadaşımın arkadaşları, aile üyeleri ve tanıdıklar, herkes "Şampiyon Ersekli" isimli firmadan almamı tavsiye ettiler. Biletimi de arkadaşım aldı. İstanbul'a dönmek üzere terminale gittiğimde otobüs şirketinin adının "Şampiyon Hersekli" olduğunu gördüm.

Son düzenleyen: Moderatör:
Trakya daki kediler nasıl miyavlar? :
****miyav be yavv**** :)))

Son düzenleme:
Trakyalı değilim ama eski mahallemizdeki komşularımız komple Keşanlıydı çok eğlenceli insanlardı. Seviyorum ya Trakyalıları konuşmaları olsun insanlıkları olsun başkalar gerçekten...

Ben de trakya (makedon ozellikle) sivesini cok seviyorum ya. Sabahlara kadar dinlesem bikmam.

Yazilanlar da cok tanidik geldi, biz de yunanistan gocmeniyiz baya olmus geleli ama ben kendimi trakyali hissediyorum ve gurur duyuyorum :)

More kizan misir encek daha birsuru sey bizde de hep kullanilir, ama more degil mari deriz biz. En sevdigim kelimelerden :) bizim gencler siveli konusmuyor pek ama ben ananemi akrabalari falan dinlemeyi cok severim.
Mari su getiiy bana ooğdan. (Mari su getir bana ordan) ananemi ozledim beya :)

Ben Bursa'lıyım, bazı kelimelerimiz Trakya şivesiyle uyuşuyor, mesela beya bizde de çok kullanılır ve şu an aklıma gelmeyen bir sürü şey..yarı Trakyaca diyebiliriz yani:KK16:
Bende bizden bikaç kelime yazayım bari:KK30:
Badılcan=patlıcan
İsmel = ismail
Oşutturmak = abartmak
Yeğni = hafif
Üsen = hüseyin
Maacır = göçmen
Irabiye = rabia
Domata = domates
Bübee = biber
Kelam = lahana
Kumpir = közlenmiş patates
Böttürmek = közlemek
Bıydey = buğday
Daha çok varda böyle komiğime giden:KK48: yaz yaz bitmez yani te bu kadaa yetee gayı.

Trakyali olunmaz, Trakyali dogulur:KK68:
Can memleketim... İnsani havasi suyu her seyiyle ornek bir memleket be ya:KK48:
Te be kizanim sakittim gene:KK53:

X