tüp bebek transferi için uygun rahim kalınlığı kaç olmalı?

ben ilk transferde progesteron iğne kullandım bide estrofem hap 5,7
2.transferde ilaç kullanmadık 6,2
3.transferde yine aynı ilaçlar bide 2 tane bant kullandım haftada 7,2 mm ile transfer yapıldı

bundan fazla artmadı anlıcan arkadaşım

Benim doktorum 9-10 mm olduğunda kalınlık iyi diyor. Belki bu da kişiden kişiye değişiyordur kafamçokkarıştı Valla kafam karıştı. Ctesi doktora gittiğimde soracağım.
nges, sana neden tutmadığı konusunda herhangi bir yorum yapmadılar mı? Endometriyum kalınlaşmıyrsa belki parça alıp daha kapsamlı test yapılması gerekiyordur? ne bilim mutlaka bir açıklaması vardır. Ben biraz araştıracağım.:kahve:

nette 6-8 mm arasi yaziyordu...ya kizlar randevusu olan varsa yakin zamanda doktouyla sorsun lutfen kafam karisti...herkes baska bisey diyor nette baska yaziyor!!!

slm kızlar herkes ayrı bir yorum yapmış. bende dondurulmuşlarla yola devam edenlerdenim en son 4 gün önce 6mm idi rahim duvarı kalınlığım transfere kadar istedikleri ölçüye getirecekler yarın sizin için sorarım druma. Bildiğim kadarı ile aktarıyorum bu konuda bi çok arkadaşın fazla bilgisi yo zannedersem normal yolla hamile kalan arkadaşların rahim duvarı nasıl hamile oranına geliyor hususu yumurta ile sperm döllendiğinde 5-6 gün fallop tüplerde kalır ve rahiç içine gelene kadar yaklaşık 10 gün içersinde hamile kalınacak kıvama gelir rahim duvarı tüplerdeki organlar vücuda uyarı gönderir ve ayarlanmışçasına bütün vücudumuzu organize eder hamileliğe diye biliyorum. bizde yani tüp bebek yaptıranlarda bunu aldığımız ilaçlar sayesinde ve yumurta takibi yapılırken bu rahim duvarı kalınlığını ölçüyorlar ve ilaçlarla istedikleri düzeye getiriyorlar verdikleri jeller büyük ihtimalle onlar bunu sağlıyor olabilir diye tahmin ediyorum yanlış bilmiyorsam.

Üç ayrı oda
“İç içe üç karanlık içinde yaratılıştan yaratılışa dönüştürülme” ifadesiyle, annenin üreme organlarındaki üç ayrı odanın, çocuğun gelişiminde önemli roller üstlendiğine dikkat çekilir. Bu üç odanın birincisi olan vajinaya (döl yatağı), yaklaşık 500 milyon sperm dökülür. İnsanın yaratılışındaki ilk basamak, spermlerin buraya bırakılması ve buradan spermlerin tüplere kadar uzun bir yolculuğa çıkmasıdır. Spermlerin tüplere ulaşmasını kolaylaştırmak için, rahmin içini döşeyen tüycüklü (silia) hücrelere ve kaslara vazife verilmiştir. Hipofizin arka lobundan salgılatılan oksitosin hormonu rahim kaslarının kasılmasını uyararak, spermlerin hedeflerine on kat daha hızlı (bir-birbuçuk saat içinde) ulaşmasına vesile olur.

İkinci oda ise, annenin üreme sistemindeki, fallop tüpüdür. Bir ile birbuçuk saatte tüplere ulaştırılan sperm, burada olgunlaştırılmış hâlde bekletilen ovum (yumurta) ile birleştirilir. İki hücrenin birleşmesinden ortaya çıkan yeni hücre ‘zigot’tur (döllenmiş yumurta). Hücre burada 3-5 gün bölünüp çoğaldıktan sonra tüpü terk eder ve rahime doğru sevk edilir. Yüce Yaratıcı ikinci odadan, üçüncü oda olan rahime doğru başlatılacak yolculuğu kolaylaştırmak için progesteron hormonunu salgılatır ve fallop tüpleri gevşetilir. Ayrıca tüplerdeki tüycüklü hücrelerin itici hareketinin de desteğiyle, zigot üçüncü oda olan rahime (uterus) 3-5 gün sonra ulaşır. Hamileliğin ileriki aylarında insanın ilk prototipi burada şekillendirilir. Zigot, 5-7 gün sonra uterus mukozasına, bir bitkinin toprağa tutunması gibi yapışır ve burada gebeliğe has, ‘desidua’ denen kalınlaşmış mukoza tabakası inşa edilir. Bol miktarda kan damarlarıyla donatılıp zenginleştirilmiş mukoza tabakası, gebeliğin ilk aylarında embriyonun beslenmesinde ve plasentanın gelişmesinde uygun bir zemin vazifesi görür. Plasenta belli bir büyüklüğe getirildiğinde, uterusun gevşemesine yol açan hormonlar salgılatılır. Ayrıca bu bölgenin immün sistemi geçici olarak zayıflatılarak embriyonun yabancı olarak görülüp dışarı atılması önlenir.

Fetusun rahimde gelişmeye başlamasından önce, spermle yumurtanın başarılı şekilde buluşması gerekmektedir. Döllenme olarak bilinen bu buluşma ve birleşme üç safhada gerçekleştirilir. Bir başka deyişle sperm, üç engeli aşabilirse, yumurtayla buluşabilir. Döllenme bölgesine ulaşan milyonlarca spermden birkaç veya birkaç yüz tanesi yumurta dışında bulunan korona çıkıntılarına ancak yapışabilir.

Bu birinci safhaya, korona radiatanın aşılması denir. İkinci safha ise, dişi gameti koruyan enzimler vasıtasıyla spermin (nutfe), yumurtanın duvarına (zona pellucida) değmesi ve yapışmasıdır. Üçüncü safhada ise, sperm yumurtanın zarına dokunarak, iki hücrenin zarı birbiriyle kaynaştırılır.

Zigotun gelişmek için gönderildiği son durak olan rahimin de üç kısmı vardır: Korpus, isthmus uteri, serviks uteri. Rahim duvarının katmanları da içten dışa doğru endometrium, miyometrium ve perimetrium olmak üzere üç katlı anatomik yapı gösterir. Embriyo rahimin iç tabakası olan endometriuma tutunarak gelişimini devam ettirir. Orta tabaka olan miyometrium, gittikçe büyüyen embriyoyu barındırma, koruma ve doğum esnasında bebeğin dışarı atılmasında vazifelidir. Karın zarıyla komşu olan perimetrium ise, rahimin dış duvarını oluşturur.

Rahim odasının en iç tabakası olan endometrium, zigot rahime ulaşmadan önce üç kademeli bir hazırlık safhasından geçirilir. Proliferasyon olarak tarif edilen birinci kademe, yumurtlamadan önce gerçekleştirilir. Rahimin iç tabakasının mukoza kalınlığı dört katına çıkar, bezlerin uzunluğu artar, mukoza damarları genişler. Yumurtlamadan sonra oluşan ikinci kademe, zigot olarak bölünüp çoğalan hücre grubu (fetus), rahime geldikten sonra, embriyonun buraya yerleşip beslenmesiyle başlatılır ve 7 gün devam eder. Karbonhidrat, lipid ve albumin salgılanır. Rahim duvarının kalınlığı 5-6 mm’yi bulur. Desiduasyon ve rejenerasyon dönemi olan üçüncü kademe, döllenmenin olup olmadığına bağlı olarak, iki farklı şekilde gerçekleştirilir. Döllenme olmadıysa, döllenmeyen atıklar olan korpus luteum küçülmeye başlayarak, döllenmemiş yumurta ve atıklar dışarı atılır. Bu durumda gebelik olmaz. Döllenme olmuşsa, plasentayı gevşeten hormonların tesiriyle rahimin iç tabakasındaki desidual mukoza embriyoyu sararak gelişmeye devam eder.

Rahimin en iç tabakası olan endometriuma tutunduktan sonra, embriyo safhasındaki bebeğin ilk üç aylık gelişmesi desidua, korion ve amnion zarları şeklinde tarif edilen üç ayrı tabaka içinde devam ettirilir. Bu üç tabaka âdeta birbirleriyle yapışır ve içinde sıvı bulunan amnion boşluğunda bebeğin gelişmesi sürdürülür.

Embriyodan doğuma kadar bebeğin geçirdiği devreler de (toplam hamilelik süresi) günümüz tıbbı tarafından birinci, ikinci ve üçüncü dilimler şeklinde üçe ayrılmıştır.

yani rahim kalinligi 5-6 m yeterlimi tup bebekte basarili olmak icin???ben bunu anladim!
"Yumurtlamadan sonra oluşan ikinci kademe, zigot olarak bölünüp çoğalan hücre grubu (fetus), rahime geldikten sonra, embriyonun buraya yerleşip beslenmesiyle başlatılır ve 7 gün devam eder. Karbonhidrat, lipid ve albumin salgılanır. Rahim duvarının kalınlığı 5-6 mm’yi bulur. "

arkadaslar bnm de bıldıgım 8-10 mm ıdeal.
benm gecen denememde 6 mm ıdı.dr bıraz daha kalınlassın ıstıorum demıstı ve 2 gun sonra 9 mm oldugunda transfer yaptı

Benim doktorum 9-10 mm olduğunda kalınlık iyi diyor. Belki bu da kişiden kişiye değişiyordur kafamçokkarıştı Valla kafam karıştı. Ctesi doktora gittiğimde soracağım.
nges, sana neden tutmadığı konusunda herhangi bir yorum yapmadılar mı? Endometriyum kalınlaşmıyrsa belki parça alıp daha kapsamlı test yapılması gerekiyordur? ne bilim mutlaka bir açıklaması vardır. Ben biraz araştıracağım.:kahve:

Aslında benimde doktorum 6-10-12 normal demişti.ama ilaçlarla ancak 7,2 oldu ve daha fazla uzatamadı bu değerden sonra artık rahmin dökülme zamanı gelmişti süre olarak bundan fazla kalınlaşmaz dedi ve transfer yaptı.

senin dediğin patoloji testi sanırım onu daha tüp bebeğe başlamadan muayeneye gittiğim doktor yaptırmıştı.temizdi.

tüp bebek ekibim nedeni konusunda yorum yapmadı aslında ben son transferden sonra gitmedim bidha.SANIRIM BENİM EMBRİYOLARDA ÇOK KALİTELİ DEĞİLDİ

16tane toplandı 8 i döllendi.3ü kalitesiz dedi doktor. yani 5 ümidimiz vardı.
5inde 2 tanesi çözülünce ölmüştü.yani 3 embriyoyla geçti ilk denemem diyebiiriz.

kısmet işte olmayacakmış bana doktorlar pek açıklayamıyorlar gibi geliyor transferden sonrasını

aranızda tüp bebek denemelerinde başarısız olup da doktoru '''şu şu nedenden tutmadı 2.denememizde bunu denicez ''diyen varmı.zaten hepsi başarı %50 diyor.transfer edilen her bir embriyo maximum %25 ihtimal veriyor tutunmak için

dedimya ben gidip yüzyüze görüşmedim sadece telefonda farklı yol izleyeceklerini söylediler.ama ben merkezi değiştirdim.

hakkımızda hayırlısı. zamanı gelmemiş demekki.

umarım hepimiz tez zamanda bebişlerimize kavuşur uzun evlat özlemi çekmeyiz.

arkadaşlar bende çok yakından takip etmiştim bu konuyu
adetimiz aslında attığımız end.tabakasıymış.kalınlığı adet bitince yavaş yavaş kalınlaşmaya başlarmış.
bebeğin tutunması için de belli kalınlıkta olması şart çünkü embriyonun yapıştığı yer orası imiş .
bu duvarı kalınlaştırmak yada kalınlığını korumak için veriyorlar bize bu jelleri,bantları.
7 mm.altında olması biraz gebe kalmayı zorlaştırıyor demişti bana ve birde rahim duvarını yani işte end.mun şeklinin çekirdek şeklinde olması çok önemliymiş.
fakat estrofem kullanınca kalınlaşıyormuş.ben transfer oldum ve kullanıyorum.

kizlar benim iki sene once bakmisti doktorum adetin 8. gununde 5 mm idi sizce iyimiymis..tabi sonradanda kalinlasiyormusya..

arkadaslar bnm de bıldıgım 8-10 mm ıdeal.
benm gecen denememde 6 mm ıdı.dr bıraz daha kalınlassın ıstıorum demıstı ve 2 gun sonra 9 mm oldugunda transfer yaptı

peki bebek tutundumu hamilemisin su an???

mehay selam. ben bugün doktoruma sordum. normalde yuymurtlama olmadan önce endometriyum kalınlığı 5-6 mm olurmuş. transfer için istenen kalınlık 9-10 mm. maksimum 14 mm. yani adetin 8. günü senin 5 mm olması normal.

Herkesin rahim kalınlığı hakkındaki bilgisi ve deneyimleri farklı...Adetimin 3.günü 4 mm .Doktorumda çok iyi dedi....

VALLA ben bu durumdan bişeycik anlamadım....

mehay selam. ben bugün doktoruma sordum. normalde yuymurtlama olmadan önce endometriyum kalınlığı 5-6 mm olurmuş. transfer için istenen kalınlık 9-10 mm. maksimum 14 mm. yani adetin 8. günü senin 5 mm olması normal.

bunu gorunce biraz olsun icim rahatladi....:1rolleyes:

kizlar rahim kalinliginin en fazla kac olmasi lazim????yani azi zararya coguda zararmi????
acil cevap!!!!!!

bi sağlık sitesinde okumuştum ve not almıştım aradım ama bulamadım kopyalayacaktım yazılanları inş .işine yarar bu bilgide ;endometrial kalınlık 6.5mm den az ve 17mm den fazla olduğu durumlarda gebelik oluşmaz ..................

sanirim sorumun cevabi bu :1rolleyes:a.s.

kizlar rahim kalinliginin en fazla kac olmasi lazim????yani azi zararya coguda zararmi????
acil cevap!!!!!!

mehaycım benbişe Sorucam siz konuşurken merak etim şimdi ya
benım bu rapor işlemlerim için doktor reglimin 4. gunu benı ultrasona Soktu ve rahim kalınlığı 4,7 diye not almış nası bu adetin 4.gunu için nasıl bi kalınlık iyimi oluyor şimdi kötümü

merhaba arkadaşlar,dün adetimin 1.günüydü,rahim kalınlığım 14 mm olarak ölçüldü,doktor şu an rahim duvarın kalın,anca 3 .günden itibaren dökülmeler başlar o zaman ilaç tedavisine başlarız dedi..
Genelde herkes rahim duvarının ince olduğundan yakınmış,benimki de kalın...benneyaptımki

merhaba arkadaşlar,dün adetimin 1.günüydü,rahim kalınlığım 14 mm olarak ölçüldü,doktor şu an rahim duvarın kalın,anca 3 .günden itibaren dökülmeler başlar o zaman ilaç tedavisine başlarız dedi..
Genelde herkes rahim duvarının ince olduğundan yakınmış,benimki de kalın...benneyaptımki

evet zaten adetle birlikte dokulmeye basliyor rahim ici duvari...endiselerin varsa adetin bitimindede olctur...

X