Aşi Zamani

bxixdxixxsxxixm

KALBİM EGE' DE KALDI
Kayıtlı Üye
9 Ocak 2008
1.193
2
42
Kızlar aşı zamanı 20. haftaymış. ve sadece sağlık ocakları yapıyormuş. Sağlık ocaklarına kaydı olmayanlar yaptırsın. Sağlık ocağına hamileyim diyormuşsun ve oradan sana hamileliğini takip edeceğin hamilelik kartı veriyorlarmış. Bebeğin aşılarına kadar hepsi yazıyormuş. Ve bebeğin okula gidene kadar sağlık ocağı bebeklerimizin sorumluluğunu üstleniyormuş. Evlere kontrole geliyormuş. Umarım yardımcı olabilmişimidir. Aşıdan sonra kolda uyuşmazlık ve bazılarında ateş olabilirmiş endişelenmicekmişiz. umarım yardımcı olabilmişimdir. İlk aşı olanlardanda tavsiye bekliyoruz malum 20 haftaya girecek olanlar var aramızda..

Kızlar aşı zamanı 20. haftaymış. ve sadece sağlık ocakları yapıyormuş. Sağlık ocaklarına kaydı olmayanlar yaptırsın. Sağlık ocağına hamileyim diyormuşsun ve oradan sana hamileliğini takip edeceğin hamilelik kartı veriyorlarmış. Bebeğin aşılarına kadar hepsi yazıyormuş. Ve bebeğin okula gidene kadar sağlık ocağı bebeklerimizin sorumluluğunu üstleniyormuş. Evlere kontrole geliyormuş. Umarım yardımcı olabilmişimidir. Aşıdan sonra kolda uyuşmazlık ve bazılarında ateş olabilirmiş endişelenmicekmişiz. umarım yardımcı olabilmişimdir. İlk aşı olanlardanda tavsiye bekliyoruz malum 20 haftaya girecek olanlar var aramızda..

aşı da mı yaptıracak mışız? ne aşısı bu? duymamıştım ben.

bıdışım hamileliktemi aşı yoksa dogumdan sonra bebege uygulanan aşıdanmı bahsediyorsun

yok kızlar hamilelikte olmamız gereken aşılar var bıdışım ondan söz ediyor ama beni doktorum 23 hafta görecek hiç aşı ile ilgili birsey demedi ama yaptıran arkadaşlarım var

yaa benim doktorumda bişi demedi 22 haftalıkken sadece genel taramaya giricem bebek icin organlarına bakmaları icin aşıdan haberim yok:uhm:

20. hafta dedi ben doktorum..Hamilelikte olunan aşı. çorumlucadı ilk hamileliğinde aşı olunca neler olmuştu biraz anlatıp bizi bilinçlendirirmisin.

20. hafta dedi ben doktorum..Hamilelikte olunan aşı. çorumlucadı ilk hamileliğinde aşı olunca neler olmuştu biraz anlatıp bizi bilinçlendirirmisin.

20. hafta dedi benim doktorum..Hamilelikte olunan aşı. çorumlucadı ilk hamileliğinde aşı olunca neler olmuştu biraz anlatıp bizi bilinçlendirirmisin

ya burda ben devlet yeri var oraya gittim annemle bekledim kadin igeni kalcamdan vurdu ayni asi mi bilmiom da
igne az yakti canimi yandi icim az ama hic ateslenmedim cok sukur ama bu bebekde insallah bi daha olmam asi falan ama genede doktoruma sorarim

Arkadaşlar biraz bu konuda tecrübem var.Gebeye ilk aşı gebeyle karşılaşınca yapılır 1.aşı 4.ayda, 2.AŞI 1 ay sonra,3. aşı 6 ay sonra yapılır.Yanii doğuma son 1 ay falan kalınca ebe değilim ama daha önce bi köyde görev yapmıştım.Bu aşının adı tetenoz aşısı.Köylerde 15_45 yaş arası kadınlara yapılıyo.Hani herhengi bi el kesilmesinde pislikten falan tetenoz olmasınlar diye.Neden kadınlara yapılır diye sorarsan tetenozlu kadın doğum yaparken bebeğe tetenoz bulaşır.Bu yüzden bebeği korumak için yapılır.Bebeğe tetenoz geçerse bebek ağlarken kasılır nefesi daralır morarır o yüzden de hayatını kaybeder.Ama ben bekarken 2 dozunu yaptırdım doktorum gerek yok dedi.Genelde köyde yaşayanlara falan yapılıyo onlar daha çok risk altında oldukları için.Aşı yapılınca kol da uyuşma olur, 1_2 gün kolda ağrı olur aşı yerinde hassasiyet olur.Bazende ateş görülür ilk aşda bu etkiler daha fazla olur.yARDIMCI OLDUYSAM mutlu olurum

biz aşı olmadık vallahi inşallah bir sorun cıkmaz ama seninde dedigin köylerde riskler daha fazla şimdi cogu hastanelerimiz temiz bakımlı hasteneler yinede tabi her ihtimale karşı dua ediyim ben inşallah öyle bir sorunlarla karşılaşmayız arkadaşlar saglıklısıyla kucagımıza alsak bebişlerimizi off yaa:bbo:

Canım rahat ol yapacağın tek şey doktorunla bu konuyu konuşmak o seni iyice aydınlatır.Yapılacaksa yaptır der olmıycaksa gerek yok der zaten sürekli doktorlardayız.Evet canım 4 gözle bekliyorum bebişimi yerim ben onlerı yerim yerim

Bununla ilgili bir yazı okumuştum galiba.. Şimdi hatırladım. Tetanoz aşısını daha çok tetanoz bulaşma riski olanlara yapıyorlar sanırım. Yani riskli bir sektörde çalışanlara olabilir. Ama kaza bu heran ne olacağı belli olmaz. 20'sinde göreceğim doktorumu o zaman bi sorayım bakalım ne diyecek...

Aşı olmasakta sağlık ocağına uğrayıp hamilelik kartlarımızı almalayız bence bebeğin aşı tarihleri falan yazıyormuş orada..

Hamilelik ve tetanoz aşısı
Ülkemizde yenidoğan tetanozu nadir olmayan bir hastalıktır. Bu nedenle ulusal aşı politikaları gereği hamile kadınlarda eğer son 10 yıl içinde rapel yapılmamışsa ilk trimesterdan sonra yapılması önerilir.

Ülkemiz sağlık sisteminin bir parçası olan sağlık ocaklarında görev yapan ebeler zaman zaman evleri dolaşarak hanede hamile kadın olup olmadığını eğer varsa kontrollerinin yapılıp yapılmadığını kontrol etmektedirler. Evine bu tür bir ziyarette bulunulan ve tetanoz aşısı olması gerektiği söylenen hamile bir kadın daha önceden konu ile ilgili olarak doktoru tarafından bilgilendirilmediyse doğal olarak endişe duyar.

Çalışma hayatı içinde gerek yüzyüze gerekse telefon ya da e-posta yoluyla sık sık bu yönde sorular ile karşılaşıyoruz.

Tetanoz aşısı canlı mikroorganizma içermeyen ve gebelikte güvenle yapılabilecek olan bir aşıdır. Ancak hamilelik takiplerinde mutlaka yapılması gereken rutin bir uygulama değildir. Aslolan hamile olsun ya da olmasın erkeklerde dahil olmak üzere tüm bireylerin her 10 yılda bir bu aşıyı yaptırmalarıdır.

Hamilelik sırasında yapılan aşıya bağlı gelişen antikorlar bebeğe de geçerek onu yaşamının ilk dönemlerinde bu ölümcül hastalıktan korurlar.

Daha önceden aşılanmamış bir kadın hamileliği sırasında tetanoz aşısı olmaya karar verirse ilk trimesterdan sonra 4-8 hafta arayla toplam 2 doz aşı olmalıdır.

ben doktoruma 26 ocakta gittigimde sağlık ocağına kayıt yaptırıp ypatırmayacağımı sordum...oda önumuzdeki 2 hafta içinde git kayıt ol dedi,20. haftada sana aşı vuracaklar dedi..bende kayıt oldum...ebe bana 3lü testini ol gel aşı yapalım dedi..bende 10 gun sonra felan gidicem...ben özel hastanede kontrol oluyorum ve köydede yaşamıyorum ama doktorum olmama gerektigini söyledi...bence doktorlarınıza sorun...duydugum kadarıyla sağlık ocagına kayıt yaptrımayan gebelere 240ytl civarındada ceza varmış...

Biz köydekilerin ayağına gider aşılarını yapardık.Ama merkezde nasıl işlediğini bilmiyorum.ben doktoruma sordum gerek yok dedi.Bende daha üstünde durmadım.Bebek doğduğu gün zaten hastanede ilk aşısı yapılır.Hepatit aşısının 1.dozu yapılıyo orada zten aşı takvimi oluşturuluyo_Oaşı kartıyla sonradan hangi sağlık ocağında takip yapılacaksa orda aşıları takip ediliyo.

kızlar kendinizi nasıl hissediyorsunuz.benim yarın 17 haftam dolacak ama hala karnım çıkmadı ve hareketlerinide hissetmiyorum.geçen bişey hissettim sonra arkası gelmedi.bazen kasıklarımda hafif bi ağırlık hissediyorum ve bu beni çok mutlu ediyor ama bazende kendimi hiç hamile gibi hissetmiyorum.ilk bebeğimi kaybetmiş olmanın verdiği tedirginliktir bilmiyorum ama sürekli kendimi dinliyorum.en son 15 haftalıkken gitmiştim doktora ve herşey yolundaydı.off ya şu hareketleri doğru düzgün bi hissetsem bebeğimin iyi olduğundan bi emin olsam.

X