Kokulu vajinal akinti

Rockwell

I Rock :))
Kayıtlı Üye
22 Haziran 2007
3.720
2
Kizlar herkese selam. Benim sorunum su. yaklasik 5-6 senedir balik kokulu olan akintim var. ilk baslarda onemsemedim fakat daha sonra doktora gittim. Idrar testleri, kulturler,ultrasonlar herseye bakildi fakat doktor gayet sagliklisin bence biraz psikolojik yapiyorsun her kadinda boyle akintilar olur dedi. Hic boyle bisey basina gelen var mi? simdi tekrar doktora gitmek istiyorum ama aptal durumuna dusmek istemiyorum cunku yine herseye bakip normal diyecekler. Hergun 3-4 tane ped degistiriyorum. Esim hicbi koku almadigini soyluyor ama ben kendi kendime duyabiliyorum kokuyu. Ne olur biraz ilgilenirseniz sevinirim. simdiden tesekkurler.

hayır ama zaten sizde adetli bile olsanız o kokuyu sizden başkası alamz bu çok normal ama bence sen git canım dr ona neki sonuçta senin sağlığın söz konusu ve zaten 3.4 tane ped değiştirmen normal deil

cok sagolun yorumlar icin. 3-4 tane gunluk kucuk pedlerden kullaniyorum. buyuklerden degil :) parazit falan gibi birseyler okuyorum internetten ama o da hangi testlerle ortaya cikar bilmiyorum. Acaba kendi kendime receteiz alabilecegim bi ilac olabilir mi? Antibiyotik verdi yinede ilk gittigim doktor 1 hafta geciyor sonra yine tekrarliyor.

merhaba arkadaşım

valla bendede 2 gündür baya bi çok gelen,çamaşırımı geçip pantolonumu ıslatan bir akıntı var..ama kokusu balık değil,YEŞİL SABUN GİBİ yaa..acaba diyorum bu da balık gibi kokuyoda benmi kokuyu yanlış tanımlıyorum??????

eşin kokuyu almıyorsa gerçekten psikolojik olabilir ,çünkü benimki hemen,yeşil sabun kokusu dedi..jeyyarsenağlama

yesil sabun kokusunu duymamistim ama hic degilse seninki ferah ferah kokuyormus :) biraz gecsin tekrar ederse doktora gidersin.

:sm_cool::sm_cool:

ay arkadaşım çok hoşsunsırnaşık şey

ama malesef pek ferah olmuyo:) içimden kimyasal maddeler çıkerıyomuşum gibi geliyo inan:)

tekrarlaması ilginç,acaba eşinemi bulaştıda,tekrar sana geçip suruyor?

Hani icinde sadece 2 tane hap olan bi ilac var ondan verdi doktor bi tanesi sana digeri esine diye yani onu da kullandik. annem eskiden hep usutmeden derdi. ama usutmeden falan degil. banyo yapiyorum temizlendigimi hissedemiyorum bu yuzden.

sabun falan sürmüyosun değil mi oaraya? biliyosun yararlı bakterileri yok ediyor sabun falan..o da kötü bakterilerin üremesini ve girişini kolaylaştırıyor...temiz olacam derken ben bunu yaptım yaptım sonra ne oldu biliyomusun? işte bu hale geldim...
sakın kimyasal maddelerle yıkama orayı..

birde aynı doktora gitme bence,başka doktorlarada baktır derim ben..

hayir sabun falan surmuyorum sadece duru suyla yikiyorum. ilk doktora izmirde gittim sonra Amerika'da 2 doktora gittim. yani dusun burda bile bisey bulamadilar.

hımm.... valla ilginç..inşallah en kısa zamanda sona erer..ama eşin duymuyorsa bence sen hassasiyet geliştirmş olabilirsin tatlım yaa..fisfisfis

bende yarın gidecem bakalım,inşallah bişey çıkmaz..ilaçta kullanamam,korunmadım,hamile kalayım diye..belkide kaldım..o yüzden ilaç kullanamam,öğrenene kadarÇok üzgünüm çoookÇok üzgünüm çoook

insallah bisey cikmaz. cikcagini sanmam onemli bisey olsa bile daha yeni basladi diyosun yani neyse daha cok basinda. Sen icini ferah tut. insallah hamilesindir. bizde deniyoruz 2 aydir daha bisey yok. bende ilaclardan uzak duruyorum. ozellikle agri kesici agir mg'li haplardan.

sekerim cok tesekkurler ilgine. bende de hamilelik cikmazsa bu ay tekrar doktora gidecegim. psikolojimi falan bozuyor diyecegim artik. belki kan testi falan yaparlar bu sefer.

Vajinal AkıntI(ALINTIDIR)

·Akıntı ile birlikte kaşıntı varsa
·Akıntı beyaz peynir gibi, sarı veya yeşil renkte ise
·Akıntıda balık veya maya kokusu varsa

Bazı kadınlarda rahim boynundan salgılanan servikaml mukus nedeniyle az miktarda ve zararsız bir akıntı görülebilir. Bu akıntının miktarı zaman zaman artabilir. Bunun dışında kaşıntı ve kızartı ile birlikte olan akıntılarda genellikle bir infeksiyon söz konusudur. Vajinada en sık görülen infeksiyon Candida albicans türü mantarın neden olduğu maya infeksiyonudur. Maya infeksiyonunun neden olduğu akıntı tipik olarak peynir kıvamındadır. Bazı durumlarda vücudun başka bir yerindeki infeksiyonlar için alınan antibiyotiklerden sonra vajinada maya infeksiyonları görülebilir. Bakteri infeksiyonları vajinadan sarı renkli ve çoğunlukla balık kokulu bir akıntıya neden olurlar. Akıntının beraberinde yanma ve kaşıntı olabilir.

Sulu, köpüklü ve sarı yeşil renkli bir akıntı ise cinsel partnerden bulaşabilen trikomoniyaz adlı infeksiyonun belirtisidir. Rahim ve rahim boynuna ait nedenlerden dolayı vajinadan kanlı veya kansız akıntının gelmesi de bir kadın doğum uzmanına başvurmayı gerektirir

Geçmiş olsun canım ihmal etme bu konu da uzman olmuş iyi bir Dr. git rahim içi iltahaplanmadan da olabilir.sağlıkla mutlu kal.:sm_confused:][/B]

Vaginal Akıntılar CADIARZU

Vaginal Sağlıklı bir kadında berrak (bazan beyaz, mat), çiğ yumurta beyazı gibi, kokusuz bir akıntı (günde 5 ml, bir tatlı kaşığı kadar) normal olarak kabul edilir.Adet günlerine göre akışkanlık ve rengi değişebilir. Adet kanamasını takip eden dönemde sarı-kahverenkli (parçalanmış kan hücreleri nedeniyle) olan akıntı, yumurtalık hormonlarının en yüksek olduğu iki adet ortası dönemde daha çok ve akışkandır. Bu sıvı vajina yan duvarlarından sızma ve vajina girişi ve idrar deliği kenarındaki bezlerin salgılarıyla oluşur.

Genel olarak pH asittir.Asit pH’yı vajinada hastalığa neden olmadan yaşayan ve şekeri parçalayarak laktik asit oluşturan, laktobasil denilen bakteriler sağlar. Böylece vajina içerisinde mantar sporları ve diğer bakterilerin çoğalması engellenir. Laktobasillerin şekerden asit yapmaları için yumurtalık hormonları gereklidir.

Estrojen hormonunun azaldığı menapozda vajende şeker ve laktobasiller azalarak enfeksiyona yakalanma oranı artar.Ayrıca başka organların iltihabi hastalıklarının (bademcik, mesane, ortakulak, akciğer vb) tedavisi için kullanılan antibiyotikler laktobasilleri de öldürerek vajinada mantar ve diğer bakteri enfeksiyonlarının oluşmasına yol açabilir.

Vajinal enfeksiyonlar ve bunlara bağlı akıntıların önlenmesi için en ciddi önlem vajendeki laktobasillerin korunmasıdır. Pek çok önlemin temelinde bu yatar. Anormal sayılan akıntılar;

Kesilmiş süt gibi beyaz,
Kanlı
Et suyu gibi
Sarı – yeşil renkli ve iç çamaşırda iz bırakan,
Bol, sarı-gri köpüklü,
Kötü kokulu (özellikle cinsel ilişkiden sonra bozulmuş balık kokusu)
şeklinde sıralanabilir. Akıntıya aşağıdaki yakınmalar da eşlik edebilir.

Kaşıntı
Yanma
Ağrılı ilişki
İdrar yaparken yanma
Sık ve az az idrar yapma
Kızarıklık
Düzensiz kanama veya ilişkiden sonra kanama,
Tanı için jinekolojik muayeneyi takiben, direk akıntıdan alınan örneğin mikroskopik incelemesi,
akıntının boyanarak (Gram vb) mikroskopik incelemesi kültür alınarak mikrobun üretilmesi rahim ağzı sürüntüsü (Paptest, smear ) yapılabilir. Akıntı nedenleri;

Mantar, Trikomonas, Gardnerella,Klamidya vb değişik mikroplarla enfeksiyon
Rahim İçi Alet ile doğum kontrolu,
Kanserler (özellikle kanlı akıntı veya ilişkiden sonra kanama varsa),
Polip,
Küçük kız çocuklarında vajina içinde yabancı cisim,
Rahim ağzının dışa dönük olması(eversiyon ve ektopi)
olabilir. Tedavi nedene yönelik olarak yapılmalıdır. Tanı ve tedavi mutlaka bir doktor tarafından düzenlenmelidir.Ülkemizde sıklıkla “Sadece akıntım var, bir ilaç verebilirmisiniz” diyerek eczaneye gidip ilaç almak, birkaç fitil ve tedaviden sonra doktora gitmek çok yaygın , yanlış bir uygulamadır. Uygun olmayan ilaçlarla daha dirençli enfeksiyonlara neden olmak, bir kanseri ilaçla tedavi etmeye çalışırak erken tanı ve başarıyla tedavi olma şansını kaçırmak mümkündür.

Akıntılarla ilgili en önemli olan konu; normal ve anormal akıntıyı tanımak ve akıntılı hastalıklara neden olabilecek kişisel alışkanlıklar ve hijenik hatalardan kurtulmaktır. Akıntılı ( özellikle enfeksiyonlara) hastalıklara yakalanmamak için;

İlşikiden ve adet kanaması bittikten sonra, vajina içi yıkanmamalıdır (vajinal duş). Eğer bir temizlik yapılacaksa, vajina dış kısmı ılık, duru, temiz suyla yıkanabilir. Yıkama işleminden sonra vajen girişi kurulanmalıdır.
Tuvalette temizlik önden arkaya doğru yapılmalıdır.
Banyo, havuz, sauna ve egzersizden sonra ıslak,terli çamaşır veya mayolar vücutta uzun süre kalmamalıdır.
Havuz, hamam, sauna , küvet ve her gibi ortak kullanılan yerlerin temizliğinden emin olunmalıdır.
Eğer çok eşli bir cinsel yaşam varsa , prezervatif ile korunmalıdır.
İç çamaşırlar doğal (pamuklu , yün) maddelerden üretilmiş olmalıdır.
Vajinal tampon ve pedler sık sık değiştirilmelidir ( en çok 6 saat).
Koku için vajen girişinde deodoran parfüm veya sabunlar (nötral pH ‘lı ve doktor önerisyle alınanlar dışında) kullanılmamalıdır.
Dar pantolon, sıkı iç çamaşırları veya etekler (en azından uzun süreli) kullanılmamalıdır.
Düzenli pap-test yaptırılmalıdır.
Şeker Hastalığı varsa kontrol altında tutulmalıdır. Tatlandırıcı kullanımına bağlı daha sık mantar enfeksiyonları olduğu ifade edilmektedir. Ancak bu sıklıkla, kullanım nedeni olan şeker hastalığına da bağlı olabilir.
Yaz ve tatil aylarında yukarıdaki önerilere uymak zorlaştığından, yazın vajinal akıntılara daha sık rastlanılabilir. Bu nedenle hijyenik kurallara her zaman büyük bir dikkatle uyulmalıdır.

Bir miktar akıntı mutlaka olacaktır. Unutmayın ki vajende hiç ıslaklık olmaması, kuruluk ayrı bir hastalıktır. Yani vajina kuru olamaz. Ülkemizde en çok cinsel ilişki ve adetten sonra kadınlarımızın bir kısmı, kirlendikleri gerekçesiyle “bulaşık çamaşır yıkarcasına” vajinanın içini yıkayarak, burada bulunan koruyucu asiti üreten Laktobasil’leri yok ederek, tekrarlayan mantar ve diğer mikrobik hastalıklara neden olmaktadır.

Hepinize sağlıklı günler diliyoruz.:kahve::kahve::kahve:

Dr Levent Yaşar alıntı
[/B]

herkese cok tesekkurler. tekrar test yapildiginda insallah ne oldugu bulabilirler. enfeksiyona benziyor yukarida bilgilerden yola cikarak ama tabi doktor bisey soylemeden emin olamam.

Merhaba Arkadaslar bende aranıza bugun katıLdım. Bendede aynı Sorun var yaklasık uc yıLdır. Ve Soyle basladı ılk Cocuguma hamıle ıken Akıntım basLadı ve Bu akıntı cok kotu sekılde koku yapmaya basladı Esım bıle bunu hıssettı ve her defasında doktora gorunmemı onerdı ama ben hıc ılgılenmedım. Dogum yaptım Dogumdan sonra bana ılac verdıler dogru durust kullanmadım ve akıntım gıttıkce fazlalastı gunde ıkı defa camasır degısıyordum.Aradan 1 bucuk sene gectı doktora gıttım anlattım her seyı ve bna ılac verdı gunde ıkı defa ıkıser tane kullanmam gereken haplar verdı ama o haplar benım psıkolojımı bozdu bır daha da kullanmadım doktora tanıstım cok kotu yan etkısı var dedım baskada sana verebılecegım ılac yok dedı :) tabı guldum bı daha da tedavı olmadım ve suan ıkıncı cocuguma hamıleyım o akıntım Sıvılasmaya basladı su gıbı akmaya basladı bugun doktora gıttım ama :) es gectım tabı cok sıra vardı ıs yerıne dondum ogleden sonra tkrr gıdecem gelısmelerı anlatırım sıze :)

arkadaşım akıntın kokuluysa kesinlikle dr a görün benimde öyleydi ben ctesi günü gittim yara oluşmaya başlamış dedi.seni korkutmak gibi olmayım ama ihmal etme bence.temizlemeye gelince dr su bile değirme dedi rahim kendi kendini temizlermiş zaten suyun bile zararı olabilirmiş enfeksiyon kapabilirmiş inş önemsiz bişedir ama ihmal etme ben ihmal ettim ama bunada şükür diyorum daha kötüsü olabilirdi geçmiş olsun

Belirti ve Bulgular
· Vaginal akıntının niteliği çok farklı olabilir. Koku, renk, akıcılık vaginitis etkeni hakkında fikir verebilir.
· Kaşıntı, yanma, kızarıklık ve bazen ağrı bulunabilir
· Cinsel temas esnasında ağrı
· İdrar yaparken yanma ve ağrı

Riski Arttıran Etkenler
· Antibiyotik kullanımı
· Cinsel temas
· Vaginal duş
· Rahimiçi araç (spiral)
· Sigara kullanımı (bakteriyel vaginozis)
· Erken yaşta cinsel temas ve partner sayısının fazla olması
· Gebelik, doğum kontrol hapı kullanımı, menopoz gibi hormon düzeyini etkileyen değişiklikler

Üreme çağındaki kadınlarda en yaygın vaginal infeksiyon nedenleri Trichomonas vaginalis, Candida albicans (mantar) ve bakteriyel vaginozisdir.

bak hayatım;senin için kopyaladım buldum...yani,bir şeye alerjinde olabilir..kullandığın deterjanda sebep olabilir..(O KISMI ALMAMIŞIM)..Ama yazıda diyorki kimyasal maddeler alerji duymakta sebep olabilirmiş..kullandığın her şeye dikkat et ve dene..sevgilerimle..

arkadaşım bilgilerin için tşk sigara kullanımı demişsin dr beni muayene ettikten sonra sigara içme dedi ben sigara içtiğimi söylememiştim nerden anladınız diye sordum sadece ben anlarım sen sigarayı bırak dedi bende çözemedim demek zararı ordada bellymiş beni biraz aydınlatırsan sevinirim cvbını bekliyorum sigara yara oluşumunamı etkiliymiş acaba şimdiden tşk
i

arkadaşım akıntın kokuluysa kesinlikle dr a görün benimde öyleydi ben ctesi günü gittim yara oluşmaya başlamış dedi.seni korkutmak gibi olmayım ama ihmal etme bence.temizlemeye gelince dr su bile değirme dedi rahim kendi kendini temizlermiş zaten suyun bile zararı olabilirmiş enfeksiyon kapabilirmiş inş önemsiz bişedir ama ihmal etme ben ihmal ettim ama bunada şükür diyorum daha kötüsü olabilirdi geçmiş olsun

Iremcım Tsk Ederım Ama Doktor daha once bana demıstı haznede yara olusmus gercekten cok ıhmal ettım ve tedavı ıcın sureklı gel dedı doktora kızdım yalnıs ılac verdıgınden gıtmedım bır daha bugun gıdecem ama yıne aynı doktor ıste:KK43::1ninca:

Merhaba Arkadaslar bende aranıza bugun katıLdım. Bendede aynı Sorun var yaklasık uc yıLdır. Ve Soyle basladı ılk Cocuguma hamıle ıken Akıntım basLadı ve Bu akıntı cok kotu sekılde koku yapmaya basladı Esım bıle bunu hıssettı ve her defasında doktora gorunmemı onerdı ama ben hıc ılgılenmedım. Dogum yaptım Dogumdan sonra bana ılac verdıler dogru durust kullanmadım ve akıntım gıttıkce fazlalastı gunde ıkı defa camasır degısıyordum.Aradan 1 bucuk sene gectı doktora gıttım anlattım her seyı ve bna ılac verdı gunde ıkı defa ıkıser tane kullanmam gereken haplar verdı ama o haplar benım psıkolojımı bozdu bır daha da kullanmadım doktora tanıstım cok kotu yan etkısı var dedım baskada sana verebılecegım ılac yok dedı :) tabı guldum bı daha da tedavı olmadım ve suan ıkıncı cocuguma hamıleyım o akıntım Sıvılasmaya basladı su gıbı akmaya basladı bugun doktora gıttım ama :) es gectım tabı cok sıra vardı ıs yerıne dondum ogleden sonra tkrr gıdecem gelısmelerı anlatırım sıze :)

selam, doktora gidebildinmi ogleden sonra? insallah kotu birsey cikmaz. Ihmal ediyoruz iste aslinda hemen mudahale etmemiz gerekiyor kendimizle ilgili konularda. Bende gittim doktorlara ama butun testler hersey normal cikiyor. doktor her kadinda olan normal akinti diyor. normal degil bence cunku koku yapiyor ve beni delirtiyor.:eek:klava:

arkadaşlar, bu doktorlar niyee böyllee oluyoo... başlarından atıyolar sanki...bende aynı şikayetle gittim. bana gözünde büyütme herkeste var, dedi; böyle bir mantık olabilirmi? ben neo penotran kullanıyorum harika bişe mucize gibi çok memnunum...

evet vallahi genelleme yapip gonderiyorlar. Ben travacort diye bi krem kullanmistim bi ara iyi gelmisti ama neo penotran hic duymamistim. Amerikada varmidirki? bi arastirmam lazim.

iremrecim merhaba;

inan sigara konusunda bir fikrim yok..ama sigara gibi pis bir maddenin bu olayı tetiklemesi gayet normal..içinde binbir çeşit zehir var biliyorsun ki..fare zehiri bile var,gerisi ne olsun ki...yani bu kadar zehirli bir şeyin vajinal enfeksiyonda rol oynamaması bence absurd olurdu.ve mutlaka ki doktorunun tecrübeleri vardır bu konuda..sen içme en iyisi arkadaşım,tertemis kokarsın işte ne küsel:)

tşk arkadaşım çok sağol ilgilendiğin için sigaradan keşke bi kurtulabilsem çok isterdim ama kötü bi alışkanlık olduğunu biliyorum inş azaltıp daha sonrada birakacam ne dersin benim bu yara daha başlangıçmış acaba ilaç tedavisiyle geçermi bide kist var o nasıl olur bir bilgin varmı aydınlatırsan sevinirim şimdiden tşk iyi akşamlar

canım ben hiç fitil kullanmadım inan bir bilgim olsaydı yardımcı olurdum mutlaka kullanan arkadaşlar sana yardımcı olacaklardır çünkü herkes bu kulüpte birbirine çok destek çıkıyo ben çok memnunum üye olduğuma çok seviniyorum iyiki varsınız herkese sağlıklı günler diliyorum

X