Şeker hastaları... Bilgileri ve Paylaşım alanı

nbatur55

baldan tatlı can kızım...
Kayıtlı Üye
23 Ekim 2007
511
4
42
ŞEKER HASTALIĞI
Vücudun şeker yakmasında ortaya çıkan bozukluğun neden olduğu bir hastalıktır. Tıp dilinde diabet denir. Pankreas, kandaki şeker miktarını kontrol eden ve adına insülin denilen bir madde salgılar. Pankreas bu görevini yerine getirmezse, kandaki fazla şeker, karaciğere depo edilir.
Aç karnına alınan 100 gram kanda 80 miligram şeker vardır. Bu miktar yemekten 1-2 saat sonra 140 miligrama kadar yükselir.
Kandaki şeker miktarı hastalığın durumuna göre aşağıdaki gibi tespit edilir.

Şeker durumu açken yemekten 1-2 saat sonra;
Normal kimselerde: 80 mg. 140 mg.
Orta derecede: 130 mg. 190 mg.
Ağır derecede: 160 mg. 215 mg.

2 çeşit şeker hastalığı vardır.
- Şekersiz Diabet:
Hipofiz bezinin arka tarafından salgılanan antidiüretik hormonun yetmezliği sonucu ortaya çıkan bu çeşit şeker hastalığına, tıp dilinde diabetes insipidus denir.
- Şekerli Diabet:
Pankreasın salgıladığı insülin yetmezliği sonucu ortaya çıkan bu çeşit şeker hastalığına, tıp dilinde diabetes mellitus denir.
Şeker hastalığını doğuran nedenler dengesiz beslenme, şişmanlık veya sinir bozukluğudur. Bazı kimselerde de irsiyet önemli bir rol oynar.
Hastalığın başlangıcında çok yemek ve su içmek ihtiyacı vardır. İdrar miktarı da artar. Kadınların idrar yapma yerlerinde kaşıntı vardır. Ayrıca devamlı yorgunluk hali görülür. İleri safhada devamlı baş ağrısı, el ve ayak titremeleri, iştahsızlık, aseton kokusuna benzer nefes kokusu, ter kokusu, adele krampları, hafıza zayıflığı, kısmi veya tam felç, iyileşmeyen yaralar ve uykuda sayıklama görülür.
Şeker hastalığı tedavi edilmezse sonuç damar sertliği, kalp yetmezliği, göğüs anjini, görme zayıflığı, katarakt, karaciğer hastalıkları, siroz olabilir.
İki çeşit şeker koması vardır.
- Diabetik Koma:
Daha ziyade şeker hastalarında görülür. Nedeni, insülin verme zamanını geçirmek, gerektiğinden az miktarda insülin vermek, bağırsak iltihabı, bademcik iltihabı, grip veya iyileşmeyen yaralardır.
- Şeker Eksikliği Koması:
Tıp dilinde hipoglisemi adı verilen bu çeşit koma, terleme, titreme, çırpınma huzursuzluk, şiddetli açlık, ve aşırı duygusallıkla başlar. Nedeni, fazla miktarda insülin vermek veya çok miktarda karbonhidratlı yiyeceklerle beslenmektir.
Şeker hastaları haftada en az iki kere ılık banyo yapmalıdır ve sonra da vücutlarının her tarafını ılık bir havlu ile ovmalıdır. Kabız veya ishal olmamalıdırlar. Perhiz yapmalıdırlar. Erken yatıp erken kalkmalıdırlar. Ağız, boğaz ve diş sağlığına aşırı özen göstermelidirler. Masaj, beden hareketleri ve açık havada yürüyüşü ihmal etmemelidirler.

Merhaba arkadaşlar 2 gün önce eşimde şekerden şüphelenerek tahlil yaptırmak için hastaneye gittik ölcümler sonuçu aclık şekeri 218 çıkmış ve dahiliye doktoru eşime insülün iğnesi vermiş her gün kendine 3 kez iğne yapıyor birde her gece 20ml tek iğne yapıyor iğneden önce ve yemeklerden sonra şekerini ölcüyoruz.
Benim sizden istediğim şeker hastalığı böyle tek tahlille teşhis edilebilyormu nereye başvurmalıyız aklım çok karıştı doktora gitmeden 1 gün önce baklava yiyen adam bişey olmuyor ama ertsi gün çıkan sonuçla hemen insülin veriliyor bilgisi olan arkadaşlar lütfen yardımınıza ihtiyacım var.
İzmir de oturuyoruz burda bu konuda iyi bi doktor bileniniz varmı hangi hastaneye ne bölümüne başvurmalıyız

merhaba sudenaz öncellikle gecmis olsun canim bizde esimle simdi doktordan geldik esimde seker varmis ama doktor öncellikle iki degisik ilac verdi kontrol etmemiz lazim dedi eger haplar fayda etmese o zaman insulin kullanman gerek dedi yani önce ilac tedavisi yapiyorlar burda bide insulinden önce ilacin dozunu yükseltme yapariz dedi yani son care insulin bence bi arastirin gerekirse baska bi doktora danisin hemen insulin olurmuymus diye tekrar gecmis olsun

Sizede çok gecmiş olsun canım banada bi anda insilünle başlatması mantıklı gelmedi ama bu konuda uzman bi doktor bulmamız gerekli ve ben bu konua caresiz kaldım eşim daha 28 yaşında iğneler moralini tamamen bozdu

Şeker hastalıgının tip1 ve tip 2 diye türleri var.
Tip1 vücudun gerektiği kadar insülin hormonu üretememesi neticesinde, kan şekerinin yükselmesiyle oluşur, herhangi bir iyileştirici çare yoktur, ve yapılabilen tedavi kana insülin enjekte etmektir
Tip 2 diyabette, vücut gereken miktarda insülini üretebilir fakat hücreler insüline tepkisiz kalır. Kan şekeri yükselir çünkü hücreler gerektiği kadar glikoz alamazlar.Genellikle ilaç,egzersiz ve diyetle tedavi edilir.
Geçmiş olsun.

benım annemde seker hastası ama sadece hap kullanıyo gecmiş olsun sizede

Merhaba arkadaşlar 2 gün önce eşimde şekerden şüphelenerek tahlil yaptırmak için hastaneye gittik ölcümler sonuçu aclık şekeri 218 çıkmış ve dahiliye doktoru eşime insülün iğnesi vermiş her gün kendine 3 kez iğne yapıyor birde her gece 20ml tek iğne yapıyor iğneden önce ve yemeklerden sonra şekerini ölcüyoruz.
Benim sizden istediğim şeker hastalığı böyle tek tahlille teşhis edilebilyormu nereye başvurmalıyız aklım çok karıştı doktora gitmeden 1 gün önce baklava yiyen adam bişey olmuyor ama ertsi gün çıkan sonuçla hemen insülin veriliyor bilgisi olan arkadaşlar lütfen yardımınıza ihtiyacım var.
İzmir de oturuyoruz burda bu konuda iyi bi doktor bileniniz varmı hangi hastaneye ne bölümüne başvurmalıyız

önce eşinize geçmiş olsun diyorum. bende 15 yıldır şeker hastasıyım, hala inisülin kullanmıyorum.. keşke hemen inüsiline başlatmasalardı.. ben hapla ve diyetle dengede tutuyorum..ege üniversiresi endokronoloji bölümüne baş vurun..iyi bir araştırma yapılsın..tekrar geçmiş olsun..

arkadaşım bence siz başka bir dr. daha görünün çünkü insülin kolay kolay verilmez belli bir takibe alınması gerekiyor hastanın ilk önce benim annem senelerdir şeker has. ama sadece bir kaç senedir ins. kullanıyor oda günde 2 doz eşinin hem şekeri çok fazla değil yani daha fazla olanlara bile çok az doz veriliyor doz fazla geldi bana babamda şeker has. ama sadece ilaç ile geçiştiriyor iğneye gerek yok ki bazen yükseldiği oluyor bence bir gün önce yediği tatlı yüksek çıkarmış eğer bide stres sıkıntı varsa şekerin çıkmasına sebep olur siz başka bir dr. gidin ve şekerden beyaz ekmekten pirinçten muz ve meyve suyundan uzak dursun şimdilik umarım yardımcı olabilmişimdir geçmiş olsun eşinede

Canim bendeki gebelik sekeri ve dogumdan sonra gecicek insallah.Bildigim kadariyla yardimci olmak isterim.Benim bildigim canim aclik sekerinin 70 ile 90 olmasi gerekirken esinde 200 kusur cikmiski bu cok yuksek.Birde tok oldugunu dusun.Yemek yedikten sonra benim acken 75 ise tokken 120 falan oluyo oda cok az yiyorum diyet yapiyorum.Kaldiki normal bir insan gibi yesem 180 e firliyo.Yani bu hesaplamalari yaparsan mecbur insulin yapiliyo.Cunku baska turlu inmiyecek gibi demekki.Suan ben diyetteyim ve diyetim ise yaramasaydi sekerim dusmeseydi insulin olucaktim.Allah sifa versin canim ne diyim zor...

Hepinize çok teşekkür ederim arkadaşlar.fatmasel yardım için sağol arkadaşım en iyisi bu bölüme başvurmak.

Bende 6 aylık hamileyim benim şeker değerlerim çok normal çıktı ve bir kaç gün sonra eşimde böyle bi hastalık çıkınca baya bi şok olduk. eşin kötüsü ben sürekli tatlı aşeriyorum :KK43: ama artık eve tatlı sokamaktan bile korkuyorum

arkadaslar tam bir hafta önce titreme ve bas dönmesiyle beraber fenalaştım o sırada pek ac degildim ve cikolata yiyordum. daha sonra bu durum acıktıgım bi derste tekrarladı.apar topar doktora gittim fakat arkadaslarımın ısrarıyla biskuvi yememden mi bilmiorum sekerim normalden yüksek cıktı. doktor aclık sekerime baktırmamı istedi o ise artık gece su içtigim için mi bilmiorum normal cıktı ve beni sorun devam ederse tekrar gel diyerek gönderdi. aynı seyi malesef bugün de yasadım.sizce bna neler oluyor? (not: kusura bakmayın yeni üye oldugum için konuyu dogru yere mi actım bilmiyorum CADIARZU)

gercekten yardıma ihtiyacım var ama fikri olan biri yok sanırım neyse canınız saolsun

canım şeker hastalığı 2 türdür...
tip 1 ve tip 2 diye ayrılır...
eşim de şeker hastası olduğu için az çok bilgim var...ama netten sana biraz bilgi ekliyorum...
Diyabetin ne olduğunu anlayabilmeniz için, öncelikle vücudunuzun işlevlerini yerine getirirken gerekli olan enerjiyi nasıl sağladığını bilmeniz gerekir.

1. Yediğiniz besinler şekere parçalanır.
2. Şeker, kan akımı ile vücudun tüm bölümlerine taşınır.
3. Vücudun ana besin kaynağı olan şeker enerji sağlayabilmek için, kan akımından ayrılarak vücut hücrelerinin ( kas hücreleri, beyin hücreleri v.b ) içine girmelidir.
4. İnsülin vücudumuzda pankreas adı verilen organ tarafından üretilen bir hormondur. Kandaki şekerin kanı terkederek hücre içine girmesini sağlar.
TİP 1 İnsülin Gerektiren Diyabet

Bu tip diyabette pankreas çok az insülin yapar ya da hiç insülin yapamaz. Kanda insülin reseptörlerini doldurmaya yetecek kadar insülin olmayınca, hücre yüzeyindeki reseptörler ( kapılar ) kapalı durumda kalır. Hücrenin içine giremeyen şeker kanda birikir. Kan şekeri düzeyi yükselir. Diyabetin bu tipi daha çok genç yaşlarda ortaya çıkar. Tip 1 diyabetin belirtileri :

• Çok fazla acıkma
• Fazla miktarda idrar yapma
• Ani kilo kaybı

olarak sayılabilir. Bu belirtiler genellikle aniden başlar.

TİP 2 İnsülin Gerektirmeyen Diyabet

Bu tip diyabette pankreas insülin üretir ancak miktarı yeterli değildir ya da yeterli derecede kullanılmaz. Vücut insülin reseptörlerini açmak için kandaki insülini kullanamayınca, reseptörler ( kapılar ) kapalı kalır ve kanda çok miktarda şeker birikir.
Tip II diyabet genellikle 40 yaşın üzerinde ve kilosu fazla olan kimselerde görülür. Tip II diyabetin belirtileri olarak :
• Sık enfeksiyona yakalanma
• Ciltteki kesik ya da yaraların zor iyileşmesi
• Sık idrara çıkma
• Açlık ve susuzluk hissinin artması
• Bulanık görme
• Yorgunluk hissi sayılabilir.

Bu belirtiler uzun dönemde ortaya çıkar.

KAN ŞEKERİNİZİN KONTROLUNE ÖNEM VERMEMENİZ SİZE ZARAR VEREBİLİR Mİ ?

Ne yazik ki cevap EVET.
Kanınızda uzun bir süre çok fazla şeker olursa ( hiperglisemi ), böbrek rahatsızlığı, göz hastalıkları ve kalp rahatsızlıklarına yakalanma olasılığınız çok artar.

Bu konuyu lütfen düşünün ve bazı gerçekleri gözden geçirin.

Doğru besinleri alarak, doğru fiziksel aktiviteleri yaparak ve doğru insülin tedavisini uygulayarak sağlığınızı koruyabilirsiniz. Bütün bunları yaparsanız problemlerden uzak kalma şansınız çok fazla artar.

Amerika 'da yapılan bir araştırmanın sonuçları size bu gerçeği daha iyi anlatabilir. 1441 diyabetlinin katıldığı bu araştırma göstermiştir ki eğer bir diyabetli kan şekerini kontrol altına alırsa,

Göz rahatsızlıklarının ortaya çıkış sıklığı % 27

Böbrek rahatsızlıklarının ortaya çıkış sıklığı % 56 oranında azalır.

KAN ŞEKERİNİZ HİÇ NORMALDEN DAHA DÜŞÜK OLABİLİR Mİ ?

Evet. Kan şekerinin normale göre daha düşük olması haline tıp dilinde Hipoglisemi adı verilir.
Gereğinden fazla insülin almanız, yanlış bir zamanda yemek yemeniz, yemeniz gereken öğünü atlamanız ya da normalden fazla egzersiz yapmanız kan şekerinizin normal değerlerin altına düşmesine neden olabilir.

Eğer kan şekeriniz çok düşükse,

• Titrersiniz
• Terlersiniz
• Yorgunluk hissedersiniz
• Açlık hissedesiniz
• Dikkatiniz dağılır
• Bulanık görürsünüz
• Başınız ağrır
• Sinirli olursunuz

Hmene bütün hastalar kan şekerinin düşmekte olduğunu farkeder ama bazen bu, herhangi bir semptom vermeksizin, birdenbire gelişebilir. Böyle bir olasılık nedeniyle, diyabeti olan bütün hastalar, kendilerindeki bu sağlık sorununu bildiren ve her zaman yanlarında bulunacak bir tanıtım kartı taşımak durumundadır.

Bayılmış veya konuşamıyacak durumda olduğunuzda bu tanıtım kartı size yardıma koşan insanlar sorunun ne olduğunu anlatacak ve ihtiyaç duyduğunuz tedaviye daha çabuk kavuşmanıza yardım edecektir.

Cüzdanınızda taşınan bu tanıtım kartında adınızın, telefonunuzun ve doktorunuzun telefonunun yazılacağı yerler vardır.

DÜŞÜK KAN ŞEKERİ NASIL TEDAVİ EDİLİR ?

Eğer kan şekerinizin aşırı düştüğünden şüphe ediyorsanız, kan şekerinizi ölçün. Bulduğunuz değer 70 mg/dl ' den daha düşükse, kan şekeri düzeyinizi yükseltmek için hemen şekerli birşeyler yemeniz gerekir. Eğer kan şekeri düzeyinizin düşmüş olabileceğinden şüphe ediyor, ancak ölçüm yapamıyorsanız şeker içeren sıvı için veya katı birşeyler yiyin.

Canım benim ailemn yarısı şeker hastası neredeyse,oldukça tecrübeli sayılırım,yani. Şeker çoğunlukla çok su içme,sık idrara çıkma,ağız kuruluğu,halsizlik gibi belirtiler gösteriyor.Ama bence sen dahiliyeciye gidip olayları tam olarak anlat belki birde şeker yüklemesi yaptırr ondan daha iyi anlaşılır ki bu gizli şeker falan da varsa ortaya çıkarıyor.İlk şeker ölçümünde yüksek çıkması olabilir çünki hem bisküvi yemisin muhtemelen de toktun.Birde ailede varsa genetik olma olasılılığı var. Şeker birden sebepsiz yere kilo vermeye de sebep oluyor.Ama en güzel çözüm tabiki doktorda .Sağlıklı günler dilerim canım.

yasım 22. bu zamana kadar hiç sekerle ilgili bi problem yasamadıgım için korkuyorum. aclık sekerimi sık sık ölçtürüorum hep normal.galiba seker yüklemesi yaptırırsam en doru bilgiyi alıcam şimdilik seker hastası fln olmadıgımı söledi doktor. eldeniz cok tesekkür ederim

ilktuğ, söyledigin belirtileri yasıyorum cok yedigim zaman. işin garibi acken de titreme filan oluyor bi türlü anlam veremiyorum sekerim yüksekmi düşük mü die.. doktor simdilik saldı beni ama tekrar gidicem su final dönemimi kazasız belasız bi atlatıyım da..

cnm ben hipoglisemi hastasıyım. Yani şeker hastası adayıyım. Bende titreme falan değil de, açlığa karşı direncimi kaybetme, 2,5-3 saat bir şey yemediğimde dikakt kaybı, baş ağrısı, dönmesi, sinirlenme gibi belirtiler oluyor.

Ayrıca bende de kesin tanı şeker yüklemesi yaptırınca çıktı:KK43:

ben de acıkınca öle olyorum canım ama bunun yanında cok yedigimde de sık idrara cıkma titreme bas dönmesi gibi sikayetlrm oluyor. bu durum on gündür var ve benim asıl süphem yasmin adındaki dogum kontrol hapını 3 aydır kullanıorum acaba o mu neden oldu

X