Aile Planlaması Gebeliği Önleyici Aylık İğneler

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.
M

MsscooL

Ziyaretçi
Nedir?

Etkili bir korunma yöntemidir. Igne seklindedir ve kadinlarda kullanilir. Ayda bir kalçadan veya koldan uygulanir. Bir ay boyunca gebelikten korur.

Gebeligi nasil önler?

Kadinda yumurtlamayi engeller. Spermlerin rahim agzindan geçislerini engeller.

Ne kadar etkilidir?

Gebeligi önleyici igneler dogru kullanilirsa % 99 etkilidir.

Gebeligi önleyici aylik ignelerin yararlari:

Adet agrilarini azaltir.
Adet kanamasini azaltir ve kansizligin olusmasini önler
Düzenli kullanildiklarinda rahim ve yumurtalik kanseri tehlikesini azaltir
Dis gebelik ihtimalini azaltir.
Üreme organi iltihaplarina karsi koruyucu olur.
Nasil ve ne zaman uygulanir?

Adet kanamanizin ilk günü ya da ilk bes günü içinde uygulanir. Bir sonraki igne 30.günde yapilmalidir. 3 gün önce veya 3 gün sonra yapilmasinda sakinca yoktur.

Bir aylik igneler gebelik sonlandirilmasindan ya da düsükten hemen sonra uygulanabilir.

Emziren anneler aylik igneleri dogumdan sonraki ilk alti ay kullanamaz. Emzirmeyen anneler 3-4 hafta sonra baslayabilir.

Hiç gebe kalmamis kadinlar da bir aylik igneleri kullanabilir, dogurganlik üzerine etkileri yoktur.

Ilk üç ayda lekelenme tarzinda kanamalar,adet kanamasinda artis veya azalma gibi degismeler olur bu kanama degismelerinin kadin sagligi üzerine olumsuz bir etkisi yoktur. Yine ilk aylarda bulanti, bas dönmesi,bas agrisi, gögüslerde dolgunluk gibi bazi geçici etkiler olabilir. Bu sikayetler birkaç ay içinde kendiliginden ortadan kalkacaktir.

Gebeligi önleyici üç aylik igneler

Nedir?

Etkili bir korunma yöntemidir. Igne seklinde olup kadinlarda kullanilir. Üç ay boyunca gebelikten korur.

Gebeligi nasil önler?

Spermlerin rahim agzindan geçisini engeller. Kadinda yumurtlamayi önler. Rahim iç dokusunun ince kalmasini ve döllenmis yumurtanin yerlesmesini engeller.

Ne kadar etkilidir?

Dogru kullanilirsa % 99 etkilidir.

Üç aylik ignelerin yararlari:

Adet agrilarini azaltir.
Adet kanamasini azaltir ve kansizligi önler.
Dis gebelik ihtimalini önler.
Üreme organlarindaki iltihaplari önler.
Rahim kanseri tehlikesini azaltir.
Anne sütünü etkilemez, bebege zarar vermez, emziren anneler de kullanabilir.

Nasil ve ne zaman uygulanir?

Üç aylik igneler saglik personelimiz tarafindan kalçadan veya kolun üst kismindan yapilir.

Üç aylik igneler adet kanamasinin ilk bes günü içinde uygulanir. Düsük yada istenmeyen gebeligin kürtaj yapilmasindan hemen sonra uygulanir. Emziren anneler dogumdan 6 hafta sonra gebeligi önleyici üç aylik igneleri yaptirabilir. Anne sütüne zarar vermez. Emzirmeyen annelere ise dogumdan 3-4 hafta sonra yaptirabilirler.

Üç aylik ignelerin kullanim bilgisi:

Üç aylik ignelerin kullanildigi dönemde ilk aylarda kanama süresinde azalma, artma, lekelenme ya da gecikme olabilir. Bu kanama düzensizliklerinin kadinin sagligi üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur.

Üç aylik ignelerin kullanildigi dönemde bazi kadinlarda hafif mide bulantisi, bas agrisi, bas dönmesi gibi geçici etkiler olabilir. Bu sikayetler birkaç ay içinde kendiliginden ortadan kalkacaktir. Eger sikayetleriniz geçmezse merkezimiz hekimine ulasiniz.

Çocuk sahibi olmak istediginiz zamandan en az 6 ay önce igneleri birakmak gerekir.

Ben De Aylik Iğnelerden Kullaniyorum.çok Da Iyi Bir Yöntem.tavsiye Ederim Yan Etkisi De Hiç Olmadi.

kumru bende yeni başladım,iğneden 15-20 gün sona adet olamam gerekiyomuş ama olmadım sende de oldumu?

arkadaşlar ücretini söyler misiniz.Sanırım devlet karşılamıyor bende düşünüyorum.

nida ana çocuk sağlığı ve aile planlaması sağlık ocakalrında ellerinde varsa ücresit iğneyi veriyolar.ellerinde yoksa ecz alıp vurduruyosun

benim ablam kullanmıştı kiste sebep oldu çok iyi bi yöntem değil heralde........

ben iğnenin göğüs üzerindeki yan etkisine bayıldım :) sırf bunun için kullanabilirim...

ben bıraktım çünkü kilo aldırıo.duygu göğüslerde şişlik yapıo ama sızlıo adet öncesi gibi oluyo

Arkadaşlar bende aylık iğne kullanmak istiyorum ama adetin kaçıncı gününde vuruluyor 1 -3 -5 diyen var anlamadım gitti.

kadın dogum doktorum bu ignelerin zamanla gögüslerde kiste sebep olabilecegini söylemişti ve bu yüzden tavsiye etmemişti arkadaşlar
bilginize..

arkdaşlar bende kullanmak istiyorum.kullanan arkadaşlar yan etkisi nasıl oldu?

ben şu iki aylık, aylık ve 3 aylık iğnelerin nasıl yan etki yaptığını merak diyorum.kullanmak istiyorum ama bi yandanda korkuyorum.mesela ben sadece bi defa yptırsam deneme amaçlı o zaman da yan etkileri olur mu....yani bu iğneleri sürekli olarak kullanmasam...vede başka ne tür korunma yolları var yan etkisi olmayan ve prezervatif hariciii:1rolleyes:

ben 1 aylık olanından kullandım.2 kez yaptırdım rengli düzensizligi yaptı ve aşırı sinir yaptı.dr.kullanma alet takalım dedi bende ondan korkuyorum.ilaç en iyisi. yan etkileri kişiye göre degişiyormuş.bende bunlar oldu.

kızlar ben denedim ve yaklaşık 4 iğnedir devam ediyorum aylık olanına ilk vurulduğum ay biraz damla damla geldi kan geldi ondan sonra tık yok iğne vurulmaya bir hafta kalınca adet görüyorsun ben çok rahat ettim bilmiyorum ama biraz adet miktarında artış oluyor

bende düşünüyorum hatta ana sağlığa gidip ebeyle de görüştüm ama bana hiç yan etkilerinden bahsetmemişti. Ben doğum kontrol haplarını kullandım ama çok unutuyorum yani zamanında almıyorum e buseferde adet 1-2 gün bile gecikse içimde hep bi şüpe oluyor. ben ekimde ikinci doğumumu yaptım sezeryan oldu hatta bağlatmak istedim ama doktorum yaşın daha 25 çok gençsin yapmam dedi. Bu iğneleri deniyeyim bakalım birde. Yan etkileri korkuttu biraz ama bu göğüsleri şişirmesi hoşuma gitti bak...:teytey:

kızlar bende bu yöntemi düşünüyorum ama merak ediyorum koldan mı uygulanıyo bu aşı??

arkadaşlar kötü özelliklerinden bahsetmiş çok korktum :KK43: yakında evleneceğim ben de iğne kullanmak istiyodum ama :KK43:

aylık kullanmıştım memnun kaldım ama üç aylık olanlar çok sıkıntı yaptı barut fıçısı gibi oldum resmen

kızlar bende bu yöntemi düşünüyorum ama merak ediyorum koldan mı uygulanıyo bu aşı??

canım benim ben sağlık ocağına gittim ve ikinciyi bile vurdurdum. Benimki aylık her 28 günde bir yani gidiyosun ve popodan vuruyorlar.

Çok derine yapıldığı için ve yağlı olduğu için kabadan vurulurmuş bu iğne öyle dedi benim ebe. İnşaallah yardımcı olmuşumdur!

Herkeze by by...kaydirigubbakcemile5

ben 3 aylık vurundum memnun kalmadım birde aylık olanını denemek istiyorum 3 aylık baş dönmesi sinir yapmıştı ha bide cinsel isteksizlik vs.....

X