dogum parası

Merhaba arkadaşlar,
Aranıza yeni katıldım ama gördüğüm kadarıyla bundan sonra sürekli buralardayım :)

Benim size bir sorum olacak, eğer daha önce tartışıldıysa lütfen mazur görün.

15 gün önce bebeğimiz oldu. Özel bir hastanede doğum yaptım. Eşim üzerinden SSK'dan yararlanarak hastaneye sadece fark ücretini ödedim.
Benim merak ettiğim Doğum Yardımı ücreti olarak acaba hastanede ücret öderken SSK'dan yararlandığıma mı sayarlar yoksa bu şartlarda da olsa ayrıca bir doğum yardımı ücreti ödenir mi?
Yani kısaca;

Eşim özel sektörde 8 senedir bilfiil sigortalı olarak çalışıyor. Gerekli evrakları hazırladı. Yaklaşık net 1200 TL maaş alıyor. Doğum yaparken SSK'dan yararlandığım halde ayrıca SSK'ya başvurduğumuzda doğum yardımı ve emzirme yardımı alabilir miyiz?
Ayrıca benim gibi SSK'da yararlanarak hastanede doğum yapan ve ayrıca doğum ücreti alan arkadaşlar varsa kendilerinden yardım rica ediyorum... Yaklaşık olarak kaç para alabiliriz?

Bu konularda bizi aydınlatmanızı rica edeceğim. Mutlu Günler...

derya_kaan arkadaşım doğum parası denen para yani yaklaşık 1500 tl olan paranın açılımı şu: ssk lı çalışan hamile kadınlar doğumdan önce 8, doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplamda 4 ay raporlu olma hakkına sahipler. her çalışan gibi raporlu iken ssk onlara 4 aylık maaşın 2\3 ünü ödüyor. yani çalışan bayanın doğum nedeniyle çalışamadığı dönemde işyerinde değilde ssk dan aldığı maaştır o para.
bunu sadece çalışan ssk lı anneler alır.yani sen çalışmıyorsan bu parayı ssk dan alamazsın.
süt parası denen para ise bir kerelik verilen bir para. ama verilme şartlarını çok iyi bilmiyorum sanırm anne ya da babanın ssklı olması yeterli. ama o da zaten topu topu 50 tl sanırım. işte sizin alacağınız para bu.
doğum parası denen para doğuran her kadına verilen değil raporlu olup çalışamadığı süre için, ssk lı çalışan anneye verilen para. yani işverenden değilde ssk dan alınan kesintili bir maaş..
hastane masraflarının ise bunlarla uzaktan yakından alakası yok.
o sizin gittiğiniz hastanenin ssk ile olan anlaşmasına göre masrafların ne kadarını ssk nın karşıladığıyla ilgili bir durum..
bu arada bebeğinizi sağlıkla büyütün:)

bir arkadaşım doğum yaptı , ve aşağıda yazılı evrakları sigorta müdürlüğüne götürdü.60 gün sonrada PTTden doğum parasını aldı.

ışyerinin bağlı olduğu Sigorta Müdürlüğü’ne hangi evraklarla gidilecektir?

• Doğum öncesi iznini başladığı tarihli vizite kâğıdı. Bu tarihten geriye doğru son bir yıl içerisindeki 120 prim ödeme gün sayısı ile prime esas kazançların tek tek dökümünün yapılması zorunludur.
• Doğum sonrası izninin başladığı tarihli vizite kâğıdı. Bu tarihten geriye doğru son bir yıl içerisindeki 120 prim ödeme gün sayısı ile prime esas kazançların tek tek dökümünün yapılması zorunludur.
• Doğum sonrası 57. güne ait vizite kağıdı. Bu tarihten geriye doğru son bir yıl içerisindeki 120 prim ödeme gün sayısı ile prime esas kazançların tek tek dökümünün yapılması zorunludur.
• Doğum raporunun aslı.
• Doğum öncesi ve doğum sonrası izinlere ait belge. Bu belge doğum iznine ayrıldığınızda size verilen belgedir. (Uygulamada para kağıdı olarak bilinir.)
• Evlilik cüzdanı fotokopisi.
• Çalıştığınız son 4 aylık döneme ait bordro fotokopisi

Benim sorumda şu olacak arkadaşlar asgari ücretten sigortası yatan birisi ne kadar doğum parası alır bilgisi olan arkadaşlar cevaplarsa çok sevinirim.

benim bildiğim kadarıyla sskya ödenen priminiz üzerinden hesaplanıyor. sskya ödenen primin ne kadarsa 2/3 ünü alacaksın.
onun dışında bazı hastaneler bu evrakları gönderiyor ssk ya. sizin ssk ya gitmenize evrak götürmenize gerek yok. hastaneden gönderdikleri tarih ve sayıyı öğrenin bağlı olduğunun sskyı arayın sayı ve tarihi söyleyin yatıp yatmadığını söylüyor ve postaneden siz veya eşiniz parayı çekebiliyor. Ayrıca süt parasını da doğumdan sonra eşiniz sskya gidip eklettirmesi gerek. bu seneki süt parası 80 TL oldu. Aralık sonuna kadar. Her sene 5 TL artıyor.

merhaba ben temmuzda anne olucam ıhslahh..ama bu dogum parasına aklım bı turlu yatmıyo .ben dogumdan sonra calsımayı dusunmuyorum yanı 2 ay kala ısten ayrılcam bu durumda ne kadar dogum parası alıcam herkez farklı bı sye soyluyor..
bırde ıs yerınden 2 ay once rapor alıp ayrılcam ıs yerı benım cıkıısmı yapıcakmı ..naısl olucak yanı muahsebenın ımzalattıgı cıkıs kagıdını ımzalarsam dogum yaparsı alabılrımıyım

X