dogum parası

gzgn3435

Nirvana
Kayıtlı Üye
9 Nisan 2007
543
16
34
kızlar (ssk lı olanlar)dogum paralarınızı aldınız mı?sut parası da hanı şu 50 ytl olan dogum parasıyla bırlıkte mı verılıyor?aldıysanız ne kadar aldınız?

Cananfs'cim ben başvurdum.ikisini birlikte veriyorlarmış postaneden alıyormuşsun.başvurduktan sonra 2-3gün sonra hesaplanıp postaneye yatırıyorlarmış.
Daha önce belgeleri verdiğin o gün parayı veriyolarmış şimdi sistem değişmiş.postane haberde vermiyormuş.
Arasıra gidip bakcaz artık.
Çalıştığın güne göre bi hesaplama yapıyolarmış.bana söylenenler bunlar..umarım soruna cevap olmuştur.

Cananfs'cim ben başvurdum.ikisini birlikte veriyorlarmış postaneden alıyormuşsun.başvurduktan sonra 2-3gün sonra hesaplanıp postaneye yatırıyorlarmış.
Daha önce belgeleri verdiğin o gün parayı veriyolarmış şimdi sistem değişmiş.postane haberde vermiyormuş.
Arasıra gidip bakcaz artık.
Çalıştığın güne göre bi hesaplama yapıyolarmış.bana söylenenler bunlar..umarım soruna cevap olmuştur.

tatlım nereye basvurdun postaneyle ne alakası var ki?yani oradan mı para alıncak ssk müdürlükleri vermiyor mu?

slm süt parası bürüt 170 ytl oldu doğum parası doğum yapan arkadaşlar ne kadar olduğunu söyleyebilirlermi acaba

kızlar ben 1,5 yıldır çalışmıyorum..ama eşim şu an ssk lı..bizde yararlanabilir miyiz?bilen varsa ayrıntılı anlatabilir mi?

arkadaşlar doğum yapmadan önce işgörmezlik raporu alınıp ssk ya bildirilmeli ve doğum yaptığınız hastaneden alacağınız doğum sonrası raporussk ya vermelisiniz yada muhasebeciniz bu işi halleder sanırım. Ondan sonra umraım dopum paramızı alacağız ama süt parası hakkında hişçbir bilgim yok bewnid eaydınlatın ne olur?

cananfs'cim eksik yazmışım
ssk bölge müdürlüğüne başvuruyosun belgelerinle.belgelerin tamamsa parayı postaneden alıyosun(eskiden ssk bölge müdürlüğünde veriyorlardı şimdi değişmiş)sordum nekadar alacağımı ama bana söylemediler,
dedilerki 2-3gün içinde postaneden paranı alırsın
bu hafta içinde parayı alacağım yazarım nekadar aldığımı..

kızlar doğum ücreti ssk da gözüken maaşınızın brüt 3/2 si
tabi ki ay başına...

ben devlet memeurum esim bagkurlu her ikimizde alabiliyormuyuz yoksa sadece ben mi alabiliyorum bilen bvarsa cevaplarsa cok sevinirim

valla kızlar yanlış bılmıyorsam eger sadece ssk lılar alabılıyor.minta cım ben de basvurdum,bugun postaneden sorucam,galıba çalıştıgın sureye gore alacagımız mıktar degışıyor.

kızlar ben doğum parasını aldım...benim sigortam asgari ücretten yatıyor.ona göre iznimin ilk 2 ayı için 842 ytl+ona ilave olarak da 50 ytl süt parası aldım..diğer 2 ay içinde hastaneden aldığım raporla gittim ama hastanede raporu 10 gün eksik hazırlamışlar o yüzden parayı da eksik aldım..648 ytl aldım.yani sizinde alacağınız rakamnlar erken doğum falan saymazsak tahmini bu kadar...

arkadaslar süt parası asgari ücretin 1/3 ü değilmiydi...yada tasarı hala yururluge girmedimi...dogum parası sadece çalışan bayanlara veriliyor...süt parasıda çalışan eşlerden sadece birine veriliyor diye biliyorum...

canım evet sadece çalışan bayanlara doğum parası veriliyor izinli olduğu süre için çalıştığı yerden para almadığından dolayı...çalışmayan annelerin süt parasını da eşleri yada kendileri gidip alabiliyorlar.1 kereye mahsus veriliyo 50 ytl.yani doğum başı 50 ytl..
çalışan annelerin parası da aylık asgari ücretin üçte ikisi olarak hesaplanıyoer..

kızlar bi şey sorucam,doğum parası asgarı ucretin 2/3 u kadarmı,yoksa ssk da gozuken maaşın 2/3 u kadarmı bılen varmı

canım senin sskan çalıştıgın yer tarafından ne kadar yatırılıyorsa o paranın 2/3 u kadar...süt parası ise çalışan anneler için asgari ücretin 1/3ü diye biliyorum...

Kızlar selam süt parasından ssk lı olan anne yada ssk lı olan babanın ıkısınden sadece biri yararlanabiliyor ve su an yeni kanun yürürlüğe girmediği için hala bir kereye mahsus 50 ytl,onun dışında geçici iş görememezlik parası almak için ssk lı annenin son 1 yıl içinde 120 gun sigortalı olması gerekiyor.hamileliğinin32. haftasında ssk dan iş görememezlik raporu alıyor yada 37. haftaya kadar çalışabilir diye uzatıp tekrar 37. haftada iş görememezlik raporu alıyor,bu rapor 56 gunluk bır rapor bunun fotokopisini iş yerine veriyorsunuz,aslı sizde kalıyor.doğum yaptıktan sonra hastaneden aldığınız doğum belgesi,120 gunluk vızıte kağıdı,sizde kalan geçici iş görememezlik raporunun aslı ve işyerinizden aldığınız bir yazıyla(... ve .. tarihleri arasında izinlidir şeklinde) ssk ya gidiyorsunuz.ve onlar 2 ay sonra ptt ye sizin adınıza (gun başına son 3 aylık ortalama gunluk net gelırınızın 2/3 oranında) para yatırıyorlar.Sut parası olan 50 ytl yide ssk ya doğum belgesini vermeye gittiğinizde direk verıyorlar.

bu arada geçici iş görememezlik parasından sadece ssklı anne yararlanabiliyor.yanı baba ssk lıysa doğum parası alamıyorlar sadece sut parası alabılıyorlar

Kızlar selam süt parasından ssk lı olan anne yada ssk lı olan babanın ıkısınden sadece biri yararlanabiliyor ve su an yeni kanun yürürlüğe girmediği için hala bir kereye mahsus 50 ytl,onun dışında geçici iş görememezlik parası almak için ssk lı annenin son 1 yıl içinde 120 gun sigortalı olması gerekiyor.hamileliğinin32. haftasında ssk dan iş görememezlik raporu alıyor yada 37. haftaya kadar çalışabilir diye uzatıp tekrar 37. haftada iş görememezlik raporu alıyor,bu rapor 56 gunluk bır rapor bunun fotokopisini iş yerine veriyorsunuz,aslı sizde kalıyor.doğum yaptıktan sonra hastaneden aldığınız doğum belgesi,120 gunluk vızıte kağıdı,sizde kalan geçici iş görememezlik raporunun aslı ve işyerinizden aldığınız bir yazıyla(... ve .. tarihleri arasında izinlidir şeklinde) ssk ya gidiyorsunuz.ve onlar 2 ay sonra ptt ye sizin adınıza (gun başına son 3 aylık ortalama gunluk net gelırınızın 2/3 oranında) para yatırıyorlar.Sut parası olan 50 ytl yide ssk ya doğum belgesini vermeye gittiğinizde direk verıyorlar.

şunu merak ettim 37.haftada neden tekrar iş görmezlik raporu alınıyor?37.haftaya kadar çalışablir raporuunda bitiş günüde zaten bellidir öyle değilmi?şimdi ben doğum iznimi ankara alıcam iş yerine vercem ama doğumumu tekirdağda yapıcam paramı tekirdağdanmı alabilcem ankaradanmı?üfff kafam karıştı:uhm:

canım eğer 37.haftaya kadar çalışabilir diye uzatmışsan tekrar ssk yada devlet hastanesine 37. haftanın içinde gidip bu sefer çalışamaz dıye( beyaz kağıda kare şeklınde bı rapor,uzerinde iş görememezlik belgesi yazıyor) raporalman gerekıyor.Bu raporda iznin başlangıç tarıhınden ıtıbaren 56 gun sayıp senı raporlu sayıyorlar ama 37.de tekrar gıdıp mutlaka alman gerekıyor,çunku senın 32 de aldığın rapor olmuyor hala çalışabilir diye bir belge,bu arada tekirdağ yada ankara tum pttlerden kımlıkle alabılıyorsun ama doğum yaptıktan sonra en geç 3 ay içinde doğum belgesi ve yukarıda yazdığım diğer belgelerle beraber ankaradaki ssk ya vermen gerekiyor

X