Mermerde oluşan lekeler için yardım lütfen?

nelo

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
8 Şubat 2007
73
1
45
ya hanımlar kabus içerisindeyim mutfak tezgahına savaş açmış durumdayım ...Kötü Kazen

benim mutfak tezgahım mermer ,her yemek yaptığımda lekeler oluşuyor ne yapacağımı şaşırdım biraz titizlikde var tabi sinir oluyorum hele limon lekeleri hiç çıkmıyor nasıl çıkacaklar yardımınıza ihtiyacım var yoksa tezgahı gözden çıkaracağım...:eek:klava:

Domestos döküp 5-10 dakika sonra bulaşık fırçasıyla temizleyebilirsin,ben öyle yapıyorum.

çok denedim ama ıslakken anlaşılmıyor kuruyunca damla damla lekelr çıkıyor ama yinede önerin için sağol....

Mermer üzerindeki boyalı lekeler
Meyva, kahve, içki ve nikotin lekeleri içine birkaç damla amonyak katılmış çamaşır suyuyla ovuşturulunca yok olurlar. Sonra duru suyla silmeyi ihmal etmeyin. ...
Mermerlerdeki mürekkep lekesi
Birkaç damla amonyak ve %20 oranında oksijenli su karışımıyla lekeleri ovun. Kuruyunca mermerlerinizi yumuşak bir bezle parlatın. ...
Mermerdeki yağ lekesi
Mermer üzerindeki yağ lekelerini çıkartmak için benzin kullanın. Ancak bu işi ateşten uzakta yapmayı sakın ihmal etmeyin. ...
Mermerdeki pas lekesi
Oksalit asit pas lekeleri için birebirdir. Bir kaşık oksalit asidi az miktardaki sıcak su içinde eritin. Buna batırdığınız bir bezle lekeli yerleri ovun. ...
umarım yardımcı olur bu bilgilera.s

Çamaşırsuyu en etkili çözüm..Aynı sorunu yaşıyorum ben de ama benim çamaşır suyuna alerjim var..Buyüzden tuzla yada sıvı cifle sürtüyorum..Bişey kalmıyor..

Önce çamaşır suyu (5 dak beklet) ardındanda ciflenip güzelce durula pırıl pırıl olacak.

mufakta limonla is yaparken mutlaka tezgahi koru yada hemen sil..yada limonu lavabo yada masada kes annemin mermerde oyle koruyunca az leke oluyor ,domestos yardimci oluyor ama..

çok etkili yğ çözücüler var.başka hiçbir şeye gerek yok.

aynı dert bendede var bende cifliyorum domestosu denemedim ama çok kuvvetli kimyasallar kullanmayın parlaklığını alıyor

lekeler için çözüm yolları önerilmiş... ama ben parlatmak için beyaz sabunu tavsiye edeceğima.s sonuç doğrusu harika:1rolleyes:

limonu mermer tezgahta kesmek zamanla mermerin çatlamasına sebep olur....o yüzdn tezgahta kesmeyind derim ben.diğer lekeleri de ömnce domestos döküp bekletiyorum sonra da cifliyorum.ama yinede sizinki geçmiyorsa amway in ürünleri gerçekten işe yarıoyr..

limon lekesi için arap sabunu kullanılıyormuş derya baykalın programında duymuştum
benimde mermer tezgahım lekeleri cifle ya da domestosla çok kolay çıkarabiliyorum

canım digerlerini bilmem ama limonu mermerden uzak tut. uzerinde kesme v suyu damlamasın. damlarsa hemen sil. cunku limon mermerin yapısına zarar veriyor yani lekesinin gecmesi mumkun degil. cunku yıpranmıs dokusu bozulmus bir kere. ama geciren arkadaslar varsa dinlemekten de memnun oluruz. cunku hepimzin derd.

aynı problem bendede var.ve sanırım problem lekeler mermerin altına işliyor ve ne yaparsan yap düzelmiyor.ıslakken düzelmiş gibi dursada kuruduğunda aynı görünümde oluyor.mermerden anlayan birisi söylemişti su mermeri bozuyormui içine işleyip o görüntüleri veriyormuş.yani yapacak bişey yok.bende her türlü yöntemi denedim bu konuda ve şuan sadece hijyen olarak temizse başka bişey yapamıyorum.

limonu mermer tezgahta kesmek zamanla mermerin çatlamasına sebep olur....o yüzdn tezgahta kesmeyind derim ben.diğer lekeleri de ömnce domestos döküp bekletiyorum sonra da cifliyorum.ama yinede sizinki geçmiyorsa amway in ürünleri gerçekten işe yarıoyr..

benim tezgahımdada var limon lekesi.amwayin hangi ürünü geçiriyor lekeleri acaba?

mermerin üstünde limon kesmeyinsüprizzzzzkesersenizde hemen silin yoksa çok zor çıkıyor. çamaşır suyunu bekletin sonra fırçalayın zaten haftada 1 yada 15 günde bir çamaşır suyu yapınyerimseniben

Geçen sefer giriş yaptığımda görmüştüm. Sanırım mesaj yolladım sana ama telefonla öğrendim endişe etmene gerek yok, lekeleri Brutalo temizleyici ile çıkartabilirmişsin. Geminin yüzeyini ve motorunu temizlemek için kullanıyormuşlar çoğuınlukla ama tüm sert yüzeylerde kullanılıyormuş yüzeye kesinlikle zarar vermez dediler. Bir çok ürünlerini kullanıyorum zaten. Bekbars Brutalo Temizleyici küçük şişelerde de satılıyormuş haberin olsun. Üstüne sıkıp bekliyorsun gerekirse tekrarlayıp süngerle veya bezle ovalıyorsun. Yalnız lekelerin tekrar olmaması için sana uygun olan bir koruma kullanmalısın. Yardımcı olurlar telefon açarsan canım...

benim mutfak tezgahında olmuştu ayni lekeler,ne yaptıysam çıkaramadım,en sonunda mermerciyi çağırdım silme zımparası ıle yüzeyleri sildiler ve çıktı,en iyisi granit mermer yaptırmakmış,ne çiziliyor ne leke tutuyor,limon ve klorak damlasa bile.........

Evde en büyük kurtarıcım domestos ve cif oluyor bu sorun için.

Yanlız şu da var ki;
Şayetki mermerin üzerindeki cila gitmişse bugün silersin temiz gözükür yarın yine aynı olur. Sizin dediğiniz damla damla lekelerde bunu gösteriyor. Sanki bazı bölümleri daha bi beyazlamış gibi geliyor size.

benim mutfak tezgahım da vardı limon lekeleri,arapa sabunu döktüm üstüne biraz beklettim ve bulaşık süngerinin sert tarafı ile iyice ovdum.Lekeden eser yok hatta eskisinden daha parlak:)

X