Barkod Ne İşe Yarar

realist

Nirvana
Kayıtlı Üye
3 Aralık 2006
3.073
132
62
Bu günlerde çarşı pazardan aldığınız her şeyin üzerinde bir etiket var. Bu etikette kalınlıkları farklı dikey çizgiler ve bazı numaralar bulunuyor.

Kasiyerler bu malın etiketli tarafını bir camın üzerinden geçiriyor veya etikete bir ışık tutarak, fiyatlarını otomatik olarak yazar kasalarına geçiriyorlar.

Barkodlar önceleri marketler için, işlemlerini hızlandırmaları ve stoklarını daha iyi kontrol edebilmeleri için hazırlanmıştı. Ancak sistem o kadar başarılı oldu ki, süratle her tipte satılan eşyaya konulmaya başlanıldı.

Şimdi, süpermarketten aldığınız ve üzerinde barkod olan herhangi bir malı elinize alın ve bu bir tip etikete bakarak anlatacaklarımızı dinleyin.

Gördüğünüz gibi, bir barkodda iki kısım vardır. 1) Makinenin okuduğu dikey çizgiler kısmı; 2) İnsanların okuyabildiği 12 adet rakam. İlk altı rakam eşyanın tanım numarası olup, üreticiler yıllık bir ücret karşılığında, bu kodları veren uluslararası bir konseyden kendi ürünlerine tahsis ettirebilirler.

İkinci gruptaki ilk beş rakam malzeme numarasıdır. Aynı kod birden fazla çeşitteki ürün için kullanılamaz. Yani üreticinin sattığı her değişik üründe, her değişik paketlemede, hatta paketlerin koli olarak tekrar paketlenmelerinde hep değişik malzeme numarası verilir. Böylece markette ne kadar mal satıldığı, depoda ne kadar kaldığı, hep kontrol altında tutulur.

Örneğin, teneke kola ile şişe kolanın kod numaraları farklıdır. Hatta kutu kolanın bir kolide 6'lık, 12'lik veya 24 adet bulunması durumunda bile farklı kod verilir.

Sağdaki en son rakam ise kontrol numarasıdır. Bu numara bütün taranan dikey çizgilerle hafızaya alınan bilgilerin, bir çeşit sağlamasını yapar.

Görüldüğü gibi, barkodun üzerinde, malın fiyatı ile ilgili her hangi bir bilgi yoktur. Kasiyer barkodu taradığında sinyal sistem içinde bir merkeze gider, buradaki bilgisayar barkod numaralarına göre girilmiş ve her zaman değiştirilebilir fiyat bilgisini derhal kasaya gönderir. Bu merkez mağazadaki malların fiyatlarını her zaman değiştirebilme imkanı sağlar.

Çeşitli kalınlıktaki dikey kalın ve ince çizgiler ile aralarındaki boşluklar, çeşitli kombinasyonlarda dizilerek, her biri, bir rakamı temsil eder, yani altlarındaki rakamın bilgisayar tarafından okunmasını sağlarlar.

Bu arada barkodun başındaki 8 6 9 rakamları olan ürünleri almaya dikkat edelim çünkü Türk malı olduğunu ifade ediyor..........

Bu arada barkodun başındaki 8 6 9 rakamları olan ürünleri almaya dikkat edelim çünkü Türk malı olduğunu ifade ediyor..........
Bak bunu bilmiyordum.İyi oldu hatırlattığın canım.Teşekkür ederim!...

imagesbi7.jpg

YERLİ MALI YURDUN MALI HER TÜRK O'NU KULLANMALI

Bugün yaptığım alışverişlerde emin olmadığım çok şeyin barkoduna bakarak 869 olanını aldım.Tekrar teşekkürler esyn!.........

bu önemli bilgi için teşekkür ediyorum. Ben de anlatılan konuya uyacağını zannettiğim bir konuda birşeyler söylemek istiyorum. Geçtiğimiz yıllarda ingilizlerce satın alındığını bildiğimiz, İsmi iyi bilinen bir alışveriş merkezinde birkaç kere başıma gelen birşeyi anlatacağım. Ne zaman alışveriş merkezinin süpermarket tarafına girmeye kalksam, kapıdaki güvenlik görevlisi elimde bulunan el çantama, ya da poşete kocaman 'GÖRÜLMÜŞTÜR' kaşesi vurulmuş bir stickerı yapıştırmaya çalışıyor. Hem de özellikle çantanın ağız taraflarının birleşme yerine iki taraflı olarak yapıyor ki çantaya birşey koyulamasın. Ben bu uygulamayı son derece aşağılayıcı ve irite edici buluyorum, barkod meselesine gelecek olursak, görevliye sen hiç barkod diye bişey duymadın mı? diye sorduğumda yönetim böyle istiyor, hem ....bilmem ne markette de bu yapılıyor hanfendi diye cahil cevaplar alıyorum. Oysa ki, bahsettikleri ... bilmem ne markette böyle bir uygulama yapılmıyor. Benim kızdığım, market yönetiminin, hırsızlığı onleyecek güvenlik önlemleri almak, izinsiz barkod çıkışını uyaran teknoloji yatırımı yapmak yerine, markete gelen her kişiyi fişleyerek, potansiyel hırsız muamelesi yapmasıdır. Bu sebeple ne kadar ucuz, ekonomik olursa olsun, o marketten alışveriş yapmıyor, kapısından geçmiyorum. marketin ismini vermenin uygun olmayabileceği için isim vermedim ancak 4 harfli K ile başlayan bir ismi olduğunu da belirtmek isterim. yabancıların gelip te bizim ülkemizde, bize hırsız mualemesi yapmasına daha fazla ortak olmak istemeyen tüm halkımız bence bunu protesto etmeliler.

bu önemli bilgi için teşekkür ediyorum. Ben de anlatılan konuya uyacağını zannettiğim bir konuda birşeyler söylemek istiyorum. Geçtiğimiz yıllarda ingilizlerce satın alındığını bildiğimiz, İsmi iyi bilinen bir alışveriş merkezinde birkaç kere başıma gelen birşeyi anlatacağım. Ne zaman alışveriş merkezinin süpermarket tarafına girmeye kalksam, kapıdaki güvenlik görevlisi elimde bulunan el çantama, ya da poşete kocaman 'GÖRÜLMÜŞTÜR' kaşesi vurulmuş bir stickerı yapıştırmaya çalışıyor. Hem de özellikle çantanın ağız taraflarının birleşme yerine iki taraflı olarak yapıyor ki çantaya birşey koyulamasın. Ben bu uygulamayı son derece aşağılayıcı ve irite edici buluyorum, barkod meselesine gelecek olursak, görevliye sen hiç barkod diye bişey duymadın mı? diye sorduğumda yönetim böyle istiyor, hem ....bilmem ne markette de bu yapılıyor hanfendi diye cahil cevaplar alıyorum. Oysa ki, bahsettikleri ... bilmem ne markette böyle bir uygulama yapılmıyor. Benim kızdığım, market yönetiminin, hırsızlığı onleyecek güvenlik önlemleri almak, izinsiz barkod çıkışını uyaran teknoloji yatırımı yapmak yerine, markete gelen her kişiyi fişleyerek, potansiyel hırsız muamelesi yapmasıdır. Bu sebeple ne kadar ucuz, ekonomik olursa olsun, o marketten alışveriş yapmıyor, kapısından geçmiyorum. marketin ismini vermenin uygun olmayabileceği için isim vermedim ancak 4 harfli K ile başlayan bir ismi olduğunu da belirtmek isterim. yabancıların gelip te bizim ülkemizde, bize hırsız mualemesi yapmasına daha fazla ortak olmak istemeyen tüm halkımız bence bunu protesto etmeliler.

Hicrancığım eğer protesto köşesine adıyla birlikte yazarsan protesto edilir mutlaka!.....

Ülke Kodu Açıklama

00-13 USA & Canada
20-29 reserved for local use (store/warehouse)
30 -37 France
400-440 Germany
45 Japan
46 Russian Federation
471 Taiwan
474 Estonia
475 Latvia
476 Azerbeycan
477 Lithuania
479 Sri Lanka
480 Philippines
482 Ukraine
484 Moldova
485 Armenia
486 Georgia
487 Kazakhstan
489 Hong Kong
49 Japan
50 UK
520 Greece
528 Lebanon
529 Cyprus
531 Macedonia
535 Malta
539 Ireland
54 Belgium & Luxembourg
560 Portugal
569 Iceland
57 Danmark
590 Poland
594 Romania
599 Hungary
600-601 South Africa
609 Mauritius
611 Morocco
613 Algeria
619 Tunisia
622 Egypt
625 Jordan
626 Iran
64 Finland
690-692 China
70 Norway
729 Israel
73 Sweden
740-745 Guatemala, El Salvador, Honduras, Nicaragua, Costa Rica & Panama
746 Republica Dominicana
750 Mexico
759 Venezuela
76 Switzerland
770 Colombia
773 Uruguay
775 Peru
777 Bolivia
779 Argentina
780 Chile
784 Paraguay
785 Peru
786 Ecuador
789 Brazil
80 -83 Italy
84 Spain
850 Cuba
858 Slovakia
859 Czech
860 Yugoslavia
869 Turkey
87 Netherlands
880 South Korea
885 Thailand
888 Singapore
890 India
893 Vietnam
899 Indonesia
90-91 Austria
93 Australia
94 New Zealand
955 Malaysia
977 Uluslararası periyodik yayınlar için
978 Uluslarası Standart Kitap Numarası
979 Uluslararası müzik numarası
980 Refund receipts
99 Coupons

bugün elektrik süpürgeme baktım ( çünkü ülkemizin en büyük beyaz eşya üreticilerinden)
"Türkiye de üretilmiştir" "Türk malı" yazısını görünce markaya güvencim ve sempatim arttı...

derken aklıma barkoduna da bakmak geldi....baktım barkodu "891" ile başlıyor:uhm: bu ne demek şimdiCADIARZU

Son düzenleme:
bugün elektrik süpürgeme baktım ( çünkü ülkemizin en büyük beyaz eşya üreticilerinden)
"Türkiye de üretilmiştir" "Türk malı" yazısını görünce markaya güvencim ve sempatim arttı...

derken aklıma barkoduna da bakmak geldi....baktım barkodu "891" ile başlıyor:uhm: bu ne demek şimdiCADIARZU

Bir fikrim yok ama montaj yapılan yerin barkodu olabilir :1no2:

X