Keçiboynuzunun bilinmeyen faydaları !!

E

EU1

Ziyaretçi
Keçiboynuzunun bilinmeyen faydaları

Anadolu'nun birçok yöresinde 'harnup' olarak bilinen keçiboynuzu birçok rahatsızlığa iyi geliyor.

İngilizce ve Almancada 'Yakup Peygamber'in ekmeği' anlamına gelen bir terimle adlandırılan harnup, yaklaşık 5 bin yıldan beri biliniyor. Yakup Aleyhisselam, rivayete göre çölde ekmek yerine harnup yemiştir.
Keçiboynuzunun en önemli özelliği nefes darlığına karşı oldukça etkili olması. Bu etken madde hemen hemen başka hiçbir bitkide bulunmuyor. Alerjinin neden olduğu nefes darlığı problemlerinde de rahatlıkla kullanılabiliyor.

Antakya'da Meydan Çarşısı'nda dededen kalma aktarlık mesleğini sürdüren Oktay Mısırlıoğlu, keçiboynuzunun insan sağlığı açısından önemini anlatıyor ve her geçen yıl satışlarının arttığını ifade ediyor.

Oktay Mısırlıoğlu, bin derde deva olarak bilinen keçiboynuzunun, ağrı kesici, antiseptik, bağışıklık güçlendirici özelliğinin yanı sıra kansızlıktan nefes darlığına, akciğer-karaciğer hastalıklarından bronşite, çocuk felcinden sigaranın zararlı etkilerine kadar birçok rahatsızlığa iyi geldiğini kaydediyor. Harnup pekmezinin özellikle kalsiyum bakımından zengin olduğu belirtiliyor.

İçindeki E vitamini sayesinde öksürüğe, gribe, kemik erimesine ve kansızlığa iyi geliyor. Keçiboynuzu, balgam söktürüyor, göğsü yumuşatıyor ve bronşları açıyor. Yüksek ham selüloz etkisi ile bağırsak rahatsızlıklarına ve gastrite karşı da etkili.

:kahve:

benden ayrıca bir tavsiye: keçi boynuzlarını kırın ve bir miktar suda kaynatın suyunu için. ballı olduğu için şeker kullanmanız gerekmiyor üstelik. hem enfes hem vücut dostu :1rolleyes:

tavsiye ederim ben severek yiyorum ayrıca pekmezi de çok güzl oluyor...(ayy bu çok sert ben yiyemem diyenlere duyurulur:))

bense çok sevıyorumm suyunu degılde kıtır kıtır yemesı hosuma gıdıyor ama sekerlı yaa kac kalorı acaba:uhm:malum dıyet mıyetşakkıdı

kızlar kocalarınıza sevgililerinize keçiboynuzu yedirin muhakkak gebelikte de çok büyük rolü varmış a.s

Çok sert ama, diş dayanmıyor, gerçi tazesi nasıl olur bilmiyorum ama bana bir arkadaşım verdi geçen gün, taş gibi maşallah ..

Kaynatıp suyunu içmek de faydalı ise öyle yapayım bari.

hiç bir farkı yok canm kaynatıp içince de çok faydalıymış. ayrıca ballı olduğu için içimi muhteşem. her derde deva bişeymiş kaynatıp suyunu içersin posasını da yersin yumşak yumşak :roflol:

bende çok seviyorum keçiboynuzunu ve pekmezini.
keçiboynuzunu biraz sıcak suda(5dak.kadar) bekletiyorum.yumuşayınca yiyiyorum.
kaynatıp suyunu içmedim birde öyle deneyeyim

çocukken ne kadar çok alırdı rahmetli babacığım.ah babacığım ah.çok ta severek yerdik

çocukken ne kadar çok alırdı rahmetli babacığım.ah babacığım ah.çok ta severek yerdik

bende çok seviyorum keçiboynuzunu ve pekmezini.
keçiboynuzunu biraz sıcak suda(5dak.kadar) bekletiyorum.yumuşayınca yiyiyorum.
kaynatıp suyunu içmedim birde öyle deneyeyim

pekmezi nasıl acaba CADIARZU

kızlar bende kansızlık var harnup pekmezini tavsiye ettiler yiyemedim:KK43: ağır geldi ama çok faydalı olduğunu hep duyarım.

kızlar bende kansızlık var harnup pekmezini tavsiye ettiler yiyemedim:KK43: ağır geldi ama çok faydalı olduğunu hep duyarım.

canm yiyememişsin ama suyunu içmeyi dene bi de. içebileceğini düşünüyorum. tadı kötü değiil a.s.

eşimde sperm hareketliliği düşük çıktığı için doktor tavsiye etmişti.5-6 tane keçiboynuzu kırıp 3 dakika haşlıyorum,20 dakika dinlendirip suyun içinden çıkarıyorum keçiboynuzlarını.ilk 7 gün sabah akşam,sonraki günlerde sadece akşamları içilecek.İşe yararmı acaba

eşimde sperm hareketliliği düşük çıktığı için doktor tavsiye etmişti.5-6 tane keçiboynuzu kırıp 3 dakika haşlıyorum,20 dakika dinlendirip suyun içinden çıkarıyorum keçiboynuzlarını.ilk 7 gün sabah akşam,sonraki günlerde sadece akşamları içilecek.İşe yararmı acaba

doktorunuzun önerdiği şekilde yapılması ile tedavi olacağını umuyorum. geçmiş olsun. a.s.

annemdede kemik erimesi var gerçekten iyi gelirmi acaba:uhm::sm_confused:

kızlar bende bu gün seda sayanda duydun keçi boynuzunu yemek erkeklerde sperm hareketliliğini ve kalitesini arttırıyormuş kocalarınıza bol bol yedirin verin ellerine kemirsinler:roflol:
aktarlara hucummmmmmmmmmkafamçokkarıştı

prof. dr. ibrahim saraçoğlu'nun bitkiler üzerinde yaptığı bilimsel araştırmalara göre "kür"leri var kitabında...keçi boynuzu sperm sayısı için da astım için de farklı şekilde hazırlanıyor...kaynatma ve demleme dakikalarını falan yazıyor ve titizlikle uygulanmasını söylüyor saraçoğlu...astım için deneyip fayda gören yaknım var,bence denenmeli ama kurallarına göre...bu kitap tam "başucu kitabı"a.ssanırım bugünlerde bir gazete kuponla veriyor ama hangisi bilmiyorum:uhm:

kızlar eşim keçiboynuzunu kullanıyor ama bir hafta sonra nasıl kullanılacağı konusunda hiçbir yerde bilgi yok? Bir buçuk bardağa üç tane keçi boynuzu yeterlimi acaba?

çikolata yeme isteğini bastırıyormuş....... bu gercektende doğru bende cok severim keci boynuzunu mikrodalga fırında 10-15 sn kadar ısıtıp yiyorum yumuşuyo deneyin.....

Sadece meyvesi yenirse de mutlaka faydasi vardir mutlaka,ama erkeklerde sperm sayisini yukselten kesin bir sey var oda Keciboynuzu pekmezi.Hanile kalmadan once esimde sperm dusuklugu vardi,7 ay keviboynuzu pekmezi kullandi her sabah her aksam buyuk yemek kasigi ile 6 ay sonra yapilan testte %40 net fark vardi,zaten sonrada hamile kaldim :) bu arada herkese merhaba,siteye giris icin pek uygun bir baslik olmadi galiba ama neyse..:dance:

X