Aile Planlaması Spiral-Rahim içi Araç (RIA) Genel Paylaşım Alanı

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.
ya arkadaşlar ben spıral taktırdım ve adet gunlerim uzun artık öööö geldi anlatamm bu neden doktara gıdıyorum oda yerinde diyor uzun bi sure hamile kalmayı duşunmuyorum kalırsam diede cok korkuyorum sezeryanla dogum yaptım acaba ondan mı kanamm bitiyo ama 10 gun boyunca leke leke geliyo fitil oluyorum yardımcı olursanız cok sevinirimmm:kızgın:[/COLOR][/COLOR]

bende birkaç gün önce tatktırdım ilk gün adet ağrısı gibi ağrı yaşadım ağrı kesici alınca geçti acı duymadım takılırken erkek eğer hissederse kaymı olduğu çin hisseder dediler bana ama sağlık ocakları senede bir kere kontrole çağırıyor çok uzun bence ayda bir kere kontrole gdilmesi lazım

kızlar spiralde kanamalar uzun sürüyor bitse bile akıntı halinde kahverengilik devam eder bu hep böyle kimde duyduysam.birde spirallerinizi devamlı kontrol ettirin kızlar ben spiralim varken ikinci bebeğime hamile kaldım kaymış oğlum 6 yaşında daha düşünmüyorduk ama böyle kısmetmiş dedik ne de olsa 1-2 sene sonra nasıl olsa olcakdı.
ama doğumuma az kaldı ve bende korkuyorum ya böyle şey bir daha başıma gelirse diye taktırsammı kararsız kaldım ama siz siz olun her aymı olur 2ayda birmi kontrole gidin derim
6ay 1 sene bunlar cok uzun süre riskli

ama arkadasim doktorlar bile bu korkumuzu bayan da olsalar anlamiyorlar

ben ilk oglumdan sonra gittim taktirdim ilk 1aydan sonra kontrole gittim iyi guzel yerlesmis sonra bi gun banyoda elime geldi sanki ve doktora gittim sanki ben o geri zekali masaya cikmaya cok havesliyim ya sen bole her ay kontrole mi gelcen dedi sonra oda yetmedi kanamalarim azalacagina arttikca artti 3ayda 20gun temiz gezebildim delirdim aaa yeter dedim cikarttirdim ve kendimiz korunduk 2yil basardik sonra takvim yontemini bi denesek mi dedik ve bingo sadece 1kerede 2.ogluma hamile kaldim ve henuz 22yasindayim simdi oglum 2.5 aylik ne yapacagimi kara kara dusunuyorum DELIRECEGIM

arkadaşlar bende b işi sormak istiyorum.
bende spral taktıralı 7 ay oldu.hiç acımamıştı.
ama son iki seferdir ilişkiye girerken çok acıyo.kaymış olmasından korkuyorum.
ama eşimde bişi hissetmediğini söylüyo.
sizce doktora gitmelimiyim.
gitmek istiyorum ama çokta korkuyorum.

arkadaşlar bende b işi sormak istiyorum.
bende spral taktıralı 7 ay oldu.hiç acımamıştı.
ama son iki seferdir ilişkiye girerken çok acıyo.kaymış olmasından korkuyorum.
ama eşimde bişi hissetmediğini söylüyo.
sizce doktora gitmelimiyim.
gitmek istiyorum ama çokta korkuyorum.

evet canım acı genelde yaradan veya iltihaptan kaynaklanıyo zor biliyorum ama yine de sen dr gitsen ii olur evet dediğiniz gibi lekeler bitmiyo ama kayma ihtimalide olsa en ii çüzüm bu bence.benimde 3 yaş arayla 2 oğlum var istemiyorum Rabbim olmayanlara versin ...

merhaba hanımlar ben de 3 ay önce doğum yaptım sezeryanla ve rahimde doğumdan öncesinden beri iyileşmeyen inatcı bi iltihap var emzirdiğim için doktorum fazla ilaç da veremiyor iltihap geçmeden takamayız spiral dedi. alakası varmı acep?

Arkadaşlar regl döneminde ağır yük kaldırmak spiralin kaymasına neden oluyormuş...
Spiral sağa veya sola değil aşağı doğru kayar ve rahimde gebelik oluşabilirmiş...
Bazı arkadaşlar gibi bende heray kontrol olsa diye düşünüyor,sık sık kontrole gitmekten manyak olmuştum...,
Danışman sakın haaa mikrop alırsın,sık kontrol yaptırma,tevekkül et,sen tedbirini aldın,takdir Allahütealadan dedi.
Rabbim hepimizin yardımcısı olsun...Bebeği olmayan isteyen herkese hayırlı evlat,çocukları olup istemeyenlerinde evlatlarına hayırlı sağlıklı uzun ömürler versin....

Ben 1 yıl öncesi çıkarttırdım,çok memnundum,ama dr. kontrole gittiğinde büyük bir yara çıktı,sebebi spiralmiş,yabancı cisim sonuçta yapar dedi dr...hemen çıkardık..bir daha asla taktırmam,böyle bir sonuç çıkarcağını hiç aklıma getirmemiştim..

merhaba hanımlar ben de 3 ay önce doğum yaptım sezeryanla ve rahimde doğumdan öncesinden beri iyileşmeyen inatcı bi iltihap var emzirdiğim için doktorum fazla ilaç da veremiyor iltihap geçmeden takamayız spiral dedi. alakası varmı acep?

evet canım hafif bir kızarıklıkta olsa takmıyolar...

Ben 1 yıl öncesi çıkarttırdım,çok memnundum,ama dr. kontrole gittiğinde büyük bir yara çıktı,sebebi spiralmiş,yabancı cisim sonuçta yapar dedi dr...hemen çıkardık..bir daha asla taktırmam,böyle bir sonuç çıkarcağını hiç aklıma getirmemiştim..

canım benim maalesefki olabiliyo ama yinede büyük konuşmamak lazım ben adetin uzun sürmesinden şikayetçiydim çıkrttırdım bi daha taktırmıcam dedim ama başka çözüm bulamadım kendme uygun yine taktırdım ama bende yaradan korkmuyo değilim hakkımızda hayırlısı.....

4.5 aylık kızım var..bır hafta önce spıral taktırdım..ama dayanılamaz bır acı ıle..spekulum denen alet canımı cok yaktı..sezeryan ıle dogum yaptıgım ıcın rahım agzım acık degılmıs..2 doktor bır ebe zor taktılar spıralı..ve sonrasında bır kasık agrısı bır bel agrısı..agrı kesıcılerle azalttım ancak agrıyı..ve dunden berı batma tarzı agrılarım oluyor.kaydımı acaba..kayar dıye ilişkiye birle girmedık eşimle..nasıl iştir bu anlamadım..yarın kontrol ettırıcem..neysekı hastanede calısııyorum:):1no2:

16 aylık oğlum var ve bugün spiral taktırdım sağlık ocağında hiçde korktuğum gibi değilmiş ama takılırken elim ayağım titredi çok az sızlama duydum 1 ay sonra kontrol var daha sonra senede1 defa inşallah bi sorun olmaz da devamlı kullanabilirim.

slm annemde spiral varken ben olmuşum.benden sonra kordonlarını bağlatmış fakat kendi çözülmüş kardeşim olmuş bu sefer .23 yaşındayım 2 yaşında bi kızım 24 günlük bi oğlum var korkuyorumbidaha hamile kalmaya drum 70.gün gel spiral takalım dedi.ama eşim istemiyo ya bana batarsa diyor.bide eşim alet takılınca içe boşalabilirmi yoksa her halükarda dışarımı boşalıcak kafamda bir sürü soru var takılırken ki acısını hiç düşünmüyorum bile offff

slm hanımlar bende oğlum 6 aylıkken spiral taktırdım ve 5 buçuk yıl sonra çıkarttım takarkende çıkarırkende hiçbir ağrım ven kanamam olmadı..bence bünyeye göre değişiyodur.. çokda gzel koruyo..3 ay oldu çıkaralı ama gel gelelim şimdi çocuk istiyoruz ama olmuyo böyle riskleride varmış yumurtalarda tembellik fallop tüplerinin tıkanması falan...kimisi hemen gebe kalıyo kimisi 1 yada 2 yıl sonra..ama sonuçta ben bi zararını görmedim taktırıyon ve unutuyosun

X