Aile Planlaması Spiral-Rahim içi Araç (RIA) Genel Paylaşım Alanı

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.
slm arkadaşlar benim bir sorunum var spiralle başım dertte 1 yıl oldu nerdeyse kontrollerede gıdemedım gecen gun gıttıgımde doktorum kaydıgını soyledı adet oldugumda 2. günü gel dedi neden ozaman dedim hamile olmadığından emin olmamız lazım dedi ben şimdi ne yapıcam 1 yaşında kızım var çalışıyorum en güvenli spirale güvendim neler geldi başıma aslında en merak ettiğim hamileysem çocuğa ve bana bir zararı olurmu yakınınızda benim durumda olan varmı??? spiralle hamile kalan yada???[/QU

annemden duymuştum bi kadında spiralle hamile kalmış doğumda bebeğin kolunda gelmiş başka bi yerine de batabilir kötü bi durum benim bildiğim düşüğe sebep olabilir..inşallah hamile değilsindir kadıın olmak zor benimde tutunduğum tek dal spiral her ne kadr memnun olmasamda:KK43:

benim bir sorum var.geçen ay spiral takdırdım başlarda az az kanamam oldu şimdilerde arttı kanamalarım adetime daha var bu normalmı dr.ma gitmelimiyim.

Merhabalar,

Bu spiral konusunda bir şey soracağım bilgisi olan arkadaşlarım vardır mutlaka. Ben doktora gittim spiral için ama doğum yapmayana takmıyorum dediler. Doğum yaptırmayıp da taktıran arkadaşlarım var mı?

merhaba arkadaşlar
bende ria 8 senedir kullanıyordum.gecenlerde adetliken agır kaldırdım sanırım ondan mı bilmiyorum ria kaymış.16 gün kanamam oldu korkumdan gıtmedim bu sırda tabıkı bellim ve göyüslerim de ki agrıyı söylemiyorum bile ve en sonunda dr gittim ve spiralin kaydıgını ögrendim bayagı zor bir operasyon geçirdim.dr dinlenmem gerektıyını ve kan yapıcı şeyler yemem gerektıyını soyledı.yalnız halen belim çok agrıyor ve göyüslerim halen şiş ve agrı var bu konuda bilgısı olan veya böyle bir olayla karşılaşan varsa bana bilgı verirse sevinirim.bu agrılarım neden özellikle göyüslerim bilgi verirseninz sevinirim :KK34::KK34:

NASIL GEBELİKTEN KORUR
Tüplere ulaşan sperm sayısını azaltarak döllenmeyi
Rahim duvarında biyokimyasal ve hücresel değişikliklerle tutunmasını engellerler.
Progestin içeren RİA’lar ise spermlerin rahim ağzından geçişini bloke ederler ve geçebilen spermleri de değişimine neden oldukları rahim sıvısında parçalarlar.
OLUMLU YÖNLERİ
Güvenli ve çok etkilidir,
Cinsel ilişkiden bağımsızdır,
Emziren kadınlar için uygundur,
Sorun olmadığı sürece yılda bir kez kontrol yeterlidir,
Çıkarıldığında doğurganlık hemen geri döner.
OLUMSUZ YÖNLERİ
Uygulama, çıkarma ve izlem hizmetleri eğitilmiş personel ve uygun malzeme gerektirir,
Uygulama sonrası ilk üç ayda adetlerde düzensizlik, kanama miktarı ve süresinde artma,
İlk birkaç adet döneminde ağrı,
Uygulama sırasında az da olsa perforasyon riski,
Uterustan kendiliğinden atılma riski ya da servikse kaydığında şiddetli kasık ağrılarına neden olabilir,
Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı korumaz
KULLANIM SÜRELERİ”
BAKIRLI RİA’LAR_GENELDE ÜLKEMİZDE KULLANILAN BUNLARDIR_
Copper T 380 A “10 yıl” (Ana çocuk sağlığı merkezleri doğunevleri bunu uygular)

Multiload:
ML Cu375 “5 yıl”,
ML Cu250 “3 yıl”
Nova T: Cu+Ag “5 yıl”
HORMONLU RİA’LAR(daha küçüklerdir,kanama miktarını fazla arttırmazlar)
Progestasert: Progesteron içerir “1 yıl”
Mirena: Levonorgestrel içerir , LNg-20 “5 yıl”
UYGULAMA ZAMANI
Doğumdan sonra 10 dakika-48 saat içinde,
Doğumdan sonra 4.haftadan itibaren,
Sezaryenden sonra 4.haftadan itibaren,
Düşük sonrası hemen,
Adetin ilk 7 günü,
Gebelik olmadığı kesin ise her zaman RİA uygulanabilir.
RİA UYGULANMASINDAN SONRA KARŞILAŞILABİLECEK SORUNLAR
RİA+gebelik,
Kramp tarzı şiddetli ağrı,
Düzensiz ve aşırı kanama,
Pelvik enfeksiyon (ilk 28 gün),
İplerin kaybolması,
Rahim duvarında yırtılma
Bayılma,baş dönmesi hissi
KONTROL
Uygulama sonrası ilk adetin bitiminde (en geç üç ay içinde),
Daha sonra “sorun olmazsa” yılda bir kez
ŞU DURUMLARDA ÇIKARILMASI GEREKEBİLİR ACİLEN DOKTORA BAŞVURULMALIDIR
Adet gecikmesi, gebelik kuşkusu, anormal lekelenme ya da kanama,
Karın ağrısı, cinsel ilişki sırasında ağrı,
Aşırı kanama,
Anormal akıntı,
Halsizlik, ateş, titreme,
İplerin kaybolması, ,
RİA ’nın atılması,

merhaba arkadaşlar
bende ria 8 senedir kullanıyordum.gecenlerde adetliken agır kaldırdım sanırım ondan mı bilmiyorum ria kaymış.16 gün kanamam oldu korkumdan gıtmedim bu sırda tabıkı bellim ve göyüslerim de ki agrıyı söylemiyorum bile ve en sonunda dr gittim ve spiralin kaydıgını ögrendim bayagı zor bir operasyon geçirdim.dr dinlenmem gerektıyını ve kan yapıcı şeyler yemem gerektıyını soyledı.yalnız halen belim çok agrıyor ve göyüslerim halen şiş ve agrı var bu konuda bilgısı olan veya böyle bir olayla karşılaşan varsa bana bilgı verirse sevinirim.bu agrılarım neden özellikle göyüslerim bilgi verirseninz sevinirim :KK34::KK34:

ria cıkınca veya kayınca gögüste pek agrı olmaz.o agrı baska bırseyden oturu olabılır.menstruasyon donemınız yakınsa ve ya hormonal bır durum yoksa pek agrı olmaz.bel agrısı olur.hem kanamadan dolayı hemde gecırdıgınız operasyondan dolayı.gecmıs olsun size.

Bana kesinlikle yaramıyor onu biliyorum.....Ne zaman taktırsam adetlerim 15 güne çıkıyor...:KK30:

merhaba arkadaslar ben bugun taktırdım :KK64::21: bakalım ne olcak cok kararsızdım ama cesaret edıp gıttım 10 dakıka cıvarında suruyor hemen bıttı bıraz acıdı tabı ama dogumdan ıyıdır hemde 10 yıl boyunca koruyacagını dusununce (ınsallah oyle umuyorum)o acı hıcbırsey ılerleyen donemlerde durumumu bıldırırım insallah sorun yasamamda rahat ederım herkeste farklı sonuclar oluyormus bakalım bendekı sonuc ne olcak

slm kıslarr benim 1 buçuk yaşında bi oğlum var.oğlum 3 yaşına gelince tekrar çocuk düşünüyoruz.sprail taktırmak istiyorm.1 buçuk sene için deger mi taktırmaya...yan etkileri falan oluyo ya ondan diyorum.eşim prezarvatif kullanmak istemiyo artık.napsam yaaa.:93:

slm kıslarr benim 1 buçuk yaşında bi oğlum var.oğlum 3 yaşına gelince tekrar çocuk düşünüyoruz.sprail taktırmak istiyorm.1 buçuk sene için deger mi taktırmaya...yan etkileri falan oluyo ya ondan diyorum.eşim prezarvatif kullanmak istemiyo artık.napsam yaaa.:93:

gamzecim bende senin gibi düşünüyor ve korkuyorum benimde 2 yaşında bi oğlum var ve bende bu yaz ağustos gibi tekrar çocuk düşünüyorum yani 8-9 aylık bi süre var önümde değmez mi bu süre için taktırmaya diyorum bana da yardımcı olursanız sevinirim...

benimde 7 aylık bi kızım var.uzun bi süre düşünmüyorum tabiki.ama spiralden de çok korkuyorum.yani cesaretim yok gidip taktırmaya.sırf bu cesaretsizlik yüzünden hiç birşeyim yokken sezeryan oldum.şimdi napacam bilemiyorum.oturmak istemiyorum o sandalyeye:KK76:

arkadaşlar sprial taktırmaktan hiç korkmayın çünkü ben 5 sene kullandım ve 5 sene sonra çıkarttığımda da hiç sorun yaşamadım. Yalnız senede 1 kere muhakkak semar testi yaptırın ve
spriali takıp ve çıkartırken adetinizin 2-3 . günleri olmasına dikkat edin. Tüm arkadaşlara tavsiye ediyorum en güvenilir doğum kontrol yöntemi olduğunu da hatırlatıyorum. Sevgiyle kalın.

ria cıkınca veya kayınca gögüste pek agrı olmaz.o agrı baska bırseyden oturu olabılır.menstruasyon donemınız yakınsa ve ya hormonal bır durum yoksa pek agrı olmaz.bel agrısı olur.hem kanamadan dolayı hemde gecırdıgınız operasyondan dolayı.gecmıs olsun size.

evt arkadasım spiralın kayması dogru hıc farkına bıle varmamıstım ama bu bana cok agır batladı 18 gun önce ameliyatla sag tüpümü(yumurtalıgımı )aldılar spiralden dolayı dıs gebelık gecırmısım 1 aylık bır bebekmıs hem onu hemde dogurganlıgımın %50 kaybetım 8 senedır kullanıyordum hıc boyle bır sey olacagı aklımın ucuna gelmedsı cok rahattım ama şimdi cektım acılar aklıma gelınce kendime cok kızıyorum.size tavsıye benım basıma gelen kımsenın basına gelmesin spiral taktıran ve sprial kullan arkadslar vucutların da bır anormellık gorduyunuzda hemen dr gıdıp ve dr dan betaa tahlılı ısteyın sakın bunu ihmal etmeyın spiral kaymasınmdan dolayı dıs gebelık gecıren arkadaş ile de gorusun ve dr bu konu hakkında her seyı sorun ve bılgılenın çünkü cok zor hemde cokkkkkkkkkkkkkk ben ölümden döndum allah kimseye göstermesin

şimdi profine baktım mersın yasıyormusun sanırım bende mersinde ikamet ediyorum.:KK1:görüşmek üzere

ay neler var ya ben hayatımda ilk kez spiral taktırdım kızımdan sonra 6 yıl hapla korunmuştum şimdi bi kızım daha var bu sefer emziriyorum diye spiral taktırdım ama kayması dış gebelik falan korktum ben ya gerci her yık mutlaka smear testi yaptırırım ama 6 ay olunca kontrole gidicem bakim ne olmuş takıldım şimdi kadın olmak zor zanaat valla

sağlık ocağı değilde aile planlaması merkezleri var ben orda taktırmıştım hemde ücret ödemeden.

X