Aile Planlaması Spiral-Rahim içi Araç (RIA) Genel Paylaşım Alanı

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.
slm arkadaşlar benim bir sorunum var spiralle başım dertte 1 yıl oldu nerdeyse kontrollerede gıdemedım gecen gun gıttıgımde doktorum kaydıgını soyledı adet oldugumda 2. günü gel dedi neden ozaman dedim hamile olmadığından emin olmamız lazım dedi ben şimdi ne yapıcam 1 yaşında kızım var çalışıyorum en güvenli spirale güvendim neler geldi başıma aslında en merak ettiğim hamileysem çocuğa ve bana bir zararı olurmu yakınınızda benim durumda olan varmı??? spiralle hamile kalan yada???

merhaba benim görümcem pkoluydu ve de spirali varken hamile kaldı, ikiz bebekleri oldu. spiral hiç bir şekilde bebeklere zarar vermemiş. şimdi 7 yaşındalar...allah bakabilecek herkese nasip etsin inşallah..

slm arkadaşlar benim bir sorunum var spiralle başım dertte 1 yıl oldu nerdeyse kontrollerede gıdemedım gecen gun gıttıgımde doktorum kaydıgını soyledı adet oldugumda 2. günü gel dedi neden ozaman dedim hamile olmadığından emin olmamız lazım dedi ben şimdi ne yapıcam 1 yaşında kızım var çalışıyorum en güvenli spirale güvendim neler geldi başıma aslında en merak ettiğim hamileysem çocuğa ve bana bir zararı olurmu yakınınızda benim durumda olan varmı??? spiralle hamile kalan yada???

merhaba benim görümcem pkoluydu ve de spirali varken hamile kaldı, ikiz bebekleri oldu. spiral hiç bir şekilde bebeklere zarar vermemiş. şimdi 7 yaşındalar...allah bakabilecek herkese nasip etsin inşallah..

merhaba arkadaşlar bende bugün spiral taktırdım doğum evinde.sezeryanla doğum yaptığım için çatala çıkmak beni gerdi biraz korktum stres yaptım kendimi sıktığım içinde canım yandı biraz.umarım kayma filan yapmazda tutar 1,5 ay sonrada kontrole çağırdı.tecrübeli arkadaşlar bundan sonra dikkat etmem gerekenler yardımcı olursanız sevinirim.tek çareyi spiralde buldum 2 tane çocuğum var 1tanesi 2,5 yaşında diğeri 6 aylık.umarım herşey yolunda gider.10 yıl koruyuculuğu varmış

Kızlarrr bende spiralimi çıkarttırmak istiyorum ama korkuyorum.ben doğumumuda sezeryanla yaptım.ikincisinden snr spiral taktırdım ama canım o kadar yandıki anlatamam.doktor normal doğum yapmadığım için bu kadar acıdığını sölediğini ama bilmiyorum birde benim rahmim baya gerideymiş eliyle dışarı çekti falan baya acı çektim.özelde taktırdım ama sağlık ocağında çıkarttırsam acaba aynı acıyı yaşarmıyım bide benimkini çıkarırlarmı acaba benim rahmim kalp şeklinde.doktor takarken ultrason eşliğinde takmıştı ama çıkarırken sadece ipinden tutup çıkardıkları için ultrasona gerek olmaz belki diye düşünüyorum ama acıycak düşüncesi beni çok korkutuyo.

ben de bu sabah minera taktırdım.önce rahmimin boyunu ölçtü, o sırada canım yandı.spirali taktıktan sonrada hafif kramp tarzı ağrı oldu ama 15 dk sonra geçti.çok panik biri olmama rağmen ben bile dayandıysam herkes yapabilir.merak ettiğim bundan sonra neler yasak?mesela cinsel ilişki ne süre ile yasak

benım yenı bebegım oldu 2. ayına gırmek uzere danısmak için dr'a gittim bana adetin ıkıncı yada ucuncu gunu gelmemı ıstedı. benım sorunum kırkım cıktı ama hala kanamam var ben adet mıyım yoksa lohusalık etkısımı anlamadım belli aralıklarla kanamam oluyor sizce normal mi? ne kadar surcek bu

ya bende bugün 2 günüm adetimin yarın sağlık ocağına gidicem taktırmaya bakalım hayırlısı olsun hepimizin:KK43:

mrh arkadaslar bende bugün taktırmayı düşünüyorum saglık ocagında hangi bölüme gitmem gerekiyor aile planlamasımı herhangibir ücret alıyorlarmı birde adetimin son günü takarlarmı acaba lütfen acil cvp vrebilirmisiniz:KK71:

ben hayatım boyunca 2 kere taktırdım spiral . ikisinide takarken çok acıdı :S ilkini çıkartmak zorunda kaldığında doktorum yine çok acımıştı çok iltihap yapmıştı 2 sene önce tekrar taktırdım ana çocuk sağlıkta şuan çok memnunum hiç kaza kurşununa kurban olmadım :))) halada kulanmaya devam ediyorum. ilk 1 sene çok düzensizdi adetlerim şimdi şimdi düzelmeye başladı ama en korucuyu olanı bence spiral ve kiloda aldırmadı bana

mrh arkadaslar bugün saglık ocagına gittim ve spirali taktırdım canım hiç acımadı cok hafif adet sancısı gibi acıyıor takıldıgı esnada oda simdide herhangi bir sorun yok insallah bir sorun cıkmaz:KK69:

mrh arkadaslar bugün saglık ocagına gittim ve spirali taktırdım canım hiç acımadı cok hafif adet sancısı gibi acıyıor takıldıgı esnada oda simdide herhangi bir sorun yok insallah bir sorun cıkmaz:KK69:

çok şanslıymısıın valla zaten adetin 2. günü gel öyle takılıyo ddiler bana o sancılı halimle gittim o sancı üstüne birde spiral takarken acıdı :KK43: elide ağırdı sanırım doktorun baya yakmıştı canımı hatta ağladım:KK43:

ben de bu sabah minera taktırdım.önce rahmimin boyunu ölçtü, o sırada canım yandı.spirali taktıktan sonrada hafif kramp tarzı ağrı oldu ama 15 dk sonra geçti.çok panik biri olmama rağmen ben bile dayandıysam herkes yapabilir.merak ettiğim bundan sonra neler yasak?mesela cinsel ilişki ne süre ile yasak

selam bende dun mırena taktırdım doktor 4 -5 gun yasak dedı dıger spırallerde de yasak oluyormu yoksa sadece mırena damı bılgısı olan var mı

çok şanslıymısıın valla zaten adetin 2. günü gel öyle takılıyo ddiler bana o sancılı halimle gittim o sancı üstüne birde spiral takarken acıdı :KK43: elide ağırdı sanırım doktorun baya yakmıştı canımı hatta ağladım:KK43:

gecmiş olsun canım benim adetimin son günüydü takıldıktan sonra leke gibi biraz daha oldu adetle ilgisi oldugu kadar takan kişiyede bağlı sanırım :KK71:

aynen bende sağlık ocağında taktırdım geçen hafta cuma günü adetimin 3. günüydü ve kadın direk taktı biraz kastım kendimi ve sinek ısırığı gibi birşey hissettim anlık birşeydi ve bana hissedicen acı oydu başka yok bitti bile demişti,sonra ertesi gün bitti aybaşım ama hafif lekelenme oldu az az kanlı sonra hiç ağrım olmadı gayet iim şimdi kanamam olmadı bakalım ara kanamaların olabilir demişti bakalım ayın sonuna kadar olucakmı

selam bende dun mırena taktırdım doktor 4 -5 gun yasak dedı dıger spırallerde de yasak oluyormu yoksa sadece mırena damı bılgısı olan var mı
valla canım bende sordum yasak varmı diye ama bana yok canım zaten kanaman 2 gün falan olur sonra ilişkide mahsur yok dedi zaten benim biraz azdaha kanamam olduğu için taktırdıktan 3 gün sonra ilişkide bulunduk ama rahattım 7aydan beri ilk defa korkusuzca yaşadım doğumdan sonra 7 aydır hiç korunmadık hep geri çekme metodu uyguluyorduk ama şükür rahatız artık inşallah kaza kurşunu olmaz yinede tedbirli olmak lazım, haa birde bana adetliyken fazla ağır kaldırma dedi kayabilir daha yeni olduğu için demişti bilginize:KK19::KK19:

mrh arkadaslar sprial taktıralı 15 gün olacak taktırdıgımdan beri sürekli akıntım oluyor bu normal mi gecici bişeymi acaba sizlerde oludumu.

mrh arkadaslar sprial taktıralı 15 gün olacak taktırdıgımdan beri sürekli akıntım oluyor bu normal mi gecici bişeymi acaba sizlerde oludumu.

benimde 3 hafta oluyo ve benimde ara ara akıntılarım oluyo kanama şeklinde az az ama normal dedi bana ebe yani 2-3 ay böyle akıntılarım olurmuş sıkma canını idare edicez artık:KK34::KK34:

forumdaki tüm yazıları okudum
2007 den bu yana
ria taktıralı 3 ay oldu
doğumdan 40 gün sonra takmıştı doktorum
geçen ay 15 gün arayla adet gördüm bu ay ise gecikti
ben 3 kez geciktim ve 3 ünde de hemileydim
hamilelik ben de fobi oldu
bana yardım edebilirmisiniz
test yaptım negatif çıktı ama korkuyorum

merhaba asuman79. sormak ayıp olmaz sa hangı hastahane ve ne kadara takdırdınız acaba.
ve neden mınera( hormonlu spıral olarak bılıyorum ) dr unuz mu tavsıye ettı ogrenebılırmıyım acaba

cok tesekkur ederım:KK71:

minera rahat oluyor evet diğerlerindende pahalı ama çıkartıldığında,gebelik gecikebiliyor hormonlu olduğu için.

1 yıldır var bende
ama takıldığından beri adetlerim düzene girmedi çook geçiyor
doğumdan hemen sonra taktırmıştım o kaydı sonra ara verdim tekrar takıldı
ve şimdi de ne zamandır bekliyorum olmadı
içinizde benim gibi olan ya da fikir verecek var mı

doktordan randevu aldım ama gelecek hafta için umarım
o zamana kadar olur da bende adetliyken çıkartırırım şu mereti
hiç sevmedim zaten

X