Aile Planlaması Spiral-Rahim içi Araç (RIA) Genel Paylaşım Alanı

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.
kızlar merhaba bundan 4 ay önce zorunlu kürtaj oldum kürtajdan sonra 10 gün snra kontrole gelmem gerektiğini söledi doktor gittim herhangi bi problem olmadığını söledi korunma yöntemi olarak da spirali düşünüyodum ama cesaret edip bi türlü gidemedim en sonunda bgn gittim ama devlet hastanesine kürtajıda bi klinikte oldum neyse bgn spirali taktırırken çok canım yandı doktor bana bi tarafımda yapışıklık olduğunu söledi açtılar yapışıklığı taktılar da spirali ama tabi ağrılı oldu şimdi benim endişem bu yapışıklık acaba kürtajdan dolayı mı oldu o an ağrıdan doktora pek bişi soramadım sadece ufak bi yapışma dedi ama şimdi endişeliyim bi daha hamile kalma şansım olmaz mı yada bu yapışıklık tekrarlarmı bi kadın doğumcuya mı gitsem acaba tekar nolur bişiler söleyin çok endişeliyim

merhabalar bende zorunlu kürtaj olacagım ve kürtajdan sonra spiral taktırmak istiyorum ama hem kürtajdan hemde spiralden korkuyorum kürtajı nasıl genel mi lokal anesteziyle mi oldunuz spirali takarken yada bölgeyi uyuşturuyorlar mı

kızlar merhaba bundan 4 ay önce zorunlu kürtaj oldum kürtajdan sonra 10 gün snra kontrole gelmem gerektiğini söledi doktor gittim herhangi bi problem olmadığını söledi korunma yöntemi olarak da spirali düşünüyodum ama cesaret edip bi türlü gidemedim en sonunda bgn gittim ama devlet hastanesine kürtajıda bi klinikte oldum neyse bgn spirali taktırırken çok canım yandı doktor bana bi tarafımda yapışıklık olduğunu söledi açtılar yapışıklığı taktılar da spirali ama tabi ağrılı oldu şimdi benim endişem bu yapışıklık acaba kürtajdan dolayı mı oldu o an ağrıdan doktora pek bişi soramadım sadece ufak bi yapışma dedi ama şimdi endişeliyim bi daha hamile kalma şansım olmaz mı yada bu yapışıklık tekrarlarmı bi kadın doğumcuya mı gitsem acaba tekar nolur bişiler söleyin çok endişeliyim

Merhaba, cok gecmis olsun... Yapisiklik kürtajdan oluyor maalesef..adeti de etkiliyor
Ama ne mutluki spiral taktirmissiniz.. Yapisıkligin acilmasini sagliyor binevi tedavi
Yontemi.. Hamile kaalirsiniz..spirali cikadiktan bir sure. Sonra hamilelik olmazsa yada
Bunu beklemedende oluyor dr. Pipet gibi ince uzun birseyle rahimi kontrol ediyor
Yapisikmi diye.... Rahat olun siz zaten spiraliniz var..bende 6 yil once1,5 sene kullanmisti
Acimisti vallaha ne yalan soyleyeyim..yine dusunuyorum dogum yaptim 1 yil oldu

merhabalar bende zorunlu kürtaj olacagım ve kürtajdan sonra spiral taktırmak istiyorum ama hem kürtajdan hemde spiralden korkuyorum kürtajı nasıl genel mi lokal anesteziyle mi oldunuz spirali takarken yada bölgeyi uyuşturuyorlar mı

Gecmis olsun..
Genel anestezi ile oluyor 15-20 dk da hersey bitiyor uyaniyorsunuz derken yarim saat...

arkadaşlar geçen hafta gittiğim doktor spiralini çıkarıcam dedi.Çok fazla enfeksiyon varmış .Sizce tedavi edlip sonra mı çıkarttırayım.Doktora kalsa hemen şimdi diyor.Çünkü ben hiç doğum yapmamış bir bayanım ve daha önce gittiğim doktor bişey olmaz dedi taktı.Bir de çok acıyor diyorlar çıkartırken doğru mu :KK43:

arkadaşlar geçen hafta gittiğim doktor spiralini çıkarıcam dedi.Çok fazla enfeksiyon varmış .Sizce tedavi edlip sonra mı çıkarttırayım.Doktora kalsa hemen şimdi diyor.Çünkü ben hiç doğum yapmamış bir bayanım ve daha önce gittiğim doktor bişey olmaz dedi taktı.Bir de çok acıyor diyorlar çıkartırken doğru mu :KK43:

Selam...
Tedavi öncesimi sonrasimi dr daha iyi bilir. Bence cikar diyorsa denileni yap ve tedavini oyle
Ol zaten dogum yapmayana takilmiyor.. Taktirabildigine gore aci cekmede sorun yok :-) cikarmsi takmasinin %1i bile degil aci konusunda.... Kolay sıkıntı yok yani..
Gecmis olsun...

Öncelikle Allah isteyenlere bebeklerini versin, şimdilik istemeyenlerin de gönlüne göre versin.

Benim dünyalar tatlısı 11 aylık bir kızım var. Henüz çok küçük. Polikistik overli olmama rağmen Allah bana onu hediye olarak, düzensiz kanamalarım, yumurtlayamadığım ve doktorların çocuğun olmaz senin demelerine karşın verdi.

Ama şimdi şöyle bir durum var, 18 mayısta kazaya kurban oldum eşim korunduğu için ve ertesi gün hapı içtim, şimdi bekliyorum öylece ne gelen ne giden var ve hamile olmaktan çok korkuyorum. Çünkü hem yeni doğum yapmış olmak hem kızım küçük ve hem de astım hastası olduğum için o kadar zor zamanlar geçirdim ki, yeni yeni rahatlamışken istemiyorum.. Üstelik dondurduğum örgün eğitimli üniversiteme de eylül ayında başlayacağım inşallah...

ve gelelim spirale...
spirale güvenmeli miyim güvenmemeli miyim? bu arkadaş neden durduğu yerde durmuyor da kayıyor? ya da diyelim ki ben böyle yeni gelin gibi sessiz sedasız durmam mı gerekiyor cinsel ilişkimde ki bu vatandaş durduğu yerde dursun kaymasın ve ben hamile kalmayayım. Pikniğe gitsem hoplamayayım zıplamayayım, kızım kucağıma anneciiim diye atlamasın mı napsın bilemedim şimdi ben, nasıl bir icattır kendisi ki, o bizi senelerce korusun. Peki etrafımda duyduğum spiral çocukları neden varlar?
Hem de o kadar çoklar ki...

e hormon almak istemiyorum zaten astımlı olduğum için dünyanın ilacını alıyorum, iğne de hormon nasıl olsa, e kondomdan başıma bi kaza geldi sonucunu bekliyorum bakalım, geriye spiral kaldı. Ama kafamda bir sürü ya şöyleyse ya böyleyse...

nedir bu işin özü? güvenli mi bu araç ki? neden kayıp gider? ben kayıp gittiğini nerden bilcem uf uf uf söküp atacam şimdi içimi dışımı ha ne bişey kalcak ne bişey : )

bende kısa bir süre önce dogum yaptım korunma yöntemi olarak spirali istiyorum ama ne kadar güvenebilirim bilmiyorum ve taktırmaya da korkuyorum takılırken çok acısı oluyor mu yada ilişk esnasında dikkat edilmesi gereken seyler gerekiyrmu kaymaması için herkes spiralin kaydıından şikayet ediyor saglık problemim oldugu için hap ve igne kullanamıyorum spiral taktırmış olanlar ne olur bilgilendirsin

Selam herkese...
Kizlar ben cumartesi gunu gittim taktirdim 5 yillik ve hala inanamiyorum nasil olurr diye
Ne bir sanci ne bir sizi nebir kasilma ne kanama sıfır yani bakirli takti drum....
2006 da dr umda baskaydi taktirdigimda
Kan kaybindan olecektim.. Hic kanamam da yok su an ayy cok mutluyum..darisi basiniza..hadi bi cesaret..
Ki ben dayanamam aci esigim cok. Düsük ama korktugum gibi olmadi :KK24:

bende kısa bir süre önce dogum yaptım korunma yöntemi olarak spirali istiyorum ama ne kadar güvenebilirim bilmiyorum ve taktırmaya da korkuyorum takılırken çok acısı oluyor mu yada ilişk esnasında dikkat edilmesi gereken seyler gerekiyrmu kaymaması için herkes spiralin kaydıından şikayet ediyor saglık problemim oldugu için hap ve igne kullanamıyorum spiral taktırmış olanlar ne olur bilgilendirsin

,

Selam daha once 1,5 yil kullandim pilates ve bisiklet sporu yaptim ne kaydi ne zorladi..
Cocuk istedgimden cikarmuistim yoksa sıkıntım olmadi.. Dogum yaptim 1 yil oldu hafta sonu
Yine taktirdim.iliskde birsey olmuyor yok gibi dusun sadece takilinca 10 gun iliski yok.. Daha once
Acimisti bu kez. Acimadi..

Merhaba suan yurt disindayim 3 aylik midane hapim var.

Türkiyeye gelince spiral de takatirabilirsin diyenler var.

Henüz yeni evli birine 1 senelik spiral takilmasini önerirmisiniz?

Herhangi bir yan etkisi yada tehlikesi var mi acaba?

off ben çok endişeliyim 3 ay evvel taktırmıştım spirali ancak önceki gün gittiğimde kaymış olduğunu öğrendim ve çıkartıldı şimdide ya hamilesem diye korkuyorum şansıma ne diyim, kayma yaşayan varmı hamilelik olurmu hemen yaa hiçte dikkat etmedik o nedenle kesin hamileyimdir diyorum :KK43: kızım da daha 16 aylık

Öncelikle Allah isteyenlere bebeklerini versin, şimdilik istemeyenlerin de gönlüne göre versin.

Benim dünyalar tatlısı 11 aylık bir kızım var. Henüz çok küçük. Polikistik overli olmama rağmen Allah bana onu hediye olarak, düzensiz kanamalarım, yumurtlayamadığım ve doktorların çocuğun olmaz senin demelerine karşın verdi.

Ama şimdi şöyle bir durum var, 18 mayısta kazaya kurban oldum eşim korunduğu için ve ertesi gün hapı içtim, şimdi bekliyorum öylece ne gelen ne giden var ve hamile olmaktan çok korkuyorum. Çünkü hem yeni doğum yapmış olmak hem kızım küçük ve hem de astım hastası olduğum için o kadar zor zamanlar geçirdim ki, yeni yeni rahatlamışken istemiyorum.. Üstelik dondurduğum örgün eğitimli üniversiteme de eylül ayında başlayacağım inşallah...

ve gelelim spirale...
spirale güvenmeli miyim güvenmemeli miyim? bu arkadaş neden durduğu yerde durmuyor da kayıyor? ya da diyelim ki ben böyle yeni gelin gibi sessiz sedasız durmam mı gerekiyor cinsel ilişkimde ki bu vatandaş durduğu yerde dursun kaymasın ve ben hamile kalmayayım. Pikniğe gitsem hoplamayayım zıplamayayım, kızım kucağıma anneciiim diye atlamasın mı napsın bilemedim şimdi ben, nasıl bir icattır kendisi ki, o bizi senelerce korusun. Peki etrafımda duyduğum spiral çocukları neden varlar?
Hem de o kadar çoklar ki...

e hormon almak istemiyorum zaten astımlı olduğum için dünyanın ilacını alıyorum, iğne de hormon nasıl olsa, e kondomdan başıma bi kaza geldi sonucunu bekliyorum bakalım, geriye spiral kaldı. Ama kafamda bir sürü ya şöyleyse ya böyleyse...

nedir bu işin özü? güvenli mi bu araç ki? neden kayıp gider? ben kayıp gittiğini nerden bilcem uf uf uf söküp atacam şimdi içimi dışımı ha ne bişey kalcak ne bişey : )

arkadaşım bend egalina spiral mağduru 2 çocuklu bi anne olmak üzereyim henüz belli değil ama meret kaymış ve bekliyorum 10 günü umarım tutmamıştır hamile kalmamışımdır, kayma meselesi ise adetli iken ocuğu dahil ağır kaldırmamak gerekiyo tek dikkat edilecek husus bu normalde ilişki, hoplama zıplama klaydırmaz onu ama adetliylen ağır kaldırırsan kayıyo bende olduğu gibi :KK43:

ya bende geçen sene nisanda taktırmıştım,3ay sonra kontrole gittim iyiydi,fakat 1.sene kontrolüm nisandaydı fakat ben gitmeyi unuttum 1ay geçti üstünden fakat üşeniyorum yağmurlar var 2çocuğum var,ikisiyle birliktede gidemiyorum gitsem orda kim bakıcak ben içerdeyken daha ufaklar durmuyolar kimsede,,ee ben kontrole gitmedimya içim rahat değil,her gittiğimde oranda yara var kadın doktoruna gidip yaktır onu gibi bişeyer söylüyodu,spiral dahada büyütür yarayı diyodu,fakat ben doktora gittiğimde bişey olmaz o geçer iyi olur okadar büyütücek bişey değil dedi,bide 2doğumdan ötürü sarkma var dedi istersen kaldırırız ameliyatla dedi,ama dahada sarkarsa gel şimdi çok mühim değil ddi,ben çok rahatsızım elimle orama deyince hemen değiyo tıkıyo oramı idrar torbası sanki ,şimdi ben kadın doğumcuya gitsem sarkmadan ötürü kaldırması için,o muayene sırasında spiralide kontrol ettirsem olurmuki,,yada illaki sağlık ocağına taktırdığım yeremikontorle gitmem gerekiyo oooooff bilemedim:KK25::26::26:

Bir sorum vardi
Ben ramazani serifte adet gormek istemiyorum
Spiral taktirali bir ay oldu
Acaba spiral varken d.k.hapi kullansam adet gormemek icin
Boylece adetimi erteleyebilirmiyim
Nolur acil cevap yazin hanimlar

mrb kızlar 3 ay önce doğum yaptım ve spiral taktırmak istiyorum.netten araştırdığıma göre kısa süreli bi işmiş.ama merak ettiğim takıldığı sırada acı hissediliyomu,kanama falan yapıyormu?cevap yazan arkadaşlara teşekkür ederim

mrb canm ben 2 ay oldu taktırdım acı olmuyo fakat çok kasıldığım için rahatsız oldum anlık bişey.. sonraki 1-2 saat huzursuz gibi oluyosun çünkü ilk kez yaptırdım böyle bişeyi sonra o da geçiyo.. bir de akıntı da düzensizlik oluyo 2 defa regl oldugumu zannettim ama olmamışım o da doktorum normal dedi, herkes de olmayabilir tabii..

Hanımlar umarım okuyan olurr sırf bunun ıcın konu açmak ıstemıyorum

bende yaklasık 8-9 aydır spiral var ..

Ve duyumlarıma göre spiralle bıle hamıle kalanlar varmıs

2 cocugum var ard arda oldular cok zorlandım

şimdi korkmaya başladım

spiralin kaydığını kişi anlayabılırmıı bunu öğrenmek istiyorum
doktora gıtmekten korkuyorum açıkçası taktırdıktan 1 ay sonra kontrole gel demıstı ama ben gıdememiştim 8-9 aydırda adet oldum fakat korkuyorum

...........

Kişi spiralin içinde kaydığını anlayabilirmi canlarım yaa inşallah okuyan çıkarr :KK43:

hiç bilmiyorum bu konuyu ama kontrole gitmek gerek bence canımm kişinin pek anlayabileceğini sanmıyorum kaç senelik taktırdınki sen

hiç bilmiyorum bu konuyu ama kontrole gitmek gerek bence canımm kişinin pek anlayabileceğini sanmıyorum kaç senelik taktırdınki sen

10 senelik canım ..kontrole gıderım zor bişe degıl ama bırazcık çekingenim yaa taktırıken bıle neler cektım kenımı kasmaktann...

şimdi çıkıcaM BAKICAK filan ..kayma varsa ne yaparlarkı ondanda tırsıyorum ...

birde son zamanlarda karnım agrıyor benım yaa alt vajina bölgem agrıyorr acaba dıyorum kayma falanmı olduu...

adetlıyken agır kaldırmamak gereklıymıss benım ufak bebbegım var her daim kucagımda vallahı kafama taktım ben bunu ..

cevabınızı tesadüfen gördüm ben taktırmadım henüz çocuğum da yok ama arkadaşımdan duymuştum çok meraklı olduğumdan çok soru sordum hissediyo msn falan diye orda herhangi birşey olduğu hissedilmiyormuş takılıyken siz daha iyi bilirsiniz ama kaydığında bşyin varlığını orda hissediyomuşsun öyle söylemişti farklılık hissedince doktora gitmişti

X