Aile Planlaması Spiral-Rahim içi Araç (RIA) Genel Paylaşım Alanı

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.
sevgiliarkadaşlarım ben dün spiral taktırdım.sağlık ocağında taktırdım. kolay bişey sanıyordum. ve zaten spiral taktırma için gitmemiştim. aylık iğneleri danışmak için gitmiştim. çünkü toplam 5yıl d.kontrol hapı kullandım bırakmak istiyordum.

iğnede de hormon var ,gel sana spiral takalım dedi hemşireler.
ben hiç hazır olmama rağmen hemşire hanımların sıcak ve içten diyaloglarına güvendim ve masaya yattım. gerçekten çok iyi muamele yaptılar. fakat sezeryanla doğum yaptığım için takma işlemi biraz zor oldu. sonrasında sancılarım oldu. daha dün takıldı ama kafamda dünya kdar soru var lütfen bana yardımcı olun.

örneğin spiral kullanan biri adetliyken tampon kullanabilir mi???
cinsel ilşki sırasında ağrı yapar mı???
eşim hisseder mi??
bel ağrım oldu takıldıktan sonra devam eder mi??
canım oncelıkle geçmıs olsun ben saglık ocagına gıttım takılmak ıcın spraıl sezeryanla dogum yaptıgım ıcın dedı sen ancak dogum yaptıgın hastanede taktırabılırsın bız sezeryanla dogum yapanlara takımıyoruz dedı yanı sezeryanla dogum yapanlara takılmıyo saglık ocaklarında
sorularına gelınce cınsel ılıskı sırasında evt agrı oluyo ama zaman zaman esın hıssetmıyor spraıl ı

Yaklaşık 19 yıldır spiral taktırıyorum çokda memnunum ilk başlarda 3-4 ay adet süresi biraz uzuyor ve kanama fazla oluyor.
Daha sonra normale dönüyor ben sıkıntı yaşamadım yani .
Bence en güvenilir yöntem bu diyebilirim

ARKADAŞLAR BANA BİR AKIL VERİN YA NAPIYIM BEN

Arkadaşlar benim bir sorum var.1 Yıl önce spiral taktırdım .Herşey yolunda .ama ben hamile kalmaktan korktuğum için son dönemlerde cinsellik sırasında eşimin dışarı boşalmasını istediğim için dışarı boşalıyor.Erkeklerden gelen zevk suyu spiral olmasına rağmen hamile bırakabilirmi.

bu kadar süphe korku normal değil pinare.ne guzel korunuyorsun işte bırde adamı dışarı boşalttırıyorsun.abrtmışsın bence.boyle yaparsan ne sen nde eşin için zevk alınamaz hale gelır cınsellık..

ben de spiral taktırmak istiyorum ama yan etkilerinden korkuyorum. şimdilik kendimiz korunuyoruz ve korkuyorum açıkçası hamile kalmaktan söylendiği gibi dışına boşalma olsa da hamile kalınıyo mu?

bende doğum yaptıktan 4 ay sonra taktırmıştım işlem sırasında kesinlikle ağrı olmuyor sadece bittikren sonra biraz tansiyonum düşmüştü 15dk kadar dinlendikten sonra tekrar hiçbirşey olmamış gibi işyerine dönüp çalışmaya başladım . şimdi hapla devam ediyorum 6 ay kadar sonra tekrar sprale dönücem çooook rahatlık . herkeze tavsiye ederim . ama uzman bir hekime gitmenizi tavsiyeederim

bende 5 yıldır kullanıyorum ilk 1 yıl içinde biraz ağrılarım falan oldu ama sonra azaldı vucudun kabullenmesi biraz zaman alıyo demişti doktor tek zor tarafı adet döneminin biraz uzması ama en azından güvenilir bir yöntem takdır ve unut

benimde birkızım var 2 yaşında birde 2 aylık olcak ocagın 2 de ikiz oglum var ve bende siprail koydurmayı düşünüyorum ama bende çok korkuyorum hemde çok ama korkunun ecele faydası yok galibakötükedihüso

arkadaşlar ben tam 7 yıl kullandım cok fazla rahatsızlıgı olmadı ama senede bırde olsa kontrol yaptırdım sonuçta metal bır parca zarar vermesınden korktum ama ıyıydı sımdı cıkarttırdım ıkıncı bebek için allah kısmet ederse ıkıcıden sonrada hemen taktırracagım en etkılı korunma yontemı bence

spiralim kaydı diyenler
kaydığını nasıl hissediyorsunuz anlamadım yaaaa

spiralim kaydı diyenler
kaydığını nasıl hissediyorsunuz anlamadım yaaaa

canım bende kızmın doğumundan 3 ay sonra taktırmıştım ve ağrılarım çoktu doktora gittiğimde kaydığını söyledi ve çıkarttı 1 kaç ay sonra yine taktırdım ve şimdi hiç bir sorunum yok:nazar:

canım bende kızmın doğumundan 3 ay sonra taktırmıştım ve ağrılarım çoktu doktora gittiğimde kaydığını söyledi ve çıkarttı 1 kaç ay sonra yine taktırdım ve şimdi hiç bir sorunum yok:nazar:

ya bu sırada hamile kalsan...ayyy ne kötü yaaa,kendiliğnden kayıyor ama sen nasıl olsa spiralim var diye rahatsın ama bir de bakıyorsun ki gebesin....kabus gibi

ya bu sırada hamile kalsan...ayyy ne kötü yaaa,kendiliğnden kayıyor ama sen nasıl olsa spiralim var diye rahatsın ama bir de bakıyorsun ki gebesin....kabus gibi

doğru söylüyorsun ama kaderde varsa olur ama ne olursa olsun korunmak için en iyi yöntem yerimseniben

spiral taktırmaya gitmeden önce alınan bir ilaç vardı
bilen varsa yazabilir mi?

arkadaşlar bende taktıralı 2 ay oluyor ilk ayım normal geçti ama şimdi adetim çok farklı 1 gün az oluyor ertesi gün hiç sonra her yer batıyor sizce sebebi nedir yardımcı olun doktora gitmelimiyim.
şimdiden çok teşekkür ederim

merhabalar ben aranıza yeni katıldm:) şu an 8.5 aylık hamileyim. doğumdan sonra spiral taktırmayı düşünüyorum. ama maliyeti nedir bilmiyorum. takılma fiyatını bilen varmı yada ssk karşılıyomu? bilgilendirseniz sevinirim.

tatlım sağlık ocaklarında ücret alınmıyor...
sağlık ocaklarının öncelikli misyonu aile planlamasıdır zaten

bu spiral takılırken canı yanan var mı ben doğum yaptım ama canım çok az doğum kontrol hapı kullanmayı bırakmak istiyorum yardımcı olun lütfen

X