Anne Sütü Saklama Kosullari

gurbetkusu

Guru
Kayıtlı Üye
24 Kasım 2007
488
112
39
Anne Sütünü Saklama Koşulları

Yakın zamanda yapılan çalışmalarda, anne sütünün buzdolabı veya derin dondurucuda saklanması ile besin değerini kaybetmeden korunabildiği ortaya çıkmıştır.

Yapılan çalışmalar, anne sütünün bakteri üremesine dirençli olduğunu ve oda ısısında 10 saate kadar özelliklerinden bir şey kaybetmeden saklanabileceğini göstermektedir. Anne sütü, kapağı iyice kapatılmış cam ya da plastik kapta saklanmalıdır.

Burada sözü edilen plastik, şeffaf sert plastik (polikarbonat) veya buğulu sert plastiktir (polipropilen). Derin dondurucu için hazırlanmış anne sütü saklama torbaları, pompaya adapte edilebilir.

Bunlar kilitli, önceden sterilize edilmiş, kalın ve özel torbalardır. Gereğinden fazla süt çözünmesini önlemek için depolanan sütün 60-120ml civarında olması uygundur. Süt, 8 günden önce kullanılacaksa, buzdolabında dondurulmadan bekletilebilir. Anne sütü sağılmadan önce, eller iyice yıkanmalıdır.

Özellikle süt bankalarında sıklıkla kullanılan bir yöntem olan pastörizasyon ile antimikrobiyal özelliklerini kaybederler.

Anne sütünün +4 derecede buzdolabında veya -20 derecede derin dondurucuda saklanması ile bakteriyel yükün azaldığı, sütün anti bakteriyel etkilerinin arttığı gösterilmiştir.

50-100cc sağılmış anne sütünü temiz bir kap veya süt saklama poşetine koyabilirsiniz. Donarken süt genişleyebileceğinden, tepeleme doldurmayınız. Tüm torbalara mutlaka tarih ve miktar yazınız. Sütü derin dondurucunun kapağına değil, en soğuk noktasına koyunuz.

Güvenli süt saklama koşulları:

* Odanın serin bir yerinde 6-8 saat
* Buzdolabının rafında 72 saat (3 gün)
* Buzdolabının buzluğunda 2 hafta-2 ay arası
* Derin dondurucuda 6 ay

Dondurulmuş anne sütünün eritilmesi ve ısıtılması

* Sakladığınız anne sütünü kesinlikle ocağın üstüne veya mikrodalga fırına koymayınız. Bu, sütün proteinini bozar ve sütün içinde oluşan sıcak noktalar bebeğinizin ağzını yakabilir.
* Süt poşetini bir kaba koyduğunuz ılık suyun içine ağzı dışarıda kalacak şekilde batırarak çözülmesini sağlayınız (benmari usulü) ve salladıktan sonra sıcaklığını kontrol ederek bebeğinize veriniz.

Unutmayın!

* Çözülmüş süt kullanılana kadar buzdolabında saklanmalıdır.
* 24 saat içinde kullanılmalıdır.
* Bebeğinizi besledikten sonra sütün arta kalanını atılmalıdır.
* Her zaman önce en eski tarihli süt kullanılmalıdır.

annelergrubu © 2007

Peki arkadaşlar anne sütünü sağdım 5 saat içirmeden yanımda taşıdım sonra dolaba koydum içirebilirim dimi

bende sütümü sağıyorum dolaba koyuyorum bebğim uyanınca ısıtıp veriyorum bu ne kadar sağlıklı bılmıyoırum bazen 4yada 5 saat yanımda taşıyorumbır bılenınız yardımcı olun lutfen

merhaba, cok faydali bilgiler ellerinize saglik. sevgiler

1 ay sonra ise baslayacagim ve sutumu isteyken sagip bebisimin ertesi gunune icmesini saglamayi planliyorum. umarim sutum yeter ve sistemi oturtabilirim. arkadaslar onerileriniz var mi ?

bende sütümü sağıyorum dolaba koyuyorum bebğim uyanınca ısıtıp veriyorum bu ne kadar sağlıklı bılmıyoırum bazen 4yada 5 saat yanımda taşıyorumbır bılenınız yardımcı olun lutfen

merhaba, bu sicak havalarda 4-5 saat disardayken yaninizda tasimamaya dikkat etmelisiniz bence. evde serin ortamda tutulabilir fakat disarida mutlaka sutun yapisi sicaktan etkilenecektir. hatta steril olmayan kap veya biberonda mikrobiyolojik ureme baslayacaktir. disari cikmadan emzirmeli; uzun sureli evden uzakta kalinacaksa da bu havalarda mutlaka bir yerde emzirilmelidir. kisin 4-5 saat icin boyle bir problem olacagini sanmiyorum.

bende 1 ay sonra işe başlayacağım acaba şimdiden sütümü sağıp dolaba koymalımıyım?

Fırsat buldukça sağıp saklamanızı tavsiye ederim.Ben işe başlamadan son 1 hafta kala sağıp bırakırım demiştim ama!
Bir türlü sağacak zaman bulamamıştım.Epey de zorlanmıştım.Her öğlen otobüsle eve gidip emzirmek zorunda kalmıştım.
İşe başlayınca zaman öyle çabuk geçti ki. Bebeğim bugün 9.ayını bitirdi artık abi oldu :) Ek gıdalar alıyor ama ben emzirmeye devam ediyorum. Bebeğimden bana kalacak en güzel duygu sanırım "Emzirme duygusu" olarak kalbimin hep bir köşesinde kalacak.Asla unutulmayacak bir duygu çünkü :KK16:

Fırsat buldukça sağıp saklamanızı tavsiye ederim.Ben işe başlamadan son 1 hafta kala sağıp bırakırım demiştim ama!
Bir türlü sağacak zaman bulamamıştım.Epey de zorlanmıştım.Her öğlen otobüsle eve gidip emzirmek zorunda kalmıştım.
İşe başlayınca zaman öyle çabuk geçti ki. Bebeğim bugün 9.ayını bitirdi artık abi oldu :) Ek gıdalar alıyor ama ben emzirmeye devam ediyorum. Bebeğimden bana kalacak en güzel duygu sanırım "Emzirme duygusu" olarak kalbimin hep bir köşesinde kalacak.Asla unutulmayacak bir duygu çünkü :KK16:
emzırma duygusu cok guzel ıns uzun surelı emzırırım

Bu bilgiler baya eski sütü sağıp sakladığınızda besin değeri çok az bir miktar azalır tabi bu anne sütünün değerini azaltmaz

anne sütü oda sıcaklığında 3 saat
buzdolabnda 3 gün
derin dondurucuda 3 aydan fazla bekletilmemeli
kullanılacak sütler eski tarihten itibaren verilmeli..üstünde tarih olmalı dolaba konulurken saat yazılmalı..

Bu bilgiler baya eski sütü sağıp sakladığınızda besin değeri çok az bir miktar azalır tabi bu anne sütünün değerini azaltmaz

anne sütü oda sıcaklığında 3 saat
buzdolabnda 3 gün
derin dondurucuda 3 aydan fazla bekletilmemeli
kullanılacak sütler eski tarihten itibaren verilmeli..üstünde tarih olmalı dolaba konulurken saat yazılmalı..

Bu tarz bilgilerin herzaman güncel tutulması çok önemli. Benimde doktorumdan aldığım bilgiler aynı şekilde.
Derin Dondurucuda - 3 ay
Buzlukta - 3 hafta
Buzdolabında - 3 gün
Oda ısısında - 3 saat
eritilen süt buzdolabında yine en fazla 3 saat kalabilir.

Bence bir çok annenin uyguladığı ve de çok yanlış bilinen bir bilgide donuk olan süt kabını sıcak suya koyarak eritmeye çalışmalarıdır. Çok sakıncalı bir davranış. mutlaka oda sıcaklığında bırakılıp kendiliğinden erimesi beklenmelidir.

bu süt sagıp buzlukta bekletip lazım oldugunda donduruyorum fakat kokusu değişiyoo kızlar.
demir gibi kokuyoo.
acaba buzlukta dondugu içinmii
birde ocak ayında sagıp dondurmustum ben buzlukta -18 derece burdaki bilgilere göre kesin bozuldu o sütlerim :KK43:(

bu süt sagıp buzlukta bekletip lazım oldugunda donduruyorum fakat kokusu değişiyoo kızlar.
demir gibi kokuyoo.
acaba buzlukta dondugu içinmii
birde ocak ayında sagıp dondurmustum ben buzlukta -18 derece burdaki bilgilere göre kesin bozuldu o sütlerim :KK43:(

açıkcası ben bir kere denedim buzluğa koymuştum ertesi gün çözündürüp içirdim kızıma arradan 5 dk geçmedi hepsini kustu. Buyüzdende birdaha süt saklamadım. çalışmadığım içinde avantajlıyım. Allahım çalışan annelerin yardımcısı olsun. yazdığım bilgiler çok güncel eğer geçtiyse tarihi bence riske atmaya deymez bebeğin herşeyden önemli at gitsin o sütleri.

Merhabalar ben de sütümü sağıyorum ve sıcak suda bekleterek ısıtıyorum .Bebegim sutu bitirmiyor kalanını da soğuk verdigimde icmiyor.tekrar ısıtmam mı gerekiyor yoksa atmalı miyim?
Umarım en kısa zaman da cevap alabilirim.Simdiden teşekkürler .

Ise basladigimda bebegim bes bucuk aylik olacak 6saat evde olamayacagim bu saatler icin bebegime ne kadar sut sahip birakmam gerekir

Süt saklamada 3 kuralı geçerli,ama bence anne sütü kolay bozulan bir şey değil ben atmaya kıyamadığım için bazen daha uzun süre beklettiğim sütleri de verdim,bir sorun yaşamadım çok şükür,

merhaba, bu sicak havalarda 4-5 saat disardayken yaninizda tasimamaya dikkat etmelisiniz bence. evde serin ortamda tutulabilir fakat disarida mutlaka sutun yapisi sicaktan etkilenecektir. hatta steril olmayan kap veya biberonda mikrobiyolojik ureme baslayacaktir. disari cikmadan emzirmeli; uzun sureli evden uzakta kalinacaksa da bu havalarda mutlaka bir yerde emzirilmelidir. kisin 4-5 saat icin boyle bir problem olacagini sanmiyorum.
Merhaba aa dondurucuya süt atanlar var mi.?

Süt saklamada 3 kuralı geçerli,ama bence anne sütü kolay bozulan bir şey değil ben atmaya kıyamadığım için bazen daha uzun süre beklettiğim sütleri de verdim,bir sorun yaşamadım çok şükür,
Merhaba bende dolaba süt attım oğlum yogum bakimda kaldı şimdi o sutleri kullanıyorum demir gibi kokuyor oğluma içiyor bu konuyla ilgili bilgisi olan var mı yardimci olabilrmisiniz

Merhaba aa dondurucuya süt atanlar var mi.?

evet ben çalışan bir anneyim , buzluğa özel tek kullanımlık süt sağma poşetlerine atıp kullanıyoruz, herhangi bir sıkıntı yok,dışarıya çıkartmadan önce ilk önce buzdolabında hafif çözdürüp dışarıya alın biraz üstünde yağ birikintisi oluyor ve hafif daha sarımtırak bir renk ,ama tadında bi sıkıntı olduğunu sanmıyorum dışarıya aldıktan sonra sıcak suyun içerisinde biberonla ısıtıp bebeğime veriyorum..

X