Bahar Temizliği

Peki elyaf yorganı olupta yıkayan yokmu?Ben küvette çiğneyerek yıkadım mis gibi yumoş koktu.Yalnız yastıklar biçimsiz oldu makinada yıkandıktan sonra.Sizler yastıklarınızı nasıl yıkıyorsunuz,yastıklarınızın içeriği ne canlarım?
yumuşatıcı,çamaşır suyu ve bulaşık makinesi parlatıcıları %100 kanserojen madde içerir..yumuşatıcıyı vücuduma sürmem diyorsanız niye kullanıyorsunuz?? alerjileri de tetikliyor

Peki elyaf yorganı olupta yıkayan yokmu?Ben küvette çiğneyerek yıkadım mis gibi yumoş koktu.Yalnız yastıklar biçimsiz oldu makinada yıkandıktan sonra.Sizler yastıklarınızı nasıl yıkıyorsunuz,yastıklarınızın içeriği ne canlarım?

Ben elyaf yorganı (tek kişilik) makinede yıkıyorum
Çift kişilik için fikrim yok yerimseniben
Yastık olarak iuan yün kullanıyoruz ama elyafta kullandığımız oldu
Onlarıda makinede yıkıyorduk
Biraz bozuluyor şekilleri ama toparlıyor
Gerekirse kılıfını açıp elyafları elinizle didersenzi daha çabuk düzelir

Ablam çalışmadığı için yavaş yavaş battaniyeleri, yastıkları, yorgan yüzlerini vs... tüm bunları yıkadı...Kaldırdı. Kışlık kıyafetleri herşeyi yıkatıp yıkatıp kaldırdı...Yazlıkları temiz temiz çıkatttı..Aynı rahmetli annem gibidir..Herşeyi o düşünüyor..Ablam bu yaz evlenecek sıra bana gelir artık bunları düşünmek....

Bu cumartesi günü baya yoğun geçecek. Boya badana işi yapılacak. Amcam ve eniştem yapacak. Bizde 3 kız kardeş boya işlemleri bittikten sonra temizliğe başlayacağız. Camlar kapılar, perdeler, mutfak dolapları fayansları banyo lavoba fayansları dolapları vs...Kaç gün sürer bilmem. Temizlik bittikten sonra kışın yıkattığımız halıları sereriz şimdikileride yıkamaya veririz...
Bahar temizliği iyidir..Biras yorulcaz ama olsun. Herkese kolay gelsinnnnyerimseniben

ya kızlar ben bişi sorcam lütfen yardım edin bu seramik aralarındaki derz leri nasıl temizliyorsunuz istedigim gibi olmuyor bi türlü valla söküp atacam sonunda

Ben amway ürünlerien başlamadan önce hep yerleri sildiğim suya domestos katardım
Şİmdi Loc katıyorum sürekli
BAhar temizliğinde yine bi domestos yapalım dedi annem
Ama hiç bişey çıkmadı tertemiz
Locun temizliğini aynen seviyorum işte kim ne derse desin
Hatta gelen giden misafirden bize "Siz karolarımı yenilediniz diye soran bile oluyor"
Bende şaşıyorum Allah Allah yeni gibimi duruyorki diye
Mutfak banyoda dahi göze batan bi derz kirliliğimiz yok
Hiç hiç bişey olmazsa sildiğiniz suya sürekli domestos katın
Çok katıp kalıntıya sebebiyet vermeye gerek yok Az bişeyde olsa süreklilik daima temzi kalmasını sağlar

[/B]
ya kızlar ben bişi sorcam lütfen yardım edin bu seramik aralarındaki derz leri nasıl temizliyorsunuz istedigim gibi olmuyor bi türlü valla söküp atacam sonunda

canım seramikleri sökmeye gerek yok:)
amway ın pursue diye organik asitli bir temizleyicisi var.mükemmel bir ürün fayans ve seramik lerin derzlerini çok güzel temizliyor. onu deneyebilirsin. tavsiye ederim.​

evett bende erteledimm temziliğii
bi kaç gün sonraa hava açınca inşallah:)

bu aradaa bi ip ucu daha
*inox ocagıı temizledikten sonra bi kaç damla sirke damlatıp peçete ile kuruluyorumm leke kalmadan kuruyoo:)

benim ocağımda inox cok sinir bozucu temizlemesi,sil kurula durula cok vakit alıyo.bide o kadar temizliğe rağmen yine leke bırakıyo,saol paylaşımın için deniyecem.

Merhaba Kizlar Aslinda Bu Bahar Temizliği Veya Kiş Temizliği Gercekten Cok Yorucu Hele Birde Calişan Bayan Olunca Işin Içinden Cikmak Zor Oluyordu. Ben Ilk Olarak Halilarimi Veriyordum.o Sirada Ilk Olarak Duvarlarim Daha Sonra Camlari Temizlemeden Başlayarak Teker Teker Odalara Girip Temizliği Bitiriyordum.ve Son Olarak Da Halilar Yerleşince Tamam Oluyordu Tabi Bakmayin Burda Böyle Kolay Anlattiğima Birde Bana Sorun Onu :)) Ama Simdi Eşim Benden Yola Cikarak Böyle Bir Sistem Kurarak Yeni Bir Iş Kurdu.şimdi Keyfime Dicek Yok Darisi Sizin Başina Artik Temizlik Hizmetlerinden Yararliniyorum.

Arkadaşlar ben bir bayan olarak size ev temizliği demeyelim işim gereği halı temizliğinde size yardımcı olacak birkac bilgi vereyim.
Yapılan araştırmalara göre sadece bir insanın bedeninden günde yaklaşık 1-3 gram ölü deri döküldüğü, ortalama büyüklükte bir evde yılda yaklaşık 4 kilogram toz oluştuğu, bu tozların birçok alerjik hastalıklara yol tespit edilmiştir. Yine araştırmalar sonucunda , alerjiyi tetikleyecek miktarda tozun toplandığı en tehlikeli bölgenin evlerde kullanılan halıların olduğu , evin en tehlikeli noktasının evin girişi, ikinci tehlikeli bölgenin ise odalardaki halılar olduğu sonucuna varan araştırmacılar:
“Neredeyse tüm evlerde bulunan akarlar önemli bir alerjen üreticisidir. Sıcağı, nemli ortamları severler. Halıların, üstteki tüylü kısımdan çok sert olan taban bölümüne kaçmayı tercih ederler. Kullandığınız halılarınızı her hafta normal, ayda bir de yoğun temizlik yapın. Yılda en az bir kez profesyonel bir firmaya başvurun” demektedirler.

Bu araştırma sonuçlarından da anlaşılacağı gibi insanların evlerinde en çok temas ettiği halıların sağlık açısından potansiyel bir tehlike olduğu gerçeğini anlamak güç değildir. Bunun yanında Türk ailesinin yapısı gereği insanlar halılarını her yıl yıkamak zorunluluğu hissetmektedir. SİZE BİRDE TEMİZLİK ÖNERİLERİ
Halı Bakımı ve Lekelere Çözüm Yolları

Farklı lekelerin halıyı nasıl etkilediğini bilmek çözüm üretmek için önemlidir. Kuru lekeler halı liflerine zarar verir, ama düzenli şekilde halının vakumlanması bunu önleyecektir.Sakız ve reçine gibi yağlı lekeler kir toplarlar. Bunun sonucunda halının rengi soluk griye veya kahverengiye döner. Halının görünümünü bozan asıl olarak bu yağlı lekelerdir, bu lekeler halının liflerine sinerler ve zor temizlenirler.
Halıda Oluşabilecek Leke Çeşitleri

Asitli Maddeler
Bazı temizlik ürünleri ve piller asit içerir, bu güçlü asidin halıyla teması halinde çabucak döküldüğü bölgenin temizlenmesi gerekir, aksi taktirde halıda ciddi hasar meydana gelir. Asit dökülen bölüme yapılacak ilk müdahale bir süngerle asidin emilmesidir. Bu işlem asit bitene kadar yapılır ve daha sonra bir kaşık kaynamış soda ile sıcak su karıştırılır. Bu karışım lekeye sürülür. Halı en kısa zamanda kurutulmalıdır.
Kan Lekesi
Kan lekesine soğuk temizleme karışımlarıyla müdahale edilmelidir. Halıya kandan patojenik oluşumları temizlemek için bir halı temizleme profesyoneli çağırılmalıdır.
Yanıklar
Yanma sonucu oluşan karartılar ancak halının yanan bölümünün tekrar dokunmasıyla ve yenilenmesiyle tamamen yok olur. Bunun dışında yanan bölümlerin koyu uçlarının dikkatlice kesilmesiyle de kötü görüntü önlenmiş olur.
Boya Lekesi
Birçok içecek, ilaç, kozmetik ürünü, yemek ve başka sıvılar boya içerirler. Bu boyanın halı liflerince emilmesi çıkartılamayacak lekelere sebep olacaktır. Bu lekeler tekrar boyanarak halı üzerinde saklanabilir veya bu lekelerin etkilediği alan tekrar dokunabilir. Bunun dışındaki tek yöntem profesyonel bir halı temizleyicisine başvurmaktır.
Hardal Lekesi
Bazı hardalların içinde çok güçlü boyalar vardır ve bu halıdan kolay kolay çıkmaz. Hardalla lekelenmiş bölümün kesilip alınması ve bu bölüme yeni bir parçanın eklenmesi gerekebilir.
Pas Lekesi
Pas lekesinin kaldırılması için profesyonel birinin yardımı mutlaka gerekir, çünkü bu lekenin temizlenmesinde kullanılan kimyevi maddeler yanlış kullanıldığında halıya çok büyük zararlar verebilir.
Ev Hayvanları Nedeniyle Oluşan Lekeler
En iyi eğitilmiş hayvanlar bile evde lekelere sebep olabilir. Hayvanın üresi halıya bulaştıktan çok sonra fark edilir. Hayvanın beslenme şekline göre üresinin halıda bıraktığı lekenin zararı değişir. Üre lekesinin çeşidini hayvanın kullandığı ilaçlar, cinsiyeti, yaşı, sağlığı ve üreme durumu gibi etkenler etkileyecektir. Bazı çeşit üre lekeleri temizlenemeyebilir. Bu lekelerin önlenmesi için ilk olarak çabuk bir biçimde kağıt havlularla ürenin emilmesi sağlanmalıdır. Çeyrek kaşık bulaşık deterjanı ile ılık suyu karıştırarak halı silinmelidir. Bulaşık makinesi için olan deterjanı kullanmamak gerekir. Deterjan uygulamasından sonra iki bardak su ve bir bardak beyaz sirkeden oluşan karışımla halıyı silin ve çabucak kurutun. Kurutmak için kağıt havluyu bölgenin üstüne yayın ve bunun üstüne bir ağırlık koyun. Kağıt havlular tamamen nemlendikçe yeni kağıt koyun ve böylece bölgeyi kurutun.
Önleyici Bakım
Halıyı lekeden uzak tutmak, lekeleri halıdan çıkartmaktan daha kolay ve ucuz bir yöntemdir. Yapılması gerekenler:
- Evin etrafındaki garajı, kaldırımları ve park yerlerini temiz tutmak gerekir.
- Halının üstüne parça halılar koyulabilir ve bunlar vakumlanmalıdır.
- Sigara ve içki içilen, yemek yenen bölümleri belirleyip, bu bölümleri sıkça temizlemek gerekir.
- Havalandırma sistemlerinin bakımını yapın ve filtrelerini yenileyin.
Rutin Bakım
Düzenli bir bakım programı ile lekeler halıya iyice yerleşip halıya zarar vermeden bu lekelerden kurtulmak mümkündür. Tamir edici bir bakım yapılması halının düzelmesini tam anlamıyla sağlayamaz, çünkü geç kalınmıştır. Bu durumu ortadan kaldırmak için halının düzenli bir rutin bakıma ihtiyacı vardır.
Vakumla Temizleme
Bu işlemde dikkat edilmesi gereken doğru aletin kullanılması ve alet kullanılırken vakum yoğunluğunun iyi ayarlanmasıdır.
Tavsiye edilen vakum yoğunluğu
gün içinde yoğun kullanılan bölümler her gün elektrikli süpürge ile temizlenmelidir. Bu tarz yerler lobiler, asansörler, koridorlar, girişler gibi yoğun yerlerdir. Az geçiş yapılan konferans odası, ofis gibi yerler haftada iki veya üç kere elektrikli süpürge ile temizlenmelidir.
Doğru bakım aleti
Yoğun kullanılan bölgeler çift motorlu elektrikli süpürgelerle temizlenmelidir. Az kullanılan bölümler tek motorlu, eşyaların etrafından kolayca manevra yapabilecek güçlü elektrik süpürgeleri ile temizlenmelidir. Normal süpürgeler halının üzerindeki küçük parçaları temizlemekte kullanılabilir, ama sadece normal süpürgelerle titiz bir temizliğin sağlanması mümkün değildir.
Derinlemesine Temizlik
Yaygın olarak kullanılan birçok temizleme metodu halı için uygulanmaktadır. Halınızın çeşidine ve kullanım yoğunluğuna göre bir temizleme metodu seçmek doğru olacaktır. Kullanılan bazı deterjanlar tekrar lekelenmeye neden olur, deterjan seçimi de halı temizliğinde önemli bir faktördür. Deterjanın temizleme sonrası halı liflerinde kalması leke oluşturur. Halıda kalan deterjan kir toplayarak halının pis görünmesine neden olabilir.
Temizleme metotları
Sıcak su kullanarak temizleme
Halının havına deterjan ve sıcak su püskürtülür. Daha sonra su ve yumuşamış leke güçlü vakumla halıdan temizlenir. Sıcak su çok kullanılan, halının derinlemesine temizlenmesinde etkili olan bir yöntemdir. Bu yöntemin doğru kullanımı, halıda deterjanın kalıp lekeleri tekrar oluşturmasına engel olur.
Kuru birleşim
Halının üzerine serpilen bu bileşim lekeleri ve halıdaki yağı emer. Daha sonra mekanik bir fırça yardımıyla leke kalıntıları temizlenir ve daha sonra vakumlanır. Nemlendirme az olduğundan kuruma süresi kısadır. Kuru bileşim temizleme öncesi serpilirken halıya eşit yayılması önemlidir, aksi halde halının farklı bölgeleri farklı oranda temizlenir.
Köpük şampuan
Sıkıştırılan hava ile kuru bir köpük elde edilir. Köpük halıya silindir biçimindeki dönen bir fırça ile sürülür. Kuruması çok az zaman alır, çünkü nem az kullanılmıştır. Halıda deterjan kalırsa tekrar lekelenme yapacaktır ve sonuç olarak halı tekrar pis ve soluk bir görünüm alacaktır. temizletin

AKRİLİK VEYA YÜN - AKRİLİK KARIŞIMLI HALILARDA LEKE ÇIKARTMA ÖNERİLERİ

GENEL KURALLAR

1- Leke meydana gelir gelmez hemen müdahale ediniz. Aksi taktirde lekeyi çıkartmak zor olacağı gibi bazı durumlarda mümkün olmayacaktır.

2- Leke çıkartmanın ana prensibi olabildiğince kirleticiyi ilave malzemelere ihtiyaç duymadan halıdan uzaklaştırmak olmalıdır. Dolayısıyla herhangi bir kimyasal madde uygulamasına başlamadan önce olabildiğince leke halıdan emilmelidir.

3- Temizlik esnasında asla lekenin üzerine bastırarak ovmayınız. Bu lekenin halının içine daha fazla işlemesine neden olacaktır.

4- Halı üç boyutlu bir ürün olduğu için, ilk temizleme anında halı yüzeyi temizlenmiş görünmesine rağmen halı kuruduğunda leke yeniden görünür hale gelecektir. Çünkü öncelikle çözünmüş leke kuru olan hav dibine doğru gidecek, kurumaya başladığında ise halı, dipten hav kısmına doğru kuruduğu için leke yeniden yüzeyde belirecektir. Dolayısıyla leke çıkartma işlemi bir veya birkaç kere tekrarlanmalıdır.

5- Leke çıkartma işleminde eğer halı şampuan kullanılıyorsa mutlaka sadece şampuanın köpüğü kullanılmalıdır. Asla şampuan sıvısı veya su kullanılmamalıdır. Çünkü bu maddelerde kirletici görevi yapacaktır.

6- Leke silinirken lekeyi dış çevresinden merkezine doğru temizleyiniz. Leke çıkartma işleminin başarısı için dağılmadan temizlenmesi çok önemlidir.

7- Leke çıkartmak için asla çamaşır suyu ve tuz ruhu gibi kimyasallar kullanmayınız. Bu kimyasallar halının hem havına hem de dokusuna zarar vererek halının çürümesine ve renklerinin solmasına neden olacaktır.

8- Eğer leke çıkartmak için tavsiye edilen malzemelerden farklı bir kimyasal kullanılacaksa Leke çıkarmada kullanacağınız kimyasal maddeyi öncelikle halının nispeten görünmeyen bir bölgesinde deneyerek halının rengine ve dokusuna zarar
vermediğinden emin olunuz.

ne güzel işi varmış eşinizin:)
herkez ahh keşke diye içinden geçirmiştir
bende mi bi temizlik şirketii kursam:)

Canom..ben başlamıştım bahar temizliğine kolum kırılınca yarım kaldı sinir içindeyim herkese kolay gelsin temizlik güzeldiiiiir

yumuşatıcı,çamaşır suyu ve bulaşık makinesi parlatıcıları %100 kanserojen madde içerir..yumuşatıcıyı vücuduma sürmem diyorsanız niye kullanıyorsunuz?? alerjileri de tetikliyor

bu çok ilginç bir bilgi, %100 kanserojen diyorsunuz, cok sasırdım. alternatiflerini bilmedigime gore daha seyrek kullanmakla yetineceğim.

ben de bahar temziliğine kalkışmak istiyorum ama bi türlü o enerjiyi kendimde bulamıyorum. en yakın zamanda ben de evimi misler gibi yapmak istiyorum.

Evet arkadaşlar 2 haftadır büyük uğraşlarım sonucu bahar temizliğim camlar haricinde bitti. Camlarıda bilerek silmiyorum çünkü 2 haftadır sürekli yağmur yağıyor. Yağmurlar biter bitmez camlarıda microfiber bezle silip temizliğime son vereceğim, temizlik yapmakta olan ve yapacak olan arkadaşlara Allah kolaylık versina.s.

mrb kızlar. bende bahar temizliğine başladım. ev lunapark gibi oldu kafamçokkarıştı. yarın akşamda badana var. cumarteside kadın gelecek yardıma. çalıştığım için anca iş çıkışları yapabiliyorum.bayağı kolayladım. yıkancak ütülencek bitti. :teytey:bide bana bir konuda yardımcı olursanız sevineceğim. mutfak duvarlarımı silmek istiyorum ama en etkili temiz olan bir çözüm lütfena.s.:enbuyukkk:

viking veya revünün halı koltuk için olan kir çözü fayansları duvarları çok iyi temizliyor birde beyaz eşyalar için özellikle fırın ve içi için cif süper güç mor kutu tercih edin birde halılarınızı silerken biraz kremli şampuan katın süper yumuşak oluyor.

kızlaarrrr tıtız bayanlarrrr... konuyu hortlatayım dedım.. bahar geldı.bahar temızlıgını bıtıren baslayan yada baslayacak olanlar paylaşımlarımızı yapalım.ben de yarınn başlamayı düşünüyorum.ama nerden başlıyım bılemedım.. siz ne dersiniz...

X