Hepimiz bedavadan kilo vermek istiyoruz, ama bu mümkün değil

yagmury

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
6 Kasım 2007
634
40
30 Nisan 2007

Ayşe ARMAN

Hepimiz bedavadan kilo vermek istiyoruz, ama bu mümkün değil

Osman Müftüoğlu, zayıflama hapı Lida çılgınlığını yorumluyor.

Zayıflamanın ilacı olabilir mi?

- Hayır olamaz. Çünkü kilo kaybı, bir muhasebe işidir, bir matematik işidir. Aldığınız kaloriler, harcadığınız kalorilerden fazlaysa, kilo alırsınız. Tersi geçerli ise, kilo verirsiniz. Ama kilo verme sürecini hızlandırabilmek için suiistimal, tarih boyunca olmuştur...

Lida nedir? Bir zayıflama ilacı mı?

- Hayır, ilaç değil. Bitkisel olduğu iddia edilen bir karışım. ıçinde "sibutramin" var.

Nereden biliyoruz?

- Kullananların idrar analizlerinde rastlandı. Ama doğal sibutramin mi, yoksa sonradan mı karıştırıldı, işte, ondan emin değiliz.

Nasıl yani?

- Bu tür hileler hep yapılır. Zayıflama ürünü olarak piyasa sürülün şeylerin bir kısmının içine tiroid ekstresi koyarlar, guatr ilacı koyarlar ya da idrar söktürücü. Kilo verdirsin, su kaybı yapsın diye. Bu yosunun içinde da sibutramin maddesi var, doğal mı sonradan mı konuldu bilmiyorum. Bildiğim tehlikeli bir miktarda sibutramin olduğu.

Demek ki, bitkisel (herbal) lafını gördüğümüz her şeyin hemen üzerine atlamayacağız...

- Kesinlikle. Bugün Lida ile ilgili yaşanan sorunu, Türkiye geçmişte başka bir bitkisel ürünle yaşadı. Hatırlar mısınız bilmem, Kahramanmaraşlı dondurmacı Ahmet, bitkisel bir şeyle, 60 kilo zayıfladığını söyledi. O zamanlar, ben de Ankara’da başhekimdim. Adamcağızı, karaciğer yetmezliğinden bizim hastaneye getirdiler. Çünkü o aldığı ürün, karaciğerini mahvetmiş. Ne yazık ki kurtaramadık, rahmetli oldu. O ürünün içinde de sibutramin vardı.

Bu sibutramin neyi uyarıyor, neye yol açıyor?

- Direkt beyni uyarıyor. ıştah regulasyonunu etkileyerek, vücudun kalori yakma kapasitesini arttırıyor. Bir de efetramin vardı. O da adrenaline benzeyen bir madde. Onu alınca da vücudunuz koşmaya başlıyor. Kalbiniz daha hızlı çalışıyor. Amerikalılar, içinde efetramin olan bitkiselleri de yasakladı. Ama bunu aşmanın da bir yolunu buldular, karışımın üzerine "Ma Hu Hank" yazdılar, efetraminin Çince adı.

30 MıLYAR DOLARLIK PAZAR

Ve bütün bunlar, daha fazla para kazanmak için yapılıyor değil mi?

- Elbette. Müthiş bir rant var bu işte. Diyet pazarı, ortalama 30 milyar dolar büyüklüğünde bir pazar. Bunun 8-10 milyar doları da, diyet ürünleri pazarı. Yakın bir geçmişte, Amerikan ticaret mahkemeleri, bu firmalara, tüketiciyi aldattıkları gerekçesiyle, yaklaşık olarak 600 milyon dolar ceza çıkardılar. Ürünlerin üzerine yağ yakar, metabolizmayı hızlandırır ya da kilo verdirir yazdıkları için.

Lida kullanan birinin gözü, bir haftada bir numara göz büyüyebilir mi?

- Odaklanma bozukluğu yapabilir. Gözün kaslarıyla ilgili fonskiyonlarında bozukluk yapabilir. Bu hapları alan insanlar muhtemelen ortak sorunlarını yazmışlardır; baş ağrısı, unutkanlık, hatta total amnezi yaşayan bir hasta gördüm ben. "Ben kimin? Neredeyim?" bütünüyle karıştırıyor. Bunun dışında, saldırganlık, aşırı uyuklama ya da uykusuzluk olabiliyor. Beyne etkili olan ilaçların böyle haybeye kullanılmaması lazım. Bir ara Sağlık Bakanlığı doğru bir girişim yaptı, bu ilaçları sadece ve sadece endrokrinoloji uzmanları yazabilir diye bir sınırlama getirdi. Bence doğru bir uygulamaydı. Bırakın diyetisyenleri, her hekim bile yazamamalı. Ben hayatım boyunca kimseye epilepsi ilacı yazmadım mesela.

Lida kullanan biri acil servise kaldırılabilir mi?

- Elbette. Böbrek ve karaciğer yetmezliğine yol açabilir. Alerjik reaksiyonlar baş gösterebilir. Kalp ritm bozukluklarına rastlanabilir. Bu tür ilaçlar, bir hekime danışmadan asla alınmamalı. Benim anlamadığım, buzdolabınız bozulduğu zaman, komşuyu aramıyorsunuz değil mi ya da arkadaşınızdan yardım istemiyorsunuz; tamirciyi çağırıyorsunuz. Ama vücudunuzla ilgili bunu yapmıyorsunuz. Bilmediğiniz bir ilacı, sırf arkadaşınız tavsiye etti diye küt diye kullanabiliyorsunuz. Ne zarar vereceğini kestirmeden. Çok yanlış. Geçen hafta sonu Bodrum’daydım, orada bize yardımcı olan hanım da Lida kullanmaya başlamış. Eşi kulağıma eğilip "Hocam, yosun hapı kullanıyor, zararlı olduğunu lütfen söyler misiniz" dedi. Aslıda herkes bunun bir şekilde zararlı olabileceğini biliyor, ama "Yine de ben şansımı deneyeyim" diyor. Çünkü bedavadan kilo vermeyi hepimiz istiyoruz...

LıDAmania, çarşamba günü de devam edecek

CEYDA DÜVENCı

Zayıflama hapı veren diyetisyenle mahkemelik oldu

Eski diyetisyenim -zaten herkes kim olduğunu biliyor, mahkemeliğim şu an kendisiyle- 3 sene boyunca bana bir zayıflama ilacı verdi. "Kullanmanda bir sakınca yok, tamamen bitkisel" dedi. Elimde kendi el yazısıyla yazdığı diyet listeleri var, onların hepsinin üzerinde koca koca harflerle, söz konusu ilacın adı var. Kendinizi benim yerime koyun. Siz ne yaparsınız? Karşınızdaki bir sağlıkçı, "bitkisel" diyor, "zararsız" diyor, bütün ülkenin tanıdığı bir diyetisyenden söz ediyoruz, reklamlara bile çıkıyor, her hangi bir tedirginlik duymadım tabii. Kullandım. Üstelik 3 yıl boyunca. Geçen haziran bıraktım ilacı. Ne oldu dersiniz? Bırakır bırakmaz, 10 kilo aldım. Hadi bu neyse, asıl vahim olan şu, karaciğerim yağlanmış. Ben sapa sağlam bir insandım, niye durduk yerde karaciğerimle ilgili tedavi göreyim? Ama gördüm. Sonra çok iyi bir cildim vardı, o gitti, mahvoldu, yüzümü birden bire ergenlik sivilceleri kapladı. Haliyle, depresyona girdim, 6 ay sürdü kendime gelmem. Bana çok iyi ders oldu, doktor olmayan birinin önerdiği hiçbir ilacı almam, bir daha sağlığımı tehlikeye atmam. Size de aynı şeyi tavsiye ederim. Bu tür ilaçların vücudunuza verdiği zararlar, tahmininizden çok daha fazla.

Son düzenleyen: Moderatör:
Zayıflama çılgınlığı nereye kadar

Her şeyin müsebbibi Nejla. Bir ara ızmir'e gitti. Döndüğünde, "Aman Allah'ım!" dedi, "Bütün kardeşlerim acayip zayıflamış, resmen uçuyorlar." Bende, bir merak bir merak. Allah Allah nasıl yapmışlar?

Li-da ile. Çin'den gelen bir zayıflama hapıymış. Nerede satılırmış bu Lida? Onlar internetten sipariş etmişler ama her eczanede varmış. ıyi kötü ben de kadınım. Kaçar mı? Kaçmaz. Ben de kullanmaya başladım. Üçüncü gün bıraktım. Çölde susuz kalmış gibiydim, kalbim ağzımdan çıkacak gibiydi, nefes nefese kalmıştım. Oysa sağlıklı olmakla övünen biriyim. Üç günde iki kilo vermiş olmama rağmen, korktum bıraktım. Ve başıma gelenleri anlatan bir yazı yazdım. Arının kovanına çomağımı sokmuşum bilmeden. Günlerdir Lida mailleriyle boğuşmaktan harap oldum. Kitap olacak kadar çoktu, anlayın artık. Ben de okurlarla birlikte bu dosyayı hazırlamaya karar verdim. ısabet olmuş çünkü tanıdığım, tanımadığım herkes bu Lida'yı konuşuyor. ınternetten ya da kulaktan. Ve zayıflayanlar birbirlerine manidar bir şekilde "ılaçla mı?" diye soruyor. Evet, ilaçla zayıflanıyor. Amaaaa... Bir bedeli var. Bazılarında çok az, bazılarında haddinden fazla. Çok fazla yan etki gözüküyor. Dosyanın içinde kademe kademe okuyacaksınız. Bence bu meselede en önemli sorunlardan biri, birden fazla izin ve denetim mekanizması olması. ılaçlara Sağlık Bakanlığı, bitkisel kökenli ürünlere Tarım Bakanlığı bakıyor. Tarım Bakanlığı,

Lida'ya doğal ürün diye izin vermiş ama sonradan anlaşılmış ki, öyle değil. ılacın hammaddesi sibutramin. Ve Lida'da çok miktarda sibutramin var. Bunun üzerine imha ve toplatılma kararı alınıyor. Ama ne fayda, bütün eczanelerde el altından hálá satılıyor. Ve sormayın, bir de sahteleri var ki, onlar daha da tehlikeli. Ben de bu olayı, Lidamania'yı okurların tanıklıklarıyla ve uzmanların görüşleriyle ele almaya karar verdim. Prof. Osman Müftüoğlu'nun açıklamalarını ve yorumlarını, Ceyda Düvenci'nin yaşadıklarını yarın okuyacaksınız...

AYŞECıĞıM ÇOK MEŞGULUM

(Taylan Kümeli) (Diyetisyen)

Bu dosyayı hazırlarken, Türkiye'nin en ünlü diyet uzmanlarından Taylan Kümeli'den de Lida konusunda görüş istedim. Maalesef yanıtı olmadığı için bana şu yanıtı gönderdi: "Ayşeciğim. Hassasiyetini ve görüşümü alma inceliğini anlıyorum. Ancak meşguliyetim nedeniyle (Ankara şubemizin açılışı, TV programım, yeni çıkacak olan kitabım, çocuk obezite merkezinin çalışmaları, dergi ve gazetelerdeki yazılarım ve inanılmaz yoğunluktaki hastalarım) sorularını cevaplayamayacağım."

EN HAKıKı LıDA BıZDE (ıthalatçı firma)

Biz Farmed ılaç A.Ş'yiz. 6 Nisan'da Tarım ve Köy ışleri Bakanlığı'ndan ithal müsaademizi aldık. LiDa 30 Kapsül isimli bitkisel içerikli ürünü piyasaya vermeye hazırlanıyoruz. Hakiki Lida budur. Piyasada bulunan Lida ürünlerinin gerçekten kilo vermeyi sağladığını, ancak bazı kullanıcılarda, istenmeyen yan etkilere yol açtığını öğrendik. Talebin yüksek olması nedeniyle, piyasaya sahteleri sürülmüş. Resmi makamlara istenmeyen bu durumu bildirdik. Resmi makamların müdahalesiyle onlar toplatıldı. Toplatılan bu ürünlerde sibutramin adlı maddenin bulunduğu saptandı. Gerçek LiDa'nın formülünde, yani bizimkinde bu madde ya da yosun yer almıyor. ılacımız sadece bitkisel kökenli. Turunç, mandalina, beyaz dut yaprağından oluşuyor. (Dr. Yaman Er, Dr. Tüten Kocaoğlu)

Hamiş: Farmed ılaç A.Ş'nin toplatıldı dediği ilaç, pek çok eczanede tüketicinin emrine amade...

Bunun adı LıDAmania

ÜNıVERSıTE HOCALARI ZARARLI DEDı (Eczacı)

30 yıllık eczacıyım. 2005'te yılın eczacısı seçildim. ıstanbul ve Ege üniversitelerinden hocalar bu Lida'nın zararlı olduğunu söyledi. Ben eczaneme sokmuyorum. Ama şimdi yeni bir firma "Asıl gerçek Lida'yı biz getiriyoruz" diyor. Ben de, "Bizim istediğimiz yerde sizin Lida'ların analizini yaptıralım, içinde sibutramin yoksa mesele de yok" diyorum. ıtiraz etmediler. Bakalım. (Asuman Çakıroğlu- Yonca Eczanesi, Ataköy)

NORMALıN ÜÇ KATI SıBUTRAMıN (Araştırma Görevlisi)

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı'nda araştırma görevlisiyim. Çalışma alanım toksikoloji. Lida ile ilgili bilimsel yayınları okuyan biri olduğumu belirtmek isterim. Lida, masum ve mucize bir ilaç gibi görülse de içeriği çok ciddiye alınmalı. Bitkisel olması, zararlı maddeler içermediğini göstermiyor. Sibutramin, obezite tedavisinde kullanılan bir ilaç olan Reductil'in de etken maddesidir. Lida, yaklaşık 30 mg sibutramin içermektedir. Bu miktar günlük kullanılabilen miktarın yaklaşık üç katıdır (Forensic Science International, Volume 161, Issues 2-3, 12 September 2006, Pages 221-222). Önerim bu ilacı kendini çok sağlıklı hissetse bile, insanların kullanmaması ve ilacın satışının yasaklanması. (Dilek Battal)

CEVAP VERıLMESı GEREKEN SORULAR (Eczacı)

Lida'da normalin üç katı sibutramin var. Bu içerikteki bir ilacın Sağlık Bakanlığı'ndan onay alması gerekmez mi? Gerekir. Peki, Sağlık Bakanlığı'na uğranmış mı? Hayır uğranmamış. ıçinde sibutramin bulunduğu yazıyor mu? Hayır yazmıyor. Sibutramini kullanması sakıncalı kişilere yönelik uyarılar içeriyor mu? Hayır içermiyor. Bu içerikteki bir ilacı internetten alıp kullanmak doğru mu? Hayır, hayır, bin kere hayır! Bakalım, daha kaç kişinin canı yanacak? Bakalım Sağlık Bakanlığı bu soytarılığa ne zaman dur diyecek? (Zeynep A. Akyol Göksoy, Kardelen Eczanesi, Kemerburgaz)

ıMHA EDıLMESıNE KARAR VERıLDı

(Milliyet Gazetesi haberi)

Sağlık Bakanlığı, tüm valiliklere gönderdiği genelgeyle "Lida Zayıflama Yosun Kapsülü" adlı ürünün imal, ithal ve satışının durdurulmasını, yasal işlem yapılmasını ve mahkeme kararıyla imha edilmesini istedi. Lida'da doktor kontrolünde kullanılması gereken sibutramin tespit edildi. Yetkililer, sibutraminin etkin maddesinin, obezite tedavisinde kullanılan ilaçlarda bulunduğunu ifade etti. Bu maddeyi içeren ilaçların doktor kontrolü dışı kullanımının karaciğer, böbrek, kalp yetmezliğine ve anoreksiyaya (aşırı zayıflık) neden olabileceği belirtildi.

KATASTROFıK BıR TABLO

(Hacettepe Ü. Endrokrinoloji Bölüm Başkanı)

Altı aydır bir felaketle karşı karşıyayız. Yosun hapı adı altında satılan Lida kullanımı, gitgide artıyor. Pek çok hastam, "Doğal bir ürün olduğu için sormaya bile gerek duymadım Hocam" diyor. Bu işler ABD'de tek merkezden çözülüyor, Türkiye'de ise iki başlılık var. ılaçlara Sağlık Bakanlığı, bitkisel ürünlere Tarım Bakanlığı izin veriyor. Ama bazen de böyle, bitkisel destek ürünü adı altında, içinde ilaç hammaddesi bulunan ve tehlikeli sonuçlar doğuran vakalar çıkıyor karşımıza. Bu meselenin, tek elden çözülmesi gerekiyor. Mesela, kemik erimesine iyi geldiği söylenen veya tansiyonu, şekeri düşürdüğü söylenen tabletler eczanelere girebiliyor. Oysa, bunlar ilaç değil. Ama onu eczane rafına koyarsan, tüketici ilaç zannediyor. Lida da öyle. Sonradan hata yapıldığı fark edildi, toplatılıp imha edilmesi kararı verildi. Verildi de ne oldu? Kayıt dışı bir şeyden söz ediyoruz. ısteyen yine temin edebilir. Lida, asıl kadınlar için tehlikeli. Bu ilacı kullanırken gebe kalan kadınların çocuğu sakat doğabilir. Bitkisel ürün kullandığını zanneden anne, çok acı bir sonuçla karşı karşıya kalabilir. (Profesör Selçuk Dağdelen)

KARŞIDAN GELEN ARABAYI FARK EDEMıYORDUM

Bir arkadaşım Lida ile üç haftada yedi kilo verince, "Madem öyle, ben de kullanayım" dedim. Sadece dört gün kullanabildim. Susuzluk falan neyse de, acayip derecede algılama problemi yaşadım. ınsanlar bir şeyler anlatıyorlar, hiçbir şey anlayamıyordum. En ürkütücü olanı da, araba kullanırken, karşıdan gelen aracı fark etmem bayağı bir zaman alıyordu. Ölmek istemediğim için bıraktım. Yedi kilo veren arkadaşım da, bir gece aniden iki eli ciğer gibi kızarınca ilacı bıraktı. Ayrıca baldırlarında, önemli derecede morarmalar oldu. Az kilosu olanlarda daha çok yan etki görülüyormuş. Kullananları Allah korusun! (Gonca Şahiner)

UYUŞUKLUK, SıNıRLıLıK, MUTSUZLUK

ılk üç gün bana enerji verdi ama sonraki günlerde tam anlamıyla dibe vurdum. Beynimde ve ayaklarımın altında uyuşukluk, sinirlilik, mutsuzluk yaptı. Sindirim sistemimi de bozdu. Her gün hiç durmadan su içmekten fenalık geldi ve böbreklerim ağrımaya başladı. Sonra da bıraktım. Benim anlayamadığım, Lida'nın birçok ülkede yasaklandığını söyleniyor. Tarım Bakanlığı hiç mi araştırmadı izin verirken? (Işıl Çavuş)

SEVGıLıMı KINIYORUM

30 gün kullandım. 60,5 kilodan 55.5'a düştüm. Günlerce kocaman bir kuzu yemişim gibi tok dolaştım. Önce çok enerji verdi. Kalp çarpıntısı 10. günde ortaya çıktı, kalbim dakikada 110 atıyordu. Ürünün, tamamen bitkisel olduğuna inanmıyorum. Garip bir bağımlılık yaratıyor. Kendinizi hayattan bezmiş hissediyorsunuz, hiçbir şeyden zevk alamıyorsunuz. Üç ay kullanılsa inanıyorum ki, insanda intihar hissi uyandırır ve organlarda kalıcı hasar bırakır. Yemek hazırlamak, yemek yemek tam bir angarya oluyor ve neredeyse hayvansal içgüdüyle yaşamak için yiyorsunuz. ışin takıntı kısmı da aynaya baktığınızda ortaya çıkıyor, inceldiğinizi görünce, "Bir şey olmaz, devam!" deyip hapı yutmaya devam ediyorsunuz! Ben, 1.70'im ve 60.5 kiloydum. Huzurlarınızda, kilo vermem gerektiğini düşünen ve "Üç kilo verirsen Afrodit gibi olacaksın!" diyerek beni gaza getiren sevgilimi kınıyorum. Zaten Tanrı, kendisini cezalandırıyor, ben zayıfladıkça, o balon gibi şişiyor. (Zeynep E.)

DıYALıZ MAKıNESıNE BAĞLADIK

Altı yıllık hekimim, bir eğitim ve araştırma hastanesinin beyin cerrahi kliniğinden uzmanlığımı almak üzereyim. Bir süre önce, bel fıtığı operasyonu için kliniğimize yatan ve Lida'yı 45 gün kullanan ve yaklaşık 10 kilo vermiş bir erkek hastanın, yapılan rutin tetkiklerinde, daha önce var olmayan böbrek yetmezliğinin hastayı diyalize girmeye mecbur edecek düzeyde geliştiğini gördük. ılaç sınıfına girmediği için etkinlik ve güvenilirlik çalışması yapılmamış bir maddenin Sağlık Bakanlığı onayı olmaksızın, eczane raflarına girmesini sadece şuursuz bir ticari hırsa bağlayabiliyorum. Ancak ben ne düşünürsem düşüneyim, siz ne yazarsanız yazın, bu maddenin bu şekilde kullanımı, halihazırda kullanan hekimlerin bile var olduğu düşünülürse, engellenebilecekmiş gibi durmuyor. (Ö. Emre.)

BIRAKTIM, DEPRESYONDAN ÇIKTIM

Bir arkadaşımın önerisiyle başladım. Kalp çarpıntısı, görme bulanıklığı ve inanılmaz bir sinirlilik hali başladı. Bunların hiçbirinin Lida'dan kaynaklandığını düşünmedim tabii. Ta ki, sinirlilik halim bir çıkmaza girip, soluğu psikiyatristimin kapısında alıncaya kadar. Doktorum, normal bir seansın ardından kullandığım antidepresanın dozunu üçe çıkarmaya karar verdi. Bilinmeyen bir nedenle, aniden depresyonun dibine vurmuştum. Tam seans bitmek üzereydi ki, verdiğim 10 kilodan söz açıldı ve Lida kullandığımı söyledi. Size doktorumun yüzündeki paniği anlatamam. "Anında bırakıyorsun Lida'yı. Hemen şimdi" dedi. Antidepresanla birlikte kullanmak daha da feciymiş. Son dönemde aynı şikayetle gelen üçüncü hastasıymışım. Lida'yı bıraktım, depresyondan çıktım. (A.D.A)

YER AYAKLARIMIN ALTINDAN KAYIYORDU

Topu topu beş gün kullandım. ıştahım kesildi, acayip su içtim, o canavar gibi yemek yiyen ben, bir lady edasıyla ağırlaştım. Hoşuma gitti açıkçası. Ama... Üçüncü gün, yer, ayaklarımın altından kaymaya başladı. Sanki yüzüm uyuştu, ağzıma hükmedemediğimi düşündüm. Revirde tansiyonum ölçüldüğünde, hemşire "ıyi misiniz? Tansiyonunuz 17-11?" dedi. Hemen dahiliye uzmanı geldi, sonsuz tansiyon takipleri ve bir sürü tahlil. Utanarak sordum doktora "Lida, yapmış olabilir mi?" "Ne içtiğinizi bilmiyorsunuz ki, tabii ki yapabilir" dedi. Yaklaşık beş gün, gözümü açmadan yattım. Sonra yavaş yavaş toparlandım. Ha bu arada, o beş günde dört kilo vermiştim. Artı iki olarak bana geri döndü. (Deniz Fidan)

DıREKTEN DÖNDÜM

Sekiz gün aldım. Kabus ikinci gün başladı. Ellerim titriyor ve konuşma zorluğu çekiyordum. Ağzımdan istem dışı sesler çıkıyordu. Muhtemelen kan şekerim, korkunç bir şekilde düşüyordu. Bir haftada beş kilo verdim. Yedinci günde aniden kalbimde ritim bozukluğu hissettim. Önce üstünde durmadım. Sıkıntıdan, yorgunluktan falan dedim. Ve ilaçtan bir tane daha aldım. Ertesi gün ise durumum daha vahimdi. Kalp atışlarım iyice bozulmuştu. En yakın hastanenin aciline gittim. Hemen elektro çekildi. Durumum felaketti, ritim bozukluğu had safhadaydı. Hemen oksijen takıldı. Makineye bağlandım. Kan örneği alındı. Gelen tahlil sonuçlarımda mineral dengemin alt üst olduğu görüldü. Potasyum seviyem çok çok aşağılara düşmüştü. Potasyum seviyesinin düşmesi kalpte ritim bozukluğuna sebebiyet veriyormuş. Hemen hastane yatırdılar. Sabaha kadar dört ünite potasyum takviyesi yapıldı. Hálá bir düzelme yoktu. Hayatım bir anda kararmıştı. 24 saat boyunca holter cihazı takıldı. Her tarafımdan siyah kablolar sarkıyordu. Direkten döndüğümü düşünüyorum. (Safiye B. K.)

CıNSEL SORUN YAŞADIM

ış icabı spora fazla zaman ayıramadığım için kilo sorunum var. 42 yaşında, 1.75 boy ve 80 kiloyum. Üç gündür Lida kullanıyorum. Daha önce bir sorunum yokken, ilk defa bugün cinsel manada sorun yaşadım. Ve yardımcı ilaç kullandım. Erkekler açısından yan tesirleri olabilir diye düşünüyorum. (Alpay A.)

KULLANACAĞIM DıYE TUTTURDU

Eniştemin astımı ve guatrı var, yüzü pancar gibi, yine de kullanacağım diyor. Annemin de hipertansiyonu ve demir eksikligi var, o da tutturdu, ben de kullanacağım diye, merak ediyormuş. Kullanmasını istemiyorum. "Yan etkisi olursa bırakırım" dedi. Ama öldükten sonra bir kıymeti yok ki. Lütfen çabuk yazın bu konuyla ilgili yazınızı, herkesi sarmış durumda bu Lida meselesi. (Aylin C.)

NEFES ALAMADIM

ıki haftada beş kilo verdim. Uykusuzluk, kalp çarpıntısı, stres ve hızlı sinirlenme problemlerine rağmen kullanmaya devam ettim. Ta ki bir halı saha maçının 15. dakikasına kadar. Genelde haftada bir koşmamdan ötürü, kondisyonum iyi seviyededir. Ancak o maçta 15 dakika sonra bittim. Nefes alamadım. Kesinlikle bu ilacın ağır yan etkileri var. (Mert Akalın)

50 GÜNDE 7 KıLO

42 yaşında menopoza girdim. Hayatım boyunca dengede tuttuğum kilom sürekli değişmeye başladı. En son Lida aldım ve 50 günde yedi kilo verdim. Şu an istediğim kilodayım. Bende yan etkisi olmadı. 22 yaşındaki kızımda, aşırı halsizlik, uykusuzluk gibi yan etkiler oluştu. (Nesrin Çakmaklı)

MÜTHıŞ BıR BULUŞ

10 yıllık eczacı kalfasıyım. Bence müthiş bir buluş Lida. Ha yan etkileri yok mu? Var. Ama çevremdeki sağlıkçı ve doktorlardan öneri alarak, Lida'nın yan etkilerini ortadan kaldırdım. Şu an verdiğim 15 kilonun keyfini sürüyorum. Sadece 3-5 kilo fazlası olanlarda yan etkiler daha fazla görülüyor. (Özlem K.)

NE OLUR BıZı YAKMAYIN

13 gündür Lida kullanıyorum dört kilo vermiş durumdayım. Piyasada iki farklı Lida ürünü var: 1-Kolay yoldan para kazanmak isteyenlerin piyasaya sürdüğü, Tarım Bakanlığı onaysız, prospektüsü olmayan sahte Lida. 30 YTL'ye satılıyor. 2- Orijinal ürün, Tarım Bakanlığı onaylı, Türkçe prospektüslü, 55 YTL. Ne olur bizi yakmayın. Biz Akdeniz kadınları yağ deposu gibiyiz, ne güzel zayıflıyorduk Lida'yla. Şimdi siz olaya el atınca, hayatımız zorlaşacak. (Emine Y.)

44 BEDENDEN 38 BEDENE

Doğumdan sonra 75 kilodan bir türlü düşemedim. Ve Lida kullanmaya başladım. Şimdi 60 kiloyum, 44 bedenden, neredeyse 38 bedene düştüm. Vücudum inanılmaz inceldi, biçimlendi. "Sağlık Bakanlığı yasaklamış" diyorlar. Büyük ilaç firmalarının oyunu olduğunu düşünüyorum. Ben memnunum. Kullanmayı düşünenlerin bir kan testi dizisinden geçmelerini ve gün aşırı kullanmalarını öneriyorum.

(Sibel Akçalı)

RıSKE DEĞER

Millet olarak her şeyi abartmaya meraklıyız. Bana göre Lida, iştah kontrolü sağlayan bir destek. Ben 37 yaşında, iki çocuk annesi, tüm gün oturarak çalışan, akşamları ise eve gidince koltuğa serilen bir kadınım. ışim çok stresli, ben de oldum olası çok iştahlıyım. 20 kilo fazlam vardı. Bana çok iyi geldi. Çünkü bazı sağlık sorunları da yaşamaya başlamıştım. Horluyordum, sırtımda deformasyon vardı, her an fıtığa dönüşebilirdi, omuzlarım, kollarım ağrıyordu, kolesterolüm yüksek çıktı. Her gittiğim doktor "En az 10 kilo verin hemen" diyordu. Lida'ya başladım, şimdilik dört kilo verdim. En az üç ay kullanmaya kararlıyım. Kimyasalların vücuda etkilerini, uzun vadede zarar vereceğini bilecek durumdayım. Ama basitçe cost-benefit analizi yapınca, kilo nedeniyle yaşadığım ve yaşayacağım sağlık sorunları bu riski almaya değer. (Nevin U.)

Son düzenleyen: Moderatör:
X