Topuk kanı

FERAYKANAL

Guru
Kayıtlı Üye
22 Mart 2007
982
4
44
bebeğim doğduğu gün ve 1haftalıkken topuk kanı alındı bugun sağlık ocağından aradılar tiroid hormonunda sorun varmış moralim çok bozuldu yarın yine topuktan kan alınacak çok korkuyorum inşallah bişey çıkmaz bu hormonun eksikliği büyüme ve zeka geriliği yapıyor bize dua edin

Canım endişe etme bizdede aynı sorun çıktı şükürki normale döndü 2. kan verişimizde.İnşallah senin bebiştede normale dönmüştür.

Feray Allah Korusun Inşallah Bebeginde Bisorun çikmaz Sağliklidir Inşallah Sen Moralini Bozma Canim Bol Bol Dua Et Sende Allahin Izniyle Tk Arkadşin Dediği Gibi Senin Bebiştete 2. Kanda Bi Sorun çikmaz.

Feray Allah Korusun Inşallah Bebeginde Bisorun çikmaz Sağliklidir Inşallah Sen Moralini Bozma Canim Bol Bol Dua Et Sende Allahin Izniyle Tk Arkadşin Dediği Gibi Senin Bebiştete 2. Kanda Bi Sorun çikmaz.

canımmm ay allahım esırgesın melegını sende canını sıkma canım ıkıncı kanı bı verın ayy allah korusun canım benım ıyı dusun ıyı olsun hayatım

inşaallah canım bişey çıkmaz allahın izniyle sen yüreğini ferah tut. iyi düşün herşey iyi olsun bol bol dua et canım

canım hiç korkma..bizide aramışlardı..fenil değeri yüksek diye...ankara bişey tespit etmiş dediler..bi hafta eşim ve ben ağlamaktan mahvolduk..adanaya gittik.özelde kan aldılar..zaten yok sarılık yok topuk kanı bebiş delik deşik oldu..değerler normal çıktı..bu kanı alırken çok hassas davranmak gerekiyormuş...topuk çok sıkılırsa doku sıvısı karışıyor ve yalancı pozitiflik çıkıyormuş..sağlık ocağından demişlerdiki pozitif çıkanlar genelde sonra negatif çıkıyor...bide hep bu semtte oluyor nedense demişlerdi..il sağlığı aradım..ama sonuç pozitif değilmiş..sadece sonuç alınamadı tekrar kan örneği gönderiniz diyormuş...bize pozitif demişlerdi..şikayet ettim bende il sağlığa..korkma yani canım inşallah hiç bişey çıkmaz..

bugün kan verdik sağlık ocağındaki hemşireler de bişey çıkmaz dedi tekrar kan aldığımız çok kişi oluyor bişey çıkmıyor rahat ol dediler

2 hafta önce bir yeğenim oldu. İlk kan doğduğu hastanede alındı. Bir hafta içinde bir daha aldırın dediler. Biz de sağlık ocağında bir daha aldırdık. İkinci alınan kanda değerler yüksek diye bugün arandık. Yarın Eskişehir Tıp Fak.bir daha alınacak. Du a edin. Ne olur acaba yanlışlık olmuş olabilir mi ?

benim oğlumda da hastaneden alınan ilk topuk kanının tsh değeri 18 di sonra sağlık ocağından alınan değerde 15 çıktı bunun üzerine hastaneye yönlendirdiler tsh ve t4 değeri tekrardan bakılsın diye yaklaşık 12 gün sonra filan çok çok düşmüştü değerler.yani tedaviye gerek kalmadı.zaten tsh değeri 30 üzerinde tedaviye başlanıyor.15 den yukarısını tekrardan inceliyorlaar.bebekler ilk doğdukduklarında değer yüksek oluyor sonra giderek düşüyor.bazı bölgelerde evet bebeklerin tsh ı yüksek çıkabiliyor.sanırım besinlerdeki iyot eksikliğiyle alakalı.çok yorma ben bile işin gerçeğini bildiğim halde tekrar topuk kanı için arayınca hüngür hüngür ağlamştım.üstelik tedavisi olan bir hastalık ve çoğunlukla ilk alınan topuk kanlarında ki değerler çok yüksek çıkabiliyo.bunu bildiğim halde bende uyuyammıştım seni anlıyorum canım rahat ol:)

2 hafta önce bir yeğenim oldu. İlk kan doğduğu hastanede alındı. Bir hafta içinde bir daha aldırın dediler. Biz de sağlık ocağında bir daha aldırdık. İkinci alınan kanda değerler yüksek diye bugün arandık. Yarın Eskişehir Tıp Fak.bir daha alınacak. Du a edin. Ne olur acaba yanlışlık olmuş olabilir mi ?

merhaba geceesra
muhtemelen sonuclarınızı almıssınızdır nasıl sonuclarınız?

Sağlık Bakanlığına topuk kanı için bilgi edinme maili attım:
BENİM MAİLİM:
Sayın Yetkili,

Normal doğum ile sağlıklı bir erkek bebek dünyaya getirdim.
Bebeğimin topuk kanını hastanede aldılar ve sağlık ocağına götürmemi orada da topuk kanı alınacağını söylediler.

Geçen hafta bağlı bulunduğum ....... Sağlık ocağına gittiğimde antibiyotik kullandığım için (doktorum vermişti) bebekten kan alamayacaklarını söylediler.

Bu hafta da öğleden sonra (15:30 da) gittiğim için bebeğin kanını alamayacaklarını söylediler. Kanın dışarda 4 saat beklemesi gerekmiş, o yüzden öğleden önce gitmeliymişim.

Öğrenmek istediklerim:
1. Topuk kanı kaç kere verilmeli?
2. Gerçekten antibiyotik içildiği için kan alınamıyor mu?
3. Bu kanın öğleden önce mi alınması gerekiyor?

GELEN CEVAP:
1-İlk 48 saat içinde bebek yeterince beslenmemiş olabileceğinden, 1. basamak sağlık kuruluşunda (sağlık ocağı, aile hekimliği vb) 48 saatten sonra tekrar topuk kanı alınması gerekmektedir.
2-Daha önce kullanılan test yöntemi antibiyotik kullanımından etkilenebilmekte olduğundan antibiyotik alımı esnasında kan alınmıyor.
3- Belirtilen sağlık ocağında konu ile ilgili gerekli araştırma gerçekleştirilecektir.

Son düzenleme:
inşsallah sonuçlarınız güzel çıkmıştır. çoğu bebekte geçicidir bu durum. eğer tsh ve t4 ileri seviyedeyse ilaca başlanıyor. benım ablamın bebeğindede çıktı. çapa da endoktrin blmnde tedaviye başladılar ilaç kullanıyordu yenı doğanda erken teşhis olduğu için tedaviye kısa sürede cvp alınıyormuş. benım yeğenim şimdi 5 aylık oldu ve ilacı bıraktılar sonuçları düzeldi. inş sizin yavrunuzda birşey çıkmaz içinizi ferah tutun

selam herkese
2 gündür ağlamaktan sütüm kesildi 3 aylık kısımı dün 3. kes topuğundan kan aldılar çok korkuyorum bişi çıkıcak diye :26:

sonuç nedir merak ediyorum baya bi zzaman geçmiş. aynı durumu ben yaşıyorum

X