Çocuk Hastalıkları kızım 2.5 yaşında ama hala düzgün konuşamıyor=(

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği

beyaz toprak

çirkin ama tatlı cadı=)
Kayıtlı Üye
10 Temmuz 2007
4.888
26
44
hanımlar benim kızım 2.5 yaşında ama hala düzgün bir şekilde konuşamıyor cümle kuramıyor tek tek bir çok kelimeyi yarım yamalak söylesede konuşmasının çok geç kaldığını düşünüyorum bu konuda bilgisi olanlar beni aydınlatırsa çok sevinirim:çok üzgünüm:

eger gec konusugnu düsünüyorsan bir doktara danis benim arkadasimin kardesi var 4 yasinda ama hala konusamiyor kelime kelime oda her kelimeyi degil..bi uzmandan yardim al istersen canim

Bende geç konuşmuşum annem öyle der, 3 yaşında falan.Hep dinlemişim o zamana kadar.Annemler çok panik yapmışlar acaba kulağımı iyi duymuyor diye, doktora götürmüşler hiçbirşey çıkmamış, kendi haline bırakın demiş doktor, zorlamayın.Sonra bir gün bir anda öyle uzun ve düzgün bir cümle kurmuşumki bu seferde annemlerin dili tutulmuş :))O gün bugün susmam :)

bence aklın kalmasın götür doktora
o daha iyi bir yorum yapar.ama 2.5 yaşında konuşmayan çok bebek var moralini bozma

selam canım! bu konuda neredeyse mastır yaptım diyebilirim :) şaka ama son 5 aydır bu konuda sıkıntılı günler geçirdiğimizden eşim ve ben ne gitmedik doktor bıraktık nede araştırmadık yazı kaldı.2.5 yaşında olduğu halde hala anne,alo,gol,mama,güle güle gibi sadece basit kelimeleri söyleyen ama çoğu şeyi konuşamayan bir oğlum vardı ve neredyse otistik olma ihtimaline kadar düşündüm ve epeyde korktum.herneyse işitme testlerinden tutun zeka testine kadar,çocuk doktorundan psikiyatrına kadar gitmedik yer bırakmadım ve nihayetinde çocuğun biraz yapısal olarak sakin olduğu birazda yaşıtlarından uzak kalıp tv ve bilgisayarla daha çok vakit geçirdiği kanısına vardık yani çocuğum sağlıklı çıktı.
size tavsiyem eğer çocuğunuzun hareketlerinde ve anlamasında bir sorun yoksa endişelenmenize gerek yok.yani odadan topunu getir dediğinizde yapıyormu yada kapıyı kapat dediğinizde anlıyormu bunlar önemli.normalde 1 yaşındaki bir çocuğun 5-10 kelime konuşabiliyor olması gerekirmiş.2 yaşında ise 2 kelimeden oluşan basit cümleler kurabilirmiş.baba gitti,süt bitti gibi 2.5 yaşında ise 3 kelimeli cümlelere geçmiş olmalıymış.ama çocuktan çocuğa değişebiliyor tabiki.eğer varsa yaşıtlarıyla birarada olabileceği ortamar yaratın ve tv den uzaklaştırın hatta konuşmayı sökene dek tamamen kapatın ve ona resimli kitaplar alarak basit cümlelerle resimleri anlatın(ama asla kitabı okumayın bu yaş için sıkıcı gelebilirmiş)eğer yeterli gelmediyse özeldende görüşebiliriz.sevgiler...

canım benim kafana taktığın şeye bak kızma bana çünki benim kızımda 3 yaşında kelime kurmaya başladı.şimdi 6,5 yaşında ve susturamıyoruz.eminim senin kızında öyle olur.kafana takma bence kendi haline bırak

canım benim oğlan hala r leri söyleyemiyor yeni yeni düzeltmeye başladı kelimelerinide okulun faydası oldu meraklanma zamanı geldiğinde bülbül gibi şakıyorlar

selam canım! bu konuda neredeyse mastır yaptım diyebilirim :) şaka ama son 5 aydır bu konuda sıkıntılı günler geçirdiğimizden eşim ve ben ne gitmedik doktor bıraktık nede araştırmadık yazı kaldı.2.5 yaşında olduğu halde hala anne,alo,gol,mama,güle güle gibi sadece basit kelimeleri söyleyen ama çoğu şeyi konuşamayan bir oğlum vardı ve neredyse otistik olma ihtimaline kadar düşündüm ve epeyde korktum.herneyse işitme testlerinden tutun zeka testine kadar,çocuk doktorundan psikiyatrına kadar gitmedik yer bırakmadım ve nihayetinde çocuğun biraz yapısal olarak sakin olduğu birazda yaşıtlarından uzak kalıp tv ve bilgisayarla daha çok vakit geçirdiği kanısına vardık yani çocuğum sağlıklı çıktı.
size tavsiyem eğer çocuğunuzun hareketlerinde ve anlamasında bir sorun yoksa endişelenmenize gerek yok.yani odadan topunu getir dediğinizde yapıyormu yada kapıyı kapat dediğinizde anlıyormu bunlar önemli.normalde 1 yaşındaki bir çocuğun 5-10 kelime konuşabiliyor olması gerekirmiş.2 yaşında ise 2 kelimeden oluşan basit cümleler kurabilirmiş.baba gitti,süt bitti gibi 2.5 yaşında ise 3 kelimeli cümlelere geçmiş olmalıymış.ama çocuktan çocuğa değişebiliyor tabiki.eğer varsa yaşıtlarıyla birarada olabileceği ortamar yaratın ve tv den uzaklaştırın hatta konuşmayı sökene dek tamamen kapatın ve ona resimli kitaplar alarak basit cümlelerle resimleri anlatın(ama asla kitabı okumayın bu yaş için sıkıcı gelebilirmiş)eğer yeterli gelmediyse özeldende görüşebiliriz.sevgiler...

verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim canım sağolasın beni çok rahatlattın .Kızımın anlamasında çok şükür bir problem yok hatta abisinden daha zeki diyebilirim ama dili zor dönüyor buda beni bir anne olarak üzdü tabi doktor için 3 yaşına kadar beklemeye karar vermiştik senden dinlediklerimden sonra hepten vaz geçtim diyebilirim çünkü kızım zaten hiç konuşmuyor değil bir çok kelimeyi söylüyor ama 2.5 yaşında olmasına rağmen çevremdeki yaşıtlarının bülbül gibi şakıdığını görünce üzülüyorum tabi bakalım inş dediğiniz gibi biraz daha zamana ihtiyacı vardır belki yakında oda güzel güzel konuşmaya başlar.

verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim canım sağolasın beni çok rahatlattın .Kızımın anlamasında çok şükür bir problem yok hatta abisinden daha zeki diyebilirim ama dili zor dönüyor buda beni bir anne olarak üzdü tabi doktor için 3 yaşına kadar beklemeye karar vermiştik senden dinlediklerimden sonra hepten vaz geçtim diyebilirim çünkü kızım zaten hiç konuşmuyor değil bir çok kelimeyi söylüyor ama 2.5 yaşında olmasına rağmen çevremdeki yaşıtlarının bülbül gibi şakıdığını görünce üzülüyorum tabi bakalım inş dediğiniz gibi biraz daha zamana ihtiyacı vardır belki yakında oda güzel güzel konuşmaya başlar.

inşallah canım! inan oğlumum sabahın 6 sında uyanıpta bana birşeyler anlatması yada sorması bile bana öyle hoş geliyorki anlatamam.bizim çevremizde de hikayeler anlatan çok düzgün konuşan çocuklar var ama çocukları genellememek lazım.sonuçta sağlıklı olsunlarda biz beklemesini elbet biliriz.etrafta 3 yaşında olup hiç konuşamayan çocuklarda yok değil.ayrıca sizin şansınız abisininde olması yani yalnız bir çocuk değilmiş.herşeyin yolunda gitmesi dileklerimle...

Benim de 22 aylık bir kızım var.Bizimki 18 aylıkken konuşmaya başladı.Biraz çenebaz sizin anlıyacağınız.Ama merak etmeyin çocuk zamanı gelince konuşuyor.Sizin yapıcağınız onu fazla zorlamamak ve tv seyrettirmemek.Tv çocukların konuşmasını geciktirebiliyor..(.Baby tv varsa evinizde,onun çok faydası oluyor)

benim kızımda yarım yarım konusuyor ama her gün daha cok seyler söylemeye baslıyor bolca konus cok faydası oluyor

Merhaba;

Benim oğlum 33 aylık oldu ve mama, fu fu (su), gol,baba harici hiç bir kelimeyi kullanmıyor. bu gün duyu testimiz var. kbb doktoru otistiğe doğru kayabilir benimle göz temasında bulunmadı dedi ve biz ailece 1 haftadır çok üzgünüz.Psikiyatriste gittik. hemen kreşe yazdırın dedi. 11 ağustosta başlayacak. Kreşte göstereceği gelişmeye göre yol alacağız.sevgiler.

konuşur kızzz benim oğlumda üç yaşına kadar konuşmadı hatta kuşun suyunu içir dediler,ben kafesteki suyu bile içirmiştim.çocuğuma.ayy ne salakmışım yahuu şimdi olsa yapmam.
bak canım fiziksel bir sorunu yoksa hiç acele etme.
aaa aklıma geldi bazen dilin altında ince bir zar tutarmış dilin hareketini,yani tam dili dönmezmiş,çok basit bişey korkma eğer öyleyse o kesiliyor her şey normale dönüyor.bak illa vardır demiyorum.inşallah yoktur.için rahat etsin diye söylüyorum.
kreşinde çok etkisi oluyor.en azından kendilerine güven geliyor.

aminnn.duyu testimiz güzel çıktı.ama içim hala rahat değil.haftaya başka bir psikiyatriye gideceğiz.komutlara uyuyor ama baba nerde dediğimde bakmıyor mesela.

benim kızım4 yaşını bitırecek hala peltek konuşuyo düzelir diyo herkes bende umutluyum sende sabırlı ol

Son düzenleme:
yok yok hiç merak etmeyin hiçbirinizin ki benim kızım kadar olamaz çocuk 2.5 yaşına geldiği halde değil konuşmak çağrıldığında bakmıyordu bile ya dikkatli dikkatli tv izliyor ya da eline bir oyuncak alıp saatlerce onunla oynuyordu insanlarla ve hatta benimle bile diyaloğu sıfırdı önceleri çok uslu bir çocuk sandık anlayamadık sonra baktık ki anormal birşeyler var çocuk oyuncak bebek gibi hiçbirşeyle ilgilenmiyor önüne yiyecek birşeyler koyuyorsunuz almıyor yanında ne yaparsanız yapın hiç ilgilenmiyor konuşma falan zaten sıfır pedagoga gittik otistik belirtiler gösteriyor dedi ankaraya ün.de bir hocaya yönlendirdi bir sürü testler yapıldı acayip bir sıkıntılı süreç yaşadık ve sonuç hocanın ifadesiyle ''bakıcı sendromu'' çalışıyordum ve çocuğumla saat 7.5 den akşam 6.5 a kadar ilgilenen pardon ilgilenmeyen bakıcı ablamız açmış televizyonu küçücük yavruya önüne de oyuncaklarını yığmış hiç konuşmamış ilgilenmemiş ve sonuçta aşırı derecege iç dünyasına dönmüş asosyal bir çocuk hocamız hemen bakıcıyı değiştirin mümkünse kendiniz bakın tv yi tamamen çocuğun hayatından çıkarın diğer çocukların yanına götürün ve sürekli çocukla konuşun onu kendini kapattığı bu iç düyasından kutarın yoksa gerçekten ağır bir psikolojik sorunla karşı karşıya kalacağız dedi prof.un dediklerini aynen uyguladık anne baba anneanne dede dayı herkes seferber oldu sonuç şimdi 5 yaşında cırcır böceği gibi 5 dk.susmayan dünyalar tatlısı bir çocuk off çok uzatmışım ama sizlere tavsiyem özelikle çalışan aneler bakıcınızı seçerken çok dikkali olun bebeğinizle sürekli konuşsun ve onunla oyunlar oynasın tv yi de bu kadar küçük çocuklara mümkün olduğunca izlettirmeyin hepinizi öpüyoruma.s.a.s.a.s.

Merhaba;

Benim oğlum 33 aylık oldu ve mama, fu fu (su), gol,baba harici hiç bir kelimeyi kullanmıyor. bu gün duyu testimiz var. kbb doktoru otistiğe doğru kayabilir benimle göz temasında bulunmadı dedi ve biz ailece 1 haftadır çok üzgünüz.Psikiyatriste gittik. hemen kreşe yazdırın dedi. 11 ağustosta başlayacak. Kreşte göstereceği gelişmeye göre yol alacağız.sevgiler.

selam canım!psikiyatrınızın dediği çok doğru biz de henüz doktora gitmeden (malum randevu almak epey sürüyor)oğlumuzu kreşe verdik ve sadece 7 ay gittiğihalde şuan susturamıyoruz.gerçekte otistik olmayan ama çeşitli sebeplerden otistik belirtiler gösteren çocuklarda kreş çok etkili oluyor.umarım sizdede aynı sonucu verir.
bu arada size özelden ulaşamıyorum sanırım mesaj ayarlarınızda bir sorun var yada yeni üye olmanızla alakalı.umarım düzeltirsiniz ve görüşebiliriz.kolay gelsin...

Arkadaşlar, her çocuk aynı olmuyor,şu zaman konuşması gerekir diye bir genellemenin doğru olmadığını düşünüyorum.
Özel durumlar istisna tabi.
Eğer çocuğumuz komutları anlamıyorsa,isteklerini hareketlerle,jest ve mimikle ifade edemiyorsa,çağrılara bakmıyorsa vs.....

Anneler bir anormal durum olduğunu hissedebilirler,dikkatli olmakta fayda var.

Burada anne-babaya büyük görev düşüyor,çünkü en iyi onlar tanır,tepkilerini onlar ölçebilir.
Bazan zamanında yardım alınarak olumsuz durumlardan kaçınılabilir.

Şuan benim oğlum 26 aylık konuşamıyor.
Ama isteklerini çok güzel ifade edebiliyor,komutları yerine getiriyor(bardağı getir,kapıyı kapat,otur vs)
İfade şekli bazan güldürüyor bizleri.
Uyumak gözlerini kapatıyor,geli eliyle sallıyor,anahtarı eliyle kıvırıyor vb ....
Söylediği sözükler,anne,baba,aba,da(gezme),mama ,dede,me(ben) ,meme,nen gibi şuan aklıma gelenler bunlar.
Bizim evde son çocuk oğlum.Sürekli konuşuluyor,ilgi çok fazla,sosyal bir çocuk.Ama
Ama konuşamıyor.Hiç acele etmeye gerk yok inşallah birgün sus artık ne çok konuşuyosu diyeceğiz.

Simlacım sanırım bizimde sorunumuz aynı.Bende çalışıyorum.Bakıcımız maddi derdine düşmüş.kendi derdinde bir kadın.Oğlumla konuştuğunu hiç sanmıyorum.Birde despot bir kadın. o yasak bu yasak ve hayır cümlelerini çok kullanıyor.Diğer özellikleri iyi ama konuşmaması oğlumu mahvetti.Umudum kreş.Psikiyatriste perşembe gideceğiz.Allahta tek isteğim sonumuzun senin kızın gibi olması.Sizlerin önünde söz veriyorum oğlum bir gün konuşursa başımı şişirirse hiç SUS demiyeceğim.

X