kadın çalışmalı mı çalışmamalı mı?

Bir kadin evli veya bekar calismali, ayaklarinin uzerinde durabilmeli bence. Kendi parasini kazanmali. Hem bir degisiklik olur, evden cikmis olur, bir duzeni olur

Bence de kadının en azından öngüveninin olması için bir mesleği olmalı.
Ama çalışmak zorunda olduğunu düşünmüyorum.
Benim eşimin maddi durumu çok çok iyi olsa, para kazanmak için değil belki hobi niyetine 10.00-16.00 arası çalışırdım yanii. tatlicadiarzu

mrb...
öncelikle şu atasözünü dikkata almakta yarar var 'çalışan demir pas tutmaz'
kadınlarımız en az erkekler kadar aktif olmalı onlarada hayatın her sahasında ihtiyaç vardır ve kadınlarımızın eğitimli ve iyi yerlerde olması gerekir bence.ama çocuk olunca bıraz ara verılmelı en azından cocuğunun eğitimi açısından,ben kendım okulum bıter bıtmez çalışma hayatına alıştım ve çalışmadan zaten duramam allah korusun depresyona gırerım evde sureklı vakıt gecirebileceğimi sanmıyorum ben yoğunluğa alışmısım:1no2: nişanlımda ewlenınce çalısmama kızmıyor zaten ıs yerı ortamımı bilir gelir gider patronlarımı tanır muhabbet eder:)sen bilirsin hayatım der hiç karısmaz çalışmama ister çalış ister çalışma der,ama ben sunu dusunur oldum kızlar sımdı yemeğim eve gıdınce hazır annem sağolsun evlenince napıcam ya nısanlım cok tıtız günlük yemek yer işten eve geç yemek hazırla felan evli ve çalışan bayanlardan cvp beklıyorum zor oluyormu evlenınce iş ev yemek ve ben hala fazla yemek yapmayı bilmiyorum.helekı eşiniz çok titiz ve seçiciyse,çok yoğun olucam ama başarıcağıma inanıyorum allah yuzumu kara çıkarmasın inş...
son kararım bayan çalışmalıı...

bende kadının çalışmasından yana olanlardanım
hani işsorunu var kimse iş bulamıyor falan tamam oda var

kadın çalışınca kendine güveni artıyor çoçuklarına bile örnek oluyoo
güçlü olduğunu anlıyor.

şöyle bir örnek verecem
bir akrabamız ev hanımı kız var okula yeni başladı sene çoçuk ders çalışmıyo
bulaşık yıkamak istiyo ev tezmilemek istiyo
doktora götürdüler
anneye doktor sormuş sen neler yapıyon evde temzilik yapıyom
dantel işliyorum yemek falan demiş.

bak böyle yapma arasıra gazetede oku
herbir sayfasını
çevresindede okuyon çoçuk yoktu ozamanlartabi.

yani kadın okumalu kendini gelişitrmeli güçlü olmalı
herşeye hazırlıklı olmalı hayatta.

kesinlikle çalışmalı diye düşünüyorum.Çalışan kadınların çalışmayan kadınlara göre daha çok söz hakkı olduğuna inanıyorum evlerinde.Çevremde gördüğüm çiftlerde çalışmayan kadınların pek özgür olamadıklarını görüyorum.Belgi herkes öyle değildir ama maalesef ülkemizde çalışana daha çok hak veriliyor,evde daha çok eşitlik oluyor.

Bence kadın hele ki anneyse mutlaka güçlü olmalı.Bundan 4 yıl önceye kadar çalışıyordum.Hem ev hem iş hem de kızım...Hiç zorlanmıyordum.Maddi özellikle manevi olarak çok güçlü hissediyordum kendimi.Sosyal,bakımlı bir kadındım.Şimdi ise evdeyim.2 yaşındaki oğlum,ev işleri,kızın dersleri...Bütün zamanımı alıyor.Kendime hiç zaman ayıramıyorum.

kadın bence çalışmalı ekonomik özgürlük son derece güven verici bir duygu en azından çalışan kadınlar kendilerine ve çevrelerine olan özgüvenini kaybetmiyorlar geleceğe daha sağlam adımlarla ilerliyorlar hayat müşterek oluyor ve evde bir iş paylaşımı yapılıyor buda kadının sorumluluklarını birazda olsa azaltıyor

bir insan önce kendine güvenmelidir bence.anne,baba,eş dost kimin ne olacağı hiç belli değildir.çok güvendiğimiz insanlarda bile darbe yiyebiliyoruz.o yüzden kadın çalışmalı veya çalışabileceği bir meslek edinmelidir.

ben calısıyorum.bazen keske ev hanımı olsaydm diorum bazende iyiki calısıyorum diyorum valla bilmiyorum yani.

bana göre çalışıp çalışmamak yada okuyup okumamak değil..meslek sahibi olayı hiç değil..
kaçımız okuduğumuz bölümle ilgili bir meslek sahibiyiz Allah aşkına(bknz:iktisatı bitirdim,araç satıştayım):1shok:
kadın akıllı olmalı arkadaşlar..konunun özeti bu bence..
hiç bir vasfım olmasa okumasaydım,okuma yazma bilmeseydim,gerçekten çok ama çok geride olsaydım en azında yemek yada temizlik konusunda kendimi yetiştirir,zor durumda kaldığımda yapabilecek bir işim;alın terimle kazanabileceğim bir işim olsun isterdim..
topiclerde okuyoruz kocam beni aldattı ama ayrılamıyorum..maddi durumum yeterli değil,2 çocuğum var..ailem beni kabul etmiyor..
yada dayak yiyorum ama ayrılamıyorum..
kimse bana kızmasın ama çok sinirleniyorum tamam imkanın olmaz,yada iş bulamazsın ondan çalışamazsın farklı bir konu..tatlicadiarzu
ama yemek yap,bulaşık yıka,temizlik yap..
aklını kullancaksın kardeşim..
okumadım,bu zamana kadar çalışmadım demek mazeret değil..
kabul da etmiyorum..
hiç bir şey yapamıyorsan elişi öğren zor kaldığında yada ihtiyacın olduğunda yap.sat,para kazan..
diyorum ya herşey kadının aklını kullanmasın da..başka bir şeyde değil..fisfisfis

işte budur be..... ŞenizŞeniz

bana göre çalışıp çalışmamak yada okuyup okumamak değil..meslek sahibi olayı hiç değil..
kaçımız okuduğumuz bölümle ilgili bir meslek sahibiyiz Allah aşkına(bknz:iktisatı bitirdim,araç satıştayım):1shok:
hiç bir vasfım olmasa okumasaydım,okuma yazma bilmeseydim,gerçekten çok ama çok geride olsaydım en azında yemek yada temizlik konusunda kendimi yetiştirir,zor durumda kaldığımda yapabilecek bir işim;alın terimle kazanabileceğim bir işim olsun isterdim..
topiclerde okuyoruz kocam beni aldattı ama ayrılamıyorum..maddi durumum yeterli değil,2 çocuğum var..ailem beni kabul etmiyor..
kimse bana kızmasın ama çok sinirleniyorum tamam imkanın olmaz,yada iş bulamazsın ondan çalışamazsın farklı bir konu..tatlicadiarzu
kabul da etmiyorum..
hiç bir şey yapamıyorsan elişi öğren zor kaldığında yada ihtiyacın olduğunda yap.sat,para kazan..
diyorum ya herşey kadının aklını kullanmasın da..başka bir şeyde değil..fisfisfis

kabul da etmiyorum..

Bende katiliyorum bu bakis acina...mesele ekonomik özgürlük...belli bir süreden sonra kadinlar cünki evliligi bile yasal bir fuhus olarak görüyorlar...birlikte olduklari erkekleri sevdikleri icin degil sponsor olarak görüyorlar ...hatta sevmedikleri adamlardan birde cocuk yapiyorlar...bana göre cocuklarini bile gecim kaynagi olarak gören kadinlar var...sonucta cocuk dogurunca etraf aciyor ...annelik saygi gören bir statü...bakiyorsun cocugunun iyi gelismesi icin hic bir sey yapmiyor ...ama anneligin tüm getirdigi imkanlarindan faydalaniyor... biraz kadin olarak söyle kendimzide öz elestriridede bulunmamiz lazim...
birde su var her erkek yuvasini gecindirecek kadar para kazanmiyor...söyle bir etrafa bakalim etraf erkek kayniyor ama sadece parali adamlarin pesinde bütün kadinlar...evliymis, yasliymis kimse bakmiyor... parasi varya hurra...kimse calismak emek üretmek istemiyor...adam baksin adam baskasinla evli coluk cocugu var..hatta torun torba sahibi ...kimsenin umrunda degil... metres veya kuma hayati bir cok kadin icin normal yeterki calismasin...üretmesin...

anneniz ya da kayınvaldeniz ile yakın oturuyorsunuz ya da aynı şehirdesiniz sanırım,o zaman şanslısınız..
Çok uzak şehirlerde yaşıyor olsanız ne olurdu?
zaten doğum izni de çok uzun bir süre sayılmaz...
Ben de sadece kendi açımdan değil genel anlamda da yazıyorum..
Evet, erkekler çalışmayan kadına parayı naptın diye sormuyorlar demediniz tam olarak ama, çalışan kadın parasını istediği gibi harcar,hesap vermek zorunda olmaz gibilerden bir örnek verdiniz..Bu da aynı kapıya çıkar zaten..

Arasıra birbirimize bir şeyler hatırlatmamız doğal...

Çalışıp çalışmaması kadının o an içinde bulunduğu şartlar ile alakalıdır diyorum bende...a.s.

İYİ Bİ işi varsa kadının, bi kere cikti mi birdaha giremeyecegi biyerse iste bunu goze alamayabilir, su cocuk biraz buyusun ben size doncem diyemezsin ki, ozellikle de yaslar 30 lara gelmisse uzun suredir calistigin yerden ayrilip sifirdan baslamak zor

ben çalışmamayı, evde olmayı hic bilmiyorum, nasil bisi hic tatmadım
ama meslegi olmayip ta gayet te guzel ezilmeden horgorulmeden hatta el ustunde tutularak yasayan evli kadinlar biliyorum
ama bi taraftan da hem calisip hem de hicbidegeri olmaya kadinlar da var
yani bu konulari genelleyemeyiz bence
kadin akilli olursa calismasa da kendini kurtarir bence

Bence çalışmalı. Ben yeni emekliye ayrıldığım halde çalışmayı tekrar düşünüyorum. Hem kendine güven açısından hemde maddi anlamda daha rahat etmek için çalışmalı.

İhtiyacı varsa çalışmalı bence.Yoksa hiç gereği yok.Ama elinde bi mesleği olsa çok iyi olur hayatta bizi neler bekliyor bilemeyiz...

Yoo ekonomik özgürlük bireyin yeterince mutlu olması için tek taraflı kafi değildir.. Bir arkadaşımın eşi doktor arkadaşımda başarılı bir avukat hamile kalınca eşinin isteğiyle işi bıraktı.. Eşinin gerekçesi şuydu bizim yeterince paramız var benim çocuğum annesinin kokusuyla büyüsün istiyorum dedi ve çokta mantıklıydı bence ihtiyacı yoksa çalışmaması daha makul ve mantıklı. İnşaALLAH biz de bir gün tamamen bize yetecekleri yaptığımızda (bir evimiz olduğunda) ben işi bırakıp kendime ve evime vakit ayıracağım. Kendimi farklı alanlarda geliştireceğim. Mesela ebru yapıyorum tezhip hat resim bu alanlarda kurslara katılacağım.. Bence bir bayan yeterli maddi imkanlara sahipse bu gibi şeyleri yaparak daha mutlu daha vasıflı ve daha özgüvenli olabilir. Çalışmak bayanı yıpratıyor zaten hz ALLAH bile maddiyatı erkeğe ev sanatını da bayana vermiştir. Ama şu noktayıda geçemem ALLAH korusun eşe bir şey olması durumunda kendine yetebilecek bir meslek edinmelidir..

çocuk oldu diye de ben şahsen çalışmama ara vermezdim..
bugün milli eğitim tarafından denetlenen bir çok kreş var.
bakacak kimsem yoksa(ki yok)oralardan yardım alırdım..
neticede bende çalışan bir annenin çocuğuyum..
özel sektörde çalışan bizler için malesef ara verme gibi bir lüksümüz yok.çünkü yedeğimiz mevcut..
ama isterdim memurlar gibi 4 ay doğum iznimi dolu dolu kullanmak..süt iznimi harcamak..yada ücretsiz izine ayrılmak..
benneyaptımki

benim çalışma tecrübem var.gayette girişken biriyim,kendime özgüvenim vardır.heryerde işin altından kalkabileceğimi düşünüyorum.ama şuan çalışmıyorum.eşimin maaşı gayet iyi.bordro dan hariç ekstralarıda oluyor ve bayağı yüksek miktarda maaş alıyor...ama ben eşimin maaşı iyi nasıl olsa ben çalışmayayım demiyorum asla.çok yoruldum biraz yıprandım biraz ara verip kafamı toplamam dinlenmem gerekiyordu,hem (yeni evli sayılırım)biraz evliliğe alışayım dedim...ama kesinlikle çalışmak istyorum.para için değil,elimde diplomam var bölümüm iyi..okul yıllarımın karşılığını vermek istiyorum.ailem okutmuş bunu çalışarak,meslek sahibi olarak değerlendirmek istiyorum.çalışan kadının her zaman daha güçlü olduğunu düşünüyorum ve bence çalışılmalı...şimdi şöyle bir bakarsak ev kadını vakti bol olduğu için işi tüm güne yayıyor ve buna alışıyor.evi süpüreceğim sileceğim,ay yemekte yapmam lazım,toz almalıyım bugün yetişirmi diyen çok ev hanımı biliyorum.evde oturmak insanı biraz tembelleştiriyor bence.o işlerin aynısını çalışan hanımlarda yapıyor evleride pis değil.pratikliğe itiyor insanı.aktif olmaya yönlendiriyor çalışmak...eşime kalırsa çocuğumu kendim yetiştrmem en mantıklısı.elin elinde büyümesine sıcak bakmıyor.aile ahlakı eğitimi almalı diyor.ama asla bana çalışma demiyor bu konuda psikolojik baskıda yapmıyor....her fikrime saygı duyuyor..sen ne dersen mantıklı bi düşüncen vardır arkasındayım diyor...ayrıca biri eşimin parasını benimseyemem demiş.ben karşıyım buna.senin benim param asla olmamalı...her iki tarafta yapılan harcamaları söylemeli.mesela eşim parayı bana veriyor.benim daha güzel değerlendireceğimi düşünüyor.gereksiz saçma harcama yapmadığımı,yaptırmadığımı biliyor.....e bana güvenmesi hoşuma gidiyor tabi.bir arkadaşımda açlışıyor ama kartı eşinde ve o çekiyor.kadın 10ytl 5 ytl istiyor adamdan..buda rezillik o kadrda değil yani....neyse.çok yazdım.son sözüm;en kısa zamanda çocuk sahibi olup,onu biraz ben büyütüp,zamanı geldiğindede çalışmak istiyorum ve çalışılmalı diyorum...çok şükürki yaşım genç,iş bulmaktan korkmuyorum...allahın izniyle olur inşallaha.s.

Son düzenleme:
bencede bir bayanın mutlaka meslegi yada kendi ekonomik özgürlüğü olması lazım, bunun çook önemli bir konu oldugunu düşünüyorum. bende doğum iznim biter bitmez meslegime devam etmek istiyorum. bebegime bakacak kimsede yok ama eşimde sağlıkçı oldugu için dönüşümlü benim nöbette oldugum gün eşim bebege bakacak ben izinde oldugumda ben bakıcam yapacak bişi yok ben zaten ayda sadece 7 gün 24saat nöbett tutucam problem olmaz die düşünüyorum hem maddi olarak da eşler yardımcı olmalı erkeklere kendi rahatları içinde bayanlar çalışmalı ...

X